Προς το περιεχόμενο

Ομαδικό ασφαλιστήριο συνταξιοδότησης!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Με την παρούσα βεβαιώνουμε ότι η Εταιρία μας κατέβαλε το έτος 2013 στον/στην…..   μέλος του Ομαδικού Ασφαλιστηρίου Διαχείρισης Συνταξιοδοτικού Κεφαλαίου υπ’αριθμ…..   την 1η και 2η δόση της Ενδιάμεσης Παροχής που προβλέπεται στον όρο 4.6 του άρθρου 4 του 6ου μέρους αυτού σε συνδυασμό με τον όρο 4.2.του άρθρου 4 του 6ου μέρους του ιδίου Ασφαλιστηρίου.

Οι δόσεις που καταβλήθηκαν καθώς και οι υπόλοιπες δόσεις της Ενδιάμεσης Παροχής που καταβληθούν στο ως άνω μέλος αναλύονται στον παρακάτω Πίνακα.

Πίνακας Ανάλυσης Δόσεων της Ενδιάμεσης Παροχής, η οποία στο σύνολο της αφορά αποκλειστικά και μόνο το αιτηθέν από το Μέλος τμήμα του Ατομικού Συνταξιοδοτικού του Λογαριασμού που σχηματίστηκε από τις εισφορές του Αντισυμβαλλόμενου Εργοδότη και επί του οποίου το μέλος είχε θεμελιώσει δικαίωμα την 30-04-2013 σύμφωνα με τους όρους του Ασφαλιστηρίου.

 

Καταβλητέες δόσεις Ενδιάμεσης Παροχής κατά την Χρήση 2013

Μικτό ποσό

3.626,28 €

Φορολογητέα παροχή (άρθρο 7, παρ. 3 ν.4110/2013)*

3.470,86 €

Φόρος που αναλογεί (ν. 4110/2013)**

520,62 €

Ποσό Υπεραπόδοσης επενδύσεων

187,22 €

Φόρος Υπεραπ/σης που αναλογεί

28,08 €

   

Ποσό προς καταβολή ***

3.105,66 €

 

 

* Η φορολογητέα παροχή προκύπτει μετά την αφαίρεση του καθαρού (μετά το φόρο) ποσού υπεραπόδοσης από το μικτό ποσό.

** Το ποσό του φόρου που αναλογεί προκύπτει από την εφαρμογή του Ν. 4110/2013 στη φορολογητέα παροχή.

*** Το ποσό προς καταβολή προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου που αναλογεί στη φορολογητέα παροχή από το μικτό ποσό

Η παρακράτηση φόρου διενεργήθηκε σύμφωνα με τις ισχύουσες φορολογικές διατάξεις.

Η παρούσα χορηγείται για φορολογική χρήση

 

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια ακριβώς ποσά από την παραπάνω βεβαίωση ομαδικού ασφαλιστηρίου συνταξιοδότησης θα καταχωρήσω στο Ε1 και σε ποιο κωδικό????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω ιδια βεβαιωση. συμφωνα με την διευκρινιση μονο το ποσο υπεραποδοσης και τον φορο βαζουμε στον 659?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω ιδια βεβαιωση. συμφωνα με την διευκρινιση μονο το ποσο υπεραποδοσης και τον φορο βαζουμε στον 659?

έλα ντε και εγώ αυό αναρωτιέμαι . βάζουμε όλο το ποσό καταβολής ή μόνο την υπεραπόδοση στον 659?

 

βέβαια βάση της βεβαίωσης στην φορολογητέα παροχή που φορολογείται αυτοτελώς με 15 % αφαιρείται το ποσό υπεραπόδοσης.

Στις διευκρινίσεις λέει το ποσό που προκύπτει από υπεραπόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. καμιά γνώμη συνάδελφοι γιατί εγώ δεν το καταλαβαίνω διαβάζωντας.  το ποσό που καταβάλεται είναι ολόκληρο προιόν υπεραπόδοσης ή μόνο η υπεραπόδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά την διαταγή. Αναφέρει τα ποσά που δεν εξέπεσαν από εισόδημα από μισθωτές και φορολογήθηκαν έτσι στο εκάστοτε έτος. Η βεβαίωση πιο πάνω αναφέρει ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΒΑΣΗ 4110.

Άρα είναι ποσά που έχει δώσει ο εργοδότης πέρα από τον μισθό.

 

Θα μπούν όλα στον 659 ( ποσό - φόρος )  και στον 433 ο φόρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το ποσο υπεραποδοσης. τα υπολοιπα ειναι κρατησεις απο τον μισθο τους.

Και μετά θα κάνει συμπληρωματική για να πληρώσει πρόστιμο και έκτακτη εισφορά στα ποσά που δεν δήλωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...