Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

βεβαιωσεις αποδοχων ,ελευθερ.εμπορ.επιχ.και οριστικες μετα ?

• Please log in to reply
52 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

PIRATIS

PIRATIS

*

• Silver members
  • 902 Δημοσιεύσεις:

3. γιατι δεν μπορεις να στειλεις δηλωση μισθωτου πριν τις 28/3 αν εχειςυποβαλλει ηδη τη βεβαιωση του? αφου  στις 20/3 που θα ανοιξουν οι δηλωσεις προφανως και θα υπαρχουν οι αποδοχες του αν εχεις υποβαλλει βεβαιωση.

SARAKINOS

SARAKINOS

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ

• Silver members
  • 1.967 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Βιβλία, έντυπα, όχι ηλεκτρονικά. Γραμματόσημα μόνο ελληνικά και ασφράγιστα, Στίβος (Ιστορία, αγώνες και ρεκόρ), Παγκόσμια Ιστορία της Τέχνης, Διάστημα.

3. γιατι δεν μπορεις να στειλεις δηλωση μισθωτου πριν τις 28/3 αν εχειςυποβαλλει ηδη τη βεβαιωση του? αφου  στις 20/3 που θα ανοιξουν οι δηλωσεις προφανως και θα υπαρχουν οι αποδοχες του αν εχεις υποβαλλει βεβαιωση.

Αν εσύ συνάδελφε έχεις τελειώσει, μπράβο σου και σου αξίζουν συγχαρητήρια. Εθεσα όμως το θέμα γενικά και σε αυτό το ερώτημα ζητάω απάντηση. Αλλο οι 5-50 βεβαιώσεις και άλλο οι 50-500, που ενδεχόμενα έχουν άλλοι συνάδελφοι...

Oταν προσδοκούμε απὸ τους άλλους να μας «καταλάβουν», στην ουσία τους ζητούμε να συμμεριστούν την αυτοκατανόησή μας. Φιλία είναι ἡ (σιωπηρὴ) συμφωνία ότι η μία πλευρὰ συμμερίζεται την αυτοκατανόηση της άλλης.

Το να είσαι υπεύθυνος, μερικές φορές σημαίνει να εκνευρίζεις τους άλλους.

MARIAZAK

MARIAZAK

*

• simple Members
  • 338 Δημοσιεύσεις:

καλησπέρα σε ολους!

Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου?

1)αμοιβή ελέυθερου επαγγελματια κάτω των 300 ευρώ που δεν είχε παρακράτηση, οφείλουμε να την υποβάλλουμε?

2) ΤΠΥ εργολάβων στα οποία ΔΕΝ έγινε παρακράτηση όταν πληρώθηκαν απο την εταιρεία (δεν στεκομαι στο γιατί-θα γίνει φορολογική αναμόρφωση) εμείς θα τα υποβαλλουμε χωρίς φόρο ???? ή όχι ?

και αν σε 1 ΤΠΥ έγινε παρακράτηση και στο άλλο δεν έγινε, θα υποβάλλουμε και τα 2 με φόρο παρακράτησης μονο στο ένα που έγινε?

KITSOSTZABELAS

KITSOSTZABELAS

Λαμπυριζούσης και σελαγιζούσης της σελήνης παρά λίμνην της Δοϊρά

• Silver members
  • 1.082 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:http://www.youtube.com/watch?v=1KsyrTmWfGo

καλησπέρα σε ολους!

Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου?

1)αμοιβή ελέυθερου επαγγελματια κάτω των 300 ευρώ που δεν είχε παρακράτηση, οφείλουμε να την υποβάλλουμε?

2) ΤΠΥ εργολάβων στα οποία ΔΕΝ έγινε παρακράτηση όταν πληρώθηκαν απο την εταιρεία (δεν στεκομαι στο γιατί-θα γίνει φορολογική αναμόρφωση) εμείς θα τα υποβαλλουμε χωρίς φόρο ???? ή όχι ?

και αν σε 1 ΤΠΥ έγινε παρακράτηση και στο άλλο δεν έγινε, θα υποβάλλουμε και τα 2 με φόρο παρακράτησης μονο στο ένα που έγινε?

1 ναι    ΚΩΔΙΚΟΣ 11

2 ναι     ΚΩΔΙΚΟΣ  2

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ  τα βαζεις μαζι και τα 2

MARIAZAK

MARIAZAK

*

• simple Members
  • 338 Δημοσιεύσεις:

1 ναι    ΚΩΔΙΚΟΣ 11

2 ναι     ΚΩΔΙΚΟΣ  2

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ  τα βαζεις μαζι και τα 2

2 ναι κωδικος 2??? Δεν εχει κωδικο 2. Ποιον κωδικο εννοείς Chris?

KITSOSTZABELAS

KITSOSTZABELAS

• Silver members
  • 1.082 Δημοσιεύσεις:

Είδος αμοιβών από Εισοδήματα εξ εμπορικών επιχειρήσεων άρθρου
28 του ν.2238/1994 επί των οποίων ενεργείται παρακράτηση φόρου
με βάση τις διατάξεις του άρθρου 55 του ίδιου νόμου

2.             3% Άρθρο 55§1 περίπτωση β΄ν.2238/1994

KITSOSTZABELAS

KITSOSTZABELAS

• Silver members
  • 1.082 Δημοσιεύσεις:

ΠΟΛ. 1039

http://www.gsis.gr/g...v_apodoxwn.html

MARIAZAK

MARIAZAK

*

• simple Members
  • 338 Δημοσιεύσεις:

οκ chris το βρήκα!

Σε ευχαριστώ !!!!!

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 2.949 Δημοσιεύσεις:

Οριστική για ελευθέρια και εμπορικές απο 17/3

στειλαμε τις βεβαιαωσεις μισθωτων ,,εμπορικων,ελευθερων επαγγελματιων και αυτων που δεν ειχαν παρακρατηση..

στειλαμε το ε7 ,

οι οριστικεςελευθερων επαγγελματιων και εμπορικων επιχειρησεων ανοιξε ακομα ?

προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,οχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά.

JIMBOLIOS

JIMBOLIOS

*

• simple Members
  • 114 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:μουσική, λογοτεχνία , κινηματογράφος, internet, μπάσκετ..

στειλαμε τις βεβαιαωσεις μισθωτων ,,εμπορικων,ελευθερων επαγγελματιων και αυτων που δεν ειχαν παρακρατηση..

στειλαμε το ε7 ,

οι οριστικεςελευθερων επαγγελματιων και εμπορικων επιχειρησεων ανοιξε ακομα ?

Μπήκα πριν λίγο και διαπίστωσα ότι "άνοιξε" η οριστική για ελευθερους επαγγελματίες και εμπορικές επιχειρήσεις.

το πρόβλημα είναι το εξής: στην δημιουργία του αρχείου προς υποβολή με την οριστική, οι τύποι των αποδοχών που 

εμφανίζει στην συμπλήρωση  μέσω του προγράμματος είναι αυτοί που αφορούν τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

ποιον κωδικό αποδοχών να βάλω λοιπόν , εφόσον πρόκειται για ελευθερο επαγγελματία χωρίς παρακράτηση;

[αν βάλω το 11, σύμφωνα με το έντυπο Ε20, στην οριστική  ο κωδικός 11 αφορά πρόσθετες αποδοχές.]

υπάρχει μήπως και δεν το έχω δεί, άλλο πρόγραμμα οριστικής  για ελευθερους επαγγελματίες και εμπορικές επιχειρήσεις;

δεν νομίζω. πάλι μπάχαλο....ουφ..

Cleo

Cleo

*

• simple Members
  • 166 Δημοσιεύσεις:

Στελνεις το αρχειο που εστειλες για τις βεβαιωσεις Ελ.Επαγγ., δεν φτιαχνεις καινουριο

MARIAXIOS

MARIAXIOS

*

• simple Members
  • 107 Δημοσιεύσεις:

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΧΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.

ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥ Η ΜΟΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ Δ.Σ. ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟΥΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΜΟΙΒΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΠΥ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ. ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

HURRICANE33

HURRICANE33

*

• Silver members
  • 896 Δημοσιεύσεις:

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΧΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.

ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΟΡΟΥ Η ΜΟΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΑΝ ΗΤΑΝ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ Δ.Σ. ΚΑΙ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΤΟΥΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΜΟΙΒΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΠΥ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ. ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Θα στείλεις βεβαίωση μόνο για την δική σου αμοιβή.

MARIAXIOS

MARIAXIOS

*

• simple Members
  • 107 Δημοσιεύσεις:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο.Ε.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΤΣΙ ?

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΠΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ?

aellovel

aellovel

*

• simple Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

αρχειο βεβαιωσεων αποδοχων θα υποβαλουν ακομη και οι πολυκατοικιες για τις καθαριστριες που απασχολουν μια κια 2 μερες το μηνα? υποβαλουν απδ. αν ναι μηπως ξερει καποιος πως θα παρω κλειδαριθμο για πολυκατοικια, αφμ εχει.

vianox

vianox
  • starting Members
  • 4 Δημοσιεύσεις:

Από φέτος και Οριστικές Ελεύθερων Επαγγελαμτιών και Εμπορικών Επιχειρήσεων έως 30/4/14.Δεν έχει ανοίξει ακόμα η εφαρμογή στο Τάξις.

vianox

vianox
  • starting Members
  • 4 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα
Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

erlac

erlac

*

• simple Members
  • 245 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα
Με ποιο κωδικό αμοιβών (1-8) θα περάσω στην βεβαίωση απο εμπορικές επιχειρήσεις , εισοδήματα εμπορικών αντιπροσώπων εσωτερικού (πλασέ μ ε προμήθεια ,κόβουν τιμολόγια παροχής, δεν γίνεται παρακράτηση μέχρι και το 2013) , στο υπουργείο που ρώτησα δεν μου έδωσαν απάντηση, στο taxis που έστειλα ερώτημα δεν έχω πάρει απάντηση, μήπως δεν χρειάζεται να υποβάλλουμε βεβαίωση για αυτή την περίπτωση? μπορεί να βοηθήσει καποιος τεκμηριωμένα ? ευχαριστω !

Συνάδελφε, σου απάντησε κανείς???????????????

BILLYS

BILLYS

*

• simple Members
  • 141 Δημοσιεύσεις:

Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλού...

Στην οριστική των εμπορικών,δε μου έχει συμπληρώσει τις πληρωμές,στα στοιχεία διπλοτύπου τι βάζω?

Οι οδηγίες λένε για 12 ψήφιο,η ταυτότητα οφειλής δεν είναι 12 ψήφια,στα στοιχεία πληρωμών δε τις εμφανίζει.

Ξέρει κάποιος?

LAS

LAS

*

• simple Members
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Μπαίνοντας σήμερα στο δικό μου Ε1 δεν εμφανίζονται οι παρακρατήσεις που έχω υποβάλλει για

λογαριασμό των πελατών μου. Συμβαίνει και εσάς το ίδιο?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες