Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΔ - ΕΤΕΑ

- - - - - ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΔ

• Please log in to reply
25 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα, η ερώτηση μου είναι: Αν θα πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλίζονται επικουρικά οι κρεοπώλες και ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί;

προφανως για τους κρεοπωλες ισχυει για (Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Ηρακλείου Κρήτης, Πάτρα και Αλεξανδρούπολη.

για τους υπολοιπους δεν ξερω

AGGELA

AGGELA

*

• simple Members
  • 271 Δημοσιεύσεις:

Λέγοντας ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ  εννοεί  εκπαιδευτικους -ιδιοκτήτες και φροντιστηριων μέσης εκπαίδευσης (ασφαλισμένοι σε ΟΑΕΕ) ,ή εννοει μόνο ιδιοκτητες ιδιωτικων εκπαιδευτηριων (όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης)???

ΑΓΓΕΛΑ

EDP

EDP

*

• simple Members
  • 102 Δημοσιεύσεις:

Εχω χάσει το μυαλό μου πια..........τι μηνιαία αμοιβή βάζουμε σε αυτοαπασχολούμενο κρεοπωλη στην ΑΠΔ ?   Ο δικός μου πλήρωνε 126,51 € το μήνα!   Που βρίσκουμε τους πίνακες του ΟΑΕΕ για να υπολογίσουμε το 6%? Δεν μου συμφωνεί τίποτα!!! SOS!!!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Καλημέρα, η ερώτηση μου είναι: Αν θα πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλίζονται επικουρικά οι κρεοπώλες και ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί;

Οι κρεοπωλες ενοειται πως ΝΑΙ εσυ αν δουλευες ή δουλευεις(δεν ξερω)   δεν θα πληρωνες   υποχρεωτικα ΤΕΑΜ?  για τους  εκπαιδευτικους δεν γνωριζω αλλα βασει των προαναφερωμενων  θεωρω πως ΝΑΙ.

ZAKU

ZAKU

*

• Silver members
  • 778 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:«Γηράσκω αεί διδασκόμενος»
    «Έργω κ’ ουκέτι μύθω»

ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ... ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ 500 ΤΑΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ - ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ. ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΤΑΠΙΤ, ΤΑΠΕΜ, ΤΕΑΥΕΚ, ΤΕΑΥΦΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΕΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 499 ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΩΡΑ, ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ; ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΤΕΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. ΡΩΤΑΣ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΗ (ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ), ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ %^#$^#$ ΤΑΜΕΙΑ??? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ, ΚΦΑΣ, ΕΡΓΑΤΙΚΑ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΕ ΤΙΣ 1500 ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ 2013. ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ! ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ! ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ %#$%^$^# ΤΑΜΕΙΑ!!! 2 ΤΑΜΕΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! 1 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ (ΙΚΑ) ΚΑΙ 1 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ (ΟΑΕΕ)! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ????? ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΧΗΜΙΚΟΣ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ. ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΕΑ ΜΙΑ $%##$%# ΚΡΑΤΗΣΗ 6%. ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΝΙΓΟΥΝΕ ΠΙΑ!  

Kαμία απολύτως πλάκα δεν σας κάνω αγαπητή συναδέλφισσα.Εκφράζω την αποψή μου τεκμηριωμένα θέλω να πιστεύω.Όσο για το γενικό πλαίσιο στο οποίο αναφέρεστε συμφωνώ απολύτως.

«Γηράσκω αεί διδασκόμενος»

d_anastasia

d_anastasia

*

• Silver members
  • 628 Δημοσιεύσεις:

σωστο και αυτό , μπορει καποιος να παραθεσει τους πίνακες του ΟΑΕΕ για το 6% των αυτοαπασχολουμενων

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες