Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Καταχωρηση ασφαλιστικων εισφορων οαεε ,μια τελευταια ερωτηση

- - - - -

• Please log in to reply
36 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 3.177 Δημοσιεύσεις:

ξερω οτι εχει εξαντληθει το θεμα των ασφαλιστικων εισφορων και την καταχωρηση τους στα βιβλια

(οσων εχουν πληρωθει μεσα στην χρηση)

θελω να ρωτησω εαν καποιος δεν μας τα εχει δωσει ποτε η εχει ζημια και δεν θελει να τα καταχωρησει,η καταχωρησει τους ειναι υποχρεωτικη ?

η τα καταχωρουμε με την λογικη, οτι μας δινει ο επιχειρηματιας καταχωρουμε.

αν περιμενουμε την βεβαιωση του οαεε για την καταχωρηση θα στειλουμε τις εκκαθαριστικες

τον ιουνιο...

ευχαριστω

προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,οχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά.

FROSOST

FROSOST

*

• simple Members
  • 80 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ
    ΤΑΞΙΔΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ  ΔΕΝ ΑΠΟΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 

ΤΩΡΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΚΟΠΟ

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.268 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι μ η γελιόμαστε..δεν είναι απόφαση προσωπική...είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ....άσχετο τι κάνουμε..

.

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:

η καταχώρησής τους είναι υποχρεωτική. εγώ προσωπικά θα βάλω ότι πλήρωσε μέσα στο 2013 (εκπρόθεσμα και μη) στο 666 και όταν βγάλουν διευκρινιστική θα κάνω αναμόρφωση...αλλον τρόπο δεν βλέπω............

PROAKIS

PROAKIS

*

• Silver members
  • 961 Δημοσιεύσεις:

για τις εταιρείες είχαν βγάλει μία απόφαση που έλεγε το εξής ,

"για λόγους ίσης φορολογικής μεταχείρισης, παρέχεται η δυνατότητα και στα μέλη των εταιρειών να εκπίπτουν τις καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές τους"

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.962 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

Επειδή προβλέπεται μπάχαλο με τις βεβαιώσεις , θα έπρεπε να υπάρχει εφαρμογή στη σελίδα του ΟΑΕΕ έτσι ώστε με το ΑΦΜ (άντε και το Α.Μ. και το ΑΜΚΑ) να βγαίνει αυτόματα το πόσο πλήρωσαν .

Γιατί δεν θα στείλουν βεβαίωση ? Εδώ στέλνουν ακόμη βεβαιώσεις για θεώρηση βιβλίων  ......... 

gkazan

gkazan

No hint of the torture, awaiting to greet them at the break of d

• Silver members
  • 1.154 Δημοσιεύσεις:

Επειδή προβλέπεται μπάχαλο με τις βεβαιώσεις , θα έπρεπε να υπάρχει εφαρμογή στη σελίδα του ΟΑΕΕ έτσι ώστε με το ΑΦΜ (άντε και το Α.Μ. και το ΑΜΚΑ) να βγαίνει αυτόματα το πόσο πλήρωσαν .

Γιατί δεν θα στείλουν βεβαίωση ? Εδώ στέλνουν ακόμη βεβαιώσεις για θεώρηση βιβλίων  ......... 

Για την εξυπηρέτηση της παραπάνω ανάγκης, αποκτά κάθε ασφαλισμένος κωδικούς πρόσβασης και τους ενεργοποιεί με σχετικό κλειδάριθμο...

Απλά μέχρι και σήμερα, η ηλεκτρονική εφαρμογή βγάζει ακόμη βεβαίωση για το 2012 και όχι για το 2013.

ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ

PROAKIS

PROAKIS

*

• Silver members
  • 961 Δημοσιεύσεις:

άλλος κλειδάριθμος αυτός? Δ.Ο.Υ-ικα-οαεε !!!

• lami τους άρεσε αυτό

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.962 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

Ναι υπάρχει η δυνατότητα για κλειδάριθμο αλλά γιατί να γίνεται πάλι το χάος στα υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ ενώ μπορεί εύκολα να γίνει έτσι μόνο για αυτό ? Στον ΟΓΑ τελικά είναι πιο εξελιγμένοι .....

Πάντως τους έστειλα ένα mail στη μηχανογραφική τους υπηρεσία , αν μου απαντήσουν θα το ανεβάσω .

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.137 Δημοσιεύσεις:

Ναι υπάρχει η δυνατότητα για κλειδάριθμο αλλά γιατί να γίνεται πάλι το χάος στα υποκαταστήματα του ΟΑΕΕ ενώ μπορεί εύκολα να γίνει έτσι μόνο για αυτό ? Στον ΟΓΑ τελικά είναι πιο εξελιγμένοι .....

Πάντως τους έστειλα ένα mail στη μηχανογραφική τους υπηρεσία , αν μου απαντήσουν θα το ανεβάσω .  Περίμενε!!!  :lol:  :lol:  :lol: 

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 3.177 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι μ η γελιόμαστε..δεν είναι απόφαση προσωπική...είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ....άσχετο τι κάνουμε..

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ?Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΠΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ Ε1..

ΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ?ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ?

προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,οχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά.

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 3.177 Δημοσιεύσεις:

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ?Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

ΠΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ Ε1..

ΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ?ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ?

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 3.177 Δημοσιεύσεις:

ΠΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ Ε1..

zeus1984

zeus1984

*

• Silver members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:

οτι παραλαβεις! αφου τον εχεις ενημερωσει πρωτα!

dodos

dodos

*

• Silver members
  • 3.177 Δημοσιεύσεις:

οτι παραλαβεις! αφου τον εχεις ενημερωσει πρωτα!

ναι τι αλλο να κανεις?

MANOS

MANOS

*

• simple Members
  • 64 Δημοσιεύσεις:

Το ορθό είναι η καταχώρησή τους στα βιβλία...αλλά εκεί που δεν βρίσκω άκρη είναι με τις ρυθμίσεις του ΟΑΕΕ, δηλ. το ποσό των προσαυξήσεων (για την Κ.Φ.Α) μετά την ρύθμιση τους, λόγω κεφαλαιοποίησης των οφειλών.Απευθύνθηκα στον ΟΑΕΕ και σήκωσαν ψηλά τα χέρια !!! Πόσο το Κεφάλαιο και πόσες οι προσαυξήσεις σε κάθε δόση (που πληρώθηκε το 2013) της ρύθμισης και σηκώνουν ψηλά τα χέρια, ενώ πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν.

TAG-AMAL

TAG-AMAL

TAG-AMAL

• Silver members
  • 573 Δημοσιεύσεις:

Το ορθό είναι η καταχώρησή τους στα βιβλία...αλλά εκεί που δεν βρίσκω άκρη είναι με τις ρυθμίσεις του ΟΑΕΕ, δηλ. το ποσό των προσαυξήσεων (για την Κ.Φ.Α) μετά την ρύθμιση τους, λόγω κεφαλαιοποίησης των οφειλών.Απευθύνθηκα στον ΟΑΕΕ και σήκωσαν ψηλά τα χέρια !!! Πόσο το Κεφάλαιο και πόσες οι προσαυξήσεις σε κάθε δόση (που πληρώθηκε το 2013) της ρύθμισης και σηκώνουν ψηλά τα χέρια, ενώ πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν.

Καλημερα,

ζητησε  την αιτηση ρυθμισης  και θα τα εχεις ολα  κεφαλαιο και προσαυξησεις..!!!!

Γιαν + 5

Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις

το μέλλον ,,,,,, είναι να το δημιουργήσεις!

PROAKIS

PROAKIS

*

• Silver members
  • 961 Δημοσιεύσεις:

τις εισφορές στις εταιρείες τις περνάμε αυτούσιες ,άσχετα με το ποσοστό συμμετοχής ,έτσι δεν είναι?

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.137 Δημοσιεύσεις:

ΠΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ Ε1..

Από που προκύπτει ότι δεν είναι υποχρεωτικό ????

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

PROAKIS

PROAKIS

*

• Silver members
  • 961 Δημοσιεύσεις:

βλέπω αυτή την δυνατότητα ελάφρυνσης να εξελίσσεται  σαν την επιχειρηματική αμοιβή.

στην αρχή την δώσανε για ελάφρυνση ,μετά είδαν ότι τους συνέφερε λόγω συντελεστών και την κάνανε υποχρεωτική.

βρε δεν θέλω "ελάφρυνση" ευχαριστώ πολύ.

όχι κύριε θα την πάρεις,δεν έχει δεν θέλω.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες