Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΦΜΥ

- - - - -

• Please log in to reply
93 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Mariotsaou

Mariotsaou

self enslaved

• simple Members
  • 201 Δημοσιεύσεις:

Μήπως για τον ίδιο λόγο που στέλνουμε και εκκαθαριστική ΦΠΑ;

Δεν ξέρω, υποτίθεται πως η οριστική οριστικοποιεί ό,τι έχουμε δηλώσει μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Για λόγους τάξης πάντως εμένα μου φαίνεται σωστό, αλλά το υπουργείο θα αποφασίσει.

Συνάδελφε την εκκ. την στέλνουμε πρώτα για άλλους λόγους θεωρώ.... Εχει μέσα 666, πληρωμές και απο έκτακτες φπα, προρατες, ντοματες πατατες κλπ....Επίσης, δεν είναι και η απόλυτη οριστικοποιηση απο την στιγμή που έχει τροποιητική εκκ.

Τώρα, για λόγους τάξης να στέλνεται προσωρινη φμυ? Προσωπικά αταξία βλέπω. Σε τάξη θα ήταν να πέφτει φμυ και απδ μαζί, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και αναμένεται να γίνει, και όχι να στέλνουμε καθε μήνα αρχεία για τα αρχεία...

Όντως κατ εμε είναι ένας λόγος καλός, για να κάνεις τροποποιητικές

d_anastasia

d_anastasia

*

• Silver members
  • 589 Δημοσιεύσεις:

περα από τις επιχειρήσεις που δεν εχουν εργαζομενο , υπαρχουν και αυτές που απασχολουν πχ έναν εργαζομενο εκ περιτροπης 1 ημερα την εβδομαδα και που βαση υπολογισμου δεν προκυπτει φορος...σε ερωτηση μου αν για αυτους πρεπει να υποβαλλω φμυ κάθε μηνα με παρεπεμψαν στο ότι θα υποβαλλω μονο την οριστικη φμυ με συμπληρωμενο τον πινακα της οριστικης δηλωσης φμυ τον πινακα 1 ¨ανακεφαλαιωση αποδοχων και λοιπων στοιχειων" αφου εχω συνολο ακαθαριστων αποδοχων

asteras5

asteras5

*

• Silver members
  • 626 Δημοσιεύσεις:

περα από τις επιχειρήσεις που δεν εχουν εργαζομενο , υπαρχουν και αυτές που απασχολουν πχ έναν εργαζομενο εκ περιτροπης 1 ημερα την εβδομαδα και που βαση υπολογισμου δεν προκυπτει φορος...σε ερωτηση μου αν για αυτους πρεπει να υποβαλλω φμυ κάθε μηνα με παρεπεμψαν στο ότι θα υποβαλλω μονο την οριστικη φμυ με συμπληρωμενο τον πινακα της οριστικης δηλωσης φμυ τον πινακα 1 ¨ανακεφαλαιωση αποδοχων και λοιπων στοιχειων" αφου εχω συνολο ακαθαριστων αποδοχων

Αυτό θα ισχύει από 01/01/2014?

akad

akad

*

• simple Members
  • 31 Δημοσιεύσεις:
ΠΟΛ.1049/11.2.2014

5. Εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.

070707

070707

James

• simple Members
  • 259 Δημοσιεύσεις:

ΠΟΛ.1049/11.2.2014

5. Εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.

μαλιστα..

PROAKIS

PROAKIS

*

• Silver members
  • 923 Δημοσιεύσεις:

και από πότε μετράμε τον μεθεπόμενο μήνα ,αφού δεν παρακρατήθηκε φόρος?

οι υπάλληλοι δεν είναι εργαζόμενοι?

• stefos τους άρεσε αυτό

asteras5

asteras5

*

• Silver members
  • 626 Δημοσιεύσεις:

Πάντως αυτά που αναφέρει η συνάδελφος d_anastasia #23 έρχεται σε αντίθεση με αυτά της ΠΟΛ 1049.

giannis7

giannis7

*

• simple Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Λογικά υπερισχύει η ΠΟΛ

235711

235711

*

• Silver members
  • 705 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Η/Υ

και από πότε μετράμε τον μεθεπόμενο μήνα ,αφού δεν παρακρατήθηκε φόρος?

οι υπάλληλοι δεν είναι εργαζόμενοι?

Από την καταβολή της αμοιβής.

...το άπειρο τείνει στο μηδέν...

235711

235711

*

• Silver members
  • 705 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Η/Υ

Κούκλες κ κούκλοι... απλά πράγματα υποβάλλουμε κάθε μήνα ΦΜΥ για τον προηγούμενο κ έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Τώρα αν θέλετε να παίξετε στην κόψη του ξυραφιού... το πιο πιθανό είναι να κοπείτε :)

...το άπειρο τείνει στο μηδέν...

sophia_7

sophia_7

*

• simple Members
  • 147 Δημοσιεύσεις:

Προσπαθώ να στείλω τις μηδενικές δηλώσεις αλλά μου βγάζει μήνυμα και δεν με αφήνει να προχωρήσω... ή είμαι υπερβολικά ζαλισμένη και κάτι κάνω λάθος ή απλά όλα είναι λάθος!!! Πραγματικά δεν χωράει κάτι άλλο το μυαλό μου...

Να δουλεύεις, σαν να μην χρειαζόσουν τα χρήματα,
να αγαπάς, σαν να μην σε έχουν πληγώσει ποτέ,
να χορεύεις, σαν να μην σε παρακολουθούσε κανείς,
να τραγουδάς, σαν να μην σε άκουγε κανείς,
να ζεις, σαν να ήταν ο παραδεισος πάνω στη γη... :)

sophia_7

sophia_7

*

• simple Members
  • 147 Δημοσιεύσεις:

Όταν συμπληρώσω μήδεν στα πεδία δεν το αποδέχεται. Όταν τα αφήσω κενά, προχωράει... Έλεος!!!

Να δουλεύεις, σαν να μην χρειαζόσουν τα χρήματα,
να αγαπάς, σαν να μην σε έχουν πληγώσει ποτέ,
να χορεύεις, σαν να μην σε παρακολουθούσε κανείς,
να τραγουδάς, σαν να μην σε άκουγε κανείς,
να ζεις, σαν να ήταν ο παραδεισος πάνω στη γη... :)

FSKALIDAKI

FSKALIDAKI
  • starting Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

εχω κι εγω μια φοβερη απορια-ερωτηση!αν....λεμε αν στη σπανια περιπτωση-φαινομενο για τις μερες μας  που δεν καταβληθουν τον Ιανουαριο ποσα αμοιβων στους μισθωτους που αφορουν Ιανουαριο..(βρισκομαστε ακομα στα εναντι μισθοδοσιας Νοεμβριου 2013..γι αυτο!)..ποτε στο καλο πρεπει να υποβαλω προσωρινη φμυ?..τον Αυγουστο που θα παρουμε εναντι Ιανουαριου?και ως τοτε θα "νομιζουν" οτι η εταιρεια δεν απασχολει προσωπικο?ή..θα μας βγαλουν ετσι ενα δικο τους φορο κατ εκτημηση?(αφου εμεις δεν θα εχουμε υποβαλει τιποτα καθως δεν υπαρχουν ποσα που να αποδοθηκαν ουτε σαν ακαθαριστες αμοιβες ποσο μαλλον φορος!)

evi3107

evi3107

*

• simple Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:
ΠΟΛ.1049/11.2.2014

Εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου, προκειμένου να μην εκδοθεί πράξη εκτιμώμενου προσδιορισμού φόρου.

Μήπως κανείς έχει καταλάβει με ποιο κριτήριο θεωρείται κάποιος εργοδότης που παύει να απασχολεί προσωπικό? Υπάρχουν και  επιχειρήσεις που έχουν κάνει προσωρινή διακοπή εργασιών στο ΙΚΑ πριν από (τουλάχιστον ) ενάμισι  χρόνο ενώ  η οριστική διακοπή θα γίνει με το κλείσιμο της εταιρείας. Τώρα ξαφνικά θα στέλνουν μηδενικές ΦΜΥ?

Επίσης τα Οικοδομικά έργα που είναι στο όνομα των κυρίων των έργων και εν προκειμένω  Ιδιώτης που έχει σταματήσει τις εργασίες προσωρινά ή ακόμα και που υποβάλλει ΑΠΔ οικοδομικών (με αυτεπιστασία) θεωρείται εργοδότης και ως εκ τούτου υπόχρεος για υποβολή μηδενικής ΦΜΥ?  

Εν τέλει ποιος θεωρείται εργοδότης??   

KABONTOROS

KABONTOROS

*

• Silver members
  • 3.001 Δημοσιεύσεις:

Σαν δεν ντρέπονται,λές και δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε. Αμεσα χρειάζεται αντίδραση των φορέων μας και όλων μας.

• SDS τους άρεσε αυτό

TAXSOLUTION

TAXSOLUTION

*

• Silver members
  • 671 Δημοσιεύσεις:

οποτε του ιανουαριου το φμυ παει για καταθεση και καταβολη εως 31/03 και μετα  φεβρουαριου εωσ 30/04 και κλπ σωστα?

mpantou

mpantou

ΜΑΡΙΝΑ

• simple Members
  • 460 Δημοσιεύσεις:

Εργοδότες που έχουν κάνει έναρξη  στο ΙΚΑ  για προσωπικό που είχαν και το 2014 δεν απασχολούν,θα υποβάλλουμε ΦΜΥ ή μόνο για τους εργοδότες που αυτή την στιγμή απασχολούν προσωπικό.Το ανέφερε και άλλος συνάδελφος αλλά δεν έχει σχολιαστή. Υπάρχει κάτι ή μου έχει ξεφύγει στο διάβασμα της πολ.

mpantou

mpantou

ΜΑΡΙΝΑ

• simple Members
  • 460 Δημοσιεύσεις:

Και για συμπληρώσω τον ως άνω προβληματισμό μου διαβάζοντας την ΠΟΛ 1049-11-02-14 στο φορολογικό αρχείο του κόμβου στο άρθρο 1 παραγρ. 5 αναφέρει για τους εργοδότες που σε κάποια περίοδο δεν απασχολούν προσωπικό.Από 1/1/2014 ή και από πριν?

HAL 9000

HAL 9000

*

• Silver members
  • 830 Δημοσιεύσεις:

Και για συμπληρώσω τον ως άνω προβληματισμό μου διαβάζοντας την ΠΟΛ 1049-11-02-14 στο φορολογικό αρχείο του κόμβου στο άρθρο 1 παραγρ. 5 αναφέρει για τους εργοδότες που σε κάποια περίοδο δεν απασχολούν προσωπικό.Από 1/1/2014 ή και από πριν?

Άρθρο 6
Ισχύς της απόφασης

Η παρούσα απόφαση ισχύει από το φορολογικό έτος 2014 για εισοδήματα από μισθωτή εργασία και συντάξεις που κτώνται από 1.1.2014 και μετά.

giannis7

giannis7

*

• simple Members
  • 155 Δημοσιεύσεις:

Σε περίπτωση εποχιακής επιχείρησης που δεν έχει ακαθάριστο εισόδημα τους χειμερινούς μήνες τι καταθέτουμε;;; Ολική παύση;

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες