Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ & ΕΙΣΟΔ.ΑΠΟ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧ.


giochr

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχει υποβάλλει κάποιος βεβαιώσεις αποδοχών για ελ. επαγγελματίες και από εμπορικές επιχ/σεις? διότι κατά την δημιουργία του αρχείου ενώ επιλέγω ελ.επαγγελματίες ή εμπορ. επιχ/σεις από το αναδυόμενο μενού το παράθυρο προς καταχώρηση  εμφανίζει μόνο τις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών & συνταξιούχων. 

Ευχαριστώ πολύpost-6536-0-67436800-1391596242_thumb.gi και post-6536-0-02006800-1391596260_thumb.pn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα,

σε πώληση α.ε. προς το δημόσιο  ζητήθηκε να καταβάλει η α.ε. τον φόρο (4%) και η υπηρεσία του δημοσίου πλήρωσε όλο το ποσό του τιμολογίου στην εταιρεία. Την βεβαίωση ποιος την υποβάλει και πως?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το εισόδημα από χρήση ΕΙΧ από πρόεδρο Δ.Σ. υπάρχει ο κωδικός στις βεβαιώσεις αποδοχών 17 "αρθρο 45 το ΚΦΕ περ. στ". Γνωρίζει κάποιος αν θα πρέπει να ανεβάσουμε και των πίνακα "αυτοκινήτων και κατοικιών" από τις λοιπές δηλώσεις του gsis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που θέλω να καταδείξω είναι ότι με τους υπάρχοντες κωδικούς δεν μπορείς να συμπεριλάβεις όλες τις περιπτώσεις.

 

Θα πρέπει ή να προστεθούν κωδικοί (αν θέλουν να διασταυρώσουν και το εισόδημα) πχ ανείσπρακτες αμοιβές για τις οποίες υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης ή να καταργηθεί ο κωδικός 11 και η διασταύρωση να αφορά μόνο τους φόρους.

 

Όχι δεν λέω ότι αμοιβές <300 που θα εισπραχθούν σε επόμενη χρήση πρέπει να έχουν παρακράτηση αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι απαγορευτικό

 

Θα μπορούσαμε δηλαδή να αντιγράψουμε τους συμβολαιογράφους και να απαντούσαμε ότι με τα εργαλεία που μας διαθέτετε δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε στη συγκεκριμένη υποχρέωση και όχι να παρακαλάμε για παρατάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,γνωρίζει κανείς αν οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος υποβάλλουν βεβαιώσεις αποδοχών απο ελευθέρια επαγγέλματα;για αμοιβές που έχουν καταβάλλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπε ο Θεοχάρης: "Σε κάθε όμως περίπτωση η προτεραιότητα των λογιστών αλλά και όσων υποβάλλουν τα σχετικά αρχεία πρέπει να είναι η υποβολή των αμοιβών άνω των 300 ευρώ."

 

Τι εννοεί? Ότι οι κάτω των 300 δεν θα διασταυρωθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέλφισσα, υπάρχουν και προσωπικές εταιρίες, που υπαγόντουσαν στα ελευθέρια επαγγέλματα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90369&p=553855

και θα πρέπει να σταλούν και γι' αυτές βεβαιώσεις και οριστικές αμοιβών, από ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Υ.Γ.

Τελικά, ευτυχώς που μας τελείωσε και αυτός ο διαχωρισμός...

Aααααχ θα τρελαθώ . Ποια η χρησιμοτητα του οταν εγω πχ που ειμαι ο.ε και απασχολω προσωπικο , ΔΕΝ κάνω παρακράτηση φόρου και θεωρουμαι εμπορικη επιχειρηση ;;Και μπορει να ειμαι λογιστής - και οτιδηποτε αλλο και να εχω και άλλα εισοδηματα απο αλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 300 ΕΥΡΩ.

κωδικός 11 λέει "σύμφωνα με το πρώτο εδάφιο του άρθρου ........ διενεργείται παρακράτηση φόρου 20% ..... εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ". Δηλαδή με απλά ελληνικά το ποσόν που υπερβαίνει τα 300 ευρώ , είναι 301,302,303  κλπ.

'Αρα ποσόν ακριβώς 300 ευρώ δεν είναι υποχρεωτική παρακράτηση 20% και μπαίνει στον κωδικό 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σε ολους και καλο κουραγιο!!!!!.Τον φορο 3% τον οποιο υποβαλει ο ιδιος ο εργολαβος  για δημοσια εργα τον συμπεριλαμβανουμε  στο αρχειο με τις βεβαιωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περιπτωση που σε ποσο μικροτερο των 300,00€ εχει διενεργηθει παρακρατηση 20% σε ποιο κωδικο θα καταχωρηθει στο κωδ 1 ή στο κωδ 11 ?

Κατα τη γνωμη μου στον κωδ 1.

Καποια επιβεβαιωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηχανικός που έκοψε δελτίο σε εταιρεία του δημοσίου και έκανε ο ίδιος την απόδοση του φόρου 10% όπως προβλέπεται για μελέτη ,

πρέπει να κάνει κάτι αυτός ή η εταιρεία???

γιατί το ποσό της καθαρής του αμοιβής δεν εμφανίζεται σε κανένα πεδίο !!!

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περιπτωση που σε ποσο μικροτερο των 300,00€ εχει διενεργηθει παρακρατηση 20% σε ποιο κωδικο θα καταχωρηθει στο κωδ 1 ή στο κωδ 11 ?

Κατα τη γνωμη μου στον κωδ 1.

Καποια επιβεβαιωση ?

ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 1 ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΡΑΤΗΣΗ ΣΤΟ Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ερώτηση συνάδελφοι -τα στοιχεία βεβαιώσεων για μισθωτούς εμφανίζονται άμεσα στο Ε1 - Τα αντίστοιχα για τους ελ επαγγελματίες που έστειλα σήμερα δεν τα βλέπω -το έχει και άλλος προσέξει ?? -μήπως διορθώνουν λάθη και δεν τα ανεβάζουν ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έστειλα βεβ.εμπορικων επιχ/σεων για τον κωδ.4 (επαγγ.δαπανες).από περιέργεια για να δω πως ενημερώνεται το taxis  μπαίνω στον λογ/σμο για έναν που έστειλα βεβ.εμπορ.επιχ/σεων ,κανένας κωδ του Ε1 δεν έχει ενημερωθεί ενώ στην επιλογή ενημέρωση βεβ.αποδοχών εμφανίζεται κανονικά. έχετε διαπιστώσει κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τπυ μηχανικου ως τεχν.ασφλειας πως θα το περασω ? εμπορικων ή ελευθεριο?

 

Υ.Γ. αν και μερες που ειναι δε κανει...ΘΕΟΧΑΡΗ ψ0φα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κωδικός 11 λέει "σύμφωνα με το πρώτο εδάφιο του άρθρου ........ διενεργείται παρακράτηση φόρου 20% ..... εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ". Δηλαδή με απλά ελληνικά το ποσόν που υπερβαίνει τα 300 ευρώ , είναι 301,302,303  κλπ.

'Αρα ποσόν ακριβώς 300 ευρώ δεν είναι υποχρεωτική παρακράτηση 20% και μπαίνει στον κωδικό 11.

συγγνώμη , τώρα είδα ότι έχει γίνει ήδη παρακράτηση , οπότε κωδικό 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ----->ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ-------> ΚΩΔ:4

Ετσι δεν είναι σύμφωνα με τις οδηγίες;

 

Εχει δει κανείς πως έρχονται τα ποσά ή η παρακράτηση 20% στο Ε1 στις περιπτώσεις αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπηκα με τους κωδικους πελατη μου και εστειλα τη βεβαιωση για την αμοιβη μου. Το θεμα ειναι οτι στην αποδειξη υποβολης δεν φαινομαι πουθενα. Γραφει οτι ο πελατης μου υπεβαλε ηλεκτρονικα την δηλωση με τα παρακατω στοιχεια μπλα μπλα μπλα... του ετους 2013 την 24/03/2014 , χωρις να αναφερει πουθενα ποιος ειναι ο δικαιουχος της αμοιβης. Ουτε ονομα ουτε ΑΦΜ μου υπαρχει πουθενα. Ειναι σωστο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπηκα με τους κωδικους πελατη μου και εστειλα τη βεβαιωση για την αμοιβη μου. Το θεμα ειναι οτι στην αποδειξη υποβολης δεν φαινομαι πουθενα. Γραφει οτι ο πελατης μου υπεβαλε ηλεκτρονικα την δηλωση με τα παρακατω στοιχεια μπλα μπλα μπλα... του ετους 2013 την 24/03/2014 , χωρις να αναφερει πουθενα ποιος ειναι ο δικαιουχος της αμοιβης. Ουτε ονομα ουτε ΑΦΜ μου υπαρχει πουθενα. Ειναι σωστο???

Ναι έτσι έιναι ανφέρει μόνο τα συνολικά ποσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ----->ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΜΠΟΡ.ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ-------> ΚΩΔ:4

Ετσι δεν είναι σύμφωνα με τις οδηγίες;

 

Εχει δει κανείς πως έρχονται τα ποσά ή η παρακράτηση 20% στο Ε1 στις περιπτώσεις αυτές;

στο Ε1 δεν έχει συμπληρωθεί κανένας κωδικός αλλά στην εφαρμογή του Ε1στην αρχική εικόνα  υπάρχει μια λειτουργία που σου εμφανίζει τι βεβαιωσεις αποδοχων έχουν υποβληθεί στο αφμ σου σε αυτήν την επιλογή εμφανίζεται το ποσό!!!!δεν ξέρω όμως τι γίνεται!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Τελικά οι αμοιβές δικηγόρων για ΤΠΥ με γραμμάτιο προείσπραξης και παρακράτηση φόρου 15% από τον δικηγορικό σύλλογο με τι κωδικό υποβάλλονται ?

1)κωδικό 8 ?

2)δεν υποβάλλονται καθόλου? & υποβάλλονται μόνο από τους δικηγορικούς συλλόγους?

3) κωδικό 11?

που έχετε καταλήξει τελικά?

Συνάδελφοι, μόλις μίλησα με τον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνων

Φορολογικά θέματα       Σπυρίδων Μπακαμήτσος     210 3398+ 150

 

Αν έχετε εταιρίες που στα έξοδά τους έχουν περασμένες ΑΠΥ δικηγόρων, στις βεβαιώσεις θα στείλετε μόνο τις αμοιβές που  αφορούν τις χρεώσεις της εταιρίας.

Για τις χρεώσεις που αφορούν ελάχιστες αμοιβές δικηγορικών συλλόγων τα στοιχεία θα τα στείλουν οι σύλλογοι.

Αρα εμείς στέλνουμε μόνο τους κωδικούς 1 και 11!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...