Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

μισθωτηρια μεσω ταχις εχει στειλει κανενας ?αποριες

• Please log in to reply
238 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.652 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

Ερώτηση 2η : Σε χρήμα, ποιές είναι οι κυρώσεις αν δεν κάνεις μισθωτήριο ή κάνεις ελλειπές ή εκπρόθεσμο; Γνωρίζει κάποιος;

Ερώτηση 3η : Η μίσθωση ξεκινάει από 1/1/14 και αφορά σε ενοικίαση γραφείου για χρήση λογιστηρίου από επιχείρηση. Ακόμα ο εκμισθωτής δεν έχει κάνει το μισθωτήριο ηλεκτρονικά. Η επιχείρηση πόσο χρόνο έχει να κάνει τη μεταβολή στη ΔΟΥ;

ΠΟΛ.1006/31.12.2013

εάν μιλάς για έναρξη 30 ημέρες..εάν είναι μεταβολή 10 ημέρες..

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

e-taxis.gr

e-taxis.gr

*

• simple Members
  • 119 Δημοσιεύσεις:

η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής μισθωτηρίων ειναι έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα.

ΠΧ. μισθωτήρια που έγιναν απο 1/1 εως 31/1/14 υποβάλλονται το αργότερο έως 28/2/2014.

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.037 Δημοσιεύσεις:

η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής μισθωτηρίων ειναι έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα.

ΠΧ. μισθωτήρια που έγιναν απο 1/1 εως 31/1/14 υποβάλλονται το αργότερο έως 28/2/2014.

η ερώτηση ποιά είναι???

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

mmm

mmm

*

• simple Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα, θα ηθελα να ρωτησω, οικημα το οποιο ανηκει στη μητερα ειχε γινει (ολοκληρο) δωρεαν παραχωρηση στον πατερα για επαγγελματικη στεγη. Μεσα στον ιανουαριο του 2014, απ το ιδιο οικημα, η μητερα, παραχωρησε στην κορη καποια τερτραγωνικα μετρα για επαγγελματικη στεγη. Η παραχωρηση στον πατερα (πριν 10 χρονια περιπου) ειχε γινει με υπευθυνη δηλωση, το ιδιο κ στην κορη τωρα.

Η μητερα θα συνταξει ηλεκτρονικο μισθωτηριο για την κορη μεχρι 28/2. Το ιδιο θα πρεπει να κανει κ με τον πατερα με διαφορετικο μισθωτηριο;;;

Ευχαριστω!!!

LOG

LOG

*

• simple Members
  • 73 Δημοσιεύσεις:

Για ηλεκτρονική ανανέωση σύμβασης, δεν μου βρίσκει το αρχικό συμφωνητικό που κατατέθηκε στην ΔΟΥ.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς και πως προχωράμε?

DimitrisB

DimitrisB

mitsosb

• simple Members
  • 384 Δημοσιεύσεις:

Nα ρωτησω και εγω κατι!! Πρεπει να υπάρχει μισθωτήριο ή δεν είναι υποχρεωτικό για την ηλεκτρονική του υποβολη?

mmm

mmm

*

• simple Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

ΠΟΛ.1013/7.1.2014
..............

ΑΡΘΡΟ 7
Έλεγχος – Ενημέρωση Δ.Ο.Υ.

1. Η αρμόδια Δ.Ο.Υ. ενημερώνεται από τη Δ.ΗΛΕ.Δ αμέσως μετά την οριστική υποβολή των πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας ανά υπόχρεο.

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας

5. Πρέπει να υποβάλω στο taxisnet μισθωτήριο που το έχω καταθέσει σε Δ.Ο.Υ;

ΟΧΙ. Παλιά μισθωτήρια (πριν από το 2014 που «άνοιξε» η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων μίσθωσης στο internet) δεν χρειάζεται να υποβληθούν ξανά, αφού έχουν υποβληθεί στο παρελθόν σε Δ.Ο.Υ.

Για τις περιπτώσεις που θα θέλετε να επισημάνετε ότι μια νέα δήλωση μίσθωσης που θα υποβάλλετε στο taxisnet, είναι συνέχεια προηγούμενης μίσθωσης δείτε την ερώτηση: Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;

DimitrisB

DimitrisB

mitsosb

• simple Members
  • 384 Δημοσιεύσεις:

Σαν ημερομηνία σύνταξης μισθωτηρίου τι πρέπει να βάλω??

mmm

mmm

*

• simple Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα, θα ηθελα να ρωτησω, οικημα το οποιο ανηκει στη μητερα ειχε γινει (ολοκληρο) δωρεαν παραχωρηση στον πατερα για επαγγελματικη στεγη. Μεσα στον ιανουαριο του 2014, απ το ιδιο οικημα, η μητερα, παραχωρησε στην κορη καποια τερτραγωνικα μετρα για επαγγελματικη στεγη. Η παραχωρηση στον πατερα (πριν 10 χρονια περιπου) ειχε γινει με υπευθυνη δηλωση, το ιδιο κ στην κορη τωρα.

Η μητερα θα συνταξει ηλεκτρονικο μισθωτηριο για την κορη μεχρι 28/2. Το ιδιο θα πρεπει να κανει κ με τον πατερα με διαφορετικο μισθωτηριο;;;

Ευχαριστω!!!

DAS

DAS

Σύννεφα του γυαλού θε ν'αρματώσω

• Silver members
  • 2.858 Δημοσιεύσεις:

Nα ρωτησω και εγω κατι!! Πρεπει να υπάρχει μισθωτήριο ή δεν είναι υποχρεωτικό για την ηλεκτρονική του υποβολη?

Αυτο που άλλαξε είναι ο τρόπος υποβολής ,

αν δεν υπάρχει υπογεγγραμένο μισθωτήριο τι θα καταχωρηθεί ???

Φιλικά DAS

Μεγάλωσαν τα γένια μας η ψυχή μας αλλιώτεψε , αγριεμένο το σκυλί γαυγίζει την φωνή του βοήθα καλέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας .

Annushka

Annushka

*

• simple Members
  • 85 Δημοσιεύσεις:

Δείτε όμως και αυτό από ΠΟΛ.1013/2014:

ΑΡΘΡΟ 1
Υπόχρεοι υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας

1. Οι εκμισθωτές ακίνητης περιουσίας υποχρεούνται να δηλώνουν όλα τα πληροφοριακά στοιχεία των αρχικών ή τροποποιητικών μισθώσεων, μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίησή της, ανεξάρτητα αν πρόκειται για γραπτή ή προφορική συμφωνία.

DimitrisB

DimitrisB

mitsosb

• simple Members
  • 384 Δημοσιεύσεις:

Απλά θεωρώ ότι πλέον από την στιγμή που είναι ηλεκτρονικό δεν χρειάζεται το γραπτό! Για παράδειγμα μπορεί να έρθει κάποιος πελάτης με το Ε9 να μου πει το ταδε ακίνητο το νοικιασα σε αυτόν με το αυτό το ΑΦΜ για  χ χρονια με y ενοιιο! Εμείς στέλνουμε το μισθωτήριο και από την στιγμή που το αποδεχτεί και ο μισθωτής είναι ουσιαστικά σαν να το έχουν υπογράψει και οι δύο. Άρα δεν χρειάζεται έγγραφο μισθωτηρίου πλέον! Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον. Αφού λέει και για προφορική συμφωνία ο νόμος!

mariamik

mariamik

*

• simple Members
  • 124 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας. Αν μια ο.ε. διαχειριστικη εταιρεια λυθει αναδρομικα με ημερομηνια 31/12/13 (δεν εχει γινει ακομα η λυση) και ο καθε ιδιοκτητης πια πρεπει να κανει μισθωτηριο μεσω taxis, μπορω εγω να κανω την ηλεκτρονικη υποβολη με το σωστο ΑΦΜ (του φυσικου προσωπου και οχι της οε) τωρα? Η' πρεπει να λυθει πρωτα η εταιρεια? Γιατι εφοσον υφισταται ακομη δεν μπορει για την ιδια περιοδο να φαινονται εκμισθωτες και η διαχειριστικη και το φυσικο προσωπο.

DAS

DAS

Σύννεφα του γυαλού θε ν'αρματώσω

• Silver members
  • 2.858 Δημοσιεύσεις:

Δείτε όμως και αυτό από ΠΟΛ.1013/2014:

ΑΡΘΡΟ 1
Υπόχρεοι υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας

1. Οι εκμισθωτές ακίνητης περιουσίας υποχρεούνται να δηλώνουν όλα τα πληροφοριακά στοιχεία των αρχικών ή τροποποιητικών μισθώσεων, μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίησή της, ανεξάρτητα αν πρόκειται για γραπτή ή προφορική συμφωνία.

Απλά θεωρώ ότι πλέον από την στιγμή που είναι ηλεκτρονικό δεν χρειάζεται το γραπτό! Για παράδειγμα μπορεί να έρθει κάποιος πελάτης με το Ε9 να μου πει το ταδε ακίνητο το νοικιασα σε αυτόν με το αυτό το ΑΦΜ για  χ χρονια με y ενοιιο! Εμείς στέλνουμε το μισθωτήριο και από την στιγμή που το αποδεχτεί και ο μισθωτής είναι ουσιαστικά σαν να το έχουν υπογράψει και οι δύο. Άρα δεν χρειάζεται έγγραφο μισθωτηρίου πλέον! Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον. Αφού λέει και για προφορική συμφωνία ο νόμος!

Προφανως και μπορεί ο οποιοσδήποτε να καταχωρήσει στην εφαρμογή τα πάντα ,

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην υπάρχει μισθωτήριο.

Το ότι ο κύριος γενικός , δίνει μέσα απο μια πολ την δυνατότητα να πραγματοποιούνται πλέον και προφορικές μισθώσεις ,

αρχικές η τροποποιητικές με σκοπό να εισπράξει μερικά ακόμα πρόστιμα  μετά το τέλος του επόμενου μήνα απο την συμφωνία ,

(το καταφεραμε και αυτο στην Ελλαδαρα , βρήκαμε το τελος του επόμενου μηνα της προφορικής συμφωνίας)  προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο .

Το ότι δίνει στην ίδια ΠΟΛ την δυνατότητα να εκτυπώνεται «ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ»

η οποία περιλαμβάνει το σύνολο των πληροφοριών που καταχώρησε ο χρήστης και η οποία αποτελεί αποδεικτικό υποβολής των πληροφοριακών στοιχείων της μίσθωσης ακίνητης περιουσίας, την οποία δύναται να προσκομίζει σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες,  χωρίς να μπάινει στην διαδικασία να ζητα καν την αποδοχή της πράξης απο τον αντισυμβαλλόμενο για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί , για εμένα είναι απο μόνο του τρομακτικό .

Σε ένα μισθωτήριο υπάρχουν όροι οι οποίοι δεν μπορουν εκ των πραγμάτων να αποτυπωθούν στο σύστημα και προσωπικά δεν έχω καταχωρήσει και ούτε πρόκειται να καταχωρήσω στοιχεία χωρίς να υπάρχει υπογεγραμμένο μισθωτήριο απο τους αντισυμβαλλόμενους .

Τωρα θα μου πείς τί κάθεσαι και συζητάς , εδω ο κόσμος καίγεται  και εμείς λέμε για τις ΠΟΛ του γενικού για τις προφορικές μισθώσεις , αλλα να φανταζομαι τι θα γίνεται σε λίγους μήνες στα δικαστήρια που θα βρίζουν όλοι με τις αποδείξεις υποβολής πληροφοριακων στοιχειων μίσθωσης ανα χείρας και θα λένε ...αποδέχθηκες , γιατι δεν αποδέχθηκες , μα δεν μου το πε ο λογιστής μου :rolleyes: :rolleyes:

Φιλικά DAS

Μεγάλωσαν τα γένια μας η ψυχή μας αλλιώτεψε , αγριεμένο το σκυλί γαυγίζει την φωνή του βοήθα καλέ μου μη φαγωθούμε μεταξύ μας .

mmm

mmm

*

• simple Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Στα τετραγωνικα μετρα βαζω αυτα που θα παραχωρηθουν (προκειται για δωρεαν παραχωρηση) ή βαζω τα τετραγωνικα μετρα ολοκληρου του οικηματος;

Katerina15

Katerina15

*

• simple Members
  • 93 Δημοσιεύσεις:

ΑΥΤΟΑΠΑΝΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ:

ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΜΕ 3 ΕΚΜΙΣΘΩΤΕΣ( ΤΡΙΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ) ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΣΘΩΤΗ ( ΠΟΥ ΜΙΣΘΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ)

1,ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ Α ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΔΥΟ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ 33,33 33,33 33,34( ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ)

2, ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ Α ΑΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΤΑΚ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, (ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

3, ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΤΑΚ( ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)

4. ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΟΥΜΕ

5. ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Β ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ

6 ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Γ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ

ΤΟΣΟ  ΑΠΛΑ................

...πρόσεξε λίγο το παρακάτω!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1013/2014 η υποχρέωση του συνεκμισθωτή είναι να υποβάλλει και αυτός στο taxinet δήλωση μίσθωσης ακίνητης περιουσίας. Δηλαδή, αν συμφωνεί με την δήλωση που υπέβαλε ο συνιδιοκτήτης του, και προχωρήσει στην αποδοχή της, αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι υπέβαλε και αυτός δήλωση μίσθωσης. Η διαδικασία της αποδοχής (ή της άρνησης) έχει πληροφοριακό χαρακτήρα ώστε να ενημερώνονται τα συμβαλλόμενα μέρη σε μια μίσθωση (τυχόν συνεκμισθωτές και μισθωτές) για το γεγονός ότι κάποιος υπέβαλε δήλωση μίσθωσης όπου τους εμπλέκει.

---------
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

PKLOGI13

PKLOGI13

*

• simple Members
  • 190 Δημοσιεύσεις:

Τελικά στο πεδίο συνολικό μηνιαίο μίσθωμα  και στο πεδίο μηνιαίο μίσθωμα σε περίπτωση συνιδιοκτησίας τι βάζετε? Το συνολικό μίσθωμα ή το μίσθωμα που αναλογεί ανα ιδιοκτήτη?πχ 50-50 ακίνητο με μίσθωμα  100 ευρώ. Στο σημφωνητικό αναγραφουμε στα παραπάνω πεδία 50 ή 100 ευρώ?

LIANIKH

LIANIKH

*

• simple Members
  • 66 Δημοσιεύσεις:

Δωρεαν παραχωρηση οικιας κατω των 200 τμ απο πατέρα σε κόρη. Πρέπει να καταθέσω μισθωτήριο?

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.037 Δημοσιεύσεις:

Δωρεαν παραχωρηση οικιας κατω των 200 τμ απο πατέρα σε κόρη. Πρέπει να καταθέσω μισθωτήριο?

το έχουμε πει και ξανά πει κι όπως φαίνεται θα το ξαναπούμε....

http://www.gsis.gr/g...misthwsewn.html

1.Πότε υπάρχει υποχρέωση υποβολής;

Οι εκμισθωτές – υπεκμισθωτές ακίνητης περιουσίας, και όσοι προβαίνουν σε παραχώρηση χρήσης γης και ακινήτου (δωρεάν παραχώρηση ή με αντάλλαγμα σε είδος) υποχρεούνται να δηλώνουν με ηλεκτρονικό τρόπο, όλα τα πληροφοριακά στοιχεία των αρχικών ή τροποποιητικών μισθώσεων ή της παραχώρησης της χρήσης, ανεξάρτητα αν πρόκειται για γραπτή ή προφορική συμφωνία. Εξαιρούνται της υποχρέωσης όσοι παραχωρούν δωρεάν κατοικία μέχρι 200 τ.μ προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες.

Καλημέρα.  :) 

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

LIANIKH

LIANIKH

*

• simple Members
  • 66 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ πολύ

Κλημέρα  :rolleyes: 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες