Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Συμπληρωση ειδικου βιβλιου υπερωριων -τροποιησης ωραριου

- - - - -

• Please log in to reply
62 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΑΜΠΆ

*

• simple Members
  • 205 Δημοσιεύσεις:

Η Απασχόληση  την  Κυριακή  (επι πλέον εργασία  ως  ημέρα) ειναι Υπερωριακή Απασχόλη ; Θα Δηλωθεί  με  τροποποιητικό Πίνακα  ή στο βιβλίο Τροποποίηση Ωραρίου.

απο το διαβασμα και την προσωπικη ερμηνεια (το λεω μηπως κανω καπου λαθος) εβγαλα το συμπερασμα οτι το γραφουμε (πριν την εναρξη της υπερωριας) στο βιβλιο και επειδη ειναι κυριακη δινουμε ρεπο στον εργαζομενο το οποιο αναφερουμε ΜΟΝΟ (οχι υποβολη στο σεπε) στο βιβλιο υπερωριων.

Τον κόσμο εμείς θα φέρουμε στα μέτρα μας πριν να μας φέρει εκείνος στα δικά του

Dream until your dream come true

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Επαέ:

* Σημείωση ΔΕΝ: Πρόκειται για το άρθρο 14 παρ. 2 του Ν. 4225/14 (βλ. ΔΕΝ 2014, τεύχος 1639 σελ. 52). Από την Αιτιολογική Έκθεση (καί όχι από το κείμενο του Νόμου) προκύπτει ότι το Ειδικό Βιβλίο αντικαθιστά την υποβολή συμπληρωματικών ΠΙΝΑΚΩΝ (του Ν. 4093/12).

http://www.den.gr/Po...diou-N-4225-13/

Υ.Γ. Στέφανε ευχαριστώ πολύ για το υλικό που ανέβασες. Βοήθησες πολύ την κατάσταση!

Αρα οι υπερωριες και η εκτακτη απασχοληση γράφονται στο βιβλιο και δεν υπαρχει η υποχρεωση υποβολης πινακα για την εκτακτη απασχόληση γιατι για τις υπερωριες συνεχίζει να ισχυει η γνωστοποιηση.αρθρο 14 παραγραφος 2 ΣΤ.

Σε περίπτωση αλλαγης ωραρίου σε βαθος χρόνου  νομιζω οτι απαιτείται η αναγραφη στο βιβλιο και η υποβολη πινακα τροποποίησης.Αυτο ειναι εντελώς στον αερα ενα απο τα δυο η και τα δυο?

Οσο για την διασφάλιση της μαυρης εργασιας ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχει γινει μεχρι τωρα.

Θα συμπληρωνουν το βιβλιο σε περιπτωση που τους γινει ελεγχος  να ειναι εντάξει και μετα αφου δεν εγινε κανενας ελεγχος θα το κανουν χαρτοπολεμο για τις απόκριες.

Να κοιτάμε την άβυσσο χωρίς πανικό..Ν.Καζαντζάκης

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Η Απασχόληση  την  Κυριακή  (επι πλέον εργασία  ως  ημέρα) ειναι Υπερωριακή Απασχόλη ; Θα Δηλωθεί  με  τροποποιητικό Πίνακα  ή στο βιβλίο Τροποποίηση Ωραρίου.

Ειναι εκτακτη απασχόληση και γράφεται στο βιβλιο χωρις υποβολη πινακα κατα τα παραπανω συμπερασματα

adam19

adam19

*

• simple Members
  • 137 Δημοσιεύσεις:

Bγηκε η εφαρμοστικη εγκυκλιος και αρχισαμε να τηρουμε το βιβλιο
καταργωντας την υποβολη στο ΣΕΠΕ?

Λιγο επικινδυνο δεν ειναι?

chrisanna

chrisanna

*

• Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:

Θα δείξει

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Μέχρι να βγει κάντα και τα δύο. Οι τύποι είναι αλλού, δεν παίζονται λέμε...

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.682 Δημοσιεύσεις:
Μαλιστα...

Κανουμε υπερωριες, και βιβλιο και υποβολη....

Αλλαζουμε ωραριο, μονο βιβλιο.....

Μα τι στο διαλο παιρνουν αυτοι που τα γραφουν..........

οχι τπτ αλλο, να μας δωσουνε κι εμας, μη μας εχουν στην απεξω....
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

spirosvii

spirosvii

*

• Silver members
  • 628 Δημοσιεύσεις:

ήρθαν για επίσκεψη από την Επιθεώρηση Εργασίας.... 125 άτομα προσωπικό. Όλα κομπλέ τα άτομα στο βιβλίο ΙΚΑ έλεγξαν καμμιά 40αριά άτομα. Ειδικο βιβλιο υπερωριων -τροποιησης ωραριου έλεγξαν, ολα κομπλέ. Πίνακες προσωπικού κομπλέ.. Τσέκαραν για τους αλλοδαπούς αν είναι σε ισχύ τα χαρτιά του κομπλέ. Ο ελεκτής ο πιο τυπολάτρης άνθρωπος που έχω δει. Νιώθω συγκινημένος που μόνος μου τα κατάφερα, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Ηθικά νιώθω πολύ καλά, σωματικά νιώθω ράκος...

Σήκω και δώσε μου κρασί, τα λόγια είναι καμμένα, απόψε το χειλάκι σου θα 'ναι το παν για 'μενα.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Μαλιστα...

Κανουμε υπερωριες, και βιβλιο και υποβολη....

Αλλαζουμε ωραριο, μονο βιβλιο.....

Μα τι στο διαλο παιρνουν αυτοι που τα γραφουν..........

οχι τπτ αλλο, να μας δωσουνε κι εμας, μη μας εχουν στην απεξω....

Για την υπεερεργασία θεωρώ πως υπάρχει ένα μικρό κενό (μέχρι να βγει η Εγκύκλιος).

ήρθαν για επίσκεψη από την Επιθεώρηση Εργασίας.... 125 άτομα προσωπικό. Όλα κομπλέ τα άτομα στο βιβλίο ΙΚΑ έλεγξαν καμμιά 40αριά άτομα. Ειδικο βιβλιο υπερωριων -τροποιησης ωραριου έλεγξαν, ολα κομπλέ. Πίνακες προσωπικού κομπλέ.. Τσέκαραν για τους αλλοδαπούς αν είναι σε ισχύ τα χαρτιά του κομπλέ. Ο ελεκτής ο πιο τυπολάτρης άνθρωπος που έχω δει. Νιώθω συγκινημένος που μόνος μου τα κατάφερα, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Ηθικά νιώθω πολύ καλά, σωματικά νιώθω ράκος...

Σου είπαν για τις αλλαγές στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου καμιά παπαριά ότι έπρεπε να τις στείλεις και μέσω Εργάνης;

Μπράβο πάντως, καταλαβαίνω τι πέρασες!

spirosvii

spirosvii

*

• Silver members
  • 628 Δημοσιεύσεις:

Για την υπεερεργασία θεωρώ πως υπάρχει ένα μικρό κενό (μέχρι να βγει η Εγκύκλιος).

Σου είπαν για τις αλλαγές στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου καμιά παπαριά ότι έπρεπε να τις στείλεις και μέσω Εργάνης;

Μπράβο πάντως, καταλαβαίνω τι πέρασες!

όχι δεν μου είπαν κάτι ότι έπρεπε να σταλθεί το ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και μέσω της Εργάνης.  Τους αρκεί να υπάρχει συμπληρωμένο. Επίσης στο θέμα των υπερωριών είπαν ότι γράφεις την ώρα έναρξης και αφήνεις ανοικτό την ώρα λήξης. Ανεβάζω και σε excel το βιβλίο...

Σήκω και δώσε μου κρασί, τα λόγια είναι καμμένα, απόψε το χειλάκι σου θα 'ναι το παν για 'μενα.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Επίσης στο θέμα των υπερωριών είπαν ότι γράφεις την ώρα έναρξης και αφήνεις ανοικτό την ώρα λήξης. Ανεβάζω και σε excel το βιβλίο...

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο; Είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ εξυπηρετικό.

spirosvii

spirosvii

*

• Silver members
  • 628 Δημοσιεύσεις:

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο; Είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ εξυπηρετικό.

όχι δεν είναι γραμμένο κάπου απ' όσο ξέρω.

Όμως το ρώτησε ένας υπεύθυνος κατά την ώρα του ελέγχου κι ο ελεγκτής αποφάνθηκε ότι μπορούμε να ενεργούμε κατα αυτόν τον τρόπο. Ο ελεγκτής επαναλαμβάνω "πιο τυπολάτρης πεθαίνεις".

NickFT

NickFT

*

• simple Members
  • 98 Δημοσιεύσεις:

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

Έστω εκτάκτως δουλεύει κάποιος μια Κυριακή οπότε θέλει προσαύξηση κατα 75%. Απο την στιγμή που δεν θα δηλωθεί στο Εργάνη πως το ΙΚΑ θα απαιτήσει παραπάνω εισφορές γι'αυτήν την ημέρα;

Το βιβλίο αυτό μπορούμε να το κάψουμε, να το πετάξουμε κλπ μετα την πραγματοποίηση την αλλαγής και να αγοράσουμε ένα καινούργιο. 

Είναι δυνατόν να μην δηλώνουμε στο Εργάνη τις αλλαγές εκ των υστέρων;

nikoskoutras

nikoskoutras

*

• simple Members
  • 332 Δημοσιεύσεις:

συγνωμη μηπως εχουμε καμια ενημερωση για την υπερεργασια, για το να πρεπει να γραφτει στο βιβλιο....? ευχαριστω

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Συναδελφοι μου καλο βραδυ και  καλο κουραγιο σε ολους και  υπομονη τωρα που βγηκε ο Ξηρος....ολα θα λυθουν!!! :D  :P

Διερωταμαι  λοιπον τα εξης  :

ΑΝ δεν γραψουμε την υπερεργασια οπως εχω διαβασει σε αρκετες αναλυσεις ,(διοτι σαφως ο νομος δεν το λεει) πως δικαιολογουνται αραγε...οι κατωθι υποτιθεμενες περιπτωσεις?

α)Ας πουμε π,χ καποιος , ειναι δηλωμενος οτι δουλευει πεντε μερες απο  08,00-16,00 και ερχεται το ΣΕΠΕ και τον βρισκει στις 16,30  στεκει να  πω, οτι , δεν τον εγραψα διοτι θα μεινει υπερεργασια εως τις 17,00? και που ξερει αυτος εαν εγω δεν τον κρατησω εως τις 20,00 χωρις πληρωμη και ασφαληση?

β)αν εργαστει  2ωρες παραπανω δλδ απο 16,,0-18,00 εξ αυτων , η μια ωρα ειναι υπερεργασια και η αλλη υπερωρια .αν δεν γραφεται η υπερεργασια στο βιβλιο, τι θα γραψω? 17,00-18,00?! ή θα γραψω 16,00-18,00 και με ποια μεθοδο θα τα διαχωρισω στο τελος, αφου υποβαλλονται  στο ΣΕΠΕ ,μονο οι υπερωριες και οπως λενε ,οχι η υπερεργασια?

γ) στο ιδιο παραδειγμα ωρων αν συμπληρωσω τις 120 ωρες, (πραγμα οχι δυσκολο ) μετα οι υπολοιπες  που θα ειναι παρανομες,  παλι δεν θα γραφω τιποτα ,αφου απο τις δυο  ωρες η μια θα ειναι υπερεργασια και δεν γραφεται  και η αλλη ΠΑΡΑΝΟΜΗ υπερωρια η οποια και αυτη δεν γραφεται? πως θα βρουν ακρη ετσι? εδω τα εχω λιγο μπερδεψει για πεστε μου, σε ποια περιπτωση οι επιτρεπτες   υπερωριες  ειναι 120ετησιως ή 60 και 30 /εξαμηνο?

και τωρα τρεις  διαφορετικες ερωτησεις -αποριες κατα περιπτωση  

1)Μπορω εναν εργαζομενο σε εμπορικο καταστημα να τον κραταω υπερεργασια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1,30 ωρες(χονδρικα) αφου η υπερεργασια σε αυτη την περιπτωση ειναι 48 ωρες?

1α)ή ...Μπορω να το δηλωσω αυτο το ωραριο (9,30ωρες)νομιμα ,φυσικα   με τις αναλογες αμοιβες και ασφαληση, στον πινακα προσωπκου κατα την προσληψη του,  ή και   αργοτερα  τροποποιωντας το   με.. <την συναινεση του>?

2) η υπογραφη των εργαζομενων στο βιβλιο ειναι υποχρεωτικη ,εχει δεν εχει,υπερωριες?

3) Θεωρειτε οτι σε περιπτωση μη εγραφης καποιου στο βιβλιο ,ειναι προτιμοτερο να μην το δειξω καθολου ωστε να φαω το προστιμο μη επιδειξεις,ή... να το δειξω και να βρη δυο-τρεις που δεν εχουν τροποποιηθει και δεν εχουν γραφτει? ;)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα  αγαπητοι μου φιλοι  :)

ας απαντησει καποιος που παραληλλα  μπορει να στηρηξη  καπου την σχετικη απαντηση.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

συγνωμη μηπως εχουμε καμια ενημερωση για την υπερεργασια, για το να πρεπει να γραφτει στο βιβλιο....? ευχαριστω

Ενημέρωση από ποιον; Περίμενε να βγει η εγκύκλιος. Μέχρι τότε αυτοσχεδίασε όπως νομίζεις!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Συναδελφοι μου καλο βραδυ και  καλο κουραγιο σε ολους και  υπομονη τωρα που βγηκε ο Ξηρος....ολα θα λυθουν!!! :D  :P

Διερωταμαι  λοιπον τα εξης  :

ΑΝ δεν γραψουμε την υπερεργασια οπως εχω διαβασει σε αρκετες αναλυσεις ,(διοτι σαφως ο νομος δεν το λεει) πως δικαιολογουνται αραγε...οι κατωθι υποτιθεμενες περιπτωσεις?

α)Ας πουμε π,χ καποιος , ειναι δηλωμενος οτι δουλευει πεντε μερες απο  08,00-16,00 και ερχεται το ΣΕΠΕ και τον βρισκει στις 16,30  στεκει να  πω, οτι , δεν τον εγραψα διοτι θα μεινει υπερεργασια εως τις 17,00? και που ξερει αυτος εαν εγω δεν τον κρατησω εως τις 20,00 χωρις πληρωμη και ασφαληση?

β)αν εργαστει  2ωρες παραπανω δλδ απο 16,,0-18,00 εξ αυτων , η μια ωρα ειναι υπερεργασια και η αλλη υπερωρια .αν δεν γραφεται η υπερεργασια στο βιβλιο, τι θα γραψω? 17,00-18,00?! ή θα γραψω 16,00-18,00 και με ποια μεθοδο θα τα διαχωρισω στο τελος, αφου υποβαλλονται  στο ΣΕΠΕ ,μονο οι υπερωριες και οπως λενε ,οχι η υπερεργασια?

γ) στο ιδιο παραδειγμα ωρων αν συμπληρωσω τις 120 ωρες, (πραγμα οχι δυσκολο ) μετα οι υπολοιπες  που θα ειναι παρανομες,  παλι δεν θα γραφω τιποτα ,αφου απο τις δυο  ωρες η μια θα ειναι υπερεργασια και δεν γραφεται  και η αλλη ΠΑΡΑΝΟΜΗ υπερωρια η οποια και αυτη δεν γραφεται? πως θα βρουν ακρη ετσι? εδω τα εχω λιγο μπερδεψει για πεστε μου, σε ποια περιπτωση οι επιτρεπτες   υπερωριες  ειναι 120ετησιως ή 60 και 30 /εξαμηνο?

και τωρα τρεις  διαφορετικες ερωτησεις -αποριες κατα περιπτωση  

1)Μπορω εναν εργαζομενο σε εμπορικο καταστημα να τον κραταω υπερεργασια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1,30 ωρες(χονδρικα) αφου η υπερεργασια σε αυτη την περιπτωση ειναι 48 ωρες?

1α)ή ...Μπορω να το δηλωσω αυτο το ωραριο (9,30ωρες)νομιμα ,φυσικα   με τις αναλογες αμοιβες και ασφαληση, στον πινακα προσωπκου κατα την προσληψη του,  ή και   αργοτερα  τροποποιωντας το   με.. <την συναινεση του>?

2) η υπογραφη των εργαζομενων στο βιβλιο ειναι υποχρεωτικη ,εχει δεν εχει,υπερωριες?

3) Θεωρειτε οτι σε περιπτωση μη εγραφης καποιου στο βιβλιο ,ειναι προτιμοτερο να μην το δειξω καθολου ωστε να φαω το προστιμο μη επιδειξεις,ή... να το δειξω και να βρη δυο-τρεις που δεν εχουν τροποποιηθει και δεν εχουν γραφτει? ;)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα  αγαπητοι μου φιλοι  :)

ας απαντησει καποιος που παραληλλα  μπορει να στηρηξη  καπου την σχετικη απαντηση.

Πόση ώρα έχασες ρε Βαζέχα και ασχολήθηκες με τις παπαριές του Βρούτση; Αυτοί ούτε που νοιάζονται, ούτε εγκύκλιο βγάζουνε...

Κάνε ό,τι γουστάρεις στο βιβλίο. Την άλλη μέρα έτσι κι αλλιώς θα πετάξεις τη σελίδα....

GRECTORAS

GRECTORAS

*

• simple Members
  • 256 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:TRAVELING

Για να μην γράψω στο βιβλίο τπτ για τα δύο περίφημα υπουργεία και τους ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥΣ που προίστανται πάω για ύπνο γιατί θα τα τινάξει ο επεξεργαστής μου κι ο σκληρός έχει φουλάρει από μ..κίες.

Καλό κουράγιο σε όλους κι αύριο μέρα είναι για νέες εγκυκλίους όλων των ταμείων, διευκρινιστικές, δ.τ.,πολ, ball(όχι αυτό είναι άλλο)...

ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Ο ΘΕΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΩΡΟ:ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ Κ ΑΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ!

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Πόση ώρα έχασες ρε Βαζέχα και ασχολήθηκες με τις παπαριές του Βρούτση; Αυτοί ούτε που νοιάζονται, ούτε εγκύκλιο βγάζουνε...

Κάνε ό,τι γουστάρεις στο βιβλίο. Την άλλη μέρα έτσι κι αλλιώς θα πετάξεις τη σελίδα....

Μωρε Δημητρη εσυ,πολυ καλα τα λες .... και εγω τα ιδια σκεπτομαι ελαμ ομως, που αν μπουν μεσα οι του Βρουτση,ακριβως επειδη ουτε και αυτοι καταλαβαινουν  θα απαντησουν με το πιο ευκολο και ευλογο  που εχουν μαθει  το χιλιαρικο!!!! και αντε τοτε   εσυ να εξηγησης  στον  πελατη ο οποιος απο οτι του ειχα πει , δεν ειχε  καταλαβει και πολλα...  αφου και εγω  δεν εχω καταλαβει τιποτα !και νομιζεις οτι ειναι ευκολο ,ή νοιωθει ,ο  καθε ενας,πως και ποτε,να κατσει  , να γραψη π.χ 10-20 υπαλληλους καθε μερα ....εστω  και αν το πεταξει μετα? θα το κανει μια-δυο και μετα ....θα γινει η στραβη και ποιος θα φταιει εγω φυσικα!!!

ALEXPAPACHRISTOU

ALEXPAPACHRISTOU

*

• simple Members
  • 77 Δημοσιεύσεις:

Ενημέρωση από ποιον; Περίμενε να βγει η εγκύκλιος. Μέχρι τότε αυτοσχεδίασε όπως νομίζεις!

Χθες είχα έλεγχο σε μια επιχείρηση(Βγήκαν για συστάσεις όχι για να γράψουν...) για το Βιβλίο και μου είπαν ότι η υπερεργασία δεν γράφεται. προφανώς εμείς θα βλέπουμε το κανονικό ωράριο+ βιβλιο και θα υπολογίζουμε το "κενό" ως υπερεργασία!

Αλλά παράλληλα σκέφτομαι και το εξής: Αφού είναι αθεώρητο γιατί να μη προσθέσουμε εμείς μια στήλη υπερεργασίας πριν την υπερωρια ώστε τη πρώτη ώρα να μας τη γράφουν; (Πλεονασμός είναι τίποτα περισσότερο)

Μη ρωτάτε αν θα το τηρήσουν αυτό είναι αλλο ζήτημα...

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες