Προς το περιεχόμενο
  • 0

Nεα ανακοινωση για Ε9 ,τροποποιησεις χωρις προστιμο μεχρι Φεβρουαριο


PATDINA

Ερώτηση

Καλημερα . Η νεα ανακοινωση για υποβολη μεχρι το Φεβρουαριο μηπως ειναι λιγο παγιδα???

Με βρισκουν απο χθες στο δρομο πελατες και μου λενε οτι εδωσαν παραταση εως τον Φεβρουαριο , ενω απο οσα ειδα αναφερει οτι ναι μεν οι οποιες αλλαγες δεν θα εχουν προστιμο ,αλλα καπου γραφει οτι τις τροποποιησεις θα τις παραλαμβανει ο προισταμενος της ΔΟΥ.!!!!!!!!! 

Επομενως , ποια παραταση??? να καταθετω Ε9 στην εφορια και να μου κανουν χιλιες ερωτησεις γιατι σβηστηκαν αγροτεμαχια και γιατι δηλωθηκαν διαφορετικα στοιχεια????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

NIKOSP., on 26 Sept 2013 - 12:29 PM, said:snapback.png

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει.

 

LAMMERGEIER, on 26 Sept 2013 - 12:47 PM, said:snapback.png

 

NIKOSP., on 26 Sept 2013 - 12:29 PM, said:snapback.png

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει. Μόνο ΦΑΠ 2010 υπάρχει στο περιουσιολόγιο!

 

Σε δικούς μου βγάζει εκτύπωση εκκαθαριστικού.

sorry,και του 2011 και του 2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Τοκαψα πάει!!!!!!  

Οχι μόνον εσύ,φέτος όλοι μας,νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακίνητο με διαφορετικα στάδια κατασκεύης δηλωνόταν μέχρι τώρα ως αποπερατωμένο , στο νέο Ε9 θα δηλωθέι ως έχει, δηλαδή στην πρώτη γραμμή το αποπερατωμένο 100 τετραγωνικα., (και το ίδιο ακίνητο με την ίδια άδεια) σε νέα γραμμή 27 τετραγωνικα ημιτελές(τούβλα) χωρίς να βάλουμε ηλεκτροδότηση, όπως δηλαδή ειναι η πραγματικότητα (πολ1001)

ρώτησα σε όλες της Δου της ελληνικής επικράτειας, ο ένας μου λέει θα στο περάσουμε για δευτερο κτισμα ο άλλος δεν εχει ιδεα, το κεπυο μιλάει εδω και ενα μήνα.

Συνάδελφος που να διαφωνεί ότι το ημιτελεές μερος πρέπει να γραφεί ξεχωριστά?

Άλλη γραμμή το ημιτελές τμήμα.

ΠΟΛ 1001/2005  Β 1 ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 ΠΟΛ 1001/2005  Β 1 ε

Επί ενιαίας ιδιοκτησίας σε διαφορετικό στάδιο κατασκευής, τα ημιτελή κτίσματα θα αναγράφονται σε άλλη γραμμή.

ΕΔΩ ΛΕΕΙ ΕΝΙΑΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει αρχίσει και ξεφεύγει η κατάσταση...πήγα ε9 του 2010 κατατεθημένο στην εφορία ,δεν φαινόταν όμωσ στο ταξις...το περνάει ο υπάλληλος ,μου λέει περνα το στο 13 (εγω το είχα κλείσει με μεταβολές) και φέρε αλλα δυο ε9 για το 2011 και το 2012 !!!! να το περάσουμε και εκεί !μάλλον χωρις πρόστιμο αλλα στο 13 φτίαξε το εσυ γιατί θα έχει πρόστιμο...παιδιά η Δου εδώ υπολειτουργεί ,μιλάμε για ενα ακίνητο  ατελείωτη δουλεια και ώρα χαμένη(και έχω τώρα σωστό ε9 2010,2013 και λάθος 2011,2012!)...έλεος ,δεν αντέχεται πια αυτό το πράγμα...ας τα ανοίξει 1 χρόνο ολόκληρο να μπαινουμε να βγαίνουμε να τελειώσουμε ,μα πάλι ακρη δεν βγαίνει..

 κάτι πρέπει να κάνουμε σαν λογιστές γιατί αρχίζει και μας πλακώνει όλη αυτή η ότι να ναι τρεχάλα που τους έχει πιάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου έχει τύχει σε πάρα πολλά Ε9, κυρίως κατοίκων εξωτερικού. Ενώ έχουν κατατεθεί κανονικά και στην ώρα τους σε ΔΟΥ πρωτεύουσας Νομού, τώρα αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα. Σε μερικές περιπτώσεις δεν έχουν έρθει ΕΤΑΚ και ΦΑΠ 2010, σε άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχουν τα ακίνητα στο σύστημα. Μίλησα με τον Προϊστάμενο στο Εισόδημα αλλά και τον Προϊστάμενο της ΔΟΥ. Σε όσα Ε9 έχουν κατατεθεί στη ΔΟΥ και έχουν σφραγίδα και υπογραφή παραλαβής από τη ΔΟΥ,  ΔΕΝ θα πάρει πρόστιμα, σε καμία περίπτωση. 

Το θέμα είναι ότι ο ν.3842/10 έδινε κάποιες προθεσμίες για τις μέχρι τότε διορθώσεις ,εκεί φοβάμαι τα πρόστιμα.

 

Φυσικά πρόσωπα για τα οποία δεν εκδόθηκε εκκαθα­ριστικό ενιαίου τέλους ακινήτων έτους 2008 έως και την 30ή Απριλίου 2010, ενώ ήταν υπόχρεα σε τέλος σύμφω­να με το άρθρο 6 του ν. 3634/2008, υποχρεούνται να υ­ποβάλλουν στην αρμόδια για τη φορολογία εισοδήματος Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία δήλωση στοιχείων ακινή­των έτους 2008 έως και τη 15η Ιουνίου 2010, προκειμέ­νου να δηλώσουν την ακίνητη περιουσία τους της 1ης Ια­νουαρίου του 2008, όπως αυτή ορίζεται στην παράγρα­φο 1 του άρθρου 23 του ν. 3427/2005, όπως ισχύει, χω­ρίς την επιβολή κυρώσεων.

Αρα μετά απο την ημερομηνία αυτή,τσεκούρι?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περασμένη εβδομάδα  πέρασε πελάτης και τσέκαρα στα πεταχτά ότι ήταν περασμένα τα ακίνητα του . Επειδή είχε αγροτεμάχιο του είπα να έλθει χτες το μεσημέρι . Μπήκα μέσα και δεν είχε τίποτα. Τι έγινε ρε παιδιά που πήγαν τα ακίνητα .Θα τρελαθούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περασμένη εβδομάδα  πέρασε πελάτης και τσέκαρα στα πεταχτά ότι ήταν περασμένα τα ακίνητα του . Επειδή είχε αγροτεμάχιο του είπα να έλθει χτες το μεσημέρι . Μπήκα μέσα και δεν είχε τίποτα. Τι έγινε ρε παιδιά που πήγαν τα ακίνητα .Θα τρελαθούμε? 

Μπα, συμβαίνει αυτό; Πρώτη φορά ακούω ότι λείπουν ακίνητα από το περιουσιολόγιο !  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 1.460 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΑΡΟΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
  • Interests:Βιβλία, Στίβος (μόνο παρακολούθηση), Γραμματόσημα (Ελληνικά και μόνο ασφράγιστα)

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 09:58 πμ

NIKOSP., on 27 Sept 2013 - 09:11 AM, said:snapback.png

Την περασμένη εβδομάδα  πέρασε πελάτης και τσέκαρα στα πεταχτά ότι ήταν περασμένα τα ακίνητα του . Επειδή είχε αγροτεμάχιο του είπα να έλθει χτες το μεσημέρι . Μπήκα μέσα και δεν είχε τίποτα. Τι έγινε ρε παιδιά που πήγαν τα ακίνητα .Θα τρελαθούμε? 

Μπα, συμβαίνει αυτό; Πρώτη φορά ακούω ότι λείπουν ακίνητα από το περιουσιολόγιο !   :)   :)

 

Μιλάμε για διάστημα με μία εβδομάδα διαφορά,δεν είχα επέμβει καθόλου την πρώτη φορά .

Δηλαδή την άλλη εβδομάδα (επόμενη )  θα ψάχνω αυτά που έφτιαξα αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σας!!Από ότι έχω καταλάβει μετά την λήξη της προθεσμίας θα ανοίξει εφαρμογή για διόρθωση παλαιότερων αλλά και φετινών χρόνων?Τώρα το πότε είναι άλλο θέμα!!
Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εφαρμογή "Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)" δεν θα είναι διαθέσιμη το Σάββατο 28/9/2013 από 00:00 π.μ έως 10:00 π.μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Οταν δεν εμφανίζει κάποια ακίνητα το 2010-2011-2012 τι κάνουμε για το 2012?

Το βάζουμε κανονικά και περιμένουμε να ανοίξει για τις άλλες χρονιές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο οτι εχω ακουσει στην εφορια τα βαζουμε κανονικα για φετος και οταν ανοιξει η εφαρμογη τα διορθωνουμε και για τις αλλες χρονιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας μετά τις 10 το πρωί... ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η σημερινή ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ! σωστά;

edit: εννούσα ότι αφορά και προσθήκη νέου ακινήτου/αγροτεμαχίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να γραψω και εγω τον πονο μου, εχω στειλει ηλεκτρονικα ε9 με την παλαια εφαρμογη το 2009 ,πλεον δεν εχω δυνατοτητα να μπω να δω αυτο το ε9,σε επικοινωνια με το ταχισ μου ειπαν οτι δεν υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να το δω.ελα ομως που πελατης εχασε αυτο το αντιγραφο το ζηταει ο δικηγορος για σοβαρο θεμα και στην δου μου λενε οτι ουτε αυτοι το βλεπουν  και να κανω ξανα δηλωση με προστιμο.εχω κρατησει στο αρχειο μου μονο αποδειξη υποβολης αλλα οχι και το ε9 με τις αλλαγες οι οποιες βεβαια δεν ειχαν περαστει στο περιουσιολογιο οπως και πολλες αλλες δηλωσεις που ειχαν υποβληθει εκεινη την χρονια ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η φαντασία μου μου λέει τα εξής. Συμπληρώστε  αν νομίζετε πως κάνω λάθος.

Το σύστημα θα κλείσει 00.00.00 σήμερα . Θα βγάλει ότι έχει οριστικοποιηθεί για 2013 Φ.Α.Π. - Θα ανοίξει στις 10.00 το πρωί και συνεχίζουμε να κάνουμε την δουλεία μας αρκεί ο πελάτης να έχει ένα αγροτεμάχιο, μέχρι 14.10.2013.(αν δεν έχει αγροτεμάχιο θα σε αφήνει να βάλεις ένα νέο , αν δεν έχεις να βάλεις τίποτα στον πίνακα 2 εκπρόθεσμο).

Μετά θα γίνει ο απολογισμός τι φτιάξαμε τι χαλάσαμε και έχει ο θεός.......    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η φαντασία μου μου λέει τα εξής. Συμπληρώστε  αν νομίζετε πως κάνω λάθος.

Το σύστημα θα κλείσει 00.00.00 σήμερα . Θα βγάλει ότι έχει οριστικοποιηθεί για 2013 Φ.Α.Π. - Θα ανοίξει στις 10.00 το πρωί και συνεχίζουμε να κάνουμε την δουλεία μας αρκεί ο πελάτης να έχει ένα αγροτεμάχιο, μέχρι 14.10.2013.(αν δεν έχει αγροτεμάχιο θα σε αφήνει να βάλεις ένα νέο , αν δεν έχεις να βάλεις τίποτα στον πίνακα 2 εκπρόθεσμο).

Μετά θα γίνει ο απολογισμός τι φτιάξαμε τι χαλάσαμε και έχει ο θεός.......  

αποριες.1)θα κλειδωσει δηλ ο πινακας 1? βαζοντας σημερα το αγροτεμαχιο σου ζηταει και προσοψεις του πινακα 1. δηλαδη αν γραψω αυριο το αγροτεμαχιο δηλ  εμπροθεσμα, δεν θα ζηταει πληροφοριες προσοψεων του πινακα 1 αν κλειδωσει?2) και αυτοι που δεν υποχρεωνονται σε υποβολη ε9 που θα βρουν τις προσοψεις για τον υπολογισμο του βαθους οπως λενε στο νεο φορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλλον ειμαι ο μονος που δε προλαβαινω να τελειωσω τα Ε9.....

 

ειμαστε δυο ,ειμαστε τρεις  , ειμαστε χιλιοι  δεκα τρεις      ..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειμαστε δυο ,ειμαστε τρεις  , ειμαστε χιλιοι  δεκα τρεις      ..................

είμαι και γώ και δεν αντέχω άλλο!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπα, συμβαίνει αυτό; Πρώτη φορά ακούω ότι λείπουν ακίνητα από το περιουσιολόγιο !  :)  :)

Χωρίς αστεία, αυτή την φορά , συνάδελφε NIKOSP, όταν θα περάσεις τα αγροτεμάχια (έως 14/10 είναι για τις αλλαγές του 2012), δεν θα πρέπει να έχεις το ίδιο πρόβλημα. Ομως αν είναι αγροτεμάχια προηγουμένων ετών, που είχες καταχωρήσει και έχεις το αριθμό υποβολής και τώρα δεν τα βλέπεις, νομίζω ότι θα περιμένεις να ανοίξει το σύστημα για τα έτη 2011-2012, αν και δεν έχει νόημα τότε ή τώρα, αφού μέχρι το 2012 δεν φορολογούνται. Εχεις περίπτωση που το οίκημα είναι πάνω σε αγροτεμάχιο και ενώ φαίνεται στον πίν. 1 , δεν υπάρχει το αγροτεμάχιο στον πίν,2; Τότε θα το καταχωρήσεις οπωσδήποτε τώρα, για να υπάρχει η σύνδεση με το οίκημα.

Οσο για το ότι το σύστημα θα ξανανοίξει το Σάββατο, πιθανότατα θα είναι μόνο για τα αγροτεμάχια και θα είναι κλειδωμένος ο πίν. 1. Οπότε το ερώτημα (και δικό μου) είναι τι κάνουμε όταν έχουμε καταχώρηση αγροκτήματος με οίκημα εντός αυτού. Τι θα το κάνουμε το οίκημα; Θα μου πεις , δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Ναί, αλλά,  "είδα στο συμβόλαιο ότι είναι αγροτεμάχιο και το άφησα, δεν πρόσεξα ότι είχε μέσα και ένα κολόσπιτο!" . Καλά κρασιά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...