Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κτισμα χωρίς χιλιοστα επι του οικοπεδου τι κανουμε?


DIMITRIS89

Ερώτηση

Καλησπερα συναδελφοι,

 

Θα ήθελα τα φωτα σας στο εξής:κτισμα (αποθηκη) εχει κατασκευαστει εντος αγροτεμαχιου. Το αγροτεμάχιο μπηκε το 2012 στο Γ.Π. Σχεδιο.

Η απορία μου ειναι η εξής γινεται το κτισμα να μην εχει χιλιοστά επι του οικοπεδου ? Αν μπουν σε ξεχωριστη γραμμή η φορολογουμενος θα πληρωσει του χρονου και για το κτίσμα και για όλο τον αερα....

 

Καμια ιδεα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 Tι θα πεί κτίσμα χωρίς χιλιοστά του οικοπέδου , στην περίπτωσή σου ? Εδώ υπάρχει ενα αγροτεμάχιο  ή ενα οικόπεδο επί του οποίου υπάρχει μια αποθήκη .  Πρόκειται για μια απλή περίπτωση δηλώσεως Ε9 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω προβληματιστεί κι'εγω γιατί εχω μια αποθηκη και μια πισίνα που δεν ειναι αυτοτελεις οριζοντιες ιδιοκτησίες οι οποίες ειναι κοινοχρηστες με ποσοστό 1/3 , ενω το κυρίως ακίνητο ειναι 100%.Σαν βοηθητικούς χωρους δίπλα στους κύριους δεν μπορώ να το βάλω γιατί έχει άλλο ποσοστό.Σε ξεχωριστή γραμμή σαν αποθηκη δεν μπαίνει γιατί δεν ειναι αυτοτ.ιδιοκητσία και σε ξεχωριστή γραμμή στους βοηθητκούς  με 1/3 δεν μπαίνει γιατί το σύστημα δεν  το δέχεται. Πώς το δηλώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελειψα...,

Το 1/3 προκύπτει απο το συμβόλαιο που ειναι 3οροφη οικοδομή , το καθε διαμερισμα το εχει το καθε παιδι 100% με συμμετοχη στο οικοπεδο 1/3. Ολοι οι κοινοχρηστοι χωροι....(+κατι υπαιθριοι και πυλωτες που δεν δηλωνονται)  που ειναι και η υπογ.αποθηκη και η πισινα ειναι κατα 1/3 κοινοχρηστοι. Η πισινα δεν εχει αδεια οικοδομής. Ολοι οι κοινοχρηστοι χωροι ,,,πισινα..αποθηκη..εχουν τακτοποιηθει το 2012 και κατοπιν μεταβιβαστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν εχει το καθε διαμερισμα καποιος ξεχωριστα τοτε ειναι οριζοντια .... το εχει ομως η απλα αυτοι γνωριζουν ποιο ειναι δικο τους και στα χαρτια ειναι ολη εξ αδιαιρετου ? 

 

για τη τακτοποιηση και μεταβιβαση διαβασε το συβολαιο θα λεει ακριβως και τι χωρος ειναι και τα παντα ... συμφωνα με τις οδηγιες του ε9 θα τα δηλωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά που έγραψα παραπάνω προκύπτουν απο τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκησίας και το συμβόλαιο μεταβίβασης, οχι δια λόγου!

Τα κοινόχρηστα ακίνητα ειναι αυθαίρετα και δεν εχουν ποσοστά επι του οικοπέδου διοτι εχει εξαντληθει ο συντελεστής δόμησης. Εχουν τακτοποιηθεί μεσα στο 2012 και  με τα χαρτια της πολεοδομίας απο την τακτοποίηση έγινε η σύσταση και η μεταβίβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι οδηγίες του Ε9 λένε (τα εχω προαναφέρει) οτι 

1)εαν η πισινα εχει αδεια δηλωνεται σε ξεχωριστή γραμμη με κωδικό 11. Εαν δεν εχει αδεια δηλωνεται ως βοηθητικός χωρος δίπλα στο κυριο ακίνητο? πως αφου εχει αλλο ποσοστό ιδιοκητσίας

2)Εαν η αποθηκη ειναι αυτοτελη οριζοντια ιδιοκητησία δηλωνεται σε ξεχωριστη γραμμη με κωδικο 5

εαν οχι τοτε δηλωνεται στους βοηθητικούς χώρους  δίπλα στο κύριο ακίνητο. Πώς? αφού εχει α΄λλο ποσοστό ιδιοκτησίας απο το κύριο ακίνητο?

 

ακινητο 100%

πισινα - αποθηκη 1/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...