Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΝΕΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΟΣΕΩΝ

- - - - -

• Please log in to reply
76 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

rackoon

rackoon

*

• simple Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

στη δου μου ειπανε οτι κανω πρωτα την ρυθμιση για τα του 12 και οταν πληρωθει η πρωτη δοση και επικυρωθει η ρυθμιση μπορω να προχωρησω στη ρυθμιση για το 13 για ολο το πσο υπο την προυποθεση οτι καταστει ληξιπροθεσμη η πρωτη δοση

ισχυει αυτο τελικα συναδελφε ; ετσι το εκανες ; 

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.121 Δημοσιεύσεις:

Μια απορία κι από μένα..

Αφού υπάρχει η Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής.. γιατί δεν πληρώνετε όπου εσείς θέλετε χωρίς πάγια εντολή?

Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.130 Δημοσιεύσεις:

Μια απορία κι από μένα..

Αφού υπάρχει η Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής.. γιατί δεν πληρώνετε όπου εσείς θέλετε χωρίς πάγια εντολή?

Θανάση ξέμεινες κι εσύ στην Αθήνα ε?

Του χρόνου να είμαστε καλά...

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

rackoon

rackoon

*

• simple Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.130 Δημοσιεύσεις:

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

Ναι, με προσαύξηση κάθε φορά στο ποσό που απομένει.

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.121 Δημοσιεύσεις:

Μπορείς αλλά δεν λέω αυτό..

Όταν κάνεις ρύθμιση.. βάλεις  δεν βάλεις iban (υπάρχει επιλογή δεν έχω λογαριασμό).. σου βγάζει μια ταυτότητα.. TΡO!!

Μ'αυτήν πας τράπεζα ή ταχυδρομείο και πληρώνεις την πρώτη δόση...

Ε!! μ'αυτήν πλήρωσε και τις επόμενες..

Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

rackoon

rackoon

*

• simple Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστω πολυ για ολα !! 

IDO

IDO

*

• Silver members
  • 1.377 Δημοσιεύσεις:

Αν το κάνεις έτσι όμως εξακολουθούν να υπάρχουν σαν ληξιπρόθεσμα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Μπορείς αλλά δεν λέω αυτό..

Όταν κάνεις ρύθμιση.. βάλεις  δεν βάλεις iban (υπάρχει επιλογή δεν έχω λογαριασμό).. σου βγάζει μια ταυτότητα.. TΡO!!

Μ'αυτήν πας τράπεζα ή ταχυδρομείο και πληρώνεις την πρώτη δόση...

Ε!! μ'αυτήν πλήρωσε και τις επόμενες..

Μια χαρά δουλεύει όπως τα λες Θανάση, και έτσι δουλεύει μέχρι στιγμής.

Απλά ο Νόμος έλεγε πάγια εντολή, οι ερμηνευτικές το ίδιο, και έτσι έφτιαξαν και το σύστημα του taxis.

Οι τράπεζες ακόμη δεν έχουν φτιάξει τα συστήματα τους, δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα αλλά η κλασική λογική του δημοσίου είναι να εισπράξει λεφτά.

Ο τρόπος είναι αδιάφορος.

Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκεν την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν. Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, 1851-1911

birbilis

birbilis

*

• simple Members
  • 231 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδή να πληρώνουμε κάθε δόση με την ΤΡΟ χωρίς πάγια εντολή?

Έτσι έλεγα να το κάνω αλλα μετά τις διευκρινίσεις του Θεοχάρη μήπως θα υπάρξει καμία επίπτωση χωρίς πάγια εντολή?

Επίσης η ρύθμιση ΔΕΝ εμφανίζεται στην προσωποποιημένη πληροφόρηση και δεν μπορείς να την ελέγχεις.

Έχω περιπτώσεις (σε ΦΑΠ, ΦΕ)που έγινε κανονικά η πληρωμή και το taxis δεν την αντιστοίχησε, παρά μόνο μετά από επίσκεψη στη ΔΟΥ...

HAL 9000

HAL 9000

*

• Silver members
  • 833 Δημοσιεύσεις:

«Για να αποφύγουν κατασχέσεις μισθών, συντάξεων, καταθέσεων, ακινήτων και άλλων περιουσιακών στοιχείων οι φορολογούμενοι που χρωστούν στο Δημόσιο ή όσοι δεν θα καταφέρουν να πληρώσουν εμπρόθεσμα τους φόρους τους έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν τις οφειλές τους έως και σε 12 μηνιαίες δόσεις με την «πάγια ρύθμιση». Κάθε οφειλέτης μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση για το σύνολο των χρεών του ακόμη κι αν μέρος αυτών δεν έχει ακόμη καταστεί ληξιπρόθεσμο.»

http://www.imerisia....pubid=113153455

Η πάγια ρύθμιση σε 12 δόσεις των οφειλών Φ.Ε. οικονομικού έτους 2013 είναι εκείνη που προβλέπει η κάθε δόση να μην είναι κάτω των 300 ευρώ;

baios

baios

*

• simple Members
  • 493 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ως προς τις ρυθμίσεις.Εχω ένα πελάτη χρωστάει γύρω στα 90000 έχει μια ρυθμιση για τα 20000 παλιά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι  μπορεί ο έφορος  εάν το ζητήσουμε να κάνουμε μια ρύθμιση όλο το ποσό αλλα με περισσότερες από 48 δόσεις? Αυη΄τ τη στιγμή η μία δόση είναι 1000 απλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω και το άλλο ποσό για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης(θέλει να τα πληρωσει αλλα με 48 δοσεις βγαίνει 1875 και είναι πολλά) 

Ευχαριστώ!!

ΡΩΜΑΝΟΣ

ΡΩΜΑΝΟΣ

*

• simple Members
  • 31 Δημοσιεύσεις:

1) γνωριζει καποιος αν η 1 δοση σε παγια ρυθμιση (βεβαια και οι υπολοιπες) μπορει να πληρωθει με e-banking ή μονο στον κισε της τραπεζας ; 2) ο ΙΒΑΝ που δηλωνουμε ειναι δεσμευτικος δηλ.μονο σε αυτην την τραπεζα θα πληρωνουμε ή μπορουμε σε οποιαδηποτε ;

(υποψιν πως δεν εγινε αιτηση για παγια εξοφληση απο τραπεζα προς δου ). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

BILLYS

BILLYS

*

• simple Members
  • 146 Δημοσιεύσεις:

1) γνωριζει καποιος αν η 1 δοση σε παγια ρυθμιση (βεβαια και οι υπολοιπες) μπορει να πληρωθει με e-banking ή μονο στον κισε της τραπεζας ; 2) ο ΙΒΑΝ που δηλωνουμε ειναι δεσμευτικος δηλ.μονο σε αυτην την τραπεζα θα πληρωνουμε ή μπορουμε σε οποιαδηποτε ;

(υποψιν πως δεν εγινε αιτηση για παγια εξοφληση απο τραπεζα προς δου ). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

1)Η πρώτη στην τράπεζα,οι υπόλοιπες e-banking

2)Δεν είναι δεσμευτικός,πληρώνεται οπουδήποτε

nasy

nasy

*

• simple Members
  • 232 Δημοσιεύσεις:

Η αιτηση για ρυθμιση ληγει την 31/12/2013 ?

ΡΩΜΑΝΟΣ

ΡΩΜΑΝΟΣ

*

• simple Members
  • 31 Δημοσιεύσεις:

Η αιτηση για ρυθμιση ληγει την 31/12/2013 ?

τι εννοεις ; Παιζει ρολο σε κατι ; Aναφερομαι σε αιτησεις που αλλες ληγουν πριν 31/12/13 και σε αλλες για μετα 31/12/13.

M.Sioumis

M.Sioumis

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ως προς τις ρυθμίσεις.Εχω ένα πελάτη χρωστάει γύρω στα 90000 έχει μια ρυθμιση για τα 20000 παλιά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι  μπορεί ο έφορος  εάν το ζητήσουμε να κάνουμε μια ρύθμιση όλο το ποσό αλλα με περισσότερες από 48 δόσεις? Αυη΄τ τη στιγμή η μία δόση είναι 1000 απλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω και το άλλο ποσό για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης(θέλει να τα πληρωσει αλλα με 48 δοσεις βγαίνει 1875 και είναι πολλά) 

Ευχαριστώ!!

1. Αν ο πελάτης σου είναι φυσικό πρόσωπο, ή άν έχει κάνει διακοπή σε όποια ενδεχομένως επαγγελματική δραστηριότητα είχε, άν δηλαδή η οφειλή είναι "προσωπική", και όχι κάποιου νομικού πρσώπου στο οποίο συμμετείχε, ή σαν οφειλή "ζωντανής" επιχείρησης, τότε ο έφορος έχει την ευχέρεια να ρυθμίσει την οφειλή, μέχρι 100 δόσεις.

2. Για να συμπεριληφθεί και το ανεξόφλητο μέρος της ενεργής ρύθμισης που τρέχει, βασικά πρέπει αυτη να ακυρωθεί.

Αυτό γίνεται άν αφήσεις 2 δόσεις απλήρωτες.

Πλήν όμως; ο νόμος ισχύει μέχρι 31/12/2013, άρα - βε βάσει τα ισχύοντα- δεν προφταίνεις να την "ρίξεις", την ισχύουσα ρύθμιση.

Επίσης δεν ξέρω με ποιό νόμο έγινε αυτή η ρύθμιση που έχεις και άν η ακύρωση -'ισως- σου ξαναχρεώσει  όσες εκπτώσεις προσαυξήσεων σου έχει δόσει.

Πήγαινε στο δικαστικό της ΔΟΥ, και ρώτα για το άν θα συνεχίσει και το 2014 να ισχύει ο νόμος, και επίσης, δές τι παίζει σχετικά με τις απαλλγές προσαυξήσεων που πήρε και που θα πάρει άν ενσωματώσει τις δύο οφειλες σε μία.

M.Sioumis

M.Sioumis

*

• Silver members
  • 656 Δημοσιεύσεις:

1)Η πρώτη στην τράπεζα,οι υπόλοιπες e-banking

2)Δεν είναι δεσμευτικός,πληρώνεται οπουδήποτε

Εγώ έκανα μερικές δεκάδες απο εδώ και πλήρωσα ΠΑΝΤΑ και την πρώτη και τις επόμενες δόσεις με ebanking χωρίς κανένα πρόβλημα.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες