Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΛΑΤΩΝ / ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ

- - - - -

• Please log in to reply
19 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

LIRKA

LIRKA

*

• simple Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

Ευχαριστώ..

compexpert

compexpert

*

• Silver members
  • 754 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΜΟΥΣΙΚΗ

Καλησπέρα,

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

Ευχαριστώ..

ΟΧΙ

Carpe Diem

drakx

drakx

ΔΡΑΚΩΝΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

• simple Members
  • 21 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ..

ΜΟΝΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ!!

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.903 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ..

H συναλλαγή (εσωτερικού ) με αξία ακριβώς 300 ευρώ είναι εντός ή εκτός ΚΕΠΥΟ ?

Giannis61

Giannis61

*

• simple Members
  • 130 Δημοσιεύσεις:

H συναλλαγή (εσωτερικού ) με αξία ακριβώς 300 ευρώ είναι εντός ή εκτός ΚΕΠΥΟ ?

Είναι εκτός απο 300,01 και πανω

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.903 Δημοσιεύσεις:

Είναι εκτός απο 300,01 και πανω

Η ερώτηση έγινε προκειμένου να γίνει γνωστό σε αυτόν (ην) που ξεκίνησε το θέμα και αυτή η λεπτομέρεια.

gramk87

gramk87

*

• simple Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΚΕΠΥΟ?ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ...

monty

monty

*

• Silver members
  • 523 Δημοσιεύσεις:
Οι ασφαλείς αυτοκινητων (φδχ) ειναι εκτός απο φέτος? Κάπου το είχα διαβάσει και δεν θυμάμαι που....

spytout

spytout

Σπύρος

• simple Members
  • 301 Δημοσιεύσεις:

Οι ασφαλείς αυτοκινητων (φδχ) ειναι εκτός απο φέτος? Κάπου το είχα διαβάσει και δεν θυμάμαι που....

Ο ΚΦΑΣ τις εξαιρεί, συνεπώς από του χρόνου.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Ξέρω ότι δεν είναι τις στιγμής για τους περισσότερους που ασχολούνται με φορολογικές δηλώσεις.

Για όσους ασχολούνται αυτή την στιγμή με τα κεπυο ας δώσουν μία προσοχή ποια δου έχουν στο προγραμμά τους,με ποια δημιουργείται το αρχείο που θα στείλουν και ποια έχει το τάξις.

Αυτό γιατί στο τάξις επιλεκτικά έχουν αλλάξει τους κωδικούς κάποιον δου.

Για παράδειγμα σε έναν πελάτη που η δου του απορροφήθηκε από άλλη έχουν τον κωδικό της παλιάς δου ενώ σε άλλον έχουν βάλει τον κωδικό της νέας δου.

Αν έχει αλλαχτεί ο κωδικός της δου από το τάξις και όχι στο προγραμμά μας δεν παίρνει το αρχείο και χρειάζεται ξανά υπολογισμός αλλάζοντας βέβαια τον κωδικό της δου πρώτα.

• SophiaL τους άρεσε αυτό

nicknsot

nicknsot
  • starting Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

καλημέρα,δικηγόρος κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε αντίκλητο αλλοδαπής εταιρίας που έχει ελληνικό αφμ αλλα ενεργεί για λογαριασμό της, το έσοδο αυτό μπαίνει στη κατάσταση κεπυο?

ευχαριστώ.

vfridas

vfridas

*

• simple Members
  • 49 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι και εγω θέλω μια διευκρίνηση σχετικα με τις Συγκεντρωτικές Καταστάσεις,Επειδή δεν έχω εμπειρεία με τις μεταφορικές, στην περίπτωση που κάποιος κόβει φορτωτικές, πελάτης θεωρείται η μεταφορική εταιρεία ή αυτός που παραλαμβάνει το εμπόρευμα?Γιατί πάνω στην σην φορτωτική έχει και το όνομα της εταιρείας αλλά και του παραλήπτη.Ευχαριστώ πολύ

anodos

anodos

*

• Silver members
  • 536 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Χαρίζεται λογιστικό γραφείο με εξασφαλισμένη πελατεία δίνονται και 10.550€ για τα πρώτα έξοδα ...

Αυτός που καταβάλει το κόμιστρο ... μπορεί να ναι και ο αποστολέας ...

Άδειο το βλέμμα σου, κούφιες οι ώρες μας, στα ενυδρεία σε χώσαν ζωή. Συνηθισμένοι καθένας στο ρόλο του κι η φαντασία μας έχει χαθεί...

tzk

tzk

*

• simple Members
  • 9 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Στη συγκεντρωτική πελατών έχει κοπεί τιμολόγιο για τον πελάτη αλλά το παρέδωσε στην ασφαλιστική του για να πάρει αποζημίωση (ασφαλεια αυτοκινήτου) εγώ δε θα το βάλω αυτό στην κατάσταση; Ο πελάτης -εταιρεία λέει όχι με τα δικά του στοιχεία. Πως θα γίνει;

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:

"δεν καταχωρούνται τιμολόγια από και προς το εξωτερικό γιατί οι συναλλαγές αυτές διασταυρώνονται είτε μέσω στοιχείων που υποβάλλουν τα τελωνεία είτε μέσω των συστημάτων VIES και INTRASTAT".

καθώς δεν έχει γίνει έναρξη στην ΔΟΥ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ξενοδοχείο που συνεργάζεται με πρακτορείο τουρισμού στην Ολλανδία είναι υποχρεωμένο να συμπεριλάβει σην κατάσταση των πελατών του τις συναλλαγές αυτές?

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.903 Δημοσιεύσεις:

"δεν καταχωρούνται τιμολόγια από και προς το εξωτερικό γιατί οι συναλλαγές αυτές διασταυρώνονται είτε μέσω στοιχείων που υποβάλλουν τα τελωνεία είτε μέσω των συστημάτων VIES και INTRASTAT".

καθώς δεν έχει γίνει έναρξη στην ΔΟΥ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ξενοδοχείο που συνεργάζεται με πρακτορείο τουρισμού στην Ολλανδία είναι υποχρεωμένο να συμπεριλάβει σην κατάσταση των πελατών του τις συναλλαγές αυτές?

Oxι , με τις συγκεντρωτικές διασταυρώνονται συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων που εχουν ελληνικό ΑΦΜ . 

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:

Oxι , με τις συγκεντρωτικές διασταυρώνονται συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων που εχουν ελληνικό ΑΦΜ . 

σε ευχαριστώ.

geotrian

geotrian

*

• simple Members
  • 41 Δημοσιεύσεις:
Καλησπερα συναδελφοι
Κατεθεσα την συγκεντρωτικη κατασταση αλλα σημερα με πληροφορησαν οτι ειχαν και αλλα τιμολογια. Πως μπορω να κανω τροποποιητικη μιας που ακομα ειμαι εμπροθεσμος;

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.137 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα συναδελφοι
Κατεθεσα την συγκεντρωτικη κατασταση αλλα σημερα με πληροφορησαν οτι ειχαν και αλλα τιμολογια. Πως μπορω να κανω τροποποιητικη μιας που ακομα ειμαι εμπροθεσμος;

Την ξανά στέλνεις με τα σωστά ποσά και θα γίνει από αρχική, ανακλητική!

Τόσο απλά. :)

Καλό βράδυ.

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

TAG-AMAL

TAG-AMAL

TAG-AMAL

• Silver members
  • 573 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Στη συγκεντρωτική πελατών έχει κοπεί τιμολόγιο για τον πελάτη αλλά το παρέδωσε στην ασφαλιστική του για να πάρει αποζημίωση (ασφαλεια αυτοκινήτου) εγώ δε θα το βάλω αυτό στην κατάσταση; Ο πελάτης -εταιρεία λέει όχι με τα δικά του στοιχεία. Πως θα γίνει;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

Το καταχωρείς συνάδελφε  ως αντισυμβαλλόμενος, επίσης στην  πελατών τα έσοδα απο την ασφαλιστική.( η διασταύρωση στοιχείων  ΚΕΠΥΟ  καμμία σχέση με το οικονομικό τμήμα της συναλλαγής).

Καλό βράδυ.

Φιλικά

Γιαν + 5

Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις

το μέλλον ,,,,,, είναι να το δημιουργήσεις!

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες