Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΝΤΥΠΟ Α21 ΑΠΟΡΙΕΣ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ

- - - - -

• Please log in to reply
159 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

agelog

agelog

*

• simple Members
  • 376 Δημοσιεύσεις:

1)πως γινονται διορθωσεις σε ηδη οριστικοποιημενο Α21

2)στον υπολογισμο του συνολικου εισοδηματος  για το εαν δικαιουτε καποιος το επιδομα τεκνων  συνυπολογιζονται εκτος απο τους μισθους το εφαπαξ,αποζημιωση απολυσης ,επιδοματα κλπ.

υπαεχει καοια εγκυκλιο?

zeus1984

zeus1984

*

• Silver members
  • 968 Δημοσιεύσεις:

ελα μου ντε 2 μερες προσπαθω να βγαλω γραμμη για το α 21!

agelog

agelog

*

• simple Members
  • 376 Δημοσιεύσεις:

1)πως γινονται διορθωσεις σε ηδη οριστικοποιημενο Α21

2)στον υπολογισμο του συνολικου εισοδηματος  για το εαν δικαιουτε καποιος το επιδομα τεκνων  συνυπολογιζονται εκτος απο τους μισθους το εφαπαξ,αποζημιωση απολυσης ,επιδοματα κλπ.

υπαεχει καοια εγκυκλιο?

επισης ποιος ειναι δικαιουχοσ ο πατερας η η μητερα? 

και αυτοσ που ειναι δικαιουχος πρεπει να εφανιζετε πρωτος στο βιλιαριο?

agelog

agelog

*

• simple Members
  • 376 Δημοσιεύσεις:

επισης ποιος ειναι δικαιουχοσ ο πατερας η η μητερα? 

και αυτοσ που ειναι δικαιουχος πρεπει να εφανιζετε πρωτος στο βιλιαριο?

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?

giakum

giakum

*

• simple Members
  • 119 Δημοσιεύσεις:

Για το ποιός είναι δικαιούχος.

Δεν το έχω ρωτήσει αλλά στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση

στα στοιχεία αιτούντος-δηλούντος/ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ βγάζει τα

στοιχεία του πατέρα όταν έχουμε κοινή δήλωση συζύγων

gapdk

gapdk

*

• Silver members
  • 1.038 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα καλημέρα....

Η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων επιδόματος τέκων έχει παραταθεί λόγω της παράτασης που δόθηκε και στις δηλώσεις Φ.Π. ?

Η ισχύει η 30/06??

Ευχαριστώ.

tseik

tseik

*

• simple Members
  • 114 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα καλημέρα....

Η προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων επιδόματος τέκων έχει παραταθεί λόγω της παράτασης που δόθηκε και στις δηλώσεις Φ.Π. ?

Η ισχύει η 30/06??

Ευχαριστώ.

Η λογική λεει πως ναι αφου για να υποβαλλεις Α21 πρεπει πρωτα να εχεις στειλει φορολογικη δηλωση

picos

picos

*

• Silver members
  • 530 Δημοσιεύσεις:

Ποια λογική? Εχω ψαξει στο σαιτ του ογα και σε αλλα σαιτ και πουθενα δεν αναφερει ημερομηνια , ουτε ακριβεις οδηγιες συμπληρωσης , τους εχω στειλει mail εδω και 3 μερες για αλλο θεμα  και δεν μου εχει απαντησει κανεις ........ 

SERAFIMIDOY

SERAFIMIDOY

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

ΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΑΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ.....ΟΕΟ................................

picos

picos

*

• Silver members
  • 530 Δημοσιεύσεις:

θα μπουν αναδρομικα το γραφει η εγκυκλιος

Maria1985

Maria1985

*

• simple Members
  • 24 Δημοσιεύσεις:

ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΠΟΥ ΣΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΙΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ?

ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?ΑΝ ΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

gapdk

gapdk

*

• Silver members
  • 1.038 Δημοσιεύσεις:

ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΠΟΥ ΣΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΙΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ?

ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ?ΑΝ ΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συγνώμη Μαρία! Αλλά οι αλλοδαποί ας πάνε στις χώρες τους να πάρουν τα επιδόματα! Αρκετά τους πληρώσαμε και αρκετά μας κατέστρεψαν! Μία άτοκα δάνεια...μία με τα εικονικά επιδόματα ανεργίας.... Θα πάρουν σε λίγο και τις συντάξεις για 10-15 χρόνια που δούλεψαν εδώ και θα μας γονατίσουν τελείως!

Αφήστε και κανένα επίδομα να το προλάβουν γηγενείς Έλληνες τέλος πάντων!!!!!

Και ας πέσουν τώρα να με φάνε οι γνωστοί εδώ μέσα ξενόφιλοι!

Maria1985

Maria1985

*

• simple Members
  • 24 Δημοσιεύσεις:

Συγνώμη Μαρία! Αλλά οι αλλοδαποί ας πάνε στις χώρες τους να πάρουν τα επιδόματα! Αρκετά τους πληρώσαμε και αρκετά μας κατέστρεψαν! Μία άτοκα δάνεια...μία με τα εικονικά επιδόματα ανεργίας.... Θα πάρουν σε λίγο και τις συντάξεις για 10-15 χρόνια που δούλεψαν εδώ και θα μας γονατίσουν τελείως!

Αφήστε και κανένα επίδομα να το προλάβουν γηγενείς Έλληνες τέλος πάντων!!!!!

Και ας πέσουν τώρα να με φάνε οι γνωστοί εδώ μέσα ξενόφιλοι

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ

• gapdk τους άρεσε αυτό

gapdk

gapdk

*

• Silver members
  • 1.038 Δημοσιεύσεις:

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ

Μαράκι....εννοείται θα το κάνεις κορίτσι!!!  Και φυσικά πρέπει να κάνεις τη διαδικασία και εννοείται θα πληρωθείς και για αυτό!

Εγώ αναφέρομαι στο μηχανισμό έγκρισης των επιδομάτων! Ας ανοίξει επιτέλους μια φορά τα στραβά του αυτό το κράτος!

Ας κάνει "αδύνατο" το επίδομα για τους αλλοδαπούς !

TasosX

TasosX

TASOS X

• Silver members
  • 535 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:OI H/Y ,O ΠΑΟΚ (ΚΑΘ'ΟΤΙ ΜΕΤΟΧΟΣ,τρομαρα μου), ΤΟ FORUM

ΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΑΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ.....ΟΕΟ................................

Καταβάλλεται ανά τρίμηνο, την τελευταία εργάσιμη ημέρα κάθε ημερολογιακού τριμήνου, με πίστωση τραπεζικού λογαριασμού ή λογαριασμού στα ΕΛ.ΤΑ. του δικαιούχου. Η καταβολή του πρώτου τριμήνου κάθε έτους πραγματοποιείται μαζί με τα επιδόματα του δεύτερου τριμήνου, την τελευταία εργάσιμη ημέρα αυτού.(αυτο για φετος παει για 30/9 πλεον, μετα την παραταση που πηραν οσες δηλωσεις ΔΕΝ υποβληθηκαν μεχρι 30/6- οχι οτι ειχαν τα λεφτα....... ναχαμε να λεγαμε, αλλωστε η διαδικασια ειναι μακρυα γαιδουρα, υποβαλλεις Α21, δημιουργει αρχειο η ΓΓΠΣ - πότε ?- στελνει στον ΟΓΑ, ο ΟΓΑ ελεγχει δειγματοληπτικα-φεξε μου και γλυστρησα - και παει λεγοντας)

============================================================================================================
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

Ισοκράτης

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας - χωρίς να εξαιρώ & τον εαυτό μου
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά, αν μπορείς να αποδείξεις, ότι δεν σου χρειάζονται

TasosX

TasosX

TASOS X

• Silver members
  • 535 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:OI H/Y ,O ΠΑΟΚ (ΚΑΘ'ΟΤΙ ΜΕΤΟΧΟΣ,τρομαρα μου), ΤΟ FORUM

Καλημέρα καλημέρα....

Η ισχύει η 30/06??

Ευχαριστώ.

4. Σε περίπτωση που δεν υποβληθεί Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος μέχρι τις 31.12 τρέχοντος έτους, ο υπόχρεος καθίσταται μη δικαιούχος. Τα εισοδήματα που λαμβάνονται υπόψη είναι αυτά που έχουν δηλωθεί στις εκκαθαρισμένες αρχικές ή τροποποιητικές δηλώσεις έως την ως άνω ημερομηνία.

5. Η επεξεργασία και εκκαθάριση των συμπληρωματικών - τροποποιητικών Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Ε1 και της Αίτησης Α21 θα πραγματοποιείται εντός του πρώτου διμήνου του επόμενου έτους.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΣΥΝΑΓΕΤΑΙ οτι τουλαχιστον μεχρι 31/12 ΔΕΝ ληγει η προθεσμια υποβολης του Α21

============================================================================================================
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

Ισοκράτης

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας - χωρίς να εξαιρώ & τον εαυτό μου
Τράπεζα είναι το ίδρυμα που σου δανείζει λεφτά, αν μπορείς να αποδείξεις, ότι δεν σου χρειάζονται

Maria1985

Maria1985

*

• simple Members
  • 24 Δημοσιεύσεις:

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΣΑΦΗ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.

DIMKRASS

DIMKRASS

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

Όταν βγάζει μήνυμα : " Από τα αρχεία της Γ.Γ.Π.Σ. δεν πιστοποιείται η διαμονή σας στην Ελλάδα μέσω της εκκαθάρισης φορολογικής δήλωσης για το έτος 2009."

ποια χρήση θέλει να δικαιολογήσουμε?  01/01/2008 έως 31/12/2008     ή 01/01/2009 έως 31/12/2009   ??????

επίσης ο υπόχρεος δεν έχει υποβάλει δήλωση οικονομικού έτους 2009.

με προβληματίζει γιατί για τη χρήση του 2008(που καταλαβαίνω εγώ) δεν υπάρχει κανένα απολύτως δικαιολογητικό..... ,

μέχρι και σε μια παλιά ταυτότητά του έχω φτάσει και μέχρι και αυτή έχει εκδοθεί Νοέμβριο του 2007!!!!!!   Έλεος......, καμμιά ιδέα?

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.624 Δημοσιεύσεις:

Όταν βγάζει μήνυμα : " Από τα αρχεία της Γ.Γ.Π.Σ. δεν πιστοποιείται η διαμονή σας στην Ελλάδα μέσω της εκκαθάρισης φορολογικής δήλωσης για το έτος 2009."

ποια χρήση θέλει να δικαιολογήσουμε?  01/01/2008 έως 31/12/2008     ή 01/01/2009 έως 31/12/2009   ??????

επίσης ο υπόχρεος δεν έχει υποβάλει δήλωση οικονομικού έτους 2009.

με προβληματίζει γιατί για τη χρήση του 2008(που καταλαβαίνω εγώ) δεν υπάρχει κανένα απολύτως δικαιολογητικό..... ,

μέχρι και σε μια παλιά ταυτότητά του έχω φτάσει και μέχρι και αυτή έχει εκδοθεί Νοέμβριο του 2007!!!!!!   Έλεος......, καμμιά ιδέα?

Θελει δεκαετη διαμονη στην Ελλαδα.

ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

DIMKRASS

DIMKRASS

*

• simple Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

Θελει δεκαετη διαμονη στην Ελλαδα.

στην Ελλάδα μένει από τότε που γεννήθηκε, αλλά επειδή δεν υπέβαλλε δήλωση εισοδήματος οικ. έτος 2009 γιατί δεν είχε υποχρέωση, πρέπει να τους δείξω με άλλο τρόπο ότι ήταν στην Ελλάδα. το θέμα είναι για ποια περίοδο, γιατι με μπερδεύει... από 01/01/2008 έως 31/12/2008  ή 01/01/2009 έως 31/12/2009????

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες