Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Α21 ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ

- - - - -

• Please log in to reply
100 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

NAXOS

NAXOS

*

• simple Members
  • 249 Δημοσιεύσεις:

Απάντηση από taxis  : σε λίγο θα μπορούμε να σρείλουμε τροποποιητική δήλωση και έτσι θα διορθωθούν όλα τα λάθη.

aello82

aello82

*

• simple Members
  • 183 Δημοσιεύσεις:

οι συνταξιουχες πολυτεκνες χηρες υποβαλουν αιτηση αραγε? στον ογα δεν ξεραν αλλα εγω προσπαθησα και δεν γινεται λογω ηλικιας των εγγαμων τεκνων..

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 1.782 Δημοσιεύσεις:

Απάντηση από taxis  : σε λίγο θα μπορούμε να σρείλουμε τροποποιητική δήλωση και έτσι θα διορθωθούν όλα τα λάθη.

κλασικά... :angry: :angry:

δεν μπορούν από την αρχή να το φτιάξουν αυτό.... γι΄αυτούς δεν θεωρείται αυτονόητο πως θα γίνουν και λάθη..!!

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

si-fo

si-fo

*

• Gold Members
  • 920 Δημοσιεύσεις:

Επίσης , μεγάλη λαμακία το να μη μπορείς να συμπληρώσεις το έντυπο εάν δεν έχει υποβληθεί δήλωση .

Να μη μπορείς να το οριστικοποιήσεις ναι αλλά γιατί να μη μπορείς να το συμπληρώσεις ;

Και κάτι άσχετο με το θέμα

Στο ΚΕΠ που πήγα σήμερα , στις 10 απαντήσεις που έδιναν οι 9 ήταν θα σας πει/το κάνει ο λογιστής σας.

Ας το χουμε και αυτό στο μυαλό μας όταν λέμε ότι πιθανή απεργία μας θα επιβαρύνει με τεράστια πρόστιμα τους πελάτες μας. ;)

AccountantPlus

Σ' ένα κλουβί γραφείο , σαν αγρίμι , παίζω ατέλειωτο βουβό ταξίμι .
Τ. Πανούσης

Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

zeus1984

zeus1984

*

• Silver members
  • 968 Δημοσιεύσεις:

βρε παιδια επειδη στο ταξισ δεν απανταει κανεις τι γινεται εαν εχει γινει λαθος;

AFRODITE70

AFRODITE70

*

• simple Members
  • 51 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ!!!!!

ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΕ ΥΠΟΒΛΗΘΗΣΑ ΔΗΛΩΣΗ?

ΕΧΩ ΒΑΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΓΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΑΓΑΜΑ.

ΒΓΗΚΕ  ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΗΣΗΣ 10/6/2012 ΕΓΓΑΜΟΣ

penylog

penylog

*

• simple Members
  • 21 Δημοσιεύσεις:

ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΕ ΥΠΟΒΛΗΘΗΣΑ ΔΗΛΩΣΗ?

ΕΧΩ ΒΑΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΓΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ ΑΓΑΜΑ.

ΒΓΗΚΕ  ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΗΣΗΣ 10/6/2012 ΕΓΓΑΜΟΣ

Είσαι σίγουρη? Απ' ότι θυμάμαι δεν τσέκαρα το άγαμος και στην εκτύπωση που πήρα μετά την υποβολή δεν φαίνεται πουθενά τσεκαρισμένο το έγγαμος!!!  Στην εκτύπωση με τα στοιχεία της αίτησης το έγγαμος είναι τσεκαρισμένο?

CMIK1976

CMIK1976

*

• simple Members
  • 44 Δημοσιεύσεις:

γεια χαρά,

την άποψη σας σε ένα δικό μου λάθος,

Στο Ε1 έχοντας 2 παιδια έβαλα στο πρώτο παιδί το όνομα κ το ΑΜΚΑ του πατέρα!, αντι του παιδιού....

Ναι το κατάφερα....

Α21 δεν έχω υποβάλει ακόμα, και η απάντηση απο το taxisnet σε έγγραφο μηνυμα μου για το λάθος αυτό,

είναι πως θα πρέπει πρώτα να καταθέσω συμπληρωματική χειρόγραφη στην εφορία πρώτα κ μετα να στείλω το Α21

Η πλάκα είναι πέρα απο τον κόπο να προσκομίσεις όλα τα παραστατικά της δήλωσης (Ε1) λογικά θα κάνουν και πολύ καιρό να το διορθώσουν.

Μήπως να έστελνα το Α21 με τα σωστα? διασταύρωσή λογικά θα γίνεται και μου φένεται ποιο εύκολο να καλεστεί στον ΟΓΑ για διεκρινήσεις...... δεν ξέρω....

ELENI222

ELENI222

*

• simple Members
  • 16 Δημοσιεύσεις:

καλησπέρα, 

παιδί που ήταν φοιτητής το 2012 και το 2013 δεν είναι, δικαιούται το επίδομα? ή πρέπει να είναι φοιτητής και το 2013?

Maria1985

Maria1985

*

• simple Members
  • 24 Δημοσιεύσεις:

ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ?

ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ

ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΡΙΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΥΗ

ΕΥΗ

*

• Silver members
  • 821 Δημοσιεύσεις:

το  Α21  που  συμπληρώνετε  παίρνετε  τίποτε  ;   εμένα  με  λένε   οτί   όλοι   οι  άλλοι    λογιστές     τα  κάνουν   τζάμπα 

PANOSM

PANOSM

*

• Silver members
  • 235 Δημοσιεύσεις:

το  Α21  που  συμπληρώνετε  παίρνετε  τίποτε  ;   εμένα  με  λένε   οτί   όλοι   οι  άλλοι    λογιστές     τα  κάνουν   τζάμπα 

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΕΓΩ 20€ ΤΟΥΣ ΛΕΩ

picos

picos

*

• Silver members
  • 530 Δημοσιεύσεις:

Συναδελφοι ειναι δουλεια δεν ειναι παιξε γελασε.Ασε που αν δεν το παρει θα σε αρχισει γιατι ετσι γιατι αλλιως ο αλλος το πηρε κλπ κλπ δηλαδη ΧΡΟΝΟΣ , Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.Ας φροντιζε το κρατος να μην αναγκαζει τους πολιτες να χρεωνονται.Απο την στιγμη ομως που θα το κανω εγω θα το χρεωσω .Το ποσο για τους πελατες μου θα ειναι διαφορετικο απο τους μη πελατες μου , θα το σκεφτω στις διακοπες μου.

Εδω δεν το εχω κανει για μενα θα τρεχω για τους αλλους :) 

d13

d13

*

• simple Members
  • 39 Δημοσιεύσεις:

ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΕΓΩ 20€ ΤΟΥΣ ΛΕΩ

Γιατί πρέπει να αισθανόμαστε τύψεις που θέλουμε αμοιβή για τη δουλειά που κάνουμε;

Ναι 20€.... γιατί να μην χρεώσεις;

Αν ο πελάτης δεν θέλει να πληρώσει, έχει την επιλογή να το κάνει μόνος του ή να το κάνει για λογαριασμό του κάποιος άλλος (φίλος, συγγενής κτλ) ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!

Το Α21 δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία για να συμπληρωθεί... αλλά ο κάθε λογιστής δεν καλείται να συμπληρώσει 2-3 έντυπα και να τελειώσει....

Καλείται να υποβάλει το έντυπο για το 60% του πελατολογίου του. Ο όγκος αθροιστικά είναι πολύ μεγάλος.

Καλείται να υποβάλλει το συντομότερο τη φορολογική δήλωση, να ενημερώσει τον πελάτη για τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσει για τη συμπλήρωση του εντύπου, να συμπληρώσει το έντυπο με προσοχή γιατί υπάρχουν ιδιαιτερότητες για τον κάθε πελάτη, να το υποβάλει αναλαμβάνοντας την ευθύνη του λάθους και πάει λέγοντας...

Ναι, ο λογιστής να κάνει την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης, ο λογιστής να κάνει την αίτηση για το επίδομα τέκνων, ο λογιστής να εκτυπώσει όλες τις βεβαιώσεις συντάξεων και επιδομάτων, ο λογιστής να κάνει τον εντοπισμό των ακινήτων του κάθε πελάτη του για να οριστικοποιήσει το Ε9 του, ο λογιστής να κάνει την αυτοαπογραφή στο ΓΕΜΗ, ο λογιστής, ο λογιστής, ο λογιστής..... Αλλά μόλις φθάνουμε στο θέμα της αμοιβής όλοι φρενάρουν. Γιατί; 

Όταν πας στο δερματολόγο για ένα εξάνθημα και πληρώνεις € 50,00 μετά του λες έλα κάνε μου και ολοκληρωμένη laser αποτρίχωση σε όλο το σώμα γιατί είσαι δερματολόγος και αυτά τα κάνουν οι δερματολόγοι; Δεν θα πληρώσεις; Θα πληρώσεις.... Για το λογιστή γιατί να ισχύει κάτι άλλο;

Και ας μου εξηγήσει κάποιος τελικά και τον ρόλο των Κ.Ε.Π..

Ναι τους έχουν αναθέσει κάποιες συγκεκριμένες αρμοδιότητες να κάνουν αλλά ο ρόλος τους δεν είναι η εξυπηρέτηση του πολίτη;

Όταν ο πολίτης αδυνατεί να συμπληρώσει μια αίτηση, δεν μπορούν να τον βοηθήσουν να το κάνει; Να τον εξυπηρετήσουν όπως λέει και το όνομά τους; 

Γιατί τον στέλνουν στο λογιστή να χρεωθεί ο κακόμοιρος ο πολίτης, που πλέον δεν του έχει μείνει τίποτα από τον πενιχρό μισθό του ή την πετσοκομμένη του σύνταξη;

zeus1984

zeus1984

*

• Silver members
  • 968 Δημοσιεύσεις:

εαν μας εδιναν κ τη δυνατοτητα να θεωρουμε κ γνησια των υπογραφων η να επικυρωνουμε κ αντιγραφα πιστευω οτι το 80% μη πω κ παραπανω των υπηρεσιων που θελουν οι πολιτες τουσ τα καλυπταμε εμεις.

NAXOS

NAXOS

*

• simple Members
  • 249 Δημοσιεύσεις:

Τουλάχιστον 20,00 ευρω το εντυπο Α21.

Auditor

Auditor

Ταπεινό μέλος

• Silver members
  • 876 Δημοσιεύσεις:

Λένε οι οδηγίες ότι

Το επίδομα δικαιούται η οικογένεια:
- Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και
- Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

Άρα συμπληρώνουμε και τα τέκνα που γεννήθηκαν φέτος έτσι; Νόμιζα ότι λαμβάνει υπ όψιν τα τέκνα του Ε1 οικ. 2013

AEKtzis

AEKtzis

*

• simple Members
  • 136 Δημοσιεύσεις:

Για το επιδομα λεει λαμβανεται υποψη το οικογενειακο εισοδημα. Η συζυγος εχει πραγματικο εισοδημα 18.000 και ο συζυγος τεκμαρτο 4.500. Θα πιαστει το συνολικο 18.000 + 4.500= 22.500 ???Αν ναι θα παρει το 1/3 του επιδοματος (εχουν 2 παιδια).

Γινεται να κανω τροποποιητκο Ε1 να βαλω αναλωση κεφαλαιου για να μειωθει το τεκμαρτο εισοδημα του ανδρα και μετα να κανω τροποποιητικο Α21 για να παρουν τα 2/3 του επιδοματος???

monty

monty

*

• Silver members
  • 501 Δημοσιεύσεις:

Επίσης , μεγάλη λαμακία το να μη μπορείς να συμπληρώσεις το έντυπο εάν δεν έχει υποβληθεί δήλωση .
Να μη μπορείς να το οριστικοποιήσεις ναι αλλά γιατί να μη μπορείς να το συμπληρώσεις ;

Και κάτι άσχετο με το θέμα

Στο ΚΕΠ που πήγα σήμερα , στις 10 απαντήσεις που έδιναν οι 9 ήταν θα σας πει/το κάνει ο λογιστής σας.
Ας το χουμε και αυτό στο μυαλό μας όταν λέμε ότι πιθανή απεργία μας θα επιβαρύνει με τεράστια πρόστιμα τους πελάτες μας. ;)

Σχετικό αν και ασχετο. Στην περιοχή μου (επαρχία) πήγαιναν συνταξιούχοι στα ΚΕΠ για να πάρουν την σχετική βεβαίωση αποδοχών και τους έδιωχναν γιατι και καλά δεν μπορούσαν. Να πάτε στον λογιστή σας. Κάποιος είχε ανηψιό και του το έδωσε λέγοντας: "μη πεις πουθενά οτι το πήρες απο ΚΕΠ"....

ROMARIO

ROMARIO

*

• simple Members
  • 335 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:www.taxspirit.gr

.

2 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες