Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Επιδομα παιδιών και εντυπο Α21 με υποβολή απαραίτητα ταυτόχρονη με το Ε1?

- - - - -

• Please log in to reply
108 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

zeus1984

zeus1984

*

• Silver members
  • 1.173 Δημοσιεύσεις:

για ολους

internet_gr

internet_gr

*

• Silver members
  • 471 Δημοσιεύσεις:

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα? 

1) την υπεύθυνη δήλωση και τα υπόλοιπα έγγραφα  πρέπει να τα καταθέσουμε μετά στον ΟΓΑ? 

2) τα παιδιά που βάζουμε στην αίτηση είναι αυτά που έχουμε βάλει στην δήλωση του οικονομικού 2013? Αν ένα παιδί σπούδαζε μέχρι το Φλεβάρη του 2012 και μπει στην δήλωση.. ο γονιός δικαιούται επίδομα μέχρι το τέλος του 2013?

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα? 

1) την υπεύθυνη δήλωση και τα υπόλοιπα έγγραφα  πρέπει να τα καταθέσουμε μετά στον ΟΓΑ? 

2) τα παιδιά που βάζουμε στην αίτηση είναι αυτά που έχουμε βάλει στην δήλωση του οικονομικού 2013? Αν ένα παιδί σπούδαζε μέχρι το Φλεβάρη του 2012 και μπει στην δήλωση.. ο γονιός δικαιούται επίδομα μέχρι το τέλος του 2013?

1)Για το 2013 μονο  ο ελεγχος θα ειναι δειγματολειπτικος .αν σε καλεσουν τοτε τα πας.

2)πιστευω οτι για 2 μηνες θα παρη το επιδομα του παιδιου που σπουδαζε...το ανωτερο.... αναλογα εισοδηματων για 2 μηνες ,θα ειναι 80(40χ2) ευρω. εσυ υποβαλλε το Α21 .

foulipla

foulipla

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα Συνάδελφοι, 

Για τα παιδιά που φοιτουν σε δημοτικό και γυμνάσιο , αν κατάλαβα καλά, χρειάζονται οι αντίστοιχες βεβαιώσεις?

myrto2011

myrto2011

*

• simple Members
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι σας παρακαλώ μπορεί   να με βοηθήσει κάποιος. Εγώ είμαι σχετικά νέα στο χώρο και φέτος μ αυτό το Α 21 έχω τρελαθεί. Πρώτον νομίζουν ότι δεν θα πληρώσουν τίποτα. Έχω 5  άτομα που δεν έχουν κάνει δηλώσεις όλα τα χρόνια και ούτε έχουν κανένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει για να αποδείξουν τη δεκαετή διαμονή τους τι κάνω!!!!!!! Κανείς δεν ξέρει να μου πει ,Στη ΔΟΥ δεν ξέρουν τίποτα. Πρέπει εμείς να πάμε στον ΟΓΑ  τους τηλεφώνησα και δεν μου είπαν κάτι. Πρέπει να πάνε τα δικαιολογητικ΄στον ΟΓΑ. Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

internet_gr

internet_gr

*

• Silver members
  • 471 Δημοσιεύσεις:

Μήπως να κάνουν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήταν υπόχρεοι? ή αν ήταν υπόχρεοι να κάνουν δηλώσεις? Ομως εσύ γιατί αγχώνεσαι? η δουλειά σου είναι (που ούτε αυτή είναι κανονικά) να κάνεις την αίτηση.. το πως θα αποδείξουν ότι είναι κάτοικοι Ελλάδας για 10 χρόνια είναι δικό τους θέμα. Ένας εμένα μου έφερε μια βεβαίωση από το δήμο ότι κατοικεί στο χωριό του από το 2002.

myrto2011

myrto2011

*

• simple Members
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Αφού πρέπει να τσεκάρω ένα από τα δικαιολογητικά που έχουν στην  αίτηση αλλιώς δεν προχοράει το σύστημα.  Υπάρχει το 11 που λέει άλλο δικαιολογητικό που  αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το  άλλο..........

myrto2011

myrto2011

*

• simple Members
  • 46 Δημοσιεύσεις:

Σιγουρα δεν ήταν υπόχρεοι γιατί αυτοί που έχω εγώ έπαιρναν μόνο αυτό το μικρό επίδομα πολυτεκνίας, οπότε είναι παράλογο να τους ζητάει τώρα δηλώσεις. Πηγαίναν στην εφορία και έπαιρναν την δήλωση ότι δεν υποχρεούνται  δεν είναι εντελώς παράλογο...................

jimmaras

jimmaras

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:

να κάνω και εγώ την ερώτηση μου πλέον γι αυτό το περίφημο και ξακουστό έντυπο Α21!!!!!

Σήμερα που λέτε συνάδελφοι έκαν μια δήλωση μέσω τον δικών μου κωδικών taxis (εξηπυρέτηση βασικά)

η γυναίκα έχει και 2 παιδάκια.....με το Ε1 όλα καλά.....

Πάω στο Α21 και εκεί οι φωστήρες δεν έχουν τουλάχιστον την επιλογή του ρόλου.....

Πως μπορεί να γίνει η δήλωση της συγκεκριμένης κοπέλας όταν δεν έχει κωδικούς; :rolleyes: :rolleyes:

Μήπως θα έπρεπε να έχω κάνει εγω παιδιά μαζί της για να μου τα εμφανίζει; :P :P

Φωστήρες μου στο υπουργείο με μισθούς πολλαπλάσιους απο τους δικούς μας!!!!!!!!!

AlexanderRS

AlexanderRS

*

• simple Members
  • 78 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ιστορία καί...ΠΑΣ Γιάννινα...

Μ' αρέσεις... :lol:  :lol: :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  

• lami τους άρεσε αυτό
Για να μπορείτε να καθόσαστε εδώ: τόσο αίμα
χύθηκε. Μπορεί να το ξεχάσετε να επιθυμείτε.
Να ξέρετε τούτο μοναχά: σ' αυτά τα καθίσματα καθότανε άλλοι
πιο μπροστά από σας
που αργότερα καθίσανε πάνω στο σβέρκο των ανθρώπων.
Επαγρυπνείτε!
Πάντα ό,τι να ερευνάτε, ό,τι ν' ανακαλύψετε
ό,τι να μάθετε, δε θα σας χρησιμέψει,
αν δε συνδέετε με τον αγώνα το μυαλό σας
και δε διαχωρίζεστε απ' όλους τους εχθρούς της ανθρωπότητας...

Μπέρτολτ Μπρέχτ, Στους φοιτητές της εργατοαγροτικής σχολής

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα Συνάδελφοι, 

Για τα παιδιά που φοιτουν σε δημοτικό και γυμνάσιο , αν κατάλαβα καλά, χρειάζονται οι αντίστοιχες βεβαιώσεις?

ΟΧΙ

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι σας παρακαλώ μπορεί   να με βοηθήσει κάποιος. Εγώ είμαι σχετικά νέα στο χώρο και φέτος μ αυτό το Α 21 έχω τρελαθεί. Πρώτον νομίζουν ότι δεν θα πληρώσουν τίποτα. Έχω 5  άτομα που δεν έχουν κάνει δηλώσεις όλα τα χρόνια και ούτε έχουν κανένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει για να αποδείξουν τη δεκαετή διαμονή τους τι κάνω!!!!!!! Κανείς δεν ξέρει να μου πει ,Στη ΔΟΥ δεν ξέρουν τίποτα. Πρέπει εμείς να πάμε στον ΟΓΑ  τους τηλεφώνησα και δεν μου είπαν κάτι. Πρέπει να πάνε τα δικαιολογητικ΄στον ΟΓΑ. Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εαν δεν μπορουν να το αποδειξουν ,απλα δεν παιρνου αφου ειναι απαραιτητη προυποθεση.

ΔΕΣ τη λιστα με τους τροπους  αποδειξης εδω.

http://www.taxheaven...r/view/id/16623

Διαβασε   εκει που λεει <δικαιολογητικα αποδειξης δεκαετους διαμονης> εχει ολους τους εναλακτικους τροπους

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

να κάνω και εγώ την ερώτηση μου πλέον γι αυτό το περίφημο και ξακουστό έντυπο Α21!!!!!

Σήμερα που λέτε συνάδελφοι έκαν μια δήλωση μέσω τον δικών μου κωδικών taxis (εξηπυρέτηση βασικά)

η γυναίκα έχει και 2 παιδάκια.....με το Ε1 όλα καλά.....

Πάω στο Α21 και εκεί οι φωστήρες δεν έχουν τουλάχιστον την επιλογή του ρόλου.....

Πως μπορεί να γίνει η δήλωση της συγκεκριμένης κοπέλας όταν δεν έχει κωδικούς; :rolleyes: :rolleyes:

Φωστήρες μου στο υπουργείο με μισθούς πολλαπλάσιους απο τους δικούς μας!!!!!!!!!

Ενταξει ...δεν ειναι και....δυσκολο να της παρης κωδικους ! παρτης να τελειωνης.

d_anastasia

d_anastasia

*

• Silver members
  • 602 Δημοσιεύσεις:

Μια γνωστη μου στον ΟΓΑ όταν της ειπα σχετικα με τον δειγματοληπτικο ελεγχο μου γελασε απαντωντας σιγα μη  κατσουν να κανουν ειπε...απο την στιγμη που το Ε1 συμφωνει με το Α21 ειπε ολα ειναι οκ...σπανια θα καθοριστει το δειγμα και σε κραυγαλεα περιπτωση

foulipla

foulipla

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

ΟΧΙ

Καλή σου μέρα, Σ' ευχαριστώ πολύ

sofiabad

sofiabad

ειρηνη79

• simple Members
  • 106 Δημοσιεύσεις:

Αφού πρέπει να τσεκάρω ένα από τα δικαιολογητικά που έχουν στην  αίτηση αλλιώς δεν προχοράει το σύστημα.  Υπάρχει το 11 που λέει άλλο δικαιολογητικό που  αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το  άλλο..........

Επείδη συμπληρώνω και εγώ Α21, για αυτή την περίπτωση μου είπαν ότι αν γίνει έλενχος, μπορεί ο υπόχρεος να κάνει μία υπεύθυνη δήλωση ότι διέμενε στην Ελλάδα για τα χρόνια αυτά όπως και μπορεί να ζητήσει από την αστυνομία βεβαίωση ότι δεν έχει εκδοθεί στο όνομά του διαβατήριο.. Στην περίπτωση που υπάρχει διαβατήριο, αυτό θα δείχνει οπωοσδήποτε για τα παλια χρόνια, αν έφυγε από Ελλάδα για διακοπές ή αν έφυγε για διαμονή σε άλλη χώρα...

Πάντως η αλήθεια είναι ότι οι ανταποκριτές του ΟΓΑ που είναι στους δήμους δεν συνεργάζονται όλες τις φορές και ακόμη περισσότερο η ενημέρωσή τους είναι αρκετά πλημμελής για να μην πω ανύπαρκτη για τέτοια θέματα..  Υπομονή...

NIKOS3217

NIKOS3217

*

• simple Members
  • 84 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ Α21 ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ??? ( ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΔΗΜΟΣ )
ΤΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ????
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ

RedSkin

RedSkin

*

• simple Members
  • 71 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΟΡΦΑΝΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ¨?

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.037 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ Α21 ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ??? ( ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΔΗΜΟΣ )
ΤΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ????

βιάζεσαι συνάδελφε ...

περίμενε, δεν μας κυνηγάει κανείς (ακόμα!) ...

θα το βγάλουν εν καιρό ...

όπως και το πετρέλαιο θέρμανσης...

Καλημέρα! :)

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

TASOS

TASOS

Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου

• Silver members
  • 609 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Φωτογραφία , μουσική
με λιγα λογια υπολογιζουμε και τον 659 στο εισοδημα?

Έν οίδα ότι ουδέν οίδα

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες