Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Αποχώρηση εταίρου από Ο.Ε. και μετατροπή σε Ι.Κ.Ε.

- - - - -

• Please log in to reply
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Auditor

Auditor

Ταπεινό μέλος

• Silver members
  • 971 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση Ο.Ε. στην οποία αποχωρεί ο ένας εκ των δύο εταίρων και δίνει το ποσοστό του στον άλλον.

Επειδή τα κέρδη της εταιρίας είναι συνήθως πάνω από 80.000 ευρώ, η ατομική απορρίπτεται σαν μορφή και σκέφτομαι να την κάνω μια μονοπρόσωπη Ι.Κ.Ε.

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα; Δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω. Θα απευθυνθώ από Δευτέρα στο ΓΕΜΗ το οποίο μαντεύω πως θα έχει άγνοια.

Controller

Controller

*

• simple Members
  • 106 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση Ο.Ε. στην οποία αποχωρεί ο ένας εκ των δύο εταίρων και δίνει το ποσοστό του στον άλλον.

Επειδή τα κέρδη της εταιρίας είναι συνήθως πάνω από 80.000 ευρώ, η ατομική απορρίπτεται σαν μορφή και σκέφτομαι να την κάνω μια μονοπρόσωπη Ι.Κ.Ε.

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα; Δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω. Θα απευθυνθώ από Δευτέρα στο ΓΕΜΗ το οποίο μαντεύω πως θα έχει άγνοια.

Συναδελφε καλημερα

Η ΙΚΕ ειναι μια πολυ καλη λυση , εχω φτιαξει 2 μεχρι τωρα , αλλα ηταν καινουργιες και οχι απο μετατροπη . 

Εικαζω οτι εαν προκειται να κανεις μετατροπη ΟΕ σε μονοπροσωπη ΙΚΕ , τοτε μαλλον θα χρειαστεις δικηγορο η/και συμβολαιογραφο . Οσον αφορα το ΓΕΜΗ , και στην ΑΘηνα και στον Πειραια , ειναι αρκετα καταρτισμενοι οποτε με μια επισκεψη θα ενημερωθεις καταλληλα . Υπαρχει βεβαια και η λυση , κατω απο ορισμενες προυποθεσεις να κανεις διαλυση και διακοπη για την ΟΕ , και να ξεκινησεις την ΙΚΕ χωρις την μεσολαβηση συμβολαιογραφου που ειναι και το πιο βατο . Δεν ξερω τι αντικειμενο εχει η ΙΚΕ , αλλα καποια ΚΑΔ εξαιρουνται και πρεπει να ακολουθησεις την παλια διαδικασια με ταμειο νομικων και λοιπα ...

SOTIRIS Χ.

SOTIRIS Χ.

.

• Silver members
  • 853 Δημοσιεύσεις:

μετατροπή σε Ι.Κ.Ε προβλέπεται από το νόμο. πρέπει να περιμένετε τη διευκρινιστική για τις μετατροπές σε Ι.Κ.Ε.

απ'  ότι ξέρω δεν θα αργήσει..

εαν δεν έχετε ακίνητα στην Ο.Ε γίνεται  με ιδιωτικό συμφωνητικό (χωρίς συμβοαλιογράφο)

σοτοσ

ςοτος

Auditor

Auditor

Ταπεινό μέλος

• Silver members
  • 971 Δημοσιεύσεις:

Η Ο.Ε. δεν έχει ακίνητα, οπότε δε θα χρειαστούμε νομικό.

Από Ο.Ε. σε Ι.Κ.Ε απ ότι κατάλαβα ακόμα δε μπορεί να γίνει μετατροπή.

Ίσως να γίνει ατομική και στη συνέχεια με τον Ν.2166/93 να γίνει η μετατροπή σε ΙΚΕ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

*

• Gold Members
  • 1.670 Δημοσιεύσεις:
Γράφεται ότι επειδή τα κέρδη είναι πάνω απο 80.000 απορρίπτεται η ατομική, για ποιο λόγο;

Auditor

Auditor

Ταπεινό μέλος

• Silver members
  • 971 Δημοσιεύσεις:

Διότι αν δε θέλει να μοιράσει κέρδη μια χρονιά, θα μείνει στο 26% και δε θα πάει στο 33 για το ποσό άνω των 50.000

μ;

Κατά τα άλλα φοβάμαι ότι ο επιχειρηματίας δεν είναι για Γ' κατηγορίας βιβλία. Θα μπλέξει με ταμείο κτλ και θα τα κάνει μύλο.

SOTIRIS Χ.

SOTIRIS Χ.

.

• Silver members
  • 853 Δημοσιεύσεις:

μετατροπή σε Ι.Κ.Ε προβλέπεται από το νόμο. πρέπει να περιμένετε τη διευκρινιστική για τις μετατροπές σε Ι.Κ.Ε.

απ'  ότι ξέρω δεν θα αργήσει..

εαν δεν έχετε ακίνητα στην Ο.Ε γίνεται  με ιδιωτικό συμφωνητικό (χωρίς συμβοαλιογράφο)

η διευκρινιστική για μετατροπή άλλου τύπου ετιαρείας σε Ι.Κ.Ε

http://www.taxheaven...r/view/id/16955

σοτοσ

ςοτος

1953

1953

Θεμιστοκλής Ελευθερόπουλος

• Silver members
  • 634 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ελεύθερη Γνώμη

Τροποποιηση Καταστατικου μεταβιβαση ποσοστου και ταυτοχρονη μετατροπη σε ικε(ενα καταστατικο οχι συμβολαιογραφικο καντο μονος σου με αμοιβη)Εφορια γεμη και εφορια κατα τα γνωστα.

Υ/Γ Ειμαι ο πρωτος που το εκανε το Νομικο τμημα του  επιμελητηριου δεν γνωριζε και απευθυνθηκε στο Υπουργειο. 

Kostas38

Kostas38

*

• simple Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποιο υπόδειγμα του παραπάνω τροποποιητικού ?

Ευχαριστώ και συγνώμη.

Κώστας

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες