Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ειδοποιητήριο email από Υπουργείο Οικονομικών για μη υποβολή Δήλωσης Εισοδήματος


marialena87

Ερώτηση

Καλησπέρα σας.

Μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο από το υπουργείο οικονομικών ότι δεν εστάλη δήλωση εισοδήματος Ν.Π. για τη  χρήση 2011, το οποίο όμως έκανε έναρξη 4/7/2011. Στο κατασταστικό της εταιρείας ορίζεται η πρώτη χρήση ως υπερδωδεκάμηνη και ως ημ/νία λήξης της ορίζεται η 31/12/2012.

Πώς λοιπόν να υπάρχει η υποχρέωση υποβολής δήλωσης εισοδήματος για το διαστημα 4/7/2011-31/12/2011 εφόσον η πρώτη χρήση λήγει 31/12/2012?

Εμείς τώρα θα υποβάλλουμε δήλωση για το διάστημα 04/07/2011-31/12/2012.

Έπρεπε να είχαμε υποβάλλει και πέρισυ για το διάστημα 4/7-31/12/2011??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δε μας αναφέρεις τί είδους νομική μορφή είναι η εταιρεία. Έλεγξε τα άρθρα 29 και 104 του ΚΦΕ για να δεις τι ισχύει για την υπερδωδεκάμηνη διαχειριστική χρήση.

Ανάλογα με τη νομική μορφή, ίσως να έπρεπε να υποβάλεις δήλωση για την περίοδο 7/2011-12/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα μπεις με τους κωδικούς στα στοιχεία επιχείρησης βλέπεις την ημερομηνία λήξης 1ης διαχειριστικής περιόδου.

Όπως έχει καταχωρηθεί στο μητρώο βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εμένα μου ήρθε το εν λόγω e-mail :huh: . Περιμένω άλλο 1  ^_^  (αν και οι δυο εταιρείες ήδη βρίσκονται σε έλεγχο για καταλογισμό :) ).

 

Αν μου έρθει και 3ο για μιαν Κοινοπραξία που έκλεισε αρχές 2011, τότε στην Ε.Π.Ε. "σωστά" ήρθε, αλλά θα πρέπει να αγνοηθεί  :P: στην Κ/Ξ έγινε διακοπή αρχές 2011 και η δήλωση καταχωρίστηκε ως "Οικονομικό Έτος 2011", οπότε εμφανίζεται ότι δεν έχει υποβάλλει για το "Οικονομικό Έτος 2012" :rolleyes:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

 

ήθελα να ρωτήσω μέχρι ποιά ημερομινία μπορούμε να υποβάλουμε δηλώσεις για Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου Μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα (πχ. κάποιος Σύλλογος).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...