Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ανεγερση κτιριου για επαγγελματικη χρηση-ποθεν εσχες

- - - - -

  • Please log in to reply
16 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
billsio

billsio

    *

  • simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:

Συναδελφοι εχω την εξης περιπτωση.

 

Πελατης (ατομικη επιχειρηση), σκοπευει να κατασκευασει μεταλλικο (κατα πασα πιθανοτητα) κτιριο σε οικοπεδο που θα του μεταβιβασει ο πατερας του. το κτιριο αυτο θα χρησιμοποιηθει για εδρα της επιχειρησης του (καφετερια). τιθεται θεμα ποθεν εσχες? απο οσο γνωριζω επανηλθε το ποθεν εσχες για αγορα,ανεγερση ακινητων απο 1/1/13. μπορει να υπαχθει στην παραγραφο 18 περιπτωση ε) μη εφαρμογη αντικειμενικων δαπανων και υπηρεσιων για αγορα παγιου εξοπλισμου επαγγελματικης χρησης κτλ...?? Η εναρξη θα γινει με ΚΑΔ 41.20.20.01 Eργασίες διαμόρφωσης ή ανέγερσης κτίσματος ή άλλου είδους κατασκευών (ως αγαθού επένδυσης του άρθρ. 33 παρ. 4 του Κώδικα ΦΠΑ) για ίδια άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους. Η αδεια φυσικα θα προβλεπει επαγγελματικο χωρο κτλ...Σας εχει τυχει σε ελεγχο??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.



#2
Επισκέπτης-bios-

Επισκέπτης-bios-
  • Επισκέπτες

H αδεια τι προβλεπει?



#3
billsio

billsio

    *

  • simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:

Η αδεια θα προβλεπει επαγγελματικο χωρο.καταστημα...


  • TAG τους άρεσε αυτό

#4
KABONTOROS

KABONTOROS

    *

  • Silver members
  • 3.022 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ATHENS

Ποιός λέει οτι απο 01/01/13 καταργήθηκε η απαλλαγή από πόθεν έσχες της ανέγερσης

οικοδομών?Προσοχή στο ν.3888/10,προσαύξηση περιουσίας.

 

 

Ακόμη ισχύει το παρακάτω.

Η αναστολή του πόθεν έσχες στη φορολογία εισοδήματος από 17.12.2010 έως 31.12.2013, ισχύει για α) την αγορά οποιουδήποτε ακινήτου (πρώτης κατοικίας, δευτερεύουσας κατοικίας, εξοχικής κατοικίας, επαγγελματικής στέγης, οικοπέδου, αγροτεμαχίου κ.λπ.), β) την ανέγερση οικοδομών, γ) τη χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση όλων των ακινήτων, δ) την κατασκευή πισίνας.

ii) Εξαιρούνται από την επιβολή του φόρου δωρεάς και γονικής παροχής οι δωρεές και οι γονικές παροχές χρημάτων που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, έως 31.12.2013. Γι΄ αυτές τις περιπτώσεις δωρεών ή γονικών παροχών δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης δωρεάς/γονικής παροχής, διότι δεν θεωρούνται ως τέτοιες φορολογικά.

iii) Δεν τίθεται θέμα φορολόγησης βάσει της παρ. 3 του άρθρου 48 του ν. 2238/1994 σε περίπτωση αγοράς ακινήτου ή ανέγερσης οικοδομής απο φορολογούμενο που δε διαθέτει ο ίδιος τα χρήματα για την αγορά ή την ανέγερση, αλλά αυτά προέρχονται απο δωρεά ή γονική παροχή. 



#5
SOTHRIS

SOTHRIS

    *

  • Silver members
  • 2.769 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 Η κατάργηση υπήρχε σε ένα (τουλάχιστον ) από τα προσχέδια του νέου φορολογικού νόμου, που είχε δοθεί στη δημοσιότητα στα μέση Δεκέμβρη του 2012. Τελικά το ΥΠ. ΟΙΚ. στον νόμο 4110/2013 περιορίσθηκε σε τροποποίηση κάποιβν διατάξεων του Ν 2238/1994 και όχι στην ριζική ανόρφωσή του. Στις διατάξεις που τελικά ψηφίσθηκαν δεν υπάρχει αυτή η κατάργηση ., 



#6
billsio

billsio

    *

  • simple Members
  • 26 Δημοσιεύσεις:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.



#7
Proodeytiki

Proodeytiki

    Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

  • Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Ιθακήσιος(Μέσω TeamViewer)
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Λοιπόν σε αυτο το Topic θετω ... μια ερωτηση

Εστω δεν ισχυει η αναστολή εως 31/12/13 ... κ ιδιωτης αγοραζει απο τρίτον ακινητο αντικειμενικης αξίας 1εκ ευρω έναντι 500χ ευρώ .... αυτο αναφερεται στα συμβολαια εμφανως .

Στον Κωδικο 735 (Αγορα Ακινητων κλπ) ποιο ποσό θα εβαζε !?


Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

#8
SOTHRIS

SOTHRIS

    *

  • Silver members
  • 2.769 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

στον έφορο ή στον δικαστή ?



#9
Proodeytiki

Proodeytiki

    Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

  • Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Ιθακήσιος(Μέσω TeamViewer)
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Xa xa γεια σου ρε Σωτηρη ....ειναι πραγματικο σημερινο περιστατικό...Ενας επιχειρηματιας του έκατσε μια τετοια περιπτωση...εχει τελειωσει λεει με τα Νομικα κι ειναι ετοιμος για μεταβιβαση.....Προσπαθω να τον κρατησω...να δω τι εχει προς αναλωση κλπ

Ξεχνα τα ποθεν εσχες .... επειδη ποτε δε ξερεις τι/που/ποτε θα "παιξει"  η παρ. 3 του άρθρου 16 του ν.3888/10...πρεπει να το δουμε πιστευω κι απο κει


Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

#10
SOTHRIS

SOTHRIS

    *

  • Silver members
  • 2.769 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Σωστά το θέτεις Νίκο.



#11
KABONTOROS

KABONTOROS

    *

  • Silver members
  • 3.022 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ATHENS

Ο νόμος μιλάει γιά την μεγαλύτερη τιμή,επομένως εδώ την αντικειμενική και πάς

δικαστήρια και όποιος αντέξει.



#12
ROMARIO

ROMARIO

    *

  • simple Members
  • 349 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΑΘΗΝΑ
  • Interests:www.taxspirit.gr

Ποιός λέει οτι απο 01/01/13 καταργήθηκε η απαλλαγή από πόθεν έσχες της ανέγερσης

οικοδομών?Προσοχή στο ν.3888/10,προσαύξηση περιουσίας.

 

 

Ακόμη ισχύει το παρακάτω.

Η αναστολή του πόθεν έσχες στη φορολογία εισοδήματος από 17.12.2010 έως 31.12.2013, ισχύει για α) την αγορά οποιουδήποτε ακινήτου (πρώτης κατοικίας, δευτερεύουσας κατοικίας, εξοχικής κατοικίας, επαγγελματικής στέγης, οικοπέδου, αγροτεμαχίου κ.λπ.), β) την ανέγερση οικοδομών, γ) τη χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση όλων των ακινήτων, δ) την κατασκευή πισίνας.

ii) Εξαιρούνται από την επιβολή του φόρου δωρεάς και γονικής παροχής οι δωρεές και οι γονικές παροχές χρημάτων που συνιστώνται αποκλειστικά για την αγορά ή ανέγερση ακινήτων, έως 31.12.2013. Γι΄ αυτές τις περιπτώσεις δωρεών ή γονικών παροχών δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης δωρεάς/γονικής παροχής, διότι δεν θεωρούνται ως τέτοιες φορολογικά.

iii) Δεν τίθεται θέμα φορολόγησης βάσει της παρ. 3 του άρθρου 48 του ν. 2238/1994 σε περίπτωση αγοράς ακινήτου ή ανέγερσης οικοδομής απο φορολογούμενο που δε διαθέτει ο ίδιος τα χρήματα για την αγορά ή την ανέγερση, αλλά αυτά προέρχονται απο δωρεά ή γονική παροχή. 

Επειδή δεν το έχω διαβάσει η απαλλαγή του ποθεν έσχες για αγορα ή ανεργεση ακινήτου μέχρι 31/12/2013 ισχύει ακόμα ή καταργήθηκε με το φορολογικό νομοσχεδιο?



#13
KABONTOROS

KABONTOROS

    *

  • Silver members
  • 3.022 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ATHENS

Mέχρι στιγμής ισχύει,όπως ήταν.



#14
Proodeytiki

Proodeytiki

    Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

  • Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Ιθακήσιος(Μέσω TeamViewer)
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Ο νόμος μιλάει γιά την μεγαλύτερη τιμή,επομένως εδώ την αντικειμενική και πάς

δικαστήρια και όποιος αντέξει.

 

 

 

....Αυτο ειναι γνωστο για τα Νομικά .... δεν δεχεται τιμη μικροτερη της Αντικειμενικής...αλλα ισχυει κ για τα φυσικα ? .... δε θυμαμαι....


Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

#15
Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

    *

  • Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Αγιά Λάρισας
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο

....Αυτο ειναι γνωστο για τα Νομικά .... δεν δεχεται τιμη μικροτερη της Αντικειμενικής...αλλα ισχυει κ για τα φυσικα ? .... δε θυμαμαι....

 

Συγγνώμη Νίκο, αλλά δεν σε πιάνω. Τι εννοείς με νομικά και φυσικα;


"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

#16
Proodeytiki

Proodeytiki

    Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

  • Silver members
  • 715 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Ιθακήσιος(Μέσω TeamViewer)
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Συγγνώμη Νίκο, αλλά δεν σε πιάνω. Τι εννοείς με νομικά και φυσικα;

 

Εστω μια ΑΕ πωλει ακινητο Αντικειμενικης 1εκ συμφωνα με το Συμβολαιο Μεταβιβασης 0,5 εκ...τοτε "Αν ειναι μικροτερη της αντικειμενικης η διαφορα θα προαυξησει τα λογιστικα κερδη με αναμορφωση ως λογιστικη διαφορα ....δλδ δεν αναγνωρίζεται φορολογικά η Ζημία"..." και σε ένα άλλο ποστ πριν 2-3 χρονιά το είχαμε δει αλλα το εχω αντιμετωπισει κ στη πραξη :http://www.taxheaven...showtopic=71563

 

Αρθρο 31 Λογιστικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος

η) Της ζημίας που πραγματοποιήθηκε από φθορά, απώλεια ή υποτίμηση κεφαλαίου. Προκειμένου για ακίνητα, για τον υπολογισμό της ζημίας αυτών, ως τιμή πώλησης δεν δύναται να ληφθεί ποσό μικρότερο της αξίας, όπως αυτή προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις περί φορολογίας μεταβιβάσεως ακινήτων.
Ειδικά, η αναπόσβεστη αξία κατεδαφισθέντων κτιρίων της επιχείρησης δεν εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα αυτής.


Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

#17
GEOKY

GEOKY
  • starting Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ παραγράφου 6 του άρθρου 28 του ν. 3986/2011 που τροποποίησαν το άρθρο 8του ν. 3899/2011, ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕΧΡΙ 31/12/2013 ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡ. 3 αρΘ. 15 του ν. 3888/2010 ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΙΘΑΝΟ ΕΛΕΓΧΟ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΟΤΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ??

1) ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ
2) ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΟ
3) ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΗ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ?
4) ΑΛΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ






0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες