Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓ. ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΣΕ ΚΛΑΣΙΚΟ

- - - - -

• Please log in to reply
46 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 3.989 Δημοσιεύσεις:

άρθρο 7 του ΚΒΣ 

παρ    1.Ο επιτηδευματίας της τρίτης κατηγορίας, για την άσκηση του επαγγέλματος του, τηρεί λογιστικά βιβλία κατά τη διπλογραφική μέθοδο με οποιοδήποτε λογιστικό σύστημα, σύμφωνα με τις γενικά παραδεκτές αρχές της λογιστικής.

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

Κι ο παροιμιώδης μέσος ανθρωπάκος,

κέρδος ποτέ μα από παθήματα χορτάτος,
που συνηθίζει στην κάθε βρωμιά,
αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
κι επαναστάσεις στ’ όνειρά του αναζητεί,
τον έχω βαρεθεί.

anodos

anodos

*

• Silver members
  • 524 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Χαρίζεται λογιστικό γραφείο με εξασφαλισμένη πελατεία δίνονται και 10.550€ για τα πρώτα έξοδα ...

Μη βιάζεστε να εκφέρετε γνώμη, συνάδελφε.

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε παρακαλώ?

Άδειο το βλέμμα σου, κούφιες οι ώρες μας, στα ενυδρεία σε χώσαν ζωή. Συνηθισμένοι καθένας στο ρόλο του κι η φαντασία μας έχει χαθεί...

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε παρακαλώ?

Σας το εξήγησα ήδη με προσωπικό μήνυμα. Και πάλι με συγχωρείτε και δημόσια.

• anodos τους άρεσε αυτό
"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

Cristin

Cristin

*

• simple Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΧΕΟΡΟΓΡΑΦΑ(π.χ.ΓΙΑΤΡΟΙ Κ.Λ.Π.) ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ(ΕΣΤΩ Κ' ΣΕ EXCEL) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Cristin

Cristin

*

• simple Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΧΕΟΡΟΓΡΑΦΑ(π.χ.ΓΙΑΤΡΟΙ Κ.Λ.Π.) ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ(ΕΣΤΩ Κ' ΣΕ EXCEL) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

δηλ??????? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ?????

gkazan

gkazan

No hint of the torture, awaiting to greet them at the break of d

• Silver members
  • 1.112 Δημοσιεύσεις:

Τι θα ανακοινώσεις στο Μητρώο; Πως θα τηρείς ένα αθεώρητο βιβλίο; Για να το θέσω διαφορετικά: οι ελεύθεροι επαγγελματίες, εκδίδουν αθεώρητα Τιμολόγια προς άλλους επιτηδευματίες.

Δηλώνουμε πουθενά αν θα είναι χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά; Δεν νομίζω να προκύπτει από τον ΚΦΑΣ τέτοια υποχρέωση.

Σε επίσκεψη σε ΔΟΥ (χθές), με πληροφόρησαν οτι στο Μητρώο έχει ήδη απενεργοποιηθεί η επιλογή Χειρόγραφου/Μηχανογραφικού στα Β' Κατηγορίας... Βέβαια δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη.

ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ

Cristin

Cristin

*

• simple Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗ  ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ .ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΟΝΤΕΥΕΥΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ , ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ -ΣΕ ΔΟΥ- ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΕΟΙΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.ΕΚΕΙ(ΣΤΗΝ ΔΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ", ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.674 Δημοσιεύσεις:

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΚΑΤ΄ ΑΡΧΗ  ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ .ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΟΝΤΕΥΕΥΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ , ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ -ΣΕ ΔΟΥ- ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΕΟΙΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.ΕΚΕΙ(ΣΤΗΝ ΔΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ", ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Στο μητρώο υπάρχει σχετική ένδειξη, αλλά αφού τα βιβλία είναι πλέον αθεώρητα δεν έχει κανένα νόημα αυτό.

Cristin

Cristin

*

• simple Members
  • 325 Δημοσιεύσεις:

ΝΑΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!! ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΤΑ -ΛΟΓΩ ΒΙΑΣΥΝΗΣ???!!!-ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.

EDP

EDP

*

• simple Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:

ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ!!!!!!!!

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.674 Δημοσιεύσεις:

ΣΕ ΕΝΑΡΞΗ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠ/ΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ!!!!!!!!

Να μη δηλώνεται ούτε χειρόγραφα, ούτε μηχανογραφικά, προτιμήστε την επιλογή μικτά.

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

*

• Silver members
  • 3.989 Δημοσιεύσεις:

το έγραψα , να το ξαναγράψω ακόμα μια φορά 

ο ΚΒΣ άλλαξε σε ΚΦΑΣ 

οι διατάξεις για το μητρώο παρέμειναν 

μπορεί να είναι μ@λ@κία αλλά ........

Κατά πως τα λέει ο ΓιωργάκηςΣτην οικονομία θα γίνουμε Δανοί, στο περιβάλλον Καταλανοί, στην παιδεία Φινλανδοί, στο εκλογικό σύστημα Γερμανοί, στην εξωτερική πολιτική Αμερικανοί -αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση!μόνον στις μαλακίες θα μείνουμε Έλληνες -ουδέν σύστημα τέλειον!

θερμή παράκληση , μην λέτε κακές λέξεις και μην βγαίνετε εκτός θέματος
οι φύλακες καραδοκούν

Κι ο παροιμιώδης μέσος ανθρωπάκος,

κέρδος ποτέ μα από παθήματα χορτάτος,
που συνηθίζει στην κάθε βρωμιά,
αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
κι επαναστάσεις στ’ όνειρά του αναζητεί,
τον έχω βαρεθεί.

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

Επιστημονικός συνεργάτης επί των διαπλοκών.

• Silver members
  • 1.759 Δημοσιεύσεις:

Τι θα ανακοινώσεις στο Μητρώο; Πως θα τηρείς ένα αθεώρητο βιβλίο; Για να το θέσω διαφορετικά: οι ελεύθεροι επαγγελματίες, εκδίδουν αθεώρητα Τιμολόγια προς άλλους επιτηδευματίες.

Δηλώνουμε πουθενά αν θα είναι χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά; Δεν νομίζω να προκύπτει από τον ΚΦΑΣ τέτοια υποχρέωση.

Σε επίσκεψη σε ΔΟΥ (χθές), με πληροφόρησαν οτι στο Μητρώο έχει ήδη απενεργοποιηθεί η επιλογή Χειρόγραφου/Μηχανογραφικού στα Β' Κατηγορίας... Βέβαια δεν τους έχω και απόλυτη εμπιστοσύνη.

Άλλο το τι δηλώνουμε στον ΚΒΣ, και άλλο το Μητρώο.

Στο Μητρώο δεν δηλώνουμε στοιχεία,οπότε ατυχές το παράδειγμα... :P

Και όπως είπε ο Γιάννης οι διατάξεις του Μητρώου παραμένουν, και θα παραμείνουν για ενημέρωση του TAXIS. Να μην ξέρει ο ελεγκτής αν θα κουβαλάει μαζί του  "στικάκι"  όταν θα έρθει για έλεγχο; B)

«ου γαρ έστιν, ουκ έστιν, ω άνδρες Αθηναίοι, αδικούντα και επιορκούντα και ψευδόμενον δύναμιν βεβαίαν κτήσασθαι, αλλά τα τοιαύτ’ εις μεν άπαξ και βραχύν χρόνον αντέχει…»
Β΄ Ολυνθιακός (10) Δημοσθένης

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Ξέρετε, υπάρχει και το εφιαλτικό σενάριο, να σου έρθει, να έχεις μηχανογραφημένα και αποθηκευμένα στον υπολογιστή και να σου πει "Εγώ βλέπω ότι στο Μητρώο έχεις δηλώσει χειρόγραφα. Πούντα; Φάε μια μη τήρηση, για να μάθεις να μην δίνεις το παρόν στη ΔΟΥ σου"

Εσείς τι λέτε; Παίζει;

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 3.900 Δημοσιεύσεις:

Και κατά την δικιά μου άποψη, όποιες επιχειρήσεις κάνουν αλλαγή από χειρόγραφη σε μηχανογραφική τήρηση βιβλίων, ή το αντίστροφο, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσουν στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, καθώς όπως λέει και ο συνάδελφος Γιάννης από την Χαλκίδα, δεν έχει γίνει αλλαγή σ' αυτή την υποχρέωση. Δεν θεωρώ επίσης, ότι είναι σκόπιμο και ακριβές να δηλώσουμε μικτή τήρηση όταν δεν έχουμε τέτοια.

Άποψή μου σε αυτό που λέτε συνάδελφε Αχιλλέα είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ίσως μας καταλογιστεί γενική παράβαση για μη ορθή δήλωση του τρόπου τήρησης βιβλίων (αυτό που θίγω παραπάνω) και όχι για μη τήρηση.

Καλημέρα σε όλους.

1960

1960

*

• simple Members
  • 142 Δημοσιεύσεις:

Στην τελικη κανεις εκπροθεσμη δηλωση μεταβολων στο μητρωο..

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Και κατά την δικιά μου άποψη, όποιες επιχειρήσεις κάνουν αλλαγή από χειρόγραφη σε μηχανογραφική τήρηση βιβλίων, ή το αντίστροφο, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσουν στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, καθώς όπως λέει και ο συνάδελφος Γιάννης από την Χαλκίδα, δεν έχει γίνει αλλαγή σ' αυτή την υποχρέωση. Δεν θεωρώ επίσης, ότι είναι σκόπιμο και ακριβές να δηλώσουμε μικτή τήρηση όταν δεν έχουμε τέτοια.

Άποψή μου σε αυτό που λέτε συνάδελφε Αχιλλέα είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ίσως μας καταλογιστεί γενική παράβαση για μη ορθή δήλωση του τρόπου τήρησης βιβλίων (αυτό που θίγω παραπάνω) και όχι για μη τήρηση.

Καλημέρα σε όλους.

Είπαμε, αγαπητέ Μπάμπη, εφιαλτικό το σενάριο... Το πιθανότερο είναι να μην τρέξει τιποτα, κατά την άποψή μου.

spytout

spytout

Σπύρος

• simple Members
  • 272 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ανατρέχοντας στις σελίδες 2660-1 του βιβλίου "ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΒΣ", ΕΚΔΟΣΗ 11(2008) - Δ.Σταματόπουλος,

Διαπιστώνω ότι δεν απαιτείται γνωστοποίηση και δεν επιβάλλεται πρόστιμο.

Δεν γνωρίζω αν μπορώ να μεταφέρω στο forum τουλάχιστον το κείμενο που και ο ίδιος ο συγγραφέας έχει σε εισαγωγικά, καθώς πρόκειται για απόσπασμα από έγγραφο του Υπ.Οικ.

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει διάταξη του Μητρώου που να δημιουργεί αυτήν την υποχρέωση ας την αναφέρει.

Τέλος και από τον ΚΦΑΣ δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση.

Φιλικά

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Όπως έχει γραφεί πολλές φορές, αφενός το τι λέει ο Σταματόπουλος ουδόλως αφορά τη νομοθεσία αφετέρου η υποχρέωση ή μη του μητρώου δεν απορρέει από τον ΚΦΑΣ. Στα έντυπα του μητρώου υπάρχει ένδειξη για την επιλογή του τρόπου τήρησης η οποία συμπληρώνεται ανάλογα και δηλώνεται με την οικεία δήλωση έναρξης/μεταβολής της επιχείρησης. Επαναλαμβάνω και παλιότερη θέση μου ότι συζητάμε περί όνου σκιάς. Κανείς σοβαρός ελεγκτής δεν πρόκειται να ασχοληθεί μ' αυτό το θέμα, απλώς συζητάμε χάριν της συζητήσεως. Όπως μου είχε πει κάποτε μια συνάδελφος, "παίζουμε νοητικό Sudoku".

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 3.900 Δημοσιεύσεις:

Δείτε αν θέλετε κι αυτό:

...

Αρθρο 5

Δήλωση Μεταβολής εργασιών

1. Τα Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα καθώς και οι Ενώσεις Προσώπων της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας, για οποιαδήποτε μεταβολή των αρχικά δηλωθέντων στοιχείων, όπως αλλαγή της επωνυμίας, του τόπου επαγγελματικής εγκατάστασης, του αντικειμένου εργασιών, των μελών ή εταίρων, πραγματοποίηση ενδοκοινοτικών αποκτήσεων και παραδόσεων αγαθών, ίδρυση ή κατάργηση υποκαταστημάτων - γραφείων - αποθηκών κ.λ.π., υποχρεούνται να υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. την αντίστοιχη δήλωση μεταβολής εργασιών.

Η δήλωση μεταβολής υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερών από το χρόνο που έγιναν οι μεταβολές.

2. Τα Φυσικά Πρόσωπα συμπληρώνουν το έντυπο (Μ2) "Δήλωση Έναρξης/ Μεταβολής Εργασιών Φυσικού Προσώπου" και τα Νομικά Πρόσωπα και οι Ενώσεις Προσώπων το έντυπο (Μ3) "Δήλωση Έναρξης/Μεταβολής Εργασιών Μη Φυσικού Προσώπου" συμπληρώνοντας αντίστοιχα, το τετραγωνίδιο με την ένδειξη "Μεταβολή". ...

από την ΠΟΛ 1002 του 2005.

Κατά την άποψή μου στο "κ.λ.π.", περιλαμβάνεται  και ο τρόπος τήρησης βιβλίων, που ούτως ή άλλως, η δήλωσή του, προβλέπεται από το έντυπο Μ2.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τη φράση του συναδέλφου Αχιλλέα, ότι μπροστά σε πολύ σοβαρότερα θέματα, συζητάμε, για την "περί όνου σκιά" ...

Καλή συνέχεια.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες