Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓ. ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΣΕ ΚΛΑΣΙΚΟ

- - - - -

• Please log in to reply
46 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Μπορεί ΑΕ που τηρεί Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου να αλλάξει και να τηρεί από εδώ και στο εξής μόνο Γενικό Ηερολόγιο ;

Αν ναι, κάνει κάποια ενημέρωση-γνωστοποίηση  στον ΚΒΣ;

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο

Μπορεί ΑΕ που τηρεί Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου να αλλάξει και να τηρεί από εδώ και στο εξής μόνο Γενικό Ηερολόγιο ;

Τηρεί χειρόγραφα βιβλία;

"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Τηρεί χειρόγραφα βιβλία;

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ.

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ.

Κάθε μήνα εκτυπώνατε 2 θεωρημένα ημερολόγια και καθολικό;

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Κάθε μήνα εκτυπώνατε 2 θεωρημένα ημερολόγια και καθολικό;

Δεν εκτυπώναμε, αποθηκεύαμε ηλεκτρονικά Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου. Τώρα θέλω να το γυρίσω σε μόνο Γενικό Ημερολόγιο για τις ανάγκες ελέγχου από Ορκωτό Ελεγκτή. 

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

Επιστημονικός συνεργάτης επί των διαπλοκών.

• Silver members
  • 1.761 Δημοσιεύσεις:

Έχω αρχίσει και απορώ πραγματικά.... :blink:

«ου γαρ έστιν, ουκ έστιν, ω άνδρες Αθηναίοι, αδικούντα και επιορκούντα και ψευδόμενον δύναμιν βεβαίαν κτήσασθαι, αλλά τα τοιαύτ’ εις μεν άπαξ και βραχύν χρόνον αντέχει…»
Β΄ Ολυνθιακός (10) Δημοσθένης

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Έχω αρχίσει και απορώ πραγματικά.... :blink:

Ποιά είναι η απορία σου βρε Ειρήνη να σου την λύσω.

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

anodos

anodos

*

• Silver members
  • 536 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Χαρίζεται λογιστικό γραφείο με εξασφαλισμένη πελατεία δίνονται και 10.550€ για τα πρώτα έξοδα ...

Μπορείς φίλε...δεν υπάρχει θέμα κανένα...είναι επιλογή σου...

Κάντο... 

Άδειο το βλέμμα σου, κούφιες οι ώρες μας, στα ενυδρεία σε χώσαν ζωή. Συνηθισμένοι καθένας στο ρόλο του κι η φαντασία μας έχει χαθεί...

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Μπορείς φίλε...δεν υπάρχει θέμα κανένα...είναι επιλογή σου...

Κάντο... 

Μη βιάζεστε να εκφέρετε γνώμη, συνάδελφε.

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

• Silver members
  • 1.761 Δημοσιεύσεις:

Έχεις δεί εσύ στο Μ2 κανένα πεδίο που να αναφέρει ότι πρέπει να δηλώσουμε κάπου το λογιστικό σύστημα που θα τηρήσουμε, ούτως ώστε να χρειάζεται να κάνουμε γνωστοποίηση αν το αλλάξουμε;  Και βέβαια το θεωρώ απαράδεκτο να αλλάξεις το σύστημα μόνο και μόνο για να μην κουραστεί ο ορκωτός. Να το αλλάξεις επειδή βολεύει την επιχείρηση, ναι το καταλαβαίνω.

«ου γαρ έστιν, ουκ έστιν, ω άνδρες Αθηναίοι, αδικούντα και επιορκούντα και ψευδόμενον δύναμιν βεβαίαν κτήσασθαι, αλλά τα τοιαύτ’ εις μεν άπαξ και βραχύν χρόνον αντέχει…»

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

• Silver members
  • 1.761 Δημοσιεύσεις:

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

Προφανώς θα έχουν συνδέσει τις κινήσεις μόνο με τα αναλυτικά ημερολόγια.

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.731 Δημοσιεύσεις:

Ετσι είναι τα πράγματα. Στα χειρόγραφα βιβλία αυτό είχε νόημα γιατί μοιράζονταν η δουλειά,  άλλος ενημέρωνε το ημερολόγιο ταμείου, άλλος των διαφόρων πράξεων (ή όπως το ονόμαζαν), άλλος το ημερολόγιο πωλήσεων ........

Στη μηχανογράφηση αυτό δεν είχε κανένα νόημα , όπως πολύ καλά το περιγράφει ο Αχιλλέας.

Βέβαια τον καιρό που τυπώναμε αναλυτικά τις εγγραφές σε θεωρημένο χαρτί , έπρεπε να προσέξουμε και να βάλουμε στον εκτυπωτή το κατάλληλο θεωρημένο χαρτί. Αν υπήρχε βέβαια θεωρημένο ενιαίο μηχανογραφικό έντυπο βιβλίων ,  δεν υπήρχε περίπτωση λάθους (να τυπώσουμε άλλο αντί άλλου ). Αυτό όμως μας τελείωσε με την καθιέρωση της εκτυπώσεως του ισοζυγίου αντί των ημερολογίων.

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Με πρόλαβε παραπάνω η Ειρήνη. Φυσικά και υπάρχει άλλος κωδ.κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και άλλος για ταμειακές αλλά αυτοι οι κωδ. κίνησης είναι συνδεδεμένοι ο καθένας με συγκεκριμένο ημερολόγιο (Συγκεντρωτικό Σύστημα). Τώρα θέλω να τους συνδέσω και να ενημερώνουν Γενικό Ημερολόγιο (κλασικό σύστημα).Το ερώτημα μου δεν αφορά το τεχνικό κομμάτι αλλά αν μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να έχω πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο.

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.731 Δημοσιεύσεις:

Με πρόλαβε παραπάνω η Ειρήνη. Φυσικά και υπάρχει άλλος κωδ.κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και άλλος για ταμειακές αλλά αυτοι οι κωδ. κίνησης είναι συνδεδεμένοι ο καθένας με συγκεκριμένο ημερολόγιο (Συγκεντρωτικό Σύστημα). Τώρα θέλω να τους συνδέσω και να ενημερώνουν Γενικό Ημερολόγιο (κλασικό σύστημα).Το ερώτημα μου δεν αφορά το τεχνικό κομμάτι αλλά αν μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να έχω πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο.

Μπορείς να τυπώσεις όσα ημερολόγια επιθυμείς. Δεν ενδιαφέρεται ο έλεγχος για τέτοια θέματα.

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Να τους συνδέσετε το ταχύτερο δυνατό. Κανένα πρόβλημα.

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Σας ευχαριστώ θερμά.

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.555 Δημοσιεύσεις:

Συγχωρείστε μου την αφέλεια....... αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί  η εκτύπωση ξεχωριστών ημερολογίων χαρακτηρίζεται ως "συγκεντρωτικό σύστημα" και η εκτύπωση Γενικού Ημερλογίου "κλασικό σύστημα".

Είχε τέτοιες διακρίσεις ο ΚΒΣ ή έχει ο ΚΦΑΣ;

Δεν αντιλαμβάνομαι ακόμη σε τί εξυπηρετεί ο ένας ή ο άλλος τρόπος τους ορκωτούς ελεγκτές.

Οι ελεκτές είτε ορκωτοί είτε φορολογικοί ζητούν από το λογιστήριο συγκεκριμένες πληροφορίες οι οποίες προφανώς προκύπτουν από τα βιβλία αλλά δεν υποδεικνύουν σε κανένα πως να τηρεί τα βιβλία του,  εκτός αν το κάνει με τρόπο που αντιβαίνει στις αρχές του ΚΒΣ και του ΚΦΑΣ στο εξής

Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

George Lit.

George Lit.

*

• simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Συγχωρείστε μου την αφέλεια....... αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί  η εκτύπωση ξεχωριστών ημερολογίων χαρακτηρίζεται ως "συγκεντρωτικό σύστημα" και η εκτύπωση Γενικού Ημερλογίου "κλασικό σύστημα".  Άρθρο 7 του ΚΒΣ

Είχε τέτοιες διακρίσεις ο ΚΒΣ ή έχει ο ΚΦΑΣ; ο ΚΒΣ

Δεν αντιλαμβάνομαι ακόμη σε τί εξυπηρετεί ο ένας ή ο άλλος τρόπος τους ορκωτούς ελεγκτές.

Οι ελεκτές είτε ορκωτοί είτε φορολογικοί ζητούν από το λογιστήριο συγκεκριμένες πληροφορίες οι οποίες προφανώς προκύπτουν από τα βιβλία αλλά δεν υποδεικνύουν σε κανένα πως να τηρεί τα βιβλία του,  εκτός αν το κάνει με τρόπο που αντιβαίνει στις αρχές του ΚΒΣ και του ΚΦΑΣ στο εξής Δεν είπα εγώ ότι μου επέβαλαν τον τρόπο που θα τηρώ τα βιβλία,αλλά τυγχάνει να είναι φίλος και συμφοιτητής και θέλω να τον βοηθήσω. Είναι πιο έυκολο να κατεβάζεις ένα Γενικό ημερολόγιο στο exsel(με το οποίο κάνουν τον έλεγχο τους) με όλες τις κινήσεις ταμειακές και συμψηφιστικές από το να κατεβάζεις δύο η περισσότερα ημερολόγια σε αρχείο exsel  και να τα συγχωνέυεις.    

anodos

anodos

*

• Silver members
  • 536 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Χαρίζεται λογιστικό γραφείο με εξασφαλισμένη πελατεία δίνονται και 10.550€ για τα πρώτα έξοδα ...

Μη βιάζεστε να εκφέρετε γνώμη, συνάδελφε.

????????????????????????????????

Άδειο το βλέμμα σου, κούφιες οι ώρες μας, στα ενυδρεία σε χώσαν ζωή. Συνηθισμένοι καθένας στο ρόλο του κι η φαντασία μας έχει χαθεί...

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες