Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Φόρος Πολυτελείας Αυτοκινήτων κατοίκων εξωτερικού

- - - - -

  • Please log in to reply
15 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
joannant1

joannant1

    *

  • simple Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:Αθήνα

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω ένα ερώτημα το οποίο δυστυχώς μέχρι και σήμερα δεν μπορεί να απαντηθεί με βεβαιότητα από κανέναν.

Κάτοικος εξωτερικού ο οποίος δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα και έχει στην κατοχή του μόνο ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο  ως γνωστόν απαλάσσεται από το τεκμήριο.

Ο φόρος πολυτελείας για τα αυτοκίνητα από την άλλη, που ψηφίστηκε με τον Ν. 4110 και έχει εφαρμογή από 01.01.2013, ορίζει οτι για τα αυτοκίνητα άνω των 2.000 κ.ε. επιβάλλεται φόρος πολυτελούς διαβίωσης ως ποσοστό (5% ή 10%) επί του τεκμηρίου που έχει το αυτοκίνητο.

Το ερώτημα είναι, εάν ο κάτοικος εξωτερικού που απαλάσσεται από το τεκμήριο θα κληθεί να πληρώσει παρ'όλα αυτά τον φόρο πολυτελείας ή αν τελικά απαλάσσεται και από αυτόν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.



#2
Επισκέπτης-Αδικημένος-

Επισκέπτης-Αδικημένος-
  • Επισκέπτες

Σαν συνεχεια της ερωτησης. Ο Κάτοικος εξωτερικού ο οποίος δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα και έχει στην κατοχή του μόνο ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο θα πληρώσει Ειδική εισφορά αλληλεγγύης? Επισης αν εχει στην Ελλαδα τραπεζικο λογαριασμο με τοκους 2 ευρω για ολο τον χρονο θα εχει τεκμηριο?

 

Σε παραδειγμα αυτοκινητου 1999 Jeep Grand Cherokee 4700cc που εφερε με μετοικεσια το 2006 (πρωτη κυκλοφορια) θα πληρωσει για τεκμηριο (5000 + 26740 = 31740)?

 

Δηλαδη 6529 φορο + 635 αλληλεγγύη + 3174 φορο πολυτελειας + 1320 τελη = συνολο  11658 ευρω τον χρονο για εισοδημα 2 ευρω και αμαξι αξιας 2000 ευρω.



#3
joannant1

joannant1

    *

  • simple Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:Αθήνα

1η περίπτωση: Δεν δηλώνει σαν εισόδημα τα 2 ευρώ από τους τόκους και επομένως απαλάσσεται από το τεκμήριο του αυτοκινήτου που σημαίνει όχι φόρος, όχι ειδική εισφορά αλληλεγγύης, ο φόρος πολυτελείας είναι υπό συζήτηση....

2η περίπτωση:Δηλώνει τα 2 ευρώ και καταλήγει να πληρώσει όλα τα παραπάνω που αναφέρεις....

Αν ρωτάς αν είναι υποχρεωτικό να δηλώσει τους τόκους, οι απόψεις διίστανται περί υποχρεωτικότητας της αναγραφής τους...θα έλεγα αφήνεται στην κρίση σου...



#4
Andy

Andy

    *

  • Silver members
  • 1.086 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΑΘΗΝΑ

Πλέον δεν αφήνεται στην κρίση σου η υποχρεωτικότητα της δήλωσης:

 

Νόμος 4110/2013

Σε κάθε περίπτωση στη δήλωση αυτή αναγράφονται όλα τα εισοδήματα του υπόχρεου ανεξάρτητα από τον τρόπο φορολόγησής τους, καθώς και τα απαλλασσόμενα από το φόρο εισοδήματα. Για τα αυτοτελώς ή με ειδικό τρόπο φορολογούμενα εισοδήματα αναγράφεται και ο παρακρατηθείς ή αποδοθείς κατά περίπτωση φόρος.



#5
Επισκέπτης-Αδικημένος-

Επισκέπτης-Αδικημένος-
  • Επισκέπτες

Andy, ευχαριστώ για την απόλυτα τεκμηριομένη απάντηση. Αν διαβάζω σωστα το παρακάτω η ειδική εισφορά αλληλεγγύης θα πληρωθεί ακομα και αν δεν υπαρχει εισοδημα και απαλάσσεται από το τεκμήριο του αυτοκινήτου.

 

Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς. Το τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε..

 

Σωστά?



#6
joannant1

joannant1

    *

  • simple Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:Αθήνα

Πλέον δεν αφήνεται στην κρίση σου η υποχρεωτικότητα της δήλωσης:

 

Νόμος 4110/2013

Σε κάθε περίπτωση στη δήλωση αυτή αναγράφονται όλα τα εισοδήματα του υπόχρεου ανεξάρτητα από τον τρόπο φορολόγησής τους, καθώς και τα απαλλασσόμενα από το φόρο εισοδήματα. Για τα αυτοτελώς ή με ειδικό τρόπο φορολογούμενα εισοδήματα αναγράφεται και ο παρακρατηθείς ή αποδοθείς κατά περίπτωση φόρος.

 

Andy έχεις απόλυτο δίκιο, πλέον το ορίζουν ρητά με τον Ν. 4110 λοιπόν...

Να υποθέσω όμως οτι αυτό θα έχει εφαρμογή από 01.01.2013 που σημαίνει οτι για την δήλωση του οικ. έτους 2013 που θα υποβληθεί ισχύουν τα παλιά?



#7
Andy

Andy

    *

  • Silver members
  • 1.086 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΑΘΗΝΑ

Andy έχεις απόλυτο δίκιο, πλέον το ορίζουν ρητά με τον Ν. 4110 λοιπόν...

Να υποθέσω όμως οτι αυτό θα έχει εφαρμογή από 01.01.2013 που σημαίνει οτι για την δήλωση του οικ. έτους 2013 που θα υποβληθεί ισχύουν τα παλιά?

 

Ισχύει και για εισοδήματα του 2012



#8
VOLISOS

VOLISOS

    *

  • simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ 4110 ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΟΥΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΩ.



#9
joannant1

joannant1

    *

  • simple Members
  • 18 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
  • Location:Αθήνα

Άρθρο 21 "Φόρος πολυτελείας μεταχειρισμένων αυτοκινήτων" με παραπομπή στο σχετικό άρθρο 17 του ν. 3833/2010.



#10
VOLISOS

VOLISOS

    *

  • simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Άρθρο 21 "Φόρος πολυτελείας μεταχειρισμένων αυτοκινήτων" με παραπομπή στο σχετικό άρθρο 17 του ν. 3833/2010.

Έχω την εντύπωση ότι ο φόρος του άρθρου 17 του Ν.3833/2010 (ορίζει φόρο ανάλογα με την αξία του αυτοκινήτου και μάλλον αφορά σε νέα απόκτηση-εισαγωγή) δεν έχει να κάνει με τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης που προβλέπεται από το άρθρο 30 του Ν.3986/2011 και τον οποίο αφορά το αρχικό ερώτημα.

Και γι' αυτο επαναφέρω το ερώτημά μου.

Με ποιά διάταξη νόμου επαναφέρεται ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης;



#11
Andy

Andy

    *

  • Silver members
  • 1.086 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΑΘΗΝΑ
Νομίζω είναι στο νόμο 4111/2013

#12
VOLISOS

VOLISOS

    *

  • simple Members
  • 37 Δημοσιεύσεις:

Νομίζω είναι στο νόμο 4111/2013

Επιτέλους !!!

 

Έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Πρόκειται για το άρθρο 44 του Ν.4111/2013, το οποίο ισχύει για τη χρήση 2013 και μετά.



#13
Cristin

Cristin

    *

  • simple Members
  • 341 Δημοσιεύσεις:

Επειδή  δεν  βρίσκω άλλη αναφορά στο θέμα το αναφέρω εδώ:  Για κάτοικο εξωτερικού χωρις εισόδημα στην Ελλάδα -μόνο ένα αυτοκίνητο κι αυτό 50 %- και δεν μπορεί να περαστεί χωρίς την αντικειμενική δαπάνη. Στό Υ.Ο. που μίλησα μου είπαν δεν απαλλάσσεται!!!!!! Ξέρει κάποιος πως μπορούμε να το ξεπεράσουμε?? τι ισχύει τελικά??

Ευχαριστώ και  κ α λ ή  δύναμη σε όλους μας!!!!!!



#14
HARYK

HARYK

    *

  • Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Αθήνα

Καλησπέρα

Με βάση το άρθρο 18 του ΚΦΕ, σε φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα, δεν εφαρμόζεται η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων.

Δεν γνωρίζω πως θα το ξεπεράσετε. Δεν υπάρχει στην επιλογή "λόγος μη εφαρμογής αντικειμενικής δαπάνης" στη σελίδα της υποβολής αυτή η περίπτωση ; Αν όχι, μήπως να βάζατε 0 μήνες κυκλοφορίας ;  :( 



#15
geo

geo

    *

  • simple Members
  • 24 Δημοσιεύσεις:

τωρα μιλησα μετην ΓΓΠΠ και μου ειπανε (τυπωσα και την ταυτοτητα απο το συστημα που λεει δεν ειστε υποχρεοσ ν.4111/2013)

οτι οι κατοικοι εξωτερικου δεν εχουν φορο πολυτελουσ διαβιωσης ,επισησ και γιατι δεν εχει δηλωσει εισοδηματα στην ελλαδα.

στο αρθρο 44 του ν 4111/13 δεν αναφερει απαλλαγη των κατοικων εξωτρικου εκτοσ αν το λεει σε αλλο αρθρο.



#16
germanicus

germanicus

    *

  • simple Members
  • 111 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Αθήνα

Επειδή με απασχόλησε προ ολίγου το σενάριο :) Εκτιμώ ότι δεν έβαλαν φόρο πολυτελούς διαβίωσης συνάδελφε στην περίπτωση που ανέφερες διότι απ'ότι λέει το άρθρο 44 του 4111/13 ο φόρος επιβάλλεται επί του ποσού της αντικειμενικής δαπάνης (δεν είναι δλδ απλά 5% ή 10% επί αυτής. Επηρεάζει και το άμα υπάρχει). Οπότε πηγαίνουμε στο τελευταίο εδάφιο του άρθρου 33 του 4172/13 και βλέπουμε ότι η αντικειμενική δαπάνη δεν εφαρμόζεται στους κατοίκους αλλοδαπής φτάνει να μην έχουν εισόδημα στην Ελλάδα. 

 

Αυτά τουλάχιστον με την προαίρεση να μην έχω χάσει κάποια κωδικοποίηση ή κάποια ΠΟΛ (ή και κάποιο tweet :) )






0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες