Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΑΠΟΦΑΣΗ 199/31-12-2012 ΤΟΥ ΔΙΟΙΚ.ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ

- - - - - ΜΕΙΩΣΗ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΚΑΤΑ 3

• Please log in to reply
32 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφοι το παραπάνω έγγραφο μας καλεί απο 01/01/2013 λόγω μείωσεων των κατώτων μισθών να κατατάξουμε όλους αυτούς που έχουμε με τεκμαρτα σε τρεις (3) κλάσεις μικρότερες πχ οδηγος ταξι απο 10η θα πάει στην 7η!!! Εκτος απο τους Καπετάνιος,Αρχηγός,Τεχνιτης,Δύτης που πρεπει να παραμεινουν στην 8η!!!

Το ΙΚΑ μου απάντησε οτι δεν εχει βγει εγκυκλιος!!!

Η epsilonet το θεωρεί δεδομένο να αλλάξουμε κατηγορία...

Τι κάνουμε συνάδελφοι?????

ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ερασιτεχνικό θέατρο

Συνάδελφοι το παραπάνω έγγραφο μας καλεί απο 01/01/2013 λόγω μείωσεων των κατώτων μισθών να κατατάξουμε όλους αυτούς που έχουμε με τεκμαρτα σε τρεις (3) κλάσεις μικρότερες πχ οδηγος ταξι απο 10η θα πάει στην 7η!!! Εκτος απο τους Καπετάνιος,Αρχηγός,Τεχνιτης,Δύτης που πρεπει να παραμεινουν στην 8η!!!

Το ΙΚΑ μου απάντησε οτι δεν εχει βγει εγκυκλιος!!!

Η epsilonet το θεωρεί δεδομένο να αλλάξουμε κατηγορία...

Τι κάνουμε συνάδελφοι?????

Πάμε στον ΙΚΑτζή που δεν έχει εγκύκλιο και του δείχνουμε το ΦΕΚ 3575/31.12.2012, τεύχος Δεύτερο. Αν δεν το έχουμε, ψάχνουμε να το βρούμε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.

"...Θες ν' αγγίξεις τη συνήθεια; Για βγες απ' όξω απ' τη συνήθεια"

Νικόλα Άσιμου: "Venceremos"

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.555 Δημοσιεύσεις:

Πάμε στον ΙΚΑτζή που δεν έχει εγκύκλιο και του δείχνουμε το ΦΕΚ 3575/31.12.2012, τεύχος Δεύτερο. Αν δεν το έχουμε, ψάχνουμε να το βρούμε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου.

Ψιλά γράμματα Αχιλλέα........

Κι εγώ του έδειξα το (ΦΕΚ με το)  νόμο που άλλαζε την ασφάλιση συγγενικών προσώπων κι εκείνος μου διόρθωσε τις ΑΠΔ

Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

SOULIS

SOULIS

***chief***

• Silver members
  • 11.035 Δημοσιεύσεις:

Και τι είναι βρε ο Ικατζής?

Σιγά μην διαβάζει Νόμους και ΦΕΚ.. 

Αν δεν του πει η διοίκηση να κάνει κάτι.. γιατί να το κάνει?

Στο κάτω κάτω.. πως να υπολογίσει το Χ-3 .. κι αν κάνει λάθος?

Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω
κάνε πάσα και μια ματιά και χάμω
'κει που κοιμάσαι και αρμενίζεις
ξάφνου αστράφτεις και μπουμπουνίζεις
κι ότι σου 'ρθει κατεβάζεις
μην θαρρείς πως με ταράζεις

Νικόλας Άσιμος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου

"Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

"Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

Ψιλά γράμματα Αχιλλέα........

Κι εγώ του έδειξα το (ΦΕΚ με το)  νόμο που άλλαζε την ασφάλιση συγγενικών προσώπων κι εκείνος μου διόρθωσε τις ΑΠΔ

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τι αιτιολογία; Αν ήταν νόμος της Βουλής να πω εντάξει, ο άνθρωπος είναι απλώς ένας ακόμα ηλίθιος δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε με γλείψιμο και περιμένει διαταγή από το ΙΚΑ. Αλλά είναι απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ! και έγινε νόμος του κράτους.

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.753 Δημοσιεύσεις:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με τι αιτιολογία; Αν ήταν νόμος της Βουλής να πω εντάξει, ο άνθρωπος είναι απλώςένας ακόμα ηλίθιος δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε με γλείψιμο και περιμένει διαταγή από το ΙΚΑ. Αλλά είναι απόφαση του ΔΣ του ΙΚΑ! και έγινε νόμος του κράτους.

και αν έγινε και αν δεν έγινε. Αμα πέσεις πάνω στον  ΙΚΑΤΖΗ του SOULI , η κατάσταση δεν διορθώνεται :angry:

• mk83 τους άρεσε αυτό

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.426 Δημοσιεύσεις:

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

Samiamos

Samiamos

*

• simple Members
  • 246 Δημοσιεύσεις:

Αλλάξτε τα τεκμαρτά ΤΩΡΑ χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία με το ΙΚΑ. Φταίμε κι εμείς...

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.... ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕ

ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΟΦΛΗΣΑΜΕ

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.555 Δημοσιεύσεις:

Γενικά συμφωνώ μαζί σου.

Κι εγώ αποφεύγω να τους ρωτώ και συχνά εκτίθεμαι γιατί μου αλλάζουν τα δεδομένα.

Έτσι στην περίπτωση της επιχείρησης που μου άλλαξε την ΑΠΔ "συνεμορφώθην προς τας υποδείξεις"

Σε όλες τις υπόλοιπες ασφαλίζω τα συγγενικά πρόσωπα όπως λέει ο νόμος (χωρίς μείωση) μέχρι ....."νεωτέρας επιπλήξεως"

Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

Α. Αρχοντής

Α. Αρχοντής

*

• Silver members
  • 1.611 Δημοσιεύσεις:

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

*

• Silver members
  • 1.566 Δημοσιεύσεις:

Εγώ για τα συγγενικά βάζω πλήρη από 01/05/12... Τα 5θήμερα 4ωρα 25 το μήνα κτλπ...

Τεκμαρτά από 01/01 - τώρα αρχίζουν οι πρώτοι υπολογισμοί μισθοδοσιών...

Μην ρωτάτε τους ΙΚΑτζήδες για τίποτα, χάνετε το χρόνο σας.

Αν θέλουν να σας πειράξουν τις ΑΠΔ ας το κάνουν, θα το κάνουν επίσημα και εν τέλει θα εκτεθούν...

Το θέμα είναι να ξέρει ο κάθε πελάτης τι κάνουμε και βάσει ποιου νόμου το κάνουμε για να μην εκτεθούμε εμείς χωρίς να φταίμε... Εγώ είμαι υπόλογος στον πελάτη μου, ο πελάτης μου στο ΙΚΑ, ο ΙΚΑτζης υπόλογος σε κανέναν... Καιρός να σταματήσει αυτό...  Ας κάνουν ότι αλλαγές θέλουν και όταν θα τσαντιστεί ένας πελάτης θα τους τραβήξει καμιά μήνυση για παράβαση καθήκοντος και θα τρέχουν αυτοί... Εγώ πάντως δεν θα τρέχω. :rolleyes:

Όπως τα λέει ο doctor είναι, έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι χωρίς να ασχολούμαστε με τον κάθε άσχετο...

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 670 Δημοσιεύσεις:

Με βάσει τη απόφαση του ΙΚΑ για μείωση κατά 3 κατηγορίες της ασφαλιστικής κλάσης (σε σύγκριση με την αντίστοιχη κλάση του 2012) σε όλους τους μισθωτούς που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, θα ήθελα την επιβεβαίωση πιο έμπειρων συναδέλφων στην πιο κάτω περίπτωση :

Bοηθός κομμωτή που ασφαλιζόταν κατά την διάρκεια του 2012 στην 10η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 34,69)  με βάσει τα πιο πάνω, θα πάει στην 7η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 26,76) στην οποία αντιστοιχεί τεκμαρτός μισθός € 698,25.

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40).

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

Ευχαριστώ θερμά.

Τα λίγα λόγια ...ζάχαρη και τα καθόλου ...μέλι!
dhatzi

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.426 Δημοσιεύσεις:

Με βάσει τη απόφαση του ΙΚΑ για μείωση κατά 3 κατηγορίες της ασφαλιστικής κλάσης (σε σύγκριση με την αντίστοιχη κλάση του 2012) σε όλους τους μισθωτούς που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, θα ήθελα την επιβεβαίωση πιο έμπειρων συναδέλφων στην πιο κάτω περίπτωση :

Bοηθός κομμωτή που ασφαλιζόταν κατά την διάρκεια του 2012 στην 10η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 34,69)  με βάσει τα πιο πάνω, θα πάει στην 7η ασφαλιστική κλάση (ΤΗ € 26,76) στην οποία αντιστοιχεί τεκμαρτός μισθός € 698,25.

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40).

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

Ευχαριστώ θερμά.

Που είσαι ρε Δημήτρη;

Χρόνια και ζαμάνια!

Μέχρι να ενημερώσει το ΙΚΑ το σύστημά του και να εκδώσει σχετική εφαρμοστική εγκύκλιο νομίζω ότι είσαι μια χαρά:

http://www.ika.gr/gr...rgo/pososta.cfm

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 670 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.... Χαθήκαμε πράγματι  :rolleyes: αλλά σας παρακολουθώ ανελλιπώς και σας καμαρώνω!

Πολλές ευχές & φιλιά !

dhatzi

COSTAS

COSTAS

Κώστας

• simple Members
  • 446 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι προσαυξήσεις

698,25 / 26,76 = 26,09 !!!!!

Τι αγνοώ και μου φαίνεται παράξενο να προκύπτει δεκαδικός αριθμός στις ημέρες;

Ο εν λόγω υπάλληλος εργάζεται 31 ώρες εβδομαδιαία και έχει συμφωνήσει μικτό μισθό € 719.36 (ήτοι 35.70 χ 26 χ 31/40). Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν με βάσει τις πραγματικές αποδοχές (€ 719,36 ) οι οποίες είναι ανώτερες από τις αντίστοιχες τεκμαρτές αποδοχές (€ 698.25). Είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός ???

Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από την διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και άρα - κατ΄επέκταση - από την εβδομαδιαία διάρκεια που αναγράφεις.

Συνεπώς μας ενδιαφέρουν οι ημέρες απασχόλησης για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα στην ερώτησή σου.

Επιπλέον, στο ενδεχόμενο που οι αποδοχές είναι ανώτερες των τεκμαρτών τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν αυτές οι αποδοχές. Δηλαδή τα τεκμαρτά δεν τα γλιτώνεις.

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 670 Δημοσιεύσεις:

698,25 / 26,76 = 26,09 !!!!!

Τι αγνοώ και μου φαίνεται παράξενο να προκύπτει δεκαδικός αριθμός στις ημέρες;

Εχεις δίκιο.Εur  26,76 x 26 = Eur 695,76

Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από την διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και άρα - κατ΄επέκταση - από την εβδομαδιαία διάρκεια που αναγράφεις.

Συνεπώς μας ενδιαφέρουν οι ημέρες απασχόλησης για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα στην ερώτησή σου.

Επιπλέον, στο ενδεχόμενο που οι αποδοχές είναι ανώτερες των τεκμαρτών τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν αυτές οι αποδοχές. Δηλαδή τα τεκμαρτά δεν τα γλιτώνεις.

Aυτό σημαίνει ότι με βάση το 5θήμερο που εργάζεται κ πραγματικές αποδοχές Εur 719,36 θα πάει στην 8η ασφαλιτική κλάση (ΤΗ € 29,39) ??? 

dhatzi

hyp1974

hyp1974

*

• simple Members
  • 11 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω την εξής ερώτηση γιατί πραγματικά έχω ζαλιστεί και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ασφαλισμένοι βοηθοί σερβιτόροι με τεκμαρτό μέχρι 31/12/2012   44,06 ευρώ λόγω 13ης κλάσης ήταν δηλωμένοι και στην επιθεώρηση εργασίας με αυτό το ημερομίσθιο. Κατεβαίνοντας 3 κλάσεις βάσει της νέας απόφασης πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες στην επιθεώρηση εργασίας για μείωση ημερομισθίου;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

SKIPIONAS83

SKIPIONAS83

*

• simple Members
  • 43 Δημοσιεύσεις:

Μα άλλο ο μισθός και άλλο τα τεκμαρτά.αμοίβονται με ποσοστά και όχι κάτω από την εγσσε και ασφαλίζονται με τεκμαρτά.

• doctor τους άρεσε αυτό

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.426 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω την εξής ερώτηση γιατί πραγματικά έχω ζαλιστεί και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Ασφαλισμένοι βοηθοί σερβιτόροι με τεκμαρτό μέχρι 31/12/2012   44,06 ευρώ λόγω 13ης κλάσης ήταν δηλωμένοι και στην επιθεώρηση εργασίας με αυτό το ημερομίσθιο. Κατεβαίνοντας 3 κλάσεις βάσει της νέας απόφασης πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες στην επιθεώρηση εργασίας για μείωση ημερομισθίου;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Κακώς είχαν δηλωθεί έτσι στον ΣΕΠΕ. Το τ.η. αφορά την ασφάλισή τους.

Η αμοιβή τους γίνεται με ποσοστά βάσει του άρθρου 54 του Ν.2224/1994. 

Άρα στον πίνακα προσωπικού στη στήλη των αποδοχών πρέπει να αναγράφεται: "με ποσοστά".

SCORPIOS

SCORPIOS

*

• simple Members
  • 448 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ουζο- τσιπουρομαχίες.
    Κβαντική Μηχανική.
    Πυρηνική Αστροφυσική.
    Υπερμαραθώνιος.
    Μακροβουτια-ελευθερη κατάδυση
    (σε πιατα).

Οκ Δημήτρη μου . Με ποσοστά. 

Μήπως μπορούμε να βρούμε κάπου τα νεα τεκμαρτά? 

Thanks. 

• doctor τους άρεσε αυτό
Τα χείλη σου με καίνε γιατί είσαι μανεκένε!!!

θέλω να μου δώσει η ζωή μία ευκαιρία, να αποδείξω
οτι τα πολλά λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία!!!

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες