Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Υπολογισμός φόρου 2014 με το νέο φορολογικό

- - - - -

• Please log in to reply
8 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ.

*

• simple Members
  • 179 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα...

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Εργαζόμενος παίρνει καθαρά 570 ευρώ στα οποία δεν βγαίνει παρακράτηση....

Αν για κάποιο λόγο το πρόγραμμα βγάζει παρακράτηση πχ το μήνα 30 ευρώ.

Με το νέο φορολογικό τι ισχύει?

Έχουμε 570ευρώ Χ 14 μισθούς=7980 ετησίως

Στα 7980 έχει ένα ποσό ''επιστροφής'' 2100 αλλά τα σε αυτόν του έγινε παρακράτηση 30ευρώ Χ 14μισθούς = 420ευρώ... άδικα θα τα χάσει?

Γιατί από ότι διάβαζα λέει: φόρος που προκύπτει μείον 2100 =

1)αν αυτό ειναι <2100 τότε δεν πληρώνεις

2)αν είναι >2100 τότε αυτό που θα βγεί το αφαιρείς από την παρακράτηση που έχει γίνει και πληρώνεις την διαφορά

Ευχαριστώ

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.226 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα...

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Εργαζόμενος παίρνει καθαρά 570 ευρώ στα οποία δεν βγαίνει παρακράτηση....

Αν για κάποιο λόγο το πρόγραμμα βγάζει παρακράτηση πχ το μήνα 30 ευρώ.

Με το νέο φορολογικό τι ισχύει?

Έχουμε 570ευρώ Χ 14 μισθούς=7980 ετησίως

Στα 7980 έχει ένα ποσό ''επιστροφής'' 2100 αλλά τα σε αυτόν του έγινε παρακράτηση 30ευρώ Χ 14μισθούς = 420ευρώ... άδικα θα τα χάσει?

Γιατί από ότι διάβαζα λέει: φόρος που προκύπτει μείον 2100 =

1)αν αυτό ειναι <2100 τότε δεν πληρώνεις

2)αν είναι >2100 τότε αυτό που θα βγεί το αφαιρείς από την παρακράτηση που έχει γίνει και πληρώνεις την διαφορά

Ευχαριστώ

1.Το απλούτερο ........Nα διορθώσετε το πρόγραμμα

2.Αν παρακρατηθεί φόρος διαφορετικός απο τον αναλογούντα  θα γίνει εκκαθάριση απο το ΚΕΠΥΟ και θα απαιτηθεί ή θα επιστραφεί η διαφορά

Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.681 Δημοσιεύσεις:

Άκου λέει "απλούτερο".........

Να ψευδίζεις στην ομιλία, το καταλαβαίνω...

Αλλά και στα γραπτά......???????

Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.199 Δημοσιεύσεις:

απλούθτερο είναι το σωστο... ^_^ ^_^

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

gkazan

gkazan

No hint of the torture, awaiting to greet them at the break of d

• Silver members
  • 1.157 Δημοσιεύσεις:

Καλά... κανένας δεν σκέφτηκε εάν έχει "κολλήσει" το πλήκτρο;;; ...

Τώρα τι το κόλλησε, αυτό είναι ένα ερώτημα για το....

CSI :ph34r:

ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.226 Δημοσιεύσεις:

Άκου λέει "απλούτερο".........

Να ψευδίζεις στην ομιλία, το καταλαβαίνω...

Αλλά και στα γραπτά......???????

Το απλούτεψα ;)

Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.226 Δημοσιεύσεις:

Καλά... κανένας δεν σκέφτηκε εάν έχει "κολλήσει" το πλήκτρο;;; ...

Τώρα τι το κόλλησε, αυτό είναι ένα ερώτημα για το....

CSI :ph34r:

Σύμφωνα με τον Στέφανο

Κόλλησε το μυαλό μου

Πολύ πιθανόν, δεν το αποκλείω

LAMMERGEIER

LAMMERGEIER

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!

• Silver members
  • 2.199 Δημοσιεύσεις:

ελπίζω να μην είναι . . . κολλητικό! :)

Καλημέρα.

''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.226 Δημοσιεύσεις:

ελπίζω να μην είναι . . . κολλητικό! :)

Καλημέρα.

Για το Στέφανο όχι 

Το έχει περάσει απο μικρός και έχει αναπτύξει αντισώματα :D 

Τώρα για σένα..............δεν ξέρω

Πολύ πιθανόν, δεν το αποκλείω (Σταθερή απάντηση . Ενεκα το κόλλημα δηλαδή )

Καλημέρα και σε σένα 

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες