Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ασφάλιση εργαζόμενου που είναι συνταξιούχος δημοσίου

- - - - -

• Please log in to reply
13 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 820 Δημοσιεύσεις:

Απασχολώ από 1/11/2012 συνταξιούχο δημοσίου με μερική απασχόληση.

Έχω ΚΑΔ 5251, (λιανικό εμπόριο η/υ κλπ), κωδικό ειδικότητας 419000, (υπάλληλο γραφείου) με αρχικό πακέτο κάλυψης 101.

Με βάση την ειδική περίπτωση ασφάλισης 4 (εργαζόμενοι συνταξιούχοι δημοσίου κλπ) προέκυπτε πακέτο κάλυψης 2618.

Με βάση αυτό υπολόγισα τον Νοέμβριο, Δεκέμβριο, Δώρο κλπ και προσπάθησα να υποβάλλω ΑΠΔ.

Πήρα το γνωστό μήνυμα "Ο συνδυασμός ΚΑΔ ΙΚΑ, ειδικότητας και ειδικής περίπτωσης ασφάλισης δε συμφωνεί με το πακέτο κάλυψης".

Κατέφυγα στο ΙΚΑ όπου πληροφορήθηκα ότι λόγω της ένταξης των συνταξιούχων δημοσίου στο ΕΤΕΑΜ από 1/5/2012 και μετά οι παραπάνω εργαζόμενοι συνταξιούχοι δημοσίου κλπ ΔΕΝ εμπίπτουν σε καμία ειδική περίπτωση ασφάλισης και άρα εφαρμόζεται το αρχικό πακέτο κάλυψης (εν προκειμένω το 101) χωρίς καμία μείωση.

Είχε κάποιος συνάδελφος παρόμοια κατάσταση και εμπειρία;

Andy

Andy

*

• Silver members
  • 1.110 Δημοσιεύσεις:

Δεν ξέρω αν καλύπτει την περίπτωσή σου

http://www.taxheaven...r/view/id/11979

αλλά θεωρώ ότι ισχύει αυτό που σου είπαν στο ΙΚΑ

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 820 Δημοσιεύσεις:

Δεν ξέρω αν καλύπτει την περίπτωσή σου

http://www.taxheaven...r/view/id/11979

αλλά θεωρώ ότι ισχύει αυτό που σου είπαν στο ΙΚΑ

Ευχαριστώ

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.749 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

ρίξε μια ματιά και στην εγκ.65 15/10/12 του ικα..

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-Dino-

Επισκέπτης-Dino-
  • Επισκέπτες

Απασχολώ από 1/11/2012 συνταξιούχο δημοσίου με μερική απασχόληση.

Έχω ΚΑΔ 5251, (λιανικό εμπόριο η/υ κλπ), κωδικό ειδικότητας 419000, (υπάλληλο γραφείου) με αρχικό πακέτο κάλυψης 101.

Με βάση την ειδική περίπτωση ασφάλισης 4 (εργαζόμενοι συνταξιούχοι δημοσίου κλπ) προέκυπτε πακέτο κάλυψης 2618.

Με βάση αυτό υπολόγισα τον Νοέμβριο, Δεκέμβριο, Δώρο κλπ και προσπάθησα να υποβάλλω ΑΠΔ.

Πήρα το γνωστό μήνυμα "Ο συνδυασμός ΚΑΔ ΙΚΑ, ειδικότητας και ειδικής περίπτωσης ασφάλισης δε συμφωνεί με το πακέτο κάλυψης".

Κατέφυγα στο ΙΚΑ όπου πληροφορήθηκα ότι λόγω της ένταξης των συνταξιούχων δημοσίου στο ΕΤΕΑΜ από 1/5/2012 και μετά οι παραπάνω εργαζόμενοι συνταξιούχοι δημοσίου κλπ ΔΕΝ εμπίπτουν σε καμία ειδική περίπτωση ασφάλισης και άρα εφαρμόζεται το αρχικό πακέτο κάλυψης (εν προκειμένω το 101) χωρίς καμία μείωση.

Είχε κάποιος συνάδελφος παρόμοια κατάσταση και εμπειρία;

Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ σήμερα με συνταξιούχο. Και εγώ αυτήν την απάντηση πήρα από το ΙΚΑ. Αρχικό πακέτο κάλυψης (χωρίς ειδική περίπτωση). Διόρθωσα την ΑΠΔ την έστειλα και όλα οκ.

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 820 Δημοσιεύσεις:

ρίξε μια ματιά και στην εγκ.65 15/10/12 του ικα..

Μου την υπέδειξε και ο υπάλληλος του ΙΚΑ.

Τελικά έστειλα την ΑΠΔ χωρίς ειδική περίπτωση ασφάλισης και θα πληρώσω μια μικρή διαφορά για το Νοέμβριο με προσαύξηση. Ευτυχώς εί ναι πολύ λίγα.

Πάντως ευχαριστώ.

ethos

ethos

*

• Silver members
  • 1.287 Δημοσιεύσεις:

εχετε ενημερωσει τον εργαζομενο οτι υπο προυποθεσεις χανει τη συνταξη του.. ετσι?

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 820 Δημοσιεύσεις:

εχετε ενημερωσει τον εργαζομενο οτι υπο προυποθεσεις χανει τη συνταξη του.. ετσι?

Ο ίδιος ο συνταξιούχος μου έφερε από το γενικό Λογιστήριο του κράτους τις προυποθέσεις για εργασία στον ιδιωτικό τομέα.

baios

baios

*

• Silver members
  • 513 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα μια επιβεβαίωση θέλω. Έχω μια πελάτισσα 45 ετων έχει 2 ανηλικα και 1 παιδί που σπουδάζει  και βγαινει σε συνταξη απο το δημοσιο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι θέλει να εργάζεται πράλληλα σύμφωνα   http://www.taxheaven...r/view/id/11979 εφόσον είναι κάτω από 55 ετών και έχει ανήλικα παιδιά συνεχίζει να εργάζεται παίρνοντας και σύνταξη  και το μονο πρόβλημα που θα έχει είναι να της μειωθεί η σύνταξη 70% πανω απο 991,2 (30 ημερομίσθια συν 18 απο τα παιδιά 48*33,04=1585,92)αρα 991,2+(594,72*70%)=1407,50 το ποσό της σύνταξης? Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα ενημερώσει το γενικο λογιστηριο του κράτους οτι θα συνεχίσει να δουλεύει?(δεν μπορώ να βγάλω γραμμη να ρωτήσω) Ευχαριστώ

baios

baios

*

• Silver members
  • 513 Δημοσιεύσεις:

Ή ΈΣΤΩ ΈΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΟΙ   :ph34r:  του γενικου λογιστηριου για τις συνταξεις

baios

baios

*

• Silver members
  • 513 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα μια επιβεβαίωση θέλω. Έχω μια πελάτισσα 45 ετων έχει 2 ανηλικα και 1 παιδί που σπουδάζει  και βγαινει σε συνταξη απο το δημοσιο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι θέλει να εργάζεται πράλληλα σύμφωνα   http://www.taxheaven...r/view/id/11979 εφόσον είναι κάτω από 55 ετών και έχει ανήλικα παιδιά συνεχίζει να εργάζεται παίρνοντας και σύνταξη  και το μονο πρόβλημα που θα έχει είναι να της μειωθεί η σύνταξη 70% πανω απο 991,2 (30 ημερομίσθια συν 18 απο τα παιδιά 48*33,04=1585,92)αρα 991,2+(594,72*70%)=1407,50 το ποσό της σύνταξης? Και το άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα ενημερώσει το γενικο λογιστηριο του κράτους οτι θα συνεχίσει να δουλεύει?(δεν μπορώ να βγάλω γραμμη να ρωτήσω) Ευχαριστώ

ethos

ethos

*

• Silver members
  • 1.287 Δημοσιεύσεις:

στην θεση σας δεν θα αφηνα την συνταξιουχο να εργσθει διοτι η ολη διαδικασια  βρωμαει παγιδα  του υπουργειου για να κοπει η συνταξη

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Αυτη η εγγυκλιος που επικαλεστηκες  λεει ομως και το πιο κατω το ειδες?

Α. Περιορισμοί στο ποσό της σύνταξης – Αναστολή – Καταβολή ασφαλιστικών εισφορών.

1. Συνταξιούχοι λόγω γήρατος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή άλλων φορέων κύριας ασφάλισης που αναλαμβάνουν μισθωτή εργασία.

Σύμφωνα με την περ.1 της παρ. 1 του άρθ. 16 του Ν. 3863/2010 προβλέπεται αναστολή καταβολής τόσο της κύριας όσο και της επικουρικής σύνταξης για τους ανωτέρω συνταξιούχους, μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους της ηλικίας τους.

baios

baios

*

• Silver members
  • 513 Δημοσιεύσεις:

Αυτη η εγγυκλιος που επικαλεστηκες  λεει ομως και το πιο κατω το ειδες?

Α. Περιορισμοί στο ποσό της σύνταξης – Αναστολή – Καταβολή ασφαλιστικών εισφορών.

1. Συνταξιούχοι λόγω γήρατος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή άλλων φορέων κύριας ασφάλισης που αναλαμβάνουν μισθωτή εργασία.

Σύμφωνα με την περ.1 της παρ. 1 του άρθ. 16 του Ν. 3863/2010 προβλέπεται αναστολή καταβολής τόσο της κύριας όσο και της επικουρικής σύνταξης για τους ανωτέρω συνταξιούχους, μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους της ηλικίας τους.

σε επικοινωνια που είχε η ίδια της ειπανε το εξης εάν το ανηλικο παιδι μεχρι τα 55 ενηλικιωθει και σπουδασει δεν θα έχει πρόβλημα(έτσι θα έχει ξεπεράσει το 55 ετος).Εάν δεν σπουδάσει και δεν έχει συμπληρώσει το 55 ετος ηλικίας της δεν παίρνει σύνταξη μέχρι τα 55.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες