Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Ελεγχος χρηματικών ποσών που έχουν μεταφερθεί στο εξωτερικό.. καλά κρασιά!

- - - - -

• Please log in to reply
1620 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:

και εγω πήρα στο παραπάνω τηλέφωνο και μου είπαν έως 15 Φεβρουαρίου

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:

καλησπερα

εχω υποβαλλει για πελατη συμληρωματικες δηλωσεις

εχουν εκκαθαριστει απο την δου

αλλα δεν εχουν πεσει ακομη στο συστημα

μπορω να συμπληρωσω τον πινακα αναλωσης

η πρεπει να περιμενω να εμφανιστουν οι δηλωσεις στο συστημα?

ευχαριστω εκ των προτερων

κανεις?

TALEPOROS

TALEPOROS

*

• simple Members
  • 92 Δημοσιεύσεις:

MOΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ

CHRIS

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα σε ολους. Σε περιπτωση που το διαθεσιμο υπολοιπο της χρονιας που εγινε το εμβασμα ειναι αρνητικο, πχ. 25000 συνολο στο ανδρογυνο,και δεν μπορει να δικαιολογηθει απο πουθενα γινεται δηλωση στην Δου  ή στο taxisnet ? Πριν ή μετα την οριστικοποιηση? Απο Δου μου ειπανε στελνω μεσω taxisnet την δηλωση με τα εμβασματα και σε 2 μερες μου ερχεται ειδοποιηση να κανω συμπληρωματικη δηλώση με τα 25000 στον κωδικο 507 και γινεται ξανα εκκαθαριση της δηλωσης με αυτο το ποσο.

Τι ισχυει?

Ευχαριστω εκ των προτερων

picos

picos

*

• Silver members
  • 553 Δημοσιεύσεις:

τι καλοι ανθρωποι , καλα που μας ενημερωσαν για την παραταση.......... μαλλον μας εχουν γραμμενους .

Η εφαρμογη εχει προβληματα εξαφανιζει εισοδηματα της συζυγου ή τα εμφανιζει και δεν τα αθροιζει στο τελικο συνολο ενω εχουν ηδη εκκαθαριστει  .... τι να πει κανεις , ευχαριστουμε ΥΠΟΙΟ για αλλη μια φορα 

Κώστας1978

Κώστας1978

*

• simple Members
  • 61 Δημοσιεύσεις:

Κοίτα ...

Αν τις συναλλαγές των εμβασμάτων σε usd τις έχεις σ' ένα usb, και τις μετατρέψεις με τις ισοτιμίες που ίσχυαν την ημερομηνία των συναλλαγών ή με τις ισοτιμίες της πρώτης ημέρας μετά το valeur της τράπεζας, σε ευρ, μπορεί να βγάλεις κάποια άκρη ... :)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΔΟΛΛΑΡΙΩΝ ΣΕ ΕΥΡΩ :

ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΙΣΟΤΙΜΙΩΝ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ (ΤΗΣ ΕΚΤ )

'Η ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΜΒΑΣΜΑΤΟΣ  ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ?

Επισκέπτης-nogood-

Επισκέπτης-nogood-
  • Επισκέπτες

http://www.imerisia....pubid=112986802

axileas43

axileas43

*

• simple Members
  • 484 Δημοσιεύσεις:

Οποιος εχει παρει το hotdog ας μας πει τι γραφει για τα εμβασματα

ype

ype

Ήθελα νά ΄μουν αετός, στα νέφη να πετάξω.....

• Silver members
  • 1.570 Δημοσιεύσεις:

Μετά από όλα αυτά......

Δε φαντάζεστε πόσο τυχερός νοιώθω που δεν είχα λεφτά να τα βγάλω στο εξωτερικό.

Τωρα που θα αρχίσουν και οι "κατασχέσεις" στο εσωτερικό θά 'μαι προνομιούχος

• lami τους άρεσε αυτό
Όποιος τσι μεγαλότητες ζητά ετουνού του Kόσμου,
και δε γνωρίζει, πως επά διαβάτης είν' του δρόμου,
μα ρέμπεται στες Aφεντιές, στα πλούτη του καυχάται,
εγώ άγνωστον τονε κρατώ, και πελελός λογάται

Β.Κορνάρου Ερωτόκριτος (στίχοι 601-604)

picos

picos

*

• Silver members
  • 553 Δημοσιεύσεις:

Συναδελφοι , παραταση ατυπα μεχρι 15/2 , οποιος εχει κανει λαθος υπαρχει φαξ στην ΓΓΠΣ που ζηταει την ακυρωση αλλα δεν πηρα το νουμερο., θα βγουν νεες οδηγιες για την εφαρμογη πχ πως θα χειριζομαστε τους συζυγους κτλ , αυτα μεχρι τωρα 

lami

lami

*

• Silver members
  • 1.060 Δημοσιεύσεις:

και εμένα μου ειπαν ότι θα δοθούν οδηγιες σε λίγες ημέρες

axileas43

axileas43

*

• simple Members
  • 484 Δημοσιεύσεις:

Πρωτα ληγουν οι προθεσμιες, και μετα δινουν οδηγιες?

Αληθεια γιατι εφυγε ο θεοχαρης?

Το περιοδικο hotdog to πηρε κανεις να μας πει τι λεει για τα εμβασματα?

Συμπληρωματικές δηλώσεις ως τις 15 Φεβρουαρίου για καταθέτες εξωτερικού
Μόνο 7.000 από τους συνολικά 25.000 έχουν υποβάλλει έως τώρα

axileas43

axileas43

*

• simple Members
  • 484 Δημοσιεύσεις:

Μόλις 7.000 καταθέτες εξωτερικού υπέβαλαν συμπληρωματικές δηλώσεις

Http://www.katathetes.blogspot.com

TALEPOROS

TALEPOROS

*

• simple Members
  • 92 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.ΕΝΩ ΕΙΠΑΝ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΒΓΑΛΑΝΕ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100000ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 50000,30000 ΚΤΛ ΚΑΤΩ ΤΩΝ ΕΚΑΤΟ .ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ????/

CHRIS

NAYIA

NAYIA

*

• simple Members
  • 130 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.ΕΝΩ ΕΙΠΑΝ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΒΓΑΛΑΝΕ  ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100000ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 50000,30000 ΚΤΛ ΚΑΤΩ ΤΩΝ ΕΚΑΤΟ .ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ????/

ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΛΗΤΕΣ!!

Επισκέπτης-Πετρος-

Επισκέπτης-Πετρος-
  • Επισκέπτες

Πρωτα ληγουν οι προθεσμιες, και μετα δινουν οδηγιες?

Αληθεια γιατι εφυγε ο θεοχαρης?

Το περιοδικο hotdog to πηρε κανεις να μας πει τι λεει για τα εμβασματα?

ο νέος Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, κ. Χάρης Θεοχάρης. Περιμενε να ανατεθουν επισημα τα καθηκοντα και μετα εφυε. Τωρα ειναι υπευθυνος ακομη και για τα τελωνεια, χημικους, κλπ.   «Υπεργραμματέας» εσόδων καθίσταται στην ουσία ο μόνιμος γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών, αναλαμβάνοντας το δύσκολο έργο της πάταξης της φοροδιαφυγής, της αναδιάρθρωσης του φοροεισπρακτικού μηχανισμού, της αύξησης των δημοσίων εσόδων και της πάταξης της διαφθοράς. Για την επίτευξη του στόχου, θα έχει υπό την εποπτεία του το σύνολο σχεδόν της φορολογικής διοίκησης, το ΣΔΟΕ, και όλους τους ελεγκτικούς μηχανισμούς και τις εφορίες. Στα προαπαιτούμενα της καθιέρωσης του θεσμού του μόνιμου γραμματέα ήταν η πλήρης ανεξαρτησία από την πολιτική ηγεσία έτσι ώστε να μπορεί απελευθερωμένος να επικεντρώνεται στο έργο του χωρίς να επηρεάζεται από τις εναλλαγές στην κυβέρνηση των κομμάτων. Χαρακτηριστικό είναι ότι το νευραλγικότερο κομμάτι των ελεγκτικού μηχανισμού, που δεν είναι άλλο από το ΣΔΟΕ, περνάει στα χέρια του γραμματέα, ενώ μέχρι σήμερα τον εποπτικό ρόλο είχε ο υπουργός Οικονομικών. Άποψη για τον διορισμό του ειδικού γραμματέα του ΣΔΟΕ είχε πάντα και ο πρωθυπουργός. Βέβαια, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να φέρει εις πέρας τους στόχους αύξησης των εσόδων, των ελέγχων όπως αυτοί καθορίζονται από το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, διαφορετικά προβλέπεται η απόλυσή του.

Στο πλαίσιο αυτό, η πρώτη δουλειά που θα έχει να κάνει ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων κ. Θεοχάρης Θεοχάρης είναι να καταθέσει το νέο στρατηγικό σχέδιο για το 2013 που θα περιλαμβάνει:

– Προτάσεις για αλλαγές στον φοροεισπρακτικό μηχανισμό.

– Αλλαγές στις αρμοδιότητες των υπηρεσιών που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων.

– Μέτρα για τη διασφάλιση της διαφάνειας και την καταπολέμηση της διαφθοράς στις υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών.

– Το επικαιροποιημένο στρατηγικό σχέδιο για τους ελέγχους το 2013.
Αξιολόγηση

Πηγή: http://www.skai.gr/n.../#ixzz2Jeq00Qli
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook

picos

picos

*

• Silver members
  • 553 Δημοσιεύσεις:

δεν υπαρχει οριο μου φαινεται  , αν εχεις βγαλει χρηματα εξω και δεν καλυπτεται απο τα εισοδηματα βγαινεις στον τακο 

Γονατισε ο Θεοχαρης

TALEPOROS

TALEPOROS

*

• simple Members
  • 92 Δημοσιεύσεις:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

CHRIS

Επισκέπτης-Μαρία-

Επισκέπτης-Μαρία-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση.... εμβασμα στο εξωτερικό το 2011 υψους 150.000.Τα εισοδήματα δεν δικαιολογουν το ποσο αυτό.Βεβαια τα χρήματα αυτά είναι απο το 2004 σε λογαριασμό με 3 συνδικαιούχους (δυο αδερφια και παππους) και τα οποία προερχονται απο τον τελευταίο ο οποίος δεν είναι εν ζωη.Δεν υπάρχει διαθήκη ούτε δωρεα και απλά ο παππους μας εβαλε συνδικαιούχους.Βεβαια ο παππους δικαιολογούσε τα χρήματα αυτά 45 χρόνια επιχειρηματίς στο εξωτερικό.

Στην περίπτωση αυτή πως μπορουν να δικαιολογηθούν αυτά τα χρήματα που ενέβασα στο εξωτερικό σε λογ/σμό του 3ου συνδικαιούχου?

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Επισκέπτης-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-
  • Επισκέπτες

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ?

ΓΙΑΤΙ Η ΤΟ ΒΓΑΖΩ Η ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΟ. ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝΕ ΕΚΕΙΝΟΙ? ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΩ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ? ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΛΛΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες