Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εκτακτη ειδική εισφορά αλληλεγγύης ΑΠΕ


MXalit

Ερώτηση

Με το 4093 επιβάλλεται έκτακτη ειδική εισφορά στα φωτοβολταϊκά απο 10% εως 30% απο 1/7/2012

Με το νεο φορολογικό η εισφορά αυτή ορίζεται ως μη εκπιπτόμενη

Η διάταξη του φορολογικού ισχύει απο το οικονομικό 2014 και μετά

Το ερώτημα είναι τι γίνεται το εξάμηνο απο 1/7 ως 31/12/2012?

Θα εκπίπτει ως δαπάνη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στο ν.4093 δεν αναφερει πουθενα οτι εκπιπτει η δαπανη αυτή (διόρθωσε με εαν μου διαφευγει)

 

θεωρώ λοιπόν ότι δεν θα εκπιπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το 4093 επιβάλλεται έκτακτη ειδική εισφορά στα φωτοβολταϊκά απο 10% εως 30% απο 1/7/2012

Με το νεο φορολογικό η εισφορά αυτή ορίζεται ως μη εκπιπτόμενη

Η διάταξη του φορολογικού ισχύει απο το οικονομικό 2014 και μετά

Το ερώτημα είναι τι γίνεται το εξάμηνο απο 1/7 ως 31/12/2012?

Θα εκπίπτει ως δαπάνη?

περίμενε να ψηφισθεί κ μετά βλέπουμε , πάντως η πρόθεση είναι να φορολογηθεί . Είναι αυτό που λέει ο λαός , κ κερατας κ δαρμενος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο ν.4093 δεν αναφερει πουθενα οτι εκπιπτει η δαπανη αυτή (διόρθωσε με εαν μου διαφευγει)

 

θεωρώ λοιπόν ότι δεν θα εκπιπτει

 

 

Aυτή η διάταξη είναι σε νόμο του Υπουργείου ενέργειας , υποδομών κλπ (οπως εν πάσει περιπτώσει το λένε) και όχι σε διάταξη του υπ. οικονομικών.

Η μη έκπτωσή προήλθε από μια αναφορά στο λεγόμενο νέο φορολογικό νομοσχέδιο με την αιτιολογία ότι καμιά έκτακτη εισφορά δεν αναγνωρίζεται φορολογικά. Ωστόσο το επιχείρημα είναι ολίγον βλακώδες γιατί η γνωστή σε όλα τα φυσικά πρόσωπα έκτακτη εισφορά υπολογίζεται  επί των κερδών, στις ΑΠΕ όμως υπολογίζεται επί ακαθαρίστων εσόδων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια Σας συνάδελφοι!!

Καλώς Σας βρήκα !!  Έχουμε κάτι νεότερο για το θέμα της έκτακτης εισφοράς στις ΑΠΕ;

Άκουσα κάτι ότι θα εκπίπτει ώς έξοδο κατά 1/5 ετησίως σε βάθος πενταετίας.Δηλαδή το σύνολό της εισφοράς από 1/7/2012 εως 31/12/2012 το διαιρούμε με το πέντε,και αυτό το ποσό

εκπίπτει.Το επόμενο 1/5 το 2013, το επόμενο 1/5 το 2014 κοκ.

Ακριβώς δεν είμαι σίγουρος ...Αν γνωρίζεται κάτι πιο συγκεκριμένο παρακαλώ ενημερώστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια εγγραφή στα πάγια κάθε 31/12 με το συνολικό ετήσιο ποσό και απόσβεση με συντελεστή 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΧΩ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΧΩ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΕΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ?

 

Ναι, γιατί αλλιώς τόση φασαρία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμφωνήσω μαζί σου gus για την καταχώριση της Ε.Ε.Ε.Α. 25,30% κλπ που επιβλήθηκε στα φ/β πάρκα με τον ν.4093/2012 στον λ/σμό 63(φόροι-τέλη) παρ'όλο που σε πρόσφατο σε μινάριο ο εισηγητής ανέφερε τον λ/σμό 16 με 20% αποσβέσεις ανά χρόνο κλπ και παρ' όλο που του ανέφερα την γνωμοδότηση του ΣΛΟΤ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16129 την οποία φάνηκε να μην γνωρίζει.'Αλλωστε από τον Ν.2238/1994 αρθρ.31 περ.ε ..................................Στην περίπτωση που οι ανωτέρω φόροι επαναχρεώνονται στην αντισυμβαλλόμενη επιχείρηση, εκπίπτουν ως δαπάνη της επιχείρησης που τους επαναχρεώνει εφόσον έχουν αποτελέσει έσοδο φορολογητέο για αυτήν. Ειδικά η έκτακτη ειδική εισφορά αλληλεγγύης του ν. 4093/2012 (Α΄ 222) εκπίπτει ισόποσα μέσα σε μία πενταετία. Οι διατάξεις του τελευταίου εδαφίου ισχύουν από την έναρξη ισχύος του ν. 4093/2012.Επίσης πρόκειται για μια εισφορά που δεν προσδίδει αξία στα πάγια του φ/β πάρκου για να χαρακτηριστεί ως ασώματες ακινητοποιήσεις και  έξοδα πολυετούς αποσβέσεως (λ/σμός 16).

2.2.110 Λογαριασμός 16 «Ασώματες ακινητοποιήσεις και έξοδα πολυετούς αποσβέσεως»

Ι. Ασώματες ακινητοποιήσεις (άυλα πάγια στοιχεία)

1. Άυλα πάγια στοιχεία (ασώματες ακινητοποιήσεις) είναι τα ασώματα εκείνα οικονομικά αγαθά τα οποία είναι δεκτικά χρηματικής αποτιμήσεως και είναι δυνατό να αποτελέσουν αντικείμενο συναλλαγής, είτε αυτά μόνα, είτε μαζί με την οικονομική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνούμε απόλυτα

Να ρωτήσω ποιος εισηγητής?.

 

 

TΙ να ρωτήσεις ? Η συγκεριμένη πρακτική  (κεφαλαιοποίηση και τμηματική απόσβεση ) δόθηκε και ως λύση (απάντηση σε ερώτηση ). Οταν ρωτήσαμε αυτόν που απάντησε , καλά στην ΑΕ τι στην ευχή θα διανείμουμε ? Ανύπαρκτα (πλασματικά) κέρδη ? Δεν απάντησε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...