Προς το περιεχόμενο
  • 0

μειωση μισθου εργαζομενου στα ορια της εγσσε


olga30

Ερώτηση

Υπαλληλος γραφειου ο οποιος εργαζεται στην επιχειρηση 15 χρονια και αμοιβεται με συμβαση παροχης υπηρεσιων η οποια εχει ληξει μπορει με συμφωνη γνωμη του εργαζομενου ο εργοδοτης να του κανει μειωση στα ορια της εγσσε καθως και μειωση του 22 % ?.

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Aν, δεν συμφωνεί?

Υπάρχει θυμάμαι κάποια παράγραφος, που έλεγε πως αν δεν δεχτεί αυτη την μείωση μισθού ο εργαζόμενος, είναι σαν οικιοθελή αποχώρηση για τον εργοδότη.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aν, δεν συμφωνεί?

Υπάρχει θυμάμαι κάποια παράγραφος, που έλεγε πως αν δεν δεχτεί αυτη την μείωση μισθού ο εργαζόμενος, είναι σαν οικιοθελή αποχώρηση για τον εργοδότη.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει?

ευχαριστώ

Δεν ισχύει αυτό. Η σύμβαση πλέον είναι ατομική, μετά της λήξη της ΣΣΕ παροχής υπηρεσιών, και δεν μπορεί να γίνει μονομερής μεταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω παλι πιστευω οτι αν,πριν το νομο αμοιβοταν με το βασικο της ΕΓΣΣΕ τοτε, χωρις να τον ρωτηση, μπορει να τον παη στα νεα ορια της ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω παλι πιστευω οτι αν,πριν το νομο αμοιβοταν με το βασικο της ΕΓΣΣΕ τοτε, χωρις να τον ρωτηση, μπορει να τον παη στα νεα ορια της ΕΓΣΣΕ.

Μόνο αν στην σύμβαση έγραφε αμοιβή βάσει ΕΓΣΣΕ και όχι αν έγραφε τον μισθό(ως ποσό) βάσει της ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μπορεί να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα;

Η σύμβαση των λογιστών μετατρέπεται στην ΕΓΣΣΕ;

Την ιδια απορια εχω και εγω.Aν μπορει καποιος ας μας απαντηση.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο αν στην σύμβαση έγραφε αμοιβή βάσει ΕΓΣΣΕ και όχι αν έγραφε τον μισθό(ως ποσό) βάσει της ΕΓΣΣΕ.

Aκριβως αυτο ενοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαλληλος γραφειου ο οποιος εργαζεται στην επιχειρηση 15 χρονια και αμοιβεται με συμβαση παροχης υπηρεσιων η οποια εχει ληξει μπορει με συμφωνη γνωμη του εργαζομενου ο εργοδοτης να του κανει μειωση στα ορια της εγσσε καθως και μειωση του 22 % ?.

 

καλησπέρα επαναφέρω αυτό γιατι σε σεμινάριο ειπαν οτι ο υπάλληλος γραφείου επειδή εχει ομοιεπαγγελματικη και υποχρεωτική  δεν μπορει να μειωθεί ο μισθος του ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαλληλος γραφειου ο οποιος εργαζεται στην επιχειρηση 15 χρονια και αμοιβεται με συμβαση παροχης υπηρεσιων η οποια εχει ληξει μπορει με συμφωνη γνωμη του εργαζομενου ο εργοδοτης να του κανει μειωση στα ορια της εγσσε καθως και μειωση του 22 % ?.

 

καλησπέρα επαναφέρω αυτό γιατι σε σεμινάριο ειπαν οτι ο υπάλληλος γραφείου επειδή εχει ομοιεπαγγελματικη και υποχρεωτική  δεν μπορει να μειωθεί ο μισθος του ισχυει?

Και ΕΓΣΣΕ και 22% δεν βλέπω τον λόγο. Στην ΕΓΣΣΕ μπορείς με σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου και υπολογίζοντας προυπηρεσία και επίδομα γάμου (για τον γάμο αν ο εργοδότης είναι μέλος οργάνωσης που υπέγραψε την ΕΓΣΣΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ΕΓΣΣΕ και 22% δεν βλέπω τον λόγο. Στην ΕΓΣΣΕ μπορείς με σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου και υπολογίζοντας προυπηρεσία και επίδομα γάμου (για τον γάμο αν ο εργοδότης είναι μέλος οργάνωσης που υπέγραψε την ΕΓΣΣΕ)

 

ναι αλλα υπαρχει ομοιεπαγγελματικη υποχρεωτικη μπορω να παω σε εγσσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι ελεγα και εγω αλλα στο σεμιναριο ειπαν οτι μείωση μισθου σε υπαλληλο γραφειου σε οποιαδήποτε επιχείρηση δεν μπορει να γινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι ελεγα και εγω αλλα στο σεμιναριο ειπαν οτι μείωση μισθου σε υπαλληλο γραφειου σε οποιαδήποτε επιχείρηση δεν μπορει να γινει 

Δεν νομίζω να ισχύει τίποτα τέτοιο εκτός αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει διαφορετική άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα πριν απο λιγο με επιθεωρηση εργασιας και μου ειπαν οτι επειδη υπαρχει η ομοιεπαγγελματικη υπαλληλων γραφειου δεν μπορει να αλαξει ο μισθος ακομα και αν συμφωνήσει ο εργαζομενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα πριν απο λιγο με επιθεωρηση εργασιας και μου ειπαν οτι επειδη υπαρχει η ομοιεπαγγελματικη υπαλληλων γραφειου δεν μπορει να αλαξει ο μισθος ακομα και αν συμφωνήσει ο εργαζομενος. 

 

Ποια είναι αυτή η ομοιοεπαγγελματική? Πότε λήγει? Είχε κηρυχθεί υποχρεωτική?

Ο εργοδότης δεσμεύεται ως μέλος εργοδοτικής οργάνωσης?

 

 

Παροχής Υπηρεσιών Επιχειρήσεις

Δ.Α. 51/2010 Π.Κ. 27/23-11-2010

Ισχύς από: 1-1-2010 Λήξη: 31-12-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14/5/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ομοιεπαγγελματικκη ειναι η γραφειων βιομηχανικων - βιοτεχνικων επι/σεων η οποια ειναι υποχρεωτικη και ληγει αν δεν κανω λαθος 31-03-2013 οπως γραφει το Δ.Ε.Ν. 

Έτος: 2010
Κατηγορία: Υπαλλήλων γραφείων βιομηχανίας
Περιγραφή:
Σ.Σ.Ε. (6.12.2010) για τους όρους αμοιβής και εργασίας του Προσωπικού Γραφείων Βιομηχανικών και Βιοτεχνικών Επιχειρήσεων (διετής)Πράξη Κατάθεσης:
(Π.Κ. Υπ. Εργασίας. 58/20.12.2010)Υποχρεωτική:
Κήρυξη Υποχρεωτικής: ΥΑ 11345/691/2011 (ΦΕΚ Β 1449/17.6.2011) Υποχρεωτική από: 27.1.2011

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαλλήλων γραφείων Βιοτεχνικών - Βιομηχανικών επιχειρήσεων

ΣΣΕ από 6/12/10 Π.Κ. 58/20-12-2010

Υποχρεωτική από 27/1/11 (ΥΑ 11345/11 ΦΕΚ 1449 τ. β΄ της 17/6/11)

Ισχύς από: 1-1-2010 Λήξη: 31-12-2011

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14/5/2012

 

Αν και παραπάνω είπες ότι αμείβεται με την Παροχής Υπηρεσιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαλλήλων γραφείων Βιοτεχνικών - Βιομηχανικών επιχειρήσεων

ΣΣΕ από 6/12/10 Π.Κ. 58/20-12-2010

Υποχρεωτική από 27/1/11 (ΥΑ 11345/11 ΦΕΚ 1449 τ. β΄ της 17/6/11)

Ισχύς από: 1-1-2010 Λήξη: 31-12-2011

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14/5/2012

 

Αν και παραπάνω είπες ότι αμείβεται με την Παροχής Υπηρεσιών...

αυτο που γραφεις το διαβασα στην pim αλλα στον ομεδ και στο Δ.Ε.Ν λεει για το 2013 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εχω την παροχης υπηρεσιων η οποια εχει ληξει και ο εργοδοτης δεν ειναι μελος πουθενα , σε ερωτημα την παρασκευη στον κ λιαζο μου ειπε οτι ασχετα με το οτι δεν ειναι μελος ο εργοδοτης και ασχετα απο το οτι λεει βιομηχανικών και βιοτεχνικών  απο την στιγμη που ειναι υποχρεωτικη η συγκεκριμένη ο εργοδοτης δεν μπορει να κανει καμια μειωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι αυτό πως το ξεπερνά?

 

Πεδίο Εφαρμογής
Στις διατάξεις της παρούσας ΣΣΕ υπάγεται το προσωπικό γραφείων (γραμματείς,
υπάλληλοι γραφείου, αποθηκάριοι, εισπράκτορες, κλητήρες), που απασχολείται στις
βιομηχανικές και βιοτεχνικές επιχειρήσεις όλης της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο οτι μας ειπε επειδη για την  αλλαγη ειδικοτητας δεν πρεπει να καταθεσουμε πινακα να αλλαξουμε ειδικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβαίνω..

Η επιχείρηση είναι βιοτεχνική ή παροχής υπηρεσιών?

Η ειδικότητα του δουλειά έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...