Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ - ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


spytout

Ερώτηση

Υπέβαλα σήμερα αναγγελίες πρόσληψης και αποχώρησης.

Γενικά μου φάνηκε λιγότερο "τρομακτικό" σε σχέση με το τι σκέφτηκα όταν πρωτοείδα τα νέα έντυπα, καθώς η συμπλήρωση των περισσότερων πεδίων είναι προαιρετική.

Σχόλια για την αναγγελία πρόσληψης :

1) Ένα αντίτυπο παίρνει ο εργαζόμενος

2) Αναφέρεται υποχρεωτικά το ωράριο, οι αποδοχές και το διάλειμμα.

3) Η ώρα ανάληψης εργασίας μετά την ώρα υποβολής.

Σχόλια για αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης:

Αν και δεν είναι υποχρεωτικό το "ανέβασμα" του υπογεγραμμένου pdf, με χάζεψε το οτι στο τέλος της 2ης σελίδας κόβονται οι υπογραφές και πάμε σε τρίτη σελίδα απλά για "μισή" υπογραφή!!! Αλλάξτε το print setup ρε παιδιά...

Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα σε ολους!!!Μηπως γνωριζετε σε περιπτωση μεταφορας εργαζομενου σε υποκαταστημα  εαν πρεπει να κατατεθει στον ΟΑΕΔ   η  γνωστοποιηση μεταφορας  την οποια υπογραφει και ο εργαζομενος η μονο ηλεκτρονικα,  καταστασεις που αφορουν την επιθεωρηση εργασιας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , 

Για πρώτη φορά πρέπει να κάνω αλλαγή ωραρίου απασχόλησης σε συγκεκριμένους εργαζόμενους λόγω αναγκών ενός έργου (τεχνική εταιρεία) για δυο εβδομάδες  .

πως γίνεται η διαδικασία ? τι πρέπει να προσέξω ?

Δεν μου έχει ξανά τύχει και φοβάμαι τυχόν λάθος χειρισμούς.

Μήπως έχει κανείς αρχείο ωρολογίου προγράμματος?

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα πρώτη φορά πίνακα και προσλήψεις και έχω δύο θέματα:

  1. Μάλλον έκανα λάθος και δεν έβαλα αποδοχές.Πως διορθώνεται?
  2. Σε περίπτωση μερικής απασχόλησης, δεν συμπληρώνουμε κάτι όπως τους όρους μερικής που πηγαίναμε στην Επιθεώρηση?Αρκεί το ωράριο στον πίνακα?

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με διαφωτίσει.

Στο τηλέφωνο που αναγράφεται στην ιστοσελίδα, ποιοι απαντούν ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα πρώτη φορά πίνακα και προσλήψεις και έχω δύο θέματα:

  1. Μάλλον έκανα λάθος και δεν έβαλα αποδοχές.Πως διορθώνεται?
  2. Σε περίπτωση μερικής απασχόλησης, δεν συμπληρώνουμε κάτι όπως τους όρους μερικής που πηγαίναμε στην Επιθεώρηση?Αρκεί το ωράριο στον πίνακα?

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με διαφωτίσει.

Στο τηλέφωνο που αναγράφεται στην ιστοσελίδα, ποιοι απαντούν ?

 

Ευχαριστώ

1)στείλε τροποποιητικό πίνακα αποδοχών

2)Συμπληρώνεις και το στέλνεις ως αρχείο .pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα πρώτη φορά πίνακα και προσλήψεις και έχω δύο θέματα:

  1. Μάλλον έκανα λάθος και δεν έβαλα αποδοχές.Πως διορθώνεται?
  2. Σε περίπτωση μερικής απασχόλησης, δεν συμπληρώνουμε κάτι όπως τους όρους μερικής που πηγαίναμε στην Επιθεώρηση?Αρκεί το ωράριο στον πίνακα?

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας με διαφωτίσει.

Στο τηλέφωνο που αναγράφεται στην ιστοσελίδα, ποιοι απαντούν ?

 

Ευχαριστώ

Aριθ. πρωτ.: 5072/6/25.2.2013

Επανακαθορισμός των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), σύμφωνα με τις Υποπαραγράφους ΙΑ. 10,11,12, 13 και 14 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012

…………

Άρθρο 2

Ηλεκτρονικά υποβαλλόμενα έντυπα

α) Ε3. Αναγγελία πρόσληψης,

β) Ε4. Πίνακας προσωπικού,

γ) Ε5. Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού,

δ) Ε6. Καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου,

ε) Ε7. Βεβαίωση - Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου,

στ) Ε8. Αναγγελία υπερωριακής απασχόλησης και

ζ) Ε9. Σύμβαση Εργασίας Μερικής Απασχόλησης και Εκ Περιτροπής Εργασίας

η) Ε10. Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας

…………..

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

…………

ε) Διορθώσεις δεν μπορούν να γίνουν με νέα ηλεκτρονική υποβολή.

…………

Άρθρο 8

Μεταβατικές διατάξεις

……………..

β) Η ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων Ε9 και Ε10 του άρθρου 2 του παρόντος καθίσταται υποχρεωτική από την 1/7/2013.

…………….

 

(http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15844/hl/5072%5C/6%5C/25.2.2013)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aριθ. πρωτ.: 5072/6/25.2.2013

Επανακαθορισμός των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), σύμφωνα με τις Υποπαραγράφους ΙΑ. 10,11,12, 13 και 14 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012

…………

 

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

…………

ε) Διορθώσεις δεν μπορούν να γίνουν με νέα ηλεκτρονική υποβολή.

…………

Άρθρο 8

Μεταβατικές διατάξεις

……………..

β) Η ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων Ε9 και Ε10 του άρθρου 2 του παρόντος καθίσταται υποχρεωτική από την 1/7/2013.

…………….

 

(http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15844/hl/5072%5C/6%5C/25.2.2013)

 

Σε περίπτωση λάθους δεν γίνετε διόρθωση με νέα ηλεκτρονική υποβολή, Πως γίνετε η διόρθωση;;; 

Κατα λάθος έβαλα ημερομηνία πρόσληψης και ημερομηνία απόλυσης την ίδια, και τώρα και το υποκατάστημα και το help desk μου λένε ότι δεν είναι αρμόδια για διορθώσεις. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο; Τι κάνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)στείλε τροποποιητικό πίνακα αποδοχών

2)Συμπληρώνεις και το στέλνεις ως αρχείο .pdf

 Ναι σωστά, κατάλαβα λάθος αυτό που ρώτησε. Νόμισα ότι εννοούσε τον πίνακα ωρών και ανάπαυσης προσωπικού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aριθ. πρωτ.: 5072/6/25.2.2013

Επανακαθορισμός των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), σύμφωνα με τις Υποπαραγράφους ΙΑ. 10,11,12, 13 και 14 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012

…………

Άρθρο 2

Ηλεκτρονικά υποβαλλόμενα έντυπα

α) Ε3. Αναγγελία πρόσληψης,

β) Ε4. Πίνακας προσωπικού,

γ) Ε5. Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού,

δ) Ε6. Καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου,

ε) Ε7. Βεβαίωση - Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου,

στ) Ε8. Αναγγελία υπερωριακής απασχόλησης και

ζ) Ε9. Σύμβαση Εργασίας Μερικής Απασχόλησης και Εκ Περιτροπής Εργασίας

η) Ε10. Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας

…………..

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

…………

ε) Διορθώσεις δεν μπορούν να γίνουν με νέα ηλεκτρονική υποβολή.

…………

Άρθρο 8

Μεταβατικές διατάξεις

……………..

β) Η ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων Ε9 και Ε10 του άρθρου 2 του παρόντος καθίσταται υποχρεωτική από την 1/7/2013.

…………….

 

(http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15844/hl/5072%5C/6%5C/25.2.2013)

ζ) Ε9. Σύμβαση Εργασίας Μερικής Απασχόλησης και Εκ Περιτροπής Εργασίας

η) Ε10. Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας

Αυτα δεν υπάρχουν ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση λάθους δεν γίνετε διόρθωση με νέα ηλεκτρονική υποβολή, Πως γίνετε η διόρθωση;;; 

Κατα λάθος έβαλα ημερομηνία πρόσληψης και ημερομηνία απόλυσης την ίδια, και τώρα και το υποκατάστημα και το help desk μου λένε ότι δεν είναι αρμόδια για διορθώσεις. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι τέτοιο; Τι κάνατε?

Προσωπικά μίλησα σήμερα με την επιθεώρηση της πόλης μου και για διόρθωση την κάνουμε χειρόγραφα, με μια αίτηση/δήλωση του εργοδότη για ποιο λόγο θέλουμε να κάνουμε διόρθωση. Δε μπορεί να μην είναι δυνατό να γίνονται διορθώσεις, έλεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά μίλησα σήμερα με την επιθεώρηση της πόλης μου και για διόρθωση την κάνουμε χειρόγραφα, με μια αίτηση/δήλωση του εργοδότη για ποιο λόγο θέλουμε να κάνουμε διόρθωση. Δε μπορεί να μην είναι δυνατό να γίνονται διορθώσεις, έλεος πια...

 

Χειρόγραφα; Α πα πα, τι σόι ηλεκτρονικό σύστημα είναι αυτό;;;;;;;

Απολαύστε το απόλυτο χάος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΟΑΕΔ Ή ΤΟΥ ΣΕΠΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ. ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ(ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ). ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕΠΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΛΗΛΙΔΗΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ, ΤΗΛ.2103748750(3748740-1) ΚΑΙ E-MAIL: [email protected]. AN EIΣΤΕ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΣΕΠΕ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL: [email protected]. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ ΣΤΟ [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κρίνω απο το εαυτό μου, αφιερώνω περισσότερο χρόνο στην ηλεκτρονική υποβολή. Ειδικά με τους κωδικούς ειδικότητας ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ.

Είναι περισσότεροι και απο τον τηλεφωνικό κατάλογο της Αττικής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Βάλτε ότι κωδικο σας βολεύει , αν σας πει κάποιος ότι είναι λάθος κάντε ένα χαρτί τροποποίησης σύμβασης ή καλυτερα θα του δείξετε  την ίδια την σύμβαση με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ του εργαζομένου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ, ΔΙΧΩΣ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ. ΔΗΛ.ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ(ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΗ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΕ PDF. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΑΙ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ-ΝΟΜΙΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ, ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ. ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ, ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ.  

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΔΕ ΒΡΗΚΑ. ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΜΕΣΩ E-MAIL KAI THΛΕΦΩΝΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ.

 

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΥΝΤΥΠΑ ΑΝΑΓΓΕΛΙΩΝ.

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ Ε4 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ Ε4, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΔΙΕΣ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΨΑ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ PDF ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΕΘΕΤΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΕΠΕ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ Ή ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ  ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ, Ο ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΝΘΑΣΝΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ, ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΘΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Άποψη μου είναι ότι οποιοδήποτε λάθος και να γίνει τώρα που είναι αρχή δεν χρειάζεται ηλεκτρονική διόρθωση . Οποιαδήποτε διόρθωση μπορεί να γίνει στα χειρόγραφα /μηχανογραφικά έντυπα που υπογράφει ο εργοδότης και ο εργαζόμενος και είναι τα μόνα αποδεικτικά . Μια υπογραφή ειδικά σε σκαναρισμένο έντυπο μπορεί να μπει πολύ εύκολα και με άλλους τρόπους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.

 

Μετά από πολύωρες αποτυχημένες προσπάθειες υποβολής καταγγελίας δεν άντεξα και την πήγα στον ΟΑΕΔ.

 

Την πήραν και την σφράγισαν κανονικά και ηρέμησα.

 

Αφού πέρασε η προθεσμία και μερικές μερες ακόμη με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι κακώς την παρέλαβαν γιατί ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή και ότι θα θεωρηθεί μάλλον άκυρη.

Στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι πρέπει να γίνει και λένε ότι έχουν πρόβλημα για το χειρισμό κι αυτοί κι εμείς

 

Τι νομίζετε συνάδελφοι πως μπορεί να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίποτα!! Απ'την στιγμή που μπήκε η "σφραγίδα" παραλαβής η αποστολή συνετελέσθη..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.

 

Μετά από πολύωρες αποτυχημένες προσπάθειες υποβολής καταγγελίας δεν άντεξα και την πήγα στον ΟΑΕΔ.

 

Την πήραν και την σφράγισαν κανονικά και ηρέμησα.

 

Αφού πέρασε η προθεσμία και μερικές μερες ακόμη με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι κακώς την παρέλαβαν γιατί ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή και ότι θα θεωρηθεί μάλλον άκυρη.

Στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι πρέπει να γίνει και λένε ότι έχουν πρόβλημα για το χειρισμό κι αυτοί κι εμείς

 

Τι νομίζετε συνάδελφοι πως μπορεί να γίνει;

Γιατί δεν μπορείς να την στείλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς πως γίνονται οι μαζικές προσλήψεις;

 

Ρε θα σε δείρω! ΔΕΝ λειτουργεί ακόμη το σύστημα, μην βιάζεσαι λέμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε θα σε δείρω! ΔΕΝ λειτουργεί ακόμη το σύστημα, μην βιάζεσαι λέμε!!!

 

κ. Doctor  απλώς ανοίγουμε την επόμενη Παρασκευή και θα ξημεροβραδιαστώ με το να κάνω όλες τις προσλήψεις! Και οι υπεύθυνοι δεν μου έχουν δώσει καθόλου άτομα ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν μπορείς να την στείλεις?

 

Τότε που ήμουν εμπρόθεσμος υπήρχε τεχνικό πρόβλημα.......

Την πήγα και την πήραν.

Τώρα θα είμαι εκπρόθεσμος ή θα πρέπει να κάνω νέα με τωρινή ημερομηνία οπότε προκύπτει επιβάρυνση ασφαλιστική ενώ δεν υπάρχει και πραγματική εργασία.

Τώρα ανακάλυψαν πως έπρεπε να την πάρουν λόγω τεχνικού προβλήματος μόνο αν ήταν η τελευταία μέρα, ενώ εγώ πηγα πριν την τελευταία μέρα για να δω πως θα μου απαντήσουν.

 

Αλήθεια πόσο είναι το πρόστιμο εκπρόθεσμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...