Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Κατάθεση νέου μισθωτηρίου κατοικίας σε εφορία

- - - - -

• Please log in to reply
10 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

nasiagk

nasiagk

*

• simple Members
  • 60 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα.

Για κατάθεση νέου μισθωτηρίου σε εφορία τί χρειαζόμαστε?? Εκτός από το μισθωτήριο (σε 3 αντίγραφα), χρειάζεται και ενεργειακό πιστοποιητικό??Η οικία είναι άνω των 50 τ.μ.

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.696 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!
για πάνω από 50 τμ.χρειάζεται..εκτός εάν είναι ανανέωση..

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

nasiagk

nasiagk

*

• simple Members
  • 60 Δημοσιεύσεις:
Οχι, δεν είναι ανανέωση. Είναι νέο μισθωτήριο. Παίζει ρόλο η χρονολογία του ακινήτου?? (Λέω εγώ τώρα). Χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό??

nasiagk

nasiagk

*

• simple Members
  • 60 Δημοσιεύσεις:
Μια μικρή βοήθεια??? :(

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Μια μικρή βοήθεια??? :(

http://www.μηχανολογ...-dikaiologhtika

kirki

kirki

*

• simple Members
  • 40 Δημοσιεύσεις:

Από την υποχρέωση έκδοσης Ενεργειακού Πιστοποιητικού εξαιρούνται:

1. Νέες μισθώσεις κτισμάτων (κατοικιών, γραφείων, καταστημάτων κ.λπ.) συνολικής επιφανείας κάτω των 50 τετραγωνικών μέτρων.

2. Παρατάσεις – ανανεώσεις υφισταμένων μισθώσεων με τον αυτό υφιστάμενο μισθωτή.

3. Τροποποιήσεις όρων υφισταμένων μισθώσεων (π.χ. μειώσεις καταβαλλομένων μισθωμάτων).

4. Μισθώσεις κάθε είδους γηπέδων (οικοπέδων και αγροτεμαχίων) χωρίς κτίσματα.

5. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων που στεγάζουν βιομηχανίες, βιοτεχνίες, εργαστήρια, παρασκευαστήρια, υπηρεσίες με σημαντικό ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και τα εργοστάσια, οι βιοτεχνικές εγκαταστάσεις, τα συνεργεία συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων, τα βαφεία, τα ξυλουργεία, τα παρασκευαστήρια τροφίμων, τα καθαριστήρια, τα σιδερωτήρια, τα οργανωμένα πλυντήρια ρούχων, τα αυτοτελή κέντρα μηχανογράφησης καθώς και τα εργαστήρια ερευνών και εκπαίδευσης, διυλιστήρια και οι σταθμοί παραγωγής ενέργειας.

6. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων που χρησιμοποιούνται για αποθήκευση αγαθών, φύλαξη αντικειμένων ή στέγαση ζώων. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και οι γενικές αποθήκες, οι αγροτικές αποθήκες, τα λιμενικά υπόστεγα, οι αποθήκες καταστημάτων (αλλά και κατοικιών), οι αποθήκες μουσείων, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία κ.λπ.

7. Μισθώσεις κτιρίων ή τμημάτων κτιρίων ή δομικών έργων για στάθμευση αυτοκινήτων, δικύκλων ή τρικύκλων, πρατήρια υγρών καυσίμων και πλυντήρια αυτοκινήτων.

kirki

kirki

*

• simple Members
  • 40 Δημοσιεύσεις:
Άκυρο το προηγούμενο τώρα είδα ότι είναι οικία. Sorry!

Επισκέπτης-De_piento-

Επισκέπτης-De_piento-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα.Μια ερωτηση.Μου ειπαν οτι αν περασει ενας μηνας και το καταθετεις μετα πληρωνεις προστιμο.Το θεμα ειναι, ενας μηνας απο τη στιγμη που συντασσεται το εγγραφο η ενας μηνας απο τη μερα που τιθεται σε ισχυ το συμβολαιο?Και το προστιμο αυτο ποσο ειναι?

SARAKINOS

SARAKINOS

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ

• Silver members
  • 1.967 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα.Μια ερωτηση.Μου ειπαν οτι αν περασει ενας μηνας και το καταθετεις μετα πληρωνεις προστιμο.Το θεμα ειναι, ενας μηνας απο τη στιγμη που συντασσεται το εγγραφο η ενας μηνας απο τη μερα που τιθεται σε ισχυ το συμβολαιο?Και το προστιμο αυτο ποσο ειναι?

Τριάντα μέρες από την ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού. Αν περάσει η προθεσμία αυτή, το πρόστιμο είναι από 60 ευρώ, ανάλογα με την κρίση της Δ.Ο.Υ.

Efi24

Efi24
  • starting Members
  • 1 Δημοσιεύσεις:

agrevelos

agrevelos

*

• Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:

Άκυρο το προηγούμενο τώρα είδα ότι είναι οικία. Sorry!

Από την υποχρέωση έκδοσης Ενεργειακού Πιστοποιητικού εξαιρούνται:
1. Νέες μισθώσεις κτισμάτων (κατοικιών, γραφείων, καταστημάτων κ.λπ.) συνολικής επιφανείας κάτω των 50 τετραγωνικών μέτρων.
2. Παρατάσεις – ανανεώσεις υφισταμένων μισθώσεων με τον αυτό υφιστάμενο μισθωτή.
3. Τροποποιήσεις όρων υφισταμένων μισθώσεων (π.χ. μειώσεις καταβαλλομένων μισθωμάτων).

Γιατί λοιπόν είναι άκυρο?

Δεν ειμαι σίγουρος ότι........"Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. Ειμαι όμως σίγουρος ότι........"Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον"................................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Γούντυ Αλλεν : Μην προσπαθείς να μάθεις το γουρούνι σολφέζ............................. Εκτός του ότι κουράζεσαι άδικα..............στενοχωριέται και το γουρούνι

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες