Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

κωδικοι για την δηλωση ΦΠΑ νεας επιχειρησης

- - - - -

• Please log in to reply
11 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

pakos

pakos

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα,

ΕΠΕ ιδρυθηκε μεσα στο 2012,την εταιρία ετρεξε στην αρχή ενα λογιστικο γραφείο, και το οποιο αν δεν κάνω λάθος ειχε πάρει κλειδαριθμο για την υποβολη της δηλωσης ΦΠΑ.

Τωρα η εταιρια εχει αποκτήσει λογιστήριο, πως μπορει να στείλει την περιοδική ΦΠΑ;

Ευχαριστώ

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

ΕΠΕ ιδρυθηκε μεσα στο 2012,την εταιρία ετρεξε στην αρχή ενα λογιστικο γραφείο, και το οποιο αν δεν κάνω λάθος ειχε πάρει κλειδαριθμο για την υποβολη της δηλωσης ΦΠΑ.

Τωρα η εταιρια εχει αποκτήσει λογιστήριο, πως μπορει να στείλει την περιοδική ΦΠΑ;

Ευχαριστώ

Καλησπερα,
να της γνωστοποιηθουν οι κωδικοι και να δωθει στην εταιρεια ο κλειδαριθμος αν δεν τον εχει κρατησει.
Καλο και επιβεβλημενο ειναι να αλλαχθει και ο κωδικος.

pakos

pakos

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
βοηθησέ με λιγάκι για να καταλάβω την διαδικασία.

Εγω εχω τους προσωπικούς μου κωδικούς και υποβαλω την προσωπική μου δήλωση.

Αν καταλαβαίνω καλά το λογιστικό γραφείο θα πήρε τους κωδικους για την εταιρία και τον κλειδάριθμο;

Ο λογιστης απο το λογιστικό γραφείο χρησιμοποιει τους δικούς του κωδικους για να κάνει την δήλωση;

Ευχαριστώ

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Αν καταλαβαίνω καλά το λογιστικό γραφείο θα πήρε τους κωδικους για την εταιρία και τον κλειδάριθμο;

Ο λογιστης απο το λογιστικό γραφείο χρησιμοποιει τους δικούς του κωδικους για να κάνει την δήλωση;

Ευχαριστώ

Σαν ΕΠΕ εχει παρει δικους της κωδικους.
Αυτους τους κωδικους τους παιρνεις εσυ ή ο εκπροσωπος της εταιρειας, μπαινει μεσα στον λογαριασμο της εταιρειας και στελνει δηλωσεις της εταιρειας. Αυτο σαν λογιστηριο της εταιρειας.
Αν τωρα εσυ εισαι εξωτερικος λογιστης της εταιρειας, τοτε ο εκπροσωπος της εταιρειας στελνει εξουσιοδοτηση απο τον λογαριασμο της εταιρειας στον δικο σου λογαριασμο δινοντας το αφμ σου και τοτε εσυ αποδεχεσαι και στελνεις τις δηλωσεις εσυ αν εχεις φυσικα και την σχετικη αδεια.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Ο λογιστης απο το λογιστικό γραφείο χρησιμοποιει τους δικούς του κωδικους για να κάνει την δήλωση; Οι επαγγελματιες λογιστες ναι, Οι αερτζηδες λογιστες κανουν με τους κωδικους των πελατων να γλιτωσουν καμια ΑΠΥ.

Ευχαριστώ

pakos

pakos

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Εγώ θα ειμαι ο υπάλληλος μισθωτος λογιστής της εταιρίας, που αν καταλαβαίνω καλά απο αυτά που γράφεις απλα θα παρω τους κωδικους της εταιρίας και θα μπω να υποβαλω την δήλωση;

Αρκετα χρόνια αυτη την διαδικασία ακολουθουσα σε Α.Ε.

Αλλά τώραμε τους κλειδάριθμους εχω λιγο μπερδευτει

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Εγώ θα ειμαι ο υπάλληλος μισθωτος λογιστής της εταιρίας, που αν καταλαβαίνω καλά απο αυτά που γράφεις απλα θα παρω τους κωδικους της εταιρίας και θα μπω να υποβαλω την δήλωση;

Αρκετα χρόνια αυτη την διαδικασία ακολουθουσα σε Α.Ε.

Αλλά τώραμε τους κλειδάριθμους εχω λιγο μπερδευτει

Δεν αλλαξε τιποτα με τους κλειδαριθμους.
Απλα με αυτους εχεις περισσοτερες δυνατοτητες στο συστημα.
Ακολουθα τον ιδιο τροπο.
Σαν μισθωτος που εισαι τοτε οπως ειπες θα στειλεις με τους κωδικους της ΕΠΕ

pakos

pakos

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
Συγνωμη αν γινομαι λιγο κουραστικός

Αλλά θα πάρω τους κωδικούς της ΕΠΕ και με αυτούς θα μπορώ να υποβαλω το ΦΠΑ, ΦΜΥ;

Σωστά

Αν αυτός αρνηθει να τους δώσει, εγώ μπορώ να βγάλω νέους;

Και ο κλειδάριθμος τι παραπάνω δυνατοτητες εχει;

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Συγνωμη αν γινομαι λιγο κουραστικός

Αλλά θα πάρω τους κωδικούς της ΕΠΕ και με αυτούς θα μπορώ να υποβαλω το ΦΠΑ, ΦΜΥ;

Σωστά

Αν αυτός αρνηθει να τους δώσει, εγώ μπορώ να βγάλω νέους; Ναι κανοντας εκ νεου αιτηση

Και ο κλειδάριθμος τι παραπάνω δυνατοτητες εχει; Μπορεις να αλλαξεις διευθυνση κατοικιας χωρις να πας μητρωο, να στελνεις εξουσιοδοτησεις κ.α.

ATGOLIARAS

ATGOLIARAS

*

• simple Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:
Τα Νομικά Πρόσωπα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να στείλουν οποιαδήποτε Δήλωση "μόνα τους" (εξάλλου πώς μπορεί το "νομικό πρόσωπο" να συμπληρώσει το εντύπο, να συνδεθεί και να το στείλει ;)). Προφανώς το στέλνει ένα φυσικό πρόσωπο, στο οποίο έχει γίνει σχετική εξουσιοδότηση με τους κωδικούς του Ν.Π. Αυτό το φυσικό πρόσωπο είναι είτε ο Διαχειριστής/Διευθύνων Σύμβουλος/Εταίρος είτε ο λογιστής.

http://www.gsis.gr/f...istopoihsh.html

http://www.gsis.gr/f...oihsh.html#q_26

http://www.gsis.gr/f...oihsh.html#q_27

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:
Atgoliaras εχεις απολυτο δικαιο.
Τα post τα δικα μου να θεωρηθουν ως μη γραφομενα.

pakos

pakos

*

• Silver members
  • 672 Δημοσιεύσεις:
ok αρα η λυση ποια ειναι;

Να παρω απο τον παλιο λογιστη που ειναι εξωτερικο γραφειο τους κωδικους που αφορούν την εταιρία και να κάνω εξουσιοδοτηση ηλεκτρονικά στον εαυτό μου που είμαι ο λογιστής μισθωτός της εταιρίας; και εχω τους προσωπικους μου κωδικούς.

Παίζει ρόλο που ο εξωτερικός λογιστής έχει στείλει ήδη 2-3 δηλώσεις της εταιρίας;

Ευχαριστω

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες