Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ?

- - - - -

• Please log in to reply
33 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

DENNIS

• simple Members
  • 370 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:?
σε μια υπάλληλο εμπορικης επιχείρησης έχουμε κάνει ατομική σύμαβαση για μείωση του μισθού 10% .Τώρα με τη σσε εμπορικών επιχειρήσεων πρέπει απο 01/08 πάλι να αλλάξω μισθο?(καθώς βγαίνει κατάτι λιγότερο απο την σσε).Και ο μισθός αυτοσ που πήρε για 2 μήνες ο μειωμένος σε έλεγχο θα θεωρηθεί σωστός?Και στην τελική γιατί πρεπει πρώτα να τα αλλαξουμε όλα για να τα ξαναλλάξουμε σε 1 μήνα,νυσάφι πια....

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

σε μια υπάλληλο εμπορικης επιχείρησης έχουμε κάνει ατομική σύμαβαση για μείωση του μισθού 10% .Τώρα με τη σσε εμπορικών επιχειρήσεων πρέπει απο 01/08 πάλι να αλλάξω μισθο?(καθώς βγαίνει κατάτι λιγότερο απο την σσε).Και ο μισθός αυτοσ που πήρε για 2 μήνες ο μειωμένος σε έλεγχο θα θεωρηθεί σωστός?Και στην τελική γιατί πρεπει πρώτα να τα αλλαξουμε όλα για να τα ξαναλλάξουμε σε 1 μήνα,νυσάφι πια....

Να πας και να διαβασης καλα...την ενοτητα <Γι οσους ρωτανε σχετικα με τις συλογικες συμβασεις εργασιας> γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα?
ΑΝ λοιπον ο εργοδοτης ΚΑΙ ο εργαζομενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μελη εργοδοτικων οργανωσεων,(το 90% δεν ειναι) η νεα ΣΣΕ του εμποριου που υπογραφηκε και ισχυει απο 1/8 ΔΕΝ τους καλυπτει,καλυπτει μονο τα μερη που την υπεγραψαν.

ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

DENNIS

• simple Members
  • 370 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:?

Να πας και να διαβασης καλα...την ενοτητα <Γι οσους ρωτανε σχετικα με τις συλογικες συμβασεις εργασιας> γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα?
ΑΝ λοιπον ο εργοδοτης ΚΑΙ ο εργαζομενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μελη εργοδοτικων οργανωσεων,(το 90% δεν ειναι) η νεα ΣΣΕ του εμποριου που υπογραφηκε και ισχυει απο 1/8 ΔΕΝ τους καλυπτει,καλυπτει μονο τα μερη που την υπεγραψαν.

γιατι για καποιο λόγο μου έβγαζε οτι δεν μπορούσα να ποστάρω απο εκει...και το αντεγραψα σε αλλη ενότητα...

Επισκέπτης-Επισκέπτης-

Επισκέπτης-Επισκέπτης-
  • Επισκέπτες
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ???

NIKOS_b

NIKOS_b

*

• Silver members
  • 942 Δημοσιεύσεις:

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ???

Σε νέες προσλήψεις ΝΑΙ
Δεν ανησυχώ γιαυτά που γνωρίζω ότι υπάρχουν, αλλά γιαυτά που πιθανόν υπάρχουν και δεν τα γνωρίζω

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Σε νέες προσλήψεις ΝΑΙ

Νομίζω ότι μπορεί να την εφαρμόσει και για τους ήδη εργαζόμενους.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:
Συγνώμη που συνεχίζω σε αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα να αναφερθώ σε μια απάντηση του συναδέλφου fazexa.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μπορούν να την εφαρμόσουν τα μη μέλη εργοδοτικών οργανώσεων ?Στην αρχή της ΣΣΕ γράφει ότι θα θέλαμε να γίνει σεβαστή από το σύνολο των εμπορικών επιχειρήσεων.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω καταμπερδευτεί με τις ΣΣΕ και τις αλλαγές που γίνονται.

ΣΩΤΗΡΗΣ

ΣΩΤΗΡΗΣ

SOTER

• simple Members
  • 237 Δημοσιεύσεις:
Δηλαδη δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης.Αυτό εννοεί.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:
Xωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν σε τηλ.επικοινωνία με το υπουργείο εργασίας μου είπαν ότι αν δεν είσαι μέλος για να εφαρμόσεις την νέα σύμβαση θα πρέπει να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι.Θα πρέπει λέει να συννενέσουν.
Αν είναι σωστό δεν το ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι και αυτά τα λίγα που ήξερα για τις μισθοδοσίες έχουν γίνει αχταρμας στο κεφάλι μου.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Xωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν σε τηλ.επικοινωνία με το υπουργείο εργασίας μου είπαν ότι αν δεν είσαι μέλος για να εφαρμόσεις την νέα σύμβαση θα πρέπει να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι.Θα πρέπει λέει να συννενέσουν.
Αν είναι σωστό δεν το ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι και αυτά τα λίγα που ήξερα για τις μισθοδοσίες έχουν γίνει αχταρμας στο κεφάλι μου.

Βλακείες σας είπανε. Διαβάστε στο ΔΕΝ μία έξοχη ανάλυση που βρίσκεται στο τεύχος 1604, σσ.808-810.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:
Ευχαριστώ doctor θα το διαβάσω,βέβαια το θέμα είναι πως θα πείσω την επιθεώρηση που θέλει και πρόγραμμα εντός 15 ημερών από την 1 Αυγούστου γιατί λέει ότι είναι συνναιτετική η νέα ΣΣΕ.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Ευχαριστώ doctor θα το διαβάσω,βέβαια το θέμα είναι πως θα πείσω την επιθεώρηση που θέλει και πρόγραμμα εντός 15 ημερών από την 1 Αυγούστου γιατί λέει ότι είναι συνναιτετική η νέα ΣΣΕ.

Πρόγραμμα;;;
Εννοείς πίνακα προσωπικού με τους νέους μισθούς. Μα η προθεσμία των 15 ημερών ισχύει σε περίπτωση αλλαγής μισθού, είτε αυτή γίνεται με ατομική σύμβαση, είτε μονομερώς από τον εργοδότη κατ'εφαρμογή της ΠΥΣ 6/2012, οπότε θεωρώ άστοχο τον διαχωρισμό που κάνει ο υπάλληλος του ΣΕΠΕ.

giannis7

giannis7

*

• simple Members
  • 162 Δημοσιεύσεις:
Kαι δεν είναι ο μόνος υπάλληλος του ΣΕΠΕ... Και σε μας τα ίδια είπαν, εντός 15ημέρου...

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδη δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης.Αυτό εννοεί.

Ετσι ακριβως αν ο εργοδοτης ειναι large :P και θελει να του δωση 2,000 δεν τον εμποδιζει κανεις να το κανη.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων.ΑΝ παρ ολα αυτα ο εργαζομενος βγαινει να παιρνει και παλι πανω απο την καινουργια,αυτα τα παραπανω θεωρουνται οικιοθελη παροχη οικιοθελη παροχη απο τον εργοδοτη, και δεν μπορει να του τα κοψη παρα μονο με την συναινεση του και αν εχει την συναινεση του ,και αν δεν ειναι μελη και οι δυο,τοτε μπορει να τον παει οχι μονο στην νεα ΣΣΕ εμποριου αλλα...και στην ΕΓΣΣΕ. πιστευω πως αυτο να ενοουσαι ο ΣΕΠΕ.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων.ΑΝ παρ ολα αυτα ο εργαζομενος βγαινει να παιρνει και παλι πανω απο την καινουργια,αυτα τα παραπανω θεωρουνται οικιοθελη παροχη οικιοθελη παροχη απο τον εργοδοτη, και δεν μπορει να του τα κοψη παρα μονο με την συναινεση του και αν εχει την συναινεση του ,και αν δεν ειναι μελη και οι δυο,τοτε μπορει να τον παει οχι μονο στην νεα ΣΣΕ εμποριου αλλα...και στην ΕΓΣΣΕ. πιστευω πως αυτο να ενοουσαι ο ΣΕΠΕ.

Το ξαναγράφω: Η μονομερής μείωση των μισθών μέσω της κατάργησης όλων των επιδομάτων (πλην των 4 και αν αυτά προβλέπονται) γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχει υπογραφεί ΣΣΕ.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:
"Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων."

Aπό 14/05/2013 για την συγκεκριμένη σύμβαση?

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.498 Δημοσιεύσεις:

"Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων."

Aπό 14/05/2013 για την συγκεκριμένη σύμβαση?

AN δεν υπογραφεί νέα, ναι, μπορεί.
Προσοχή όμως. Αν υπογραφεί πιο μετά, π.χ. 1.6.2013, τότε: είτε θα κάνει ατομικές συμβάσεις με το προσωπικό, είτε θα ακολουθήσει την νέα ΣΣΕ.

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 803 Δημοσιεύσεις:
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.Δυστυχώς προσπαθώ ακόμα να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου το τι γίνεται και οι απορίες είναι πολλές.Ευχαριστώ για όλα.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.530 Δημοσιεύσεις:

Το ξαναγράφω: Η μονομερής μείωση των μισθών μέσω της κατάργησης όλων των επιδομάτων (πλην των 4 και αν αυτά προβλέπονται) γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχει υπογραφεί ΣΣΕ.

Δηλαδη λες οτι τωρα που εχει υπογραφει νεα, ασχετως αν καλυπτει ή οχι την επιχειρηση και εμενα (μη μελη) δεν μπορει να μου κοψη τα επιδοματα που δεν προβλεπονται με τον νεο νομο?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες