Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

- - - - -

• Please log in to reply
44 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα!
Ήθελα την βοήθεια σας. η υποβολή δηλώσεων εισοδήματος οικονομικού έτους 2010 , 2011 γίνεται σήμερα μέσω ταξις ή πρέπει να πάνε υποχρεωτικά στις ΔΟΥ? και επιπλέον τι γίνεται αν δεν υπάρχουν αποδείξεις για τα έτη αυτά? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα!
Ήθελα την βοήθεια σας. η υποβολή δηλώσεων εισοδήματος οικονομικού έτους 2010 , 2011 γίνεται σήμερα μέσω ταξις ή πρέπει να πάνε υποχρεωτικά στις ΔΟΥ? και επιπλέον τι γίνεται αν δεν υπάρχουν αποδείξεις για τα έτη αυτά? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!

Καλημερα,

υποχρεωτικα στη ΔΟΥ,
Για το οικονομικο 2010 δεν γινεται τπτ αν δεν υπαρχουν αποδειξεις.
Για το οικονομικο 2011 θα επιβαρυνθει με προσθετο φορο λογω μη προσκομισης αποδειξεων οι οποιες θα επρεπε να ειναι το 10% του δηλωθεντος εισοδηματος. Ο επιπλεον φορος θα ισουται με το 10% των αποδειξεων που θα χρειαζονταν με βαση το δηλωθεν εισοδημα.

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

Καλημερα,

υποχρεωτικα στη ΔΟΥ,
Για το οικονομικο 2010 δεν γινεται τπτ αν δεν υπαρχουν αποδειξεις.
Για το οικονομικο 2011 θα επιβαρυνθει με προσθετο φορο λογω μη προσκομισης αποδειξεων οι οποιες θα επρεπε να ειναι το 10% του δηλωθεντος εισοδηματος. Ο επιπλεον φορος θα ισουται με το 10% των αποδειξεων που θα χρειαζονταν με βαση το δηλωθεν εισοδημα.

μαλιστα καταλαβα!! και φυσικα απο κει θα μας βγαλουν και την λυπητερη κατευθειαν ετσι? ή παμε καταθετουμε, παιρνανε τις δηλωσεις στο συστημα και μετα μαζι με την εκκαθαριση έρχονται και τα προστιμα ?

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:
Για να κατατεθει η δηλωση πληρωνεις το προστιμο 40 έως 60 € εκαστος αναλογα αν κοιμηθηκε καλα ο υπαλληλος και στη συνεχεια υστερα απο 2-3 χρονια (προσωπικη εμπειρα) γινεται η εκκαθαριση και ερχεται ακκαθαριστικο στο σπιτι με τον φορο.

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

Για να κατατεθει η δηλωση πληρωνεις το προστιμο 40 έως 60 € εκαστος αναλογα αν κοιμηθηκε καλα ο υπαλληλος και στη συνεχεια υστερα απο 2-3 χρονια (προσωπικη εμπειρα) γινεται η εκκαθαριση και ερχεται ακκαθαριστικο στο σπιτι με τον φορο.

:D :D :D :D :D συγνωμη που γελαω αλλα μου αρεσε αυτο το 2-3 χρονια!! καλα δεν υπαρχουν οι ανθρωποι ετσι? θα μου πεις βεβαια και εσυ 2-3 χρονια εκανες να τους υποβαλλεις την δηλωση αλλα τελος παντων δεν ειμαστε και ιδιοι..αυτοι ειναι το καλο και σωστο και αλανθαστο υπουργειο μας και εγω είμαι ο κακος φοροφυγας ελλην πολιτης! μαλιστα και κατι τελευταιο γιατι σε κουρασα 40 -60 ευρω ειναι το προστιμο εκπροθεσμης δηλωσης , αν βγαινει και φορος για πληρωμη πληρωνεις αλλο προστιμο πανω σε αυτον?

VLS

VLS

*

• simple Members
  • 108 Δημοσιεύσεις:
τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Οι συνεργατες στελνουν τις δηλωσεις για εκκαθαριση οποτε και εαν γουσταρουν και δεν εχουν καμμια επιπτωση. Αλλωστε τα τμηματα εισοδηματος ειναι σε αδεια απο αρχες Ιουλιου. Οι λογιστες αν δεν στειλουν τις δηλωσεις ειναι υπολογοι στο κρατος, στην εκκλησια, στον γειτονα , στον κουμπαρο της ξαδελφης κλπ ασε που πληρωνουμε και τεραστια προστιμα.

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

:D :D :D :D :D συγνωμη που γελαω αλλα μου αρεσε αυτο το 2-3 χρονια!! καλα δεν υπαρχουν οι ανθρωποι ετσι? θα μου πεις βεβαια και εσυ 2-3 χρονια εκανες να τους υποβαλλεις την δηλωση αλλα τελος παντων δεν ειμαστε και ιδιοι..αυτοι ειναι το καλο και σωστο και αλανθαστο υπουργειο μας και εγω είμαι ο κακος φοροφυγας ελλην πολιτης! μαλιστα και κατι τελευταιο γιατι σε κουρασα 40 -60 ευρω ειναι το προστιμο εκπροθεσμης δηλωσης , αν βγαινει και φορος για πληρωμη πληρωνεις αλλο προστιμο πανω σε αυτον?

Η εμπειρια που αναφερω δεν ειναι σε εκπροθεσμη αλλα σε συμπληρωματικη.
τα 40-60 ειναι το προστιμο και τα πληρωνεις κατα την καταθεση.
Οταν θα ερθει το εκκαθαριστικο πληρωνεις τον φορο χωρις επιπλεον προστιμο αλλα με προσαυξηση.

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

Η εμπειρια που αναφερω δεν ειναι σε εκπροθεσμη αλλα σε συμπληρωματικη.
τα 40-60 ειναι το προστιμο και τα πληρωνεις κατα την καταθεση.
Οταν θα ερθει το εκκαθαριστικο πληρωνεις τον φορο χωρις επιπλεον προστιμο αλλα με προσαυξηση.

ναι αυτο εννοουσα την προσαυξηση εκπροθέσμου αν η εκκαθαριση βγαζει φορο...μαλιστα!! σε ευχαριστω πάρα πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου!! σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι κάνεις και αν δεν έχεις πάει ακόμα διακοπές ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:
χαίρεται!! επανέρχομαι στο θέμα για μια ακομα ερώτηση. εντυπα ε1 για συμπληρωση δήλωσης 2010 2011 να απευθυνθώ στην δου?θα μου ΄δωσουν ή θα έχουν έλλειψει ως συνήθως. γνωριζει καποιος?

Andy

Andy

*

• Silver members
  • 1.086 Δημοσιεύσεις:

χαίρεται!! επανέρχομαι στο θέμα για μια ακομα ερώτηση. εντυπα ε1 για συμπληρωση δήλωσης 2010 2011 να απευθυνθώ στην δου?θα μου ΄δωσουν ή θα έχουν έλλειψει ως συνήθως. γνωριζει καποιος?

http://www.gsis.gr/o...e-docs_old.html

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

http://www.gsis.gr/o...e-docs_old.html

σε ευχαριστω θερμά!!!

Επισκέπτης-Μη λογιστής-

Επισκέπτης-Μη λογιστής-
  • Επισκέπτες
Γειά σου, ζήτα από την ΔΟΥ, άμα δεν έχουνε τότε βρές ή εκτύπωσε κάποιο κενό παλαιότερο έντυπο Ε1 σβήσε τις χρονολογίες του παλαιότερου οικονομικού έτους και γράψε οικ έτος 2012.

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

Γειά σου, ζήτα από την ΔΟΥ, άμα δεν έχουνε τότε βρές ή εκτύπωσε κάποιο κενό παλαιότερο έντυπο Ε1 σβήσε τις χρονολογίες του παλαιότερου οικονομικού έτους και γράψε οικ έτος 2012.

καλημερααααα!!!!να ρωτησω ξανα, αν σε ενα ετος(2010) η εκκαθαριση ειναι πιστωτικη τα χρηματα υπαρχει περιπτωση να τα παρει ο φορολογουμενος?

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

καλημερααααα!!!!να ρωτησω ξανα, αν σε ενα ετος(2010) η εκκαθαριση ειναι πιστωτικη τα χρηματα υπαρχει περιπτωση να τα παρει ο φορολογουμενος?

Εννοειται οτι τα παιρνει αν εχει η ΔΟΥ να τα δωσει :D

mairi899

mairi899

*

• simple Members
  • 112 Δημοσιεύσεις:

Εννοειται οτι τα παιρνει αν εχει η ΔΟΥ να τα δωσει :D

σε αυτο το Αν κολλαω και εγω! :rolleyes: :rolleyes:

rexblue

rexblue

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:
Μη κολλας θα τα δωσουν οταν εκδοθει το εκκαθαριστικο

Lefteris7

Lefteris7

*

• simple Members
  • 128 Δημοσιεύσεις:
Καλημέρα Συνάδελφοί

Που μπορώ να βρω το έντυπο Ε3 του οικονομικού έτους 2004 ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 797 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα Συνάδελφοί

Που μπορώ να βρω το έντυπο Ε3 του οικονομικού έτους 2004 ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις στη ΔΟΥ, ή σε κάποιο συνάδελφο. Όλοι κρατάμε κανένα για φωτοτυπίες.
Επίσης η εφαρμογή της Epsilon έχει όλα τα έντυπα, όλων των ετών.

Επισκέπτης-forologoumenos2012-

Επισκέπτης-forologoumenos2012-
  • Επισκέπτες
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρονικό όριο για τις φορολογικές δηλώσεις φυσικού προσώπου που μπορεί να κρατάει στο σπίτι ο φορολογούμενος? Θέλω να πώ δηλαδή, έχουμε στο σπίτι Ε1 από το 1990, μπορώ να πετάξω μερικά παλαιότερων ετών ή πρέπει να τα κρατήσω όλα μέχρι και το φετινό?

Επισκέπτης-sdfsdf-

Επισκέπτης-sdfsdf-
  • Επισκέπτες

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρονικό όριο για τις φορολογικές δηλώσεις φυσικού προσώπου που μπορεί να κρατάει στο σπίτι ο φορολογούμενος? Θέλω να πώ δηλαδή, έχουμε στο σπίτι Ε1 από το 1990, μπορώ να πετάξω μερικά παλαιότερων ετών ή πρέπει να τα κρατήσω όλα μέχρι και το φετινό?

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες