Προς το περιεχόμενο

ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μη μακρυγορώ .

Είναι γεγονός ότι πολλοί από μας είναι σχεδόν αδύνατο να προλάβουμε να είμαστε τυπικοί και να έχουμε μια υποτυπώδη προσωπική ζωή, τη λήξη υποβολής που έχει ορισθεί στις 31/07 .

Είναι επίσης γεγονός ότι γνωρίζουμε ότι και το Υπουργείο δεν τρέφει αυταπάτες απλά προσπαθεί να πιέσει καταστασείς .

Το πιο πιθανό λοιπόν είναι να μη δωθεί άλλη παράταση αλλά το σύστημα να μέινει ατύπως ανοιχτό για κάποιες μέρες ή ακόμη και ολόκληρο τον Αύγουστο .

Για να μη πιάνουμε πάλι τι κουβέντα για ποιούς λόγους καθυστέρησε να ανοίξει το σύστημα , το μπάχαλο με τις ηλεκτρονικές υποβολές , τις βεβαιώσεις αλλά και για μια ακόμη φορά των οδηγίων του Υπουργείο και πόσα ακόμη , να τι προτείνω .

Σε κάθε πόλη είτε υπάρχει τοπικός σύλλογος ή ακόμη και αν δεν υπάρχει , οι συνάδελφοι έχουν μια άλφα επικοινωνία .

Θα πρέπει λοιπον το προεδρείο του κάθε συλλόγου να μαζέψει ένα μέσο αριθμό από τις μη υποβλήθεισες δηλώσεις από κάθε γραφείο και να ΑΜΕΣΑ να επικοινωνήσει με την Ποφεε και να πει π[χ Κύριοι στη πόλη μας από τα τόσα γραφεία υπολείπονται τόσες δηλώσεις , κάντε τι θα κάνετε και είμαστε μαζί σας , ζητείστε άμεση ΕΠΙΣΗΜΗ παράταση διαφορετικά ΟΛΟΙ μαζί θα προβούμε σε αντίμετρα ......

Προσωπικά με προσβάλει το άτυπο (παρόλο που με βολεύει) και θα ήθελα οι συνεργάτες μας , επιτέλους ΜΙΑ (1) φορά να μας αντιμετωπίσουν ως έτσι και όχι ως μέσα παραγωγής φόρων ......

Νομίζω ότι έτσι θα υπάρχει και μια άμεση επαφή της Ποφεε με τους κατα τόπους συλλόγους και παράλληλα θα μετρήσουμε επιτέλους τις δυνάμεις μας .

Είναι ντροπή να παρακαλάμε να είμαστε καλά για να μπορέσουμε να στέλνουμε δηλώσεις .

Και είναι επίσης ευκξαιρία να δούμε πολλούς από τους συναδέλφους που παρακαλάνε πάντα τέτοιες εποχες για παρατάσεις, για το αν θέλουν να μπουν σε πιο δυναμικές και μαζικές κινητοποιήσεις .

Επαναλαμβάνω γι αμια ακόμη φορά ότι δεν διεκδικούμε παράταση , ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ανθρώπινες συνθήκες εργασίες και θα είναι ένα βήμα για να μπορέσουμε να γίνουμε πράγματι συνεργάτες με το Υπουργείο και επιτέλους κάποια στιγμή να μας αφουγκραστούν όχι μόνο για το συγκεκριμένο αίτημα αλλά και για άλλες πάγιες προτάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πει πολλές φορές την απόψη μου επί του θέματος...

το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πιέσουμε τις τοπικές μας ενώσεις να αποστείλουν δελτίου τύπου

προς την ΠΟΦΕΕ είτε ανήκουν είτε όχι σ'αυτήν όχι να ζητάμε όχι να παρακαλάμε αλλά να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ τα αυτονόητα!!!

Διαφορετικά να ξέρουμε ότι δεν εκπροσωπούμαστε από κανέναν αλλά από μόνο από τον εαυτό μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΚΑΙ 49 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ

ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ΔΕΛΤΙΟ

BROSTER

ΞΕΚΙΝΑΜΕ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συμφωνώ απόλυτα!!!!! Πάντως,σχετικά με δηλώσεις, όσους ρώτησα ο καθένας έχει σίγουρα πάνω από 100 δηλώσεις ακόμα και 31/7 αδύνατο......!!!! Έτσι πως τα έκαναν και ΦΠΑ δεν ξέρω πως θα πάρουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

191 to go.... :D:unsure::wacko::(:ph34r: - Να γελάσω ή να κλάψω? :blink::P

Το θέμα είναι ότι μερικές δηλώσεις (2-3) για να γίνουν προυποθέτουν και κάτι εκπρόθεσμες διακοπές για να γλυτώσουν το 500άρικο από άλλους συναδέλφους και πως να τους πιέσω τους ανθρώπους όταν ξέρω εκ των πραγμάτων ότι δεν προλαβαίνουν με τίποτα λόγω δηλώσεων να στηθούν και να περάσουν από όλα τα τμήματα ειδικά όταν δεν έχουν προσωπικό...

ΑΠΔ τελείωσα, ΦΜΥ τελείωσα, ΦΠΑ μείνανε καμιά 35αριά που ως συνήθως τους κυνηγάω να μου φέρουνε τιμολόγια εδώ και 10 μέρες (δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω από το να παίρνω τηλέφωνα για αυτό το λόγο....).... Τουλάχιστον αυτές τις τελευταίες μέρες με εξαίρεση 2-3 εκκρεμοτητούλες δεν έχω πολλά άλλα να ασχοληθώ... Οπότε μου δίνω 30-40% να προλάβω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε BROSTER, σωστά όσα γράφεις για το γεγονός ότι δεν προλαβαίνουμε, αλλά δεν συμφωνώ να στείλουμε εμείς τα αιτήματα στην ΠΟΦΕΕ και εκείνη στο ΥΠΟΙΚ. Γιατί να μη τα στείλουμε κατ΄ευθείαν στο Υπουργείο, και εν πάσει περιπτώσει ποιός είναι ο ρόλος της Ομοσπονδίας ; Να συλλέγει υπογραφές και με τις πλάτες τις δικές μας να κάνει παραστάσεις για παρατάσεις ; Να στέλνει το αίτημα, αφού προηγηθούν οι τοπικές ενώσεις, ή να έλθει άμεσα σε επικοινωνία με εμάς, τους Συλλόγους. για να κανονίσουμε μια ενιαία αντιμετώπιση του προβλήματος; Και το θέτω αυτό, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι, ότι οι ανωτεροβάθμιες οργανώσεις, πέραν από το να εκδίδουν ανακοινώσεις της τελευταίας στιγμής για "επιτυχία" στις παρατάσεις, όταν έχουν φτάσει στα ουράνια οι διαμαρτυρίες των συναδέλφων μέσα από αυτό το forum. Δεν λέω να αγνοήσουμε την ΠΟΦΕΕ, όπως μερικοί θα σκεφθούν, αλλά να έλθει αρωγός, μπροστάρης στα αιτήματά μας και όχι ουραγός, ακολουθώντας το "οι έσχατοι έσονται πρώτοι" όταν κάνουμε μεταβολή στον βηματισμό μας. Ζητώ να σκύψει πάνω στα προβλήματά μας και να δώσει λύσεις σε συνεργασία μαζί μας, να επεξεργαστούμε μαζί τις προτάσεις του κάθε συλλόγου, όπως του δικού μας και των Χανιωτών, αλλά και μεμονωμένων συναδέλφων. Ολα αυτά είναι θεωρητικά, αφού έχουν ήδη δρομολογηθεί οι αλλαγές, ερήμην των επίσημων εκπροσώπων μας, αφού η ΠΟΦΕΕ άργησε ως συνήθως να κινηθεί. Αυτή είναι η άποψή μου και δεν θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε BROSTER, σωστά όσα γράφεις για το γεγονός ότι δεν προλαβαίνουμε, αλλά δεν συμφωνώ να στείλουμε εμείς τα αιτήματα στην ΠΟΦΕΕ και εκείνη στο ΥΠΟΙΚ. Γιατί να μη τα στείλουμε κατ΄ευθείαν στο Υπουργείο, και εν πάσει περιπτώσει ποιός είναι ο ρόλος της Ομοσπονδίας ; Να συλλέγει υπογραφές και με τις πλάτες τις δικές μας να κάνει παραστάσεις για παρατάσεις ; Να στέλνει το αίτημα, αφού προηγηθούν οι τοπικές ενώσεις, ή να έλθει άμεσα σε επικοινωνία με εμάς, τους Συλλόγους. για να κανονίσουμε μια ενιαία αντιμετώπιση του προβλήματος; Και το θέτω αυτό, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι, ότι οι ανωτεροβάθμιες οργανώσεις, πέραν από το να εκδίδουν ανακοινώσεις της τελευταίας στιγμής για "επιτυχία" στις παρατάσεις, όταν έχουν φτάσει στα ουράνια οι διαμαρτυρίες των συναδέλφων μέσα από αυτό το forum. Δεν λέω να αγνοήσουμε την ΠΟΦΕΕ, όπως μερικοί θα σκεφθούν, αλλά να έλθει αρωγός, μπροστάρης στα αιτήματά μας και όχι ουραγός, ακολουθώντας το "οι έσχατοι έσονται πρώτοι" όταν κάνουμε μεταβολή στον βηματισμό μας. Ζητώ να σκύψει πάνω στα προβλήματά μας και να δώσει λύσεις σε συνεργασία μαζί μας, να επεξεργαστούμε μαζί τις προτάσεις του κάθε συλλόγου, όπως του δικού μας και των Χανιωτών, αλλά και μεμονωμένων συναδέλφων. Ολα αυτά είναι θεωρητικά, αφού έχουν ήδη δρομολογηθεί οι αλλαγές, ερήμην των επίσημων εκπροσώπων μας, αφού η ΠΟΦΕΕ άργησε ως συνήθως να κινηθεί. Αυτή είναι η άποψή μου και δεν θα επανέλθω.

Προσωπικά δε διαφωνώ καθόλου με ότι λέτε , απλά θέλησα να το θέσω έτσι για να πάμε , πως να το πω , ιεραρχικά .....

Κατά τη δική μου γνώμη , η ίδια η Ποφεε θα έπρεπε ΉΔΗ να είχε σκέφτεί κάτι ανάλογο .....

Επίσης ένας άλλος σημαντικός λόγος που το έθεσα έτσι είναι ακριβώς επειδή πολλές πόλεις είτε δεν έχουν κάποιο Σύλλογο είτε αυτός είναι ανενεργός και έτσι θα είναι δύσκολο να σταλθεί από μεμωνομένα άτομα και να ληφθούν σοβαρά υπόψη (όχι ότι τη Ποφεε την υπολογίζουν αλλά λέμε τώρα) .

Άλλωστε μια ιδέα πρότειναι και μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω .

Η δική μου δέσμευση είναι ότι τουλάχιστον για την περιοχή μας θα έχω ένα μέσο αριθμό Δευτέρα με Τρίτη , ΑΜΕΣΑ λοιπόν θα πρέπει σε όλες τις πόλεις να γίνει από σήμερα κιόλας μια καταμέτρηση έτσι ώστε τη Τετάρτη να σταλούν από κάθε σύλλογο ή εκπρόσωπο ΚΑΙ στη Ποφεε ΚΑΙ στο Υπουργειο . Εν ανάγκη μπορούμε να βάλουμε και ονόματα γραφείου απλά επείδη αυτό είναι χρονοβόρο για αυτό και πρότεινα έναν μέσο όρο τουλάχιστο .

Για μένα και μία δήλωση συναδέλφου να φύγει εκπρόθεσμα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε τα τυπικά, επί της ουσίας συμφωνούμε όλοι...ΣΑΒΒΑΤΟ 21/07/2012 ΩΡΑ 23.11 και στέλνω ακόμη δηλώσεις............γιατί;γιατί;;γιατί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε διαφωνώ καθόλου με ότι λέτε , απλά θέλησα να το θέσω έτσι για να πάμε , πως να το πω , ιεραρχικά ..... Κατά τη δική μου γνώμη , η ίδια η Ποφεε θα έπρεπε ΉΔΗ να είχε σκέφτεί κάτι ανάλογο ..... Επίσης ένας άλλος σημαντικός λόγος που το έθεσα έτσι είναι ακριβώς επειδή πολλές πόλεις είτε δεν έχουν κάποιο Σύλλογο είτε αυτός είναι ανενεργός και έτσι θα είναι δύσκολο να σταλθεί από μεμωνομένα άτομα και να ληφθούν σοβαρά υπόψη (όχι ότι τη Ποφεε την υπολογίζουν αλλά λέμε τώρα) . Άλλωστε μια ιδέα πρότειναι και μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω . Η δική μου δέσμευση είναι ότι τουλάχιστον για την περιοχή μας θα έχω ένα μέσο αριθμό Δευτέρα με Τρίτη , ΑΜΕΣΑ λοιπόν θα πρέπει σε όλες τις πόλεις να γίνει από σήμερα κιόλας μια καταμέτρηση έτσι ώστε τη Τετάρτη να σταλούν από κάθε σύλλογο ή εκπρόσωπο ΚΑΙ στη Ποφεε ΚΑΙ στο Υπουργειο . Εν ανάγκη μπορούμε να βάλουμε και ονόματα γραφείου απλά επείδη αυτό είναι

χρονοβόρο για αυτό και πρότεινα έναν μέσο όρο τουλάχιστο . Για μένα και μία δήλωση συναδέλφου να φύγει εκπρόθεσμα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ .

συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ εδώ στα ίδια χάλια.Συμφωνώ μαζί σας.Εχουμε πάψει να ζούμε σαν άνθρωποι.

Δεν εχουμε οικογένεια,σπίτι, δεν μπορούμε να λείψουμε ουτε μισή μέρα.Για να επισκεφτώ

αύριο τα παιδιά μου στην κατασκήνωση πρέπει να κάνω 5 και 5 ωρες ταξιδι αυθημερον,

αφου θα εχω έρθει και ενα τριωρο το πρωι να στειλω καμια δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ "ΣΩΣΤΑ " ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΗΛ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ¨"ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΑΣ"! ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΓΩ Η ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΦΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ Α Υ Ρ Ι Ο ΚΑΙ ΟΛΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΥΛΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ.ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΜΑΣ ΚΛΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή είναι ωραία , μην αγχωνεσταί για τίποτα , όλα θα γίνουν , κάντε μια βουτιά να σας φύγει το αγχός και ξανασυνεχίζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ώρες αισθάνομαι ότι η γυναίκα μου και ιδίως τα παιδιά μου είναι πραγματικά άτυχα που έχουν πατέρα ένα μονίμως εξαφανισμένο τύπο... :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιωργος

Θα γινω λιγο αντυπαθης αλλα θελω να τα πω.. Καθε χρονο γκρινιαζουμε για παραταση και απο τους πρωτους κι εγω.. Δουλευουμε μεχρι αργα και οι περισσοτεροι και κυριακες ... Και φυσιολογικο ειναι να το Θελουμε... Τι θα γινοταν ομως αν απο την αρχη ξεραμε οτι οι δηλωσεις ληγουν 15 Αυγουστου; Θα σχολουσαμε πιο νωρις θα δουλευαμε πιο λιγες κυριακες και στις 10 Αυγουστου παλι θα φωναζαμε για παραταση... Εγω το εχω παρει αποφαση... Ο χρονος εχει 10 μηνες.. Οι 2 ειναι αφιερωμενοι στην δουλεια... Παλι καλα που εχουμε δουλεια... Παλι καλα που ειναι και οι δηλωσεις.. Τουλαχιστον αυτες τις πληρωνουν ... Κι εγω δεν προλαβαινω... Παντρευομαι και βαφτιζω την κορη μου 28 Ιουλιου.. Θα παντρευομαι και θα σκεφτομαι δηλωσεις; Οχι βεβαια!!! Αποφασησα να πω αντιο στο αγχος.. 10 χρονια αγχονομαι και δεν εχω στειλει ποτε εκπροθεσμη δηλωση επειδη δεν προλαβα.. Κερδισα κατι;;

Χαλαρωστε η παραταση θα δωθει οσο χρειαστει για να τελειωσουμε ολλοι... Οπως καθε χρονο.. Ο Αυγουστος ειναι ολος δικος μας!! Και ο Σεπτεμβρης καλοκαιρι ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ "ΣΩΣΤΑ " ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΗΛ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ¨"ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΑΣ"! ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΓΩ Η ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΦΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ Α Υ Ρ Ι Ο ΚΑΙ ΟΛΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΥΛΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ.ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΜΑΣ ΚΛΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ.....

Όταν ο δικός μου γιος ήταν 4 ετών έβαζε τον άντρα μου για ύπνο, και κατέβαινε με τα πιτζαμάκια και τα παντοφλάκια του στο γραφείο 2-3 η ώρα το πρωί.....πίστευα ότι κάποτε όλα αυτά θα διορθωθούν.

Τώρα που είναι 15 χρονών, το μόνο που άλλαξε, είναι ότι πλέον δεν κατεβαίνει να μου κάνει παρέα, το έχει πάρει απόφαση... μπορεί και χωρίς εμένα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινω λιγο αντυπαθης αλλα θελω να τα πω.. Καθε χρονο γκρινιαζουμε για παραταση και απο τους πρωτους κι εγω.. Δουλευουμε μεχρι αργα και οι περισσοτεροι και κυριακες ... Και φυσιολογικο ειναι να το Θελουμε... Τι θα γινοταν ομως αν απο την αρχη ξεραμε οτι οι δηλωσεις ληγουν 15 Αυγουστου; Θα σχολουσαμε πιο νωρις θα δουλευαμε πιο λιγες κυριακες και στις 10 Αυγουστου παλι θα φωναζαμε για παραταση... Εγω το εχω παρει αποφαση... Ο χρονος εχει 10 μηνες.. Οι 2 ειναι αφιερωμενοι στην δουλεια... Παλι καλα που εχουμε δουλεια... Παλι καλα που ειναι και οι δηλωσεις.. Τουλαχιστον αυτες τις πληρωνουν ... Κι εγω δεν προλαβαινω... Παντρευομαι και βαφτιζω την κορη μου 28 Ιουλιου.. Θα παντρευομαι και θα σκεφτομαι δηλωσεις; Οχι βεβαια!!! Αποφασησα να πω αντιο στο αγχος.. 10 χρονια αγχονομαι και δεν εχω στειλει ποτε εκπροθεσμη δηλωση επειδη δεν προλαβα.. Κερδισα κατι;;

Χαλαρωστε η παραταση θα δωθει οσο χρειαστει για να τελειωσουμε ολλοι... Οπως καθε χρονο.. Ο Αυγουστος ειναι ολος δικος μας!! Και ο Σεπτεμβρης καλοκαιρι ειναι!

Δεν είναι ακριβώς έτσι , φίλε μου. Αν το πρόγραμμα ανοίξει την 1/1 ή την 1/2 και κλείσει την 30/6 δεν θα δουλέψεις πιο άνετα ; Φυσικά και απαραίτητα με την προϋπόθεση να έρχονται έγκαιρα οι βεβαιώσεις από Ασφαλιστικά Ταμεία , Ασφάλειες, Δάνεια κ.λ.π.

Κανείς από μας δεν θέλει παρατάσεις, θέλουμε όλοι μας να έχουμε ομαλή οικογενειακή ζωή και θυμήσου τα προηγούμενα χρόνια που γνωρίζαμε από πριν τις ημερομηνίες μέχρι 31/3, 30/4,31/5 και όλοι προλαβαίναμε. Δεν σου λέει τίποτε αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουμε τα τυπικά, επί της ουσίας συμφωνούμε όλοι...ΣΑΒΒΑΤΟ 21/07/2012 ΩΡΑ 23.11 και στέλνω ακόμη δηλώσεις............γιατί;γιατί;;γιατί;;

επί της ουσίας...... ΚΥΡΙΑΚΗ με σπασμένο το ένα πόδι από 08/07/2012 και σοβαρό διάστρεμμα στο άλλο (έμεινα στο κρεβάτι ακινητοποιημένη 5 μέρες)και εφόσον γλίτωσα το εγκεφαλικό στις 13/07 με την παράταση που έδωσαν το πήρα απόφαση να μην ξαναπώ γιατί γιατί γιατί αλλά ότι είμαι και τυχερή γιατί έχω το γραφείο στο σπίτι και δεν είναι υποχρεωμένοι οι δικοί μου να με μεταφέρουν τα μεσάνυχτα και τα πρωινά.

φίλοι μου έχω τελειώσει με ΑΠΔ ΚΑΙ ΦΕΕ,ΦΜΥ στα ΦΠΑ αφήνω τα μικρά και πιστωτικά, τις δηλώσεις πιστεύω ότι θα τις καταφέρω μέχρι τις 31/07 μα εγκεφαλικό για χάρη τους δεν θα πάθω.

ΥΓ Το ότι αυτό το κράτος δεν φροντίζει τους πολίτες του το ανακαλύπτουμε με το σκληρότερο τρόπο κάθε μέρα, σ αυτό το κράτος πρέπει εμείς να μάθουμε να προστατεύουμε τους εαυτούς μας, ειδικά σ αυτή την δουλειά που δεν μπορείς ούτε να αρρωστήσεις, είναι απαραίτητο να μπαίνει ένα πρόγραμμα.

συνάδελφοι είμαι σίγουρη θα τα καταφέρουμε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο δικός μου γιος ήταν 4 ετών έβαζε τον άντρα μου για ύπνο, και κατέβαινε με τα πιτζαμάκια και τα παντοφλάκια του στο γραφείο 2-3 η ώρα το πρωί.....πίστευα ότι κάποτε όλα αυτά θα διορθωθούν.

Τώρα που είναι 15 χρονών, το μόνο που άλλαξε, είναι ότι πλέον δεν κατεβαίνει να μου κάνει παρέα, το έχει πάρει απόφαση... μπορεί και χωρίς εμένα :(

Μακαρι τουλαχιστον να ειναι καλά τα παιδάκια μας!

Πριν λίγο μου δήλωσε οτι θέλει να γίνει και αυτός λογιστής οταν μεγαλωσε και εγω δεν ξέρω αν θα πρεπει να χαρω....θέλω να μπορει ναι χαιρεται τις Κυριακες του με τα παιδάκια του εκτός γραφείου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...