Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΣΒΕΣΤΗ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ


ΠΕΤΡΟΣ

Ερώτηση

Ατομικη επιχειρηση με αντικειμενο την ενοικιαση τουριστικου σκαφους κανει διακοπη στις 31/01/2012. Εχει αγορασει σκαφος τον 7/2004 ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ . Δεν εκανε ποτε αποσβεσεις εως τη διακοπη και στην διακοπη υποβαλε δελτιο αυτοπαραδοσης με αξια 4500,00 euro.Δεν κατατεθηκε εγκαιρα η εκκαθαριστικη ΦΠΑ για το 2011 ουτε και η περιοδικη για α τριμηνο του 2012 (απο καθαρη αμελεια οχι δικη μου ειναι φιλος πελατη μου)και οταν χρειαστηκε καποια βεβαιωση και αυτα φανηκανε τον στειλανε στον ελεγχο που ειχε γινει η διακοπη και εκει του λεει καποιος ελεγκτης οτι πρεπει τελικα να γινει διορθωση στο δελτιο αυτοπαραδοσης με αξια το αναποσβεστο βαση των χρονων του σκαφους(αποσβενονται κλιμακωτα) ποσο περιπου 33000,00Χ23%=7590,00........... Μα ειναι δυνατον να ευσταθει κατι τετοιο οταν ειναι αγορασμενο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ το 2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν και δεν ασχολουμε με τουριστικα σκαφη,

μπορουμε να ξερουμε γιατι αγοραστηκε το σκαφος χωρις ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΙΔ.ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΠΠΑΛΑΓΗ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομικη επιχειρηση με αντικειμενο την ενοικιαση τουριστικου σκαφους κανει διακοπη στις 31/01/2012. Εχει αγορασει σκαφος τον 7/2004 ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ . Δεν εκανε ποτε αποσβεσεις εως τη διακοπη και στην διακοπη υποβαλε δελτιο αυτοπαραδοσης με αξια 4500,00 euro.Δεν κατατεθηκε εγκαιρα η εκκαθαριστικη ΦΠΑ για το 2011 ουτε και η περιοδικη για α τριμηνο του 2012 (απο καθαρη αμελεια οχι δικη μου ειναι φιλος πελατη μου)και οταν χρειαστηκε καποια βεβαιωση και αυτα φανηκανε τον στειλανε στον ελεγχο που ειχε γινει η διακοπη και εκει του λεει καποιος ελεγκτης οτι πρεπει τελικα να γινει διορθωση στο δελτιο αυτοπαραδοσης με αξια το αναποσβεστο βαση των χρονων του σκαφους(αποσβενονται κλιμακωτα) ποσο περιπου 33000,00Χ23%=7590,00........... Μα ειναι δυνατον να ευσταθει κατι τετοιο οταν ειναι αγορασμενο ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ το 2004

Τελικα οντως ειναι ετσι γιατι το σκαφος περναει με την αυτοπαραδοση στον ιδιο αλλα σαν ιδιωτης οποτε θα πρεπαι να πληρωσει τον αναλογουν φπα που γλιτωσε οταν το πηρε σαν επαγγελματιας ασχετα αν το πηρε χωρις φπα.

Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποια αλλη λυση απο συναδελφο που αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα ωστε να μειωναμε το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...