Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?

- - - - -

• Please log in to reply
121 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

HURRICANE33

HURRICANE33

*

• Silver members
  • 999 Δημοσιεύσεις:
Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που πρέπει να προσκομίσουν με τη δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού.Αυτό το πιστοποιητικό το δίνει η αντίστοιχη ΔΟΥ της ξένης χώρας?Δηλαδή αναφέρει ότι ο κάτοικος εξωτερικού φορολογήθηκε για τα εισοδήματά του στη χώρα διαμονής (Κύπρο στην δική μου περίπτωση)?Είναι μια απλή βεβαίωση ή ένα συγκεκριμένο έντυπο?Και αν δεν προσκομιστεί θα φορολογηθεί για όλα τα εισοδήματά του στην Ελλάδα?Παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει να λύσω τις απορίες μου.Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

dhatzi

dhatzi

dhatzi

• Silver members
  • 671 Δημοσιεύσεις:
http://www.taxheaven...r/view/id/14133
Τα λίγα λόγια ...ζάχαρη και τα καθόλου ...μέλι!
dhatzi

Δήμητρα

Δήμητρα

*

• simple Members
  • 239 Δημοσιεύσεις:
Τι γίνετε τελικά με αθτο το πιστοποιητικό? πρέπει να το πάρουν όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού ή μόνο αυτοί που φέτος έγιναν κάτοικοι εξωτερικού???
Πολλοί από αυτους τώρα βρίσκονται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσκομίσουν εμπρόθεσμα με την υποβολή της δήλωσης και την υποβολή του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας , το οποίο παίρνουν από τα προξενεία????

broster

broster

*

• Silver members
  • 4.965 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ:Μπάσκετ,Γυμναστική(άνω-κάτω γνάθου και στομαχικοί),διάβασμα(λέμε τώρα),και πάρα πολύ κουβέντα!!
    ΕΛΕΝΗ: Θέλετε να μάθετε αλήθεια?(ελπίζω να μη το διαβάσει)χε χε

Τι γίνετε τελικά με αθτο το πιστοποιητικό? πρέπει να το πάρουν όλοι οι κάτοικοι εξωτερικού ή μόνο αυτοί που φέτος έγιναν κάτοικοι εξωτερικού???
Πολλοί από αυτους τώρα βρίσκονται στην Ελλάδα και δεν υπάρχει η δυνατότητα να προσκομίσουν εμπρόθεσμα με την υποβολή της δήλωσης και την υποβολή του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας , το οποίο παίρνουν από τα προξενεία????

Το σωστό είναι αυτό που λέει η εγκύκλιος , αλλά η δική μου ερώτηση είναι πως θα γίνει η φορολογήση στην Ελλάδα αν κάποιος δεν φέρει το πιστοποιητικό ? Χώρια που αν κάποιος πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστηρία μάλλον το κερδίζει ......

HURRICANE33

HURRICANE33

*

• Silver members
  • 999 Δημοσιεύσεις:
Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το πιστοποιητικό.Έχω μπερδευτεί πραγματικά.Εγώ ενημέρωσα έναν κάτοικο Κύπρου να το πάρει από την εφορία του και να μου το στείλει με φαξ.Τώρα αν δεν το παραλάβει θα τη στείλω έτσι τη δήλωση και αν τον βρουν, τον βρήκανε, τι να πω?

IDO

IDO

*

• Silver members
  • 1.377 Δημοσιεύσεις:

Το σωστό είναι αυτό που λέει η εγκύκλιος , αλλά η δική μου ερώτηση είναι πως θα γίνει η φορολογήση στην Ελλάδα αν κάποιος δεν φέρει το πιστοποιητικό ? Χώρια που αν κάποιος πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστηρία μάλλον το κερδίζει ......

Μα οποιοσδήποτε πάει το Ελληνικό Κράτος στα Δικαστήρια εξωτερικού κερδίζει. :)

Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το πιστοποιητικό.Έχω μπερδευτεί πραγματικά.Εγώ ενημέρωσα έναν κάτοικο Κύπρου να το πάρει από την εφορία του και να μου το στείλει με φαξ.Τώρα αν δεν το παραλάβει θα τη στείλω έτσι τη δήλωση και αν τον βρουν, τον βρήκανε, τι να πω?

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που πρέπει να προσκομίσουν με τη δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού.Αυτό το πιστοποιητικό το δίνει η αντίστοιχη ΔΟΥ της ξένης χώρας?Δηλαδή αναφέρει ότι ο κάτοικος εξωτερικού φορολογήθηκε για τα εισοδήματά του στη χώρα διαμονής (Κύπρο στην δική μου περίπτωση)?Είναι μια απλή βεβαίωση ή ένα συγκεκριμένο έντυπο?Και αν δεν προσκομιστεί θα φορολογηθεί για όλα τα εισοδήματά του στην Ελλάδα?Παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει να λύσω τις απορίες μου.Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Το θέμα είναι ότι κάτι άλλο είχαν στο μυαλό τους σχετικά με αυτή την εγκύκλιο.

Τον τυπικό κόσμο τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια βέβαια...
Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκεν την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν. Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, 1851-1911

MXalit

MXalit

TaxSys

• Silver members
  • 1.450 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Σκάκι, Τένις, Ποδόσφαιρο, Σινεμά, Τσιπουροπαρέα
Εχει συγκεκριμένη ονομασία το έντυπο ή το ζητάμε σε ελεύθερη μετάφραση?
Στέλνω τον κόσμο και δεν ξέρουν τι ζητάνε :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:
kai τελικα οι δηλωσεις στην δου εως 2/7 η ηλεκτρονικα
και αν ζητηθουν τα δικαιολογητικα
παμε και το πιστοποιητικο?

THO

THO

*

• simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:
Εννοείται κλέρυ και πες μου πως ρισκάρεις εσύ να στείλεις τη δήλωση χωρίς πιστοποιητικό. Καλύτερα το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο - Δεκέμβριο και με προστιματάκι, παρά να τον πάρεις τώρα στο λαιμό σου.

markos347

markos347

*Πτέραρχος*

• simple Members
  • 146 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ενασχόληση με ανθρώπους, ότι εκκρίνει άφθονη αδρεναλίνη με πεπιεσμένη λογική, Κολύμπι, Τρέξιμο, Ποδήλατο, Αναρρίχηση, Οδήγηση, Ταξίδια, Κατασκηνώσεις, Φύση.

Εχει συγκεκριμένη ονομασία το έντυπο ή το ζητάμε σε ελεύθερη μετάφραση?
Στέλνω τον κόσμο και δεν ξέρουν τι ζητάνε :)

Α) Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για τις χώρες με τις οποίες έχουμε υπογράψει ΣΑΔΦΕ.

Β) Αντίγραφο της Δήλωσης Εισοδήματος και πιστοποιητικό κατοικίας για τις υπόλοιπες χώρες.
Είμαι ακόμη εδώ "υπακούωντας" αυτούς που δεν κατανοώ, μονάχα για να τους δώσω την ευκαιρία, το κύρος και τη δύναμη να συνεχίσουν να πράττουν όλα αυτά που ελπίζω να ζήσω σήμερα.

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:

Εννοείται κλέρυ και πες μου πως ρισκάρεις εσύ να στείλεις τη δήλωση χωρίς πιστοποιητικό. Καλύτερα το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο - Δεκέμβριο και με προστιματάκι, παρά να τον πάρεις τώρα στο λαιμό σου.

επομενως χειρογραφη δηλωση στη δου με επισυναπτομενο πιστοποιητικο
γνωριζουν στο υπουργειο ποσο καιρο θα παρει για εκδοση και αποστολη

Επισκέπτης-HURRICANE13-

Επισκέπτης-HURRICANE13-
  • Επισκέπτες
Φαντάζομαι ότι οι αντίστοιχες ΔΟΥ των κρατών με τα οποία έχουμε υπογράψει ΣΑΔΦΕ θα γνωρίζουν για το πιστοποιητικό και θα το δώσουν στον φορολογούμενο.Εγώ έχω ήδη πει σε έναν Κύπριο που έχω να πάει να το ζητήσει και περιμένω νέα του!Μόλις με πάρει θα σας ενημερώσω!Περιμένω κι εγώ να δω τι θα του πούνε!

ΓΙΩΤΗΣ

ΓΙΩΤΗΣ

*

• simple Members
  • 174 Δημοσιεύσεις:
ωραια και η πολ 1145 καλο και το αρθρο,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποιος εκδιδει το πιστοποιητικο αυτο ??? το ξενο κρατος η η αρμοδια ελληνικη δου,γιατι αν ειναι το δευτερο εχω περιπτωση κατοικου αυστραλιας που ενω κανει φορολογικες δηλωσεις στην αυστραλια κανονικα καθε χρονο τωρα πρεπει να κανει και εδω για 1 ιχ και 1 σπιτι που αγορασε,στην αρμοδια δου το αφμ του ειναι ενεργο απο πριν φυγει για εξωτερικο και δεν τον εμφανιζει κατοικο εξωτερικου ,εχει κανεις ιδεα τι θα πρεπει να κανει???απο τα διαβατηρια και τις δηλωσεις εξωτερικου θα δεχθει η δου να τον μεταβαλει σε κατοικο εξωτερικου με αντικλητο???
be cool and be smarter

DM2010

DM2010

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:
Πληρώνουν 80 Ευρω και το παιρνουν την ιδια μερα απο την ΔΟΥ τους για Κυπρο αναφερομαι.Περιμενω αυριο να μου το στηλει με mail.

THO

THO

*

• simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:

επομενως χειρογραφη δηλωση στη δου με επισυναπτομενο πιστοποιητικο
γνωριζουν στο υπουργειο ποσο καιρο θα παρει για εκδοση και αποστολη

Κατ' αρχάς να δούμε μέχρι πότε θα πάρουν παράταση οι δηλώσεις, φαντάζομαι μέχρι Σεπτέμβριο. Οπότε παίζει να είναι ηλεκτρονικές και εμπρόθεσμες. Εσύ Κλέρυ θα έβαζες τόκους καταθέσεων από λογαριασμό ταμιευτηρίου (πχ 100 ευρώ ετησίως) ο οποίος χρησιμοποιείται για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ κλπ σαν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα?

THO

THO

*

• simple Members
  • 387 Δημοσιεύσεις:

ωραια και η πολ 1145 καλο και το αρθρο,αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποιος εκδιδει το πιστοποιητικο αυτο ??? το ξενο κρατος η η αρμοδια ελληνικη δου,γιατι αν ειναι το δευτερο εχω περιπτωση κατοικου αυστραλιας που ενω κανει φορολογικες δηλωσεις στην αυστραλια κανονικα καθε χρονο τωρα πρεπει να κανει και εδω για 1 ιχ και 1 σπιτι που αγορασε,στην αρμοδια δου το αφμ του ειναι ενεργο απο πριν φυγει για εξωτερικο και δεν τον εμφανιζει κατοικο εξωτερικου ,εχει κανεις ιδεα τι θα πρεπει να κανει???απο τα διαβατηρια και τις δηλωσεις εξωτερικου θα δεχθει η δου να τον μεταβαλει σε κατοικο εξωτερικου με αντικλητο???

Γιώτη θα του κάνεις μεταβολή στο ΑΦΜ βάζοντας κάποιον αντίκλητο. Του κάνεις δήλωση στην Ελλάδα σαν κάτοικο εξωτερικού, αλλά θα έχεις φροντίσει να έχεις πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τις Αυστραλιανές αρχές. Φαντάζομαι ότι είναι στην Αυστραλία κάποια χρόνια, οπότε δεν έχει θέμα, αλλά θα πρέπει να φροντίσεις για το πιστοποιητικό.

ΓΙΩΤΗΣ

ΓΙΩΤΗΣ

*

• simple Members
  • 174 Δημοσιεύσεις:
ΤΗΟ ευχαριστω για την απαντηση,εχω και μια ακομα περιπτωση ελληνα για χρονια στην γερμανια οπου και υποβαλει εκει φορολογικη δηλωση για την συνταξη του και για ενοικια που εισπρατει εκει,εδω στην ελλαδα κανει καθε χρονο δηλωση μονο για το σπιτι που εχει εδω,πλεον ομως ειναι πανω απο το μισο χρονο κατοικος ελλαδας,χρειαζεται πιστοποιητικο ή καποια αλλη φορολογικη αντιμετωπιση στην ελλαδα??? ευχαριστω οποιον απαντησει μιας και το θεμα δεν ειναι απο τα καλυτερα μου.
be cool and be smarter

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:

Κατ' αρχάς να δούμε μέχρι πότε θα πάρουν παράταση οι δηλώσεις, φαντάζομαι μέχρι Σεπτέμβριο. Οπότε παίζει να είναι ηλεκτρονικές και εμπρόθεσμες. Εσύ Κλέρυ θα έβαζες τόκους καταθέσεων από λογαριασμό ταμιευτηρίου (πχ 100 ευρώ ετησίως) ο οποίος χρησιμοποιείται για πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ κλπ σαν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα?

οντως και μενα οι πληροφοριες μου λενε μεχρι σεπτεμβρη ,αλλα τελικα καταληγω οτι η δηλωση θα πρεπει να γινει ηλεκτρονικα να κρατηθουν τα δικαιολογητικα για τον ελεγχο να εχουν ημερομηνια μεχρι την υποβολη
οσο για τους τοκους δεν ειναι υποχρεωτικη η δηλωση τους μεχρι σημερα
προαιρετικα μπορουν να μπουν και φυσικα καλυπτουν τεκμηρια

georkar

georkar

*

• simple Members
  • 343 Δημοσιεύσεις:
οι δηλωσεις πρεπει να γινουν χειρογραφα μεχρι τις 2 ιουλιου για να προσκομοσθει και το φορολογικο πιστοποιητικο?Ημπορει να γινει και ηλεκτρονικα και αν ζητηθει το πιστοποιητικο να προσκομισθει?

klery

klery

*

• Silver members
  • 889 Δημοσιεύσεις:

οι δηλωσεις πρεπει να γινουν χειρογραφα μεχρι τις 2 ιουλιου για να προσκομοσθει και το φορολογικο πιστοποιητικο?Ημπορει να γινει και ηλεκτρονικα και αν ζητηθει το πιστοποιητικο να προσκομισθει?

σε προλαβα ποιο πανω
  • georkar τους άρεσε αυτό

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες