Προς το περιεχόμενο
  • 0

συναλλαγες με εε και με τριτες χωρες


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ.

Ερώτηση

Γειά σας

Θέλω μερικές διευκρινήσεις:

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ

1)όταν μου παρέχει μια υπηρεσία πχ από την Ιταλία κάνω ανακεφαλαιωτικό και στην περιοδική ΦΠΑ φαίνεται στο 353 το ποσό από το invoice και στο 373 θα μου βγάλει ένα ΦΠΑ το οποίο θα εμφανίζεται και στους κωδικούς 303 και 333 ώστε να μηδενίζεται το ΦΠΑ

2)όταν παρέχω υπηρεσία στην Γερμανία τότε δεν στέλνω ανακεφαλαιωτικό,η υπηρεσία έχει αξία 1000 ευρώ (εδώ θα υπολογίσω 23%ΦΠΑ και έτσι θα έχω στο invoice 1230?) στην περιοδική ΦΠΑ θα εμφανίζεται στο 309?

ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ

1)όταν μου παρέχει υπηρεσία πχ από την Ινδία το μόνο που κάνω είναι να περάσω στα βιβλία μου σε στήλη έξοδα σε τρίτες χώρες και στο ΦΠΑ δεν θα εμφανίζεται πουθενά παρά μόνο στην εκκαθαριστική στα έξοδα άνευ

2)όταν παρέχω υπηρεσία πχ στην Αίγυπτο κόβω invoice, η αξία είναι 1000 ευρώ εγώ θα αναγράψω 1230 (23%φπα) μικτή αξία?και στο ΦΠΑ θα εμφανίζεται στο 309?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γειά σας

Θέλω μερικές διευκρινήσεις:

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ

1)όταν μου παρέχει μια υπηρεσία πχ από την Ιταλία κάνω ανακεφαλαιωτικό και στην περιοδική ΦΠΑ φαίνεται στο 353 το ποσό από το invoice και στο 373 θα μου βγάλει ένα ΦΠΑ το οποίο θα εμφανίζεται και στους κωδικούς 303 και 333 ώστε να μηδενίζεται το ΦΠΑ

2)όταν παρέχω υπηρεσία στην Γερμανία τότε δεν στέλνω ανακεφαλαιωτικό,η υπηρεσία έχει αξία 1000 ευρώ (εδώ θα υπολογίσω 23%ΦΠΑ και έτσι θα έχω στο invoice 1230?) στην περιοδική ΦΠΑ θα εμφανίζεται στο 309? δεν χρεωνεις φπα

ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ

1)όταν μου παρέχει υπηρεσία πχ από την Ινδία το μόνο που κάνω είναι να περάσω στα βιβλία μου σε στήλη έξοδα σε τρίτες χώρες και στο ΦΠΑ δεν θα εμφανίζεται πουθενά παρά μόνο στην εκκαθαριστική στα έξοδα άνευ παραξεις ληπτη

2)όταν παρέχω υπηρεσία πχ στην Αίγυπτο κόβω invoice, η αξία είναι 1000 ευρώ εγώ θα αναγράψω 1230 (23%φπα) μικτή αξία?και στο ΦΠΑ θα εμφανίζεται στο 309? οχι δεν χρεωνεις φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...