Προς το περιεχόμενο

Ε1 κωδ 013 "Είστε μισθωτός ή Συνταξιούχος και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1946;"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Ε1 1η σελίδα Ν.8 και κωδ 013 "Είστε μισθωτός ή Συνταξιούχος και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1946;" το taxis κάνει έλεγχο και αν στο μητρώο δεν έχει δεδομένα για την ημερ/νία γέννησης τότε δεν δέχεται την επιλογή και δεν δέχεται την δήλωση

Το πρόβλημα το έχουν οι γέροι με εισόδημα κάτω από 9000 που έτσι (αν δλδ δεν επιλέξουν ΝΑΙ στον κωδ 013) τότε πάνε με αφορολόγητο 5000 και πληρώνουν φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Στο Ε1 1η σελίδα Ν.8 και κωδ 013 "Είστε μισθωτός ή Συνταξιούχος και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1946;" το taxis κάνει έλεγχο και αν στο μητρώο δεν έχει δεδομένα για την ημερ/νία γέννησης τότε δεν δέχεται την επιλογή και δεν δέχεται την δήλωση

Το πρόβλημα το έχουν οι γέροι με εισόδημα κάτω από 9000 που έτσι (αν δλδ δεν επιλέξουν ΝΑΙ στον κωδ 013) τότε πάνε με αφορολόγητο 5000 και πληρώνουν φόρο.

Συνάδερφε καλημέρα.

Το πρόβλημα κατά την άποψή μου,με τον κωδικό αυτό, το έχουν και οι ηλικιωμένοι άνω από 65 ετών με εισόδημα μεγαλύτερο από 9000,00€, αφενός για τυχόν περιορισμό του φόρου και αφετέρου για τη μείωση των αντικειμενικών τους δαπανών.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας...

Μου έτυχε περίπτωση φορολογουμένης ηλικίας 72 ετών με μηδενικό εισόδημα για το 2011 και με τεκμήρια αυτοκινήτου 2.600 , οικίας 2.320 συν τεκμήριο διαβίωσης 3.000 , συνολικά 7.920 ευρώ . Μπαίνω να στείλω την δήλωση και δεν δέχεται να τικάρω τον κωδ.013 λογω του ότι δεν υπάρχουν εισοδήματα στον κωδ.303 .

Ενώ κανονικά ειναι αφορολόγητη γιατί τα τεκμήρια είναι κάτω των 9.000 ευρώ με τις ανάλογες αποδείξεις βέβαια....μου εμφανίζει φόρο 452 ευρώ γιατι δεν δέχεται τον κωδικό 013. Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ελευθερια

Καλημέρα σας...

Μου έτυχε περίπτωση φορολογουμένης ηλικίας 72 ετών με μηδενικό εισόδημα για το 2011 και με τεκμήρια αυτοκινήτου 2.600 , οικίας 2.320 συν τεκμήριο διαβίωσης 3.000 , συνολικά 7.920 ευρώ . Μπαίνω να στείλω την δήλωση και δεν δέχεται να τικάρω τον κωδ.013 λογω του ότι δεν υπάρχουν εισοδήματα στον κωδ.303 .

Ενώ κανονικά ειναι αφορολόγητη γιατί τα τεκμήρια είναι κάτω των 9.000 ευρώ με τις ανάλογες αποδείξεις βέβαια....μου εμφανίζει φόρο 452 ευρώ γιατι δεν δέχεται τον κωδικό 013. Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια.

δεν ειναι συνταξιουχος για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Καλημέρα σας...

Μου έτυχε περίπτωση φορολογουμένης ηλικίας 72 ετών με μηδενικό εισόδημα για το 2011 και με τεκμήρια αυτοκινήτου 2.600 , οικίας 2.320 συν τεκμήριο διαβίωσης 3.000 , συνολικά 7.920 ευρώ . Μπαίνω να στείλω την δήλωση και δεν δέχεται να τικάρω τον κωδ.013 λογω του ότι δεν υπάρχουν εισοδήματα στον κωδ.303 .

Ενώ κανονικά ειναι αφορολόγητη γιατί τα τεκμήρια είναι κάτω των 9.000 ευρώ με τις ανάλογες αποδείξεις βέβαια....μου εμφανίζει φόρο 452 ευρώ γιατι δεν δέχεται τον κωδικό 013. Τι μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση?

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια.

δεν ειναι συνταξιουχος για αυτο.

Με προλάβατε συναδέρφισα.

Ακριβώς άρθρο 9 ν,2238/94

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καλημέρα.

Το πρόβλημα κατά την άποψή μου,με τον κωδικό αυτό, το έχουν και οι ηλικιωμένοι άνω από 65 ετών με εισόδημα μεγαλύτερο από 9000,00€, αφενός για τυχόν περιορισμό του φόρου και αφετέρου για τη μείωση των αντικειμενικών τους δαπανών.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Μάλλον σε όσους έχουν κα΄τω από 9000

για΄τι όσοι έχουν άνω των 9000 εισόδημα

έχουν αφορολόγητο 5000

όσοι όμως έχουν 'έως 9000

και δεν βάλουν ότι είναι άνω των 65

τότε έχουν αφορολόγητο 5000

και πληρώνουν φόρο

Ελλλλαάάάντα μου .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε όσους έχουν κα΄τω από 9000

για΄τι όσοι έχουν άνω των 9000 εισόδημα

έχουν αφορολόγητο 5000

όσοι όμως έχουν 'έως 9000

και δεν βάλουν ότι είναι άνω των 65

τότε έχουν αφορολόγητο 5000

και πληρώνουν φόρο

Ελλλλαάάάντα μου .....

Συνάδερφε στους πάνω από 65 ετών αλλά και με πάνω από 9000,00 εισόδημα, ο φόρος περιορίζεται τόσο, ώστε το εισόδημα που μένει, να μην είναι μικρότερο των 9000,00. Άρθρο 9 2238/94 (οριακές περιπτώσεις ωφέλειας αλλά υπαρκτές)

Επίσης οι παραπάνω έχουν έκπτωση και 30% στις αντικειμενικές δαπάνες του άρθρου 16 του ΚΦΕ ανεξαρτήτως εισοδήματος. Άρθρο 18 2238/94

Όλα τα παραπάνω με τους κωδικούς 013-014.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλάβατε συναδέρφισα.

Ακριβώς άρθρο 9 ν,2238/94

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά η φορολογούμενη είναι 72 ετών και μέχρι 31/12/2010 είχε εισοδήματα διότι δούλευε κανονικά.Από 1/01/2011 και μέχρι σήμερα δεν έχει πάρει ακόμη σύνταξη απο κανένα ταμείο και γιαυτό το λόγο έχει μηδενικό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά η φορολογούμενη είναι 72 ετών και μέχρι 31/12/2010 είχε εισοδήματα διότι δούλευε κανονικά.Από 1/01/2011 και μέχρι σήμερα δεν έχει πάρει ακόμη σύνταξη απο κανένα ταμείο και γιαυτό το λόγο έχει μηδενικό εισόδημα.

Συνάδερφε στη περίπτωση αυτή κατά την άποψή μου, θα πληρώσει φέτος το φόρο και όταν του χρόνου πάρει τη βεβαίωση αποδοχών με τα αναδρομικά, θα κάνετε συμπληρωματική και θα συμψηφιστεί το ποσό που έχει πληρώσει, δηλώνοντας τότε και τον κωδικό 013.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε στη περίπτωση αυτή κατά την άποψή μου, θα πληρώσει φέτος το φόρο και όταν του χρόνου πάρει τη βεβαίωση αποδοχών με τα αναδρομικά, θα κάνετε συμπληρωματική και θα συμψηφιστεί το ποσό που έχει πληρώσει, δηλώνοντας τότε και τον κωδικό 013.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Σας ευχαριστώ και πάλι . Σκέφτηκα να το αντιμετωπίσω ώς εξής και θα ήθελα την γνώμη σας: Βάζοντας 3000 ευρώ στον κωδικό 787 (ανάλωση κεφαλαίου) μηδενίζει λογικά τον φόρο που προκύπτει λόγω τεκμηρίων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει εισοδήματα προηγούμενων ετών να επικαλεστεί καν' το έτσι, σωστό είναι.

Φυσικά και έχει εισοδήματα προηγούμενων ετών . Σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...