Προς το περιεχόμενο

Διακοπη ατομικης-Εκκαθαριστικη-Υποβολη μεσω ιντερνετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστειλα σημερα μεσω Taxis ξεχασμενη εκκαθαριστικη για ατομικη επιχειρηση που εκανε διακοπη εργασιων τον 5/2011. Μου εβγαλε μηνυμα στο taxis, επιτυχης συναλλαγη και οτι η εκκαθαριστικη ειναι εμπροθεσμη!? Εχει τυχει σε κανεναν? Λετε να το γλιτωσω το προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο

Α.Υ.Ο. Πολ. 1045/23.02.2012

'Αρθρο 2

Χρόνος υποβολής

1. Η εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ υποβάλλεται στη Δ.Ο.Υ. που είναι αρμόδια για τη φορολογία εισοδήματος ως εξής:

α) Μέχρι την 10η Απριλίου του επόμενου έτους για τους υποκείμενους που κατά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου τηρούσαν βιβλία Β΄ κατηγορίας ή δεν υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίων του Κ.Β.Σ.

β) Μέχρι την 20η Μαΐου του επόμενου έτους, για τους υποκείμενους που κατά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου τηρούσαν βιβλία Γ΄ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., το Δημόσιο, καθώς και στην περίπτωση λήξης της διαχειριστικής περιόδου λόγω θανάτου φυσικού προσώπου.

2. Σε περίπτωση γενικής αργίας, τοπικής αργίας ή τοπικά μη εργάσιμης ημέρας οι ανωτέρω προθεσμίες μετακυλίονται στην επόμενη τοπικά εργάσιμη ημέρα.

3. Ειδικά για διαχειριστική περίοδο που έληξε από 1.1.2011 μέχρι και 31.12.2011, η εκκαθαριστική δήλωση υποβάλλεται εμπρόθεσμα σύμφωνα με τις προθεσμίες που ορίζονται στην παράγραφο 1, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει υποβληθεί μέχρι την έκδοση της παρούσας. Οι δηλώσεις αυτές υποβάλλονται σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. μέχρι 29.2.2012, ενώ από την ημερομηνία αυτή και μεταγενέστερα υποβάλλονται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα σημερα μεσω Taxis ξεχασμενη εκκαθαριστικη για ατομικη επιχειρηση που εκανε διακοπη εργασιων τον 5/2011. Μου εβγαλε μηνυμα στο taxis, επιτυχης συναλλαγη και οτι η εκκαθαριστικη ειναι εμπροθεσμη!? Εχει τυχει σε κανεναν? Λετε να το γλιτωσω το προστιμο?

Μη το πεις ούτε του παππά .

Σε έσωσε η παράταση . Δεν έχεις θέμα .

Χαλάρωσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και εγώ γιατί πλήρωσα πρόστιμο γαι εκκαθαριστική που αφορούσε εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών με ημερομηνία 30/11/2011?

Η διακοπή έγινε τον Απρίλιο του 2012 και την εκκαθαριστική την υπέβαλλα 25/4/2012 ηλεκτρονικά γιατί δεν την παραλαμβάναν στην Δ.Ο.Υ... κατά την υποβολή μου έβγαλε ότι ήταν εκπρόθεσμη και να περάσω από την ΔΟΥ εντος 10 ημέρων (όπως και έγινε..)..

Μήπως γιατί ήταν εκπρόθεσμη η διακοπή εργασιών? :(

Βασικά ήμουν σίγουρη για το πρόστιμο αλλά με αυτά που γράφετε πιο πάνω αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπήρχε πρόβλημα με τις εκκαθαριστικές του 2011,

και τις έβγαζε εκπρόθεσμες το ταχις (ίσως και να μην διορθώθηκε ακόμα, δεν ξέρω).

Σε επικοινωνία μου μαζί τους, μου είπαν πως το γνωρίζουν και θα το διορθώσουν.

Τώρα αν έπεσες στην περίπτωση...κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...