Προς το περιεχόμενο

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΑΜΕΙΩΝ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ Κ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνάδελφοι...Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:οι συμβολαιογράφοι σαν έσοδα καταχωρούν τη μικτή αξία(καθαρά δικαιώματα κ ταμεία) αφού ο φπα επιβάλεται στην μικτή αξία!!!!!το ερώτημα όμως που προκύπτει είναι πως θα γίνει ο αντιλογισμός εφόσον το ταμείο δεν καταχωρήται στα έξοδα......αν υποβάλαμε μαζί με τη φορ.δήλωση τη βεβαίωση από τα ταμεία τότε αφαιρείτο απο το εισόδημα..φέτος όμως που αλλαξαν τα δεδομένα κ οι εισφορές στα ταμεία αφαιρουνται στο 10% απο το φόρο εισοδήματος τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που ασχολούμαι με βιβλία συμβολαιογράφων στο εσόδων εξόδων στο τμήμα των εσόδων καταχωρώ τις εξής στήλες: μικτά δικαιώματα, ΦΠΑ και καθαρά δικαιώματα (δηλαδή στήλη που αναφέρονται τα δικαιώματα τους αφού έχει αφαιρεθεί το ταμείο νομικών και το ΤΑΣ που είναι οι εισφορές τους). Η στήλη των μικτών δικαιωμάτων τηρείται μόνο για τον ορθό υπολογισμό του ΦΠΑ αφού όπως σωστά είπες εκεί εφαρμόζεται ο ΦΠΑ ενώ η στήλη καθαρών δικαιωμάτων εφαρμόζεται για τη φορολογική τους δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩ Κ ΓΩ...ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΕΝΩ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ?ΑΦΟΥ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXAXA...ΘΕΩΡΩ-ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ-ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Κ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού στο τμήμα των εσόδων καταχωρείς τα καθαρά σου έσοδα!!! Αυτά θα χρησιμοποιηθούν για τη φορολογική σου δήλωση. Η άλλη στήλη των μικτών εσόδων αφορά ΜΟΝΟ τον υπολογισμό ΦΠΑ.

Οπότε αν κάνεις και καταχώρηση στα έξοδα των ταμείων (ταμείο νομικών και ΤΑΣ) τότε θα έχει αφαιρεθεί 2 φορές το ποσό αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μπερδεύτηκες! Λοιπόν, εγώ, στην εκκαθ. ΦΠΑ (αν σε ενδιαφέρει αυτή), καταχωρώ τα μικτά έσοδα έτους + μέρισμα στα έσοδα ενώ στα έξοδα όλο το σύνολο των εξόδων κανονικά.

Αν σε ενδιαφέρει για τη φορολογική δήλωση, τα έξοδα κανονικά όπως προανέφερα αλλά σαν έσοδα θα μπουν ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ + το μέρισμα. Όταν λέω τα καθαρά εννοώ αφαιρουμένων των εισφορών Ταμείου Νομικών και ΤΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως!!!!!!!!για τη φορολογικη δηλωση μιλουσα κ γω...σαν ακαθαριστα εσοδα θα βαλουμε:καθαρα δικαιιωματα και μερισμα!!!!κ στην εκκαθαριστικη το μερισμα μπαινει στον 611,ετσι?!!!!!!panagiotis να σε ρωτησω κ κατι για το τελος?την βαβαιωση απο τα ταμεια τη βαζουμε κανονικα στο Ε1 053...πικρα φετος,μονο -10% απο το φορο....αχ...αχ.......συγνωμη ανα σε κουρασα...χιλια-χιλια ευχαριστω!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέρισμα μπαίνει στον 611. όσον αφορά τη βεβαίωση, για ποιά ακριβώς βεβαίωση εννοείς; εγώ δεν χρησιμοποιώ κάποια βεβαίωση απο τα ταμεία νομικών και ΤΑΣ.

τι να την κάνω εξάλλου! αφού είπαμε πως δεν εκπίπτουν απο πουθενά τα έξοδα αυτά απο τη στιγμή που καταχωρείς στα έσοδα τα καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις βεβαιωσεις εισφορων που εχουν καταβληθει στα ταμεια δεν τις συμπεριλαμβανεις στη φορολογικη δήλωση?στον κωσικο 053 "εισφορες σε ταμεια ασφάλισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαίνει και δεν κάνω εγώ τη δήλωση οπότε δεν γνωρίζω. νομίζω πάντως ότι δεν λαμβάνουν κάποια βεβαίωση από τα ασφαλιστικά τους ταμεία. ίσως να προσθέτουν απλά τις μηνιαίες καταστάσεις απόδοσης των εισφορών και να βγάζουν το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,υπαρχει βεβαιωση..αυτο ειναι σιγουρο!!θεωρω οτι ετσι όπως το αναλύσαμε γίνεται με την καταχωρηση..ελπιζω να μην πέφτουμε έξω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω 2 συμβολαιογράφους που τηρώ και οι κρατήσεις για τα ασφαλιστικά τους ταμεία δεν μπαίνουν πουθενά. Ούτε στα βιβλία αναγράφονται πουθενά, ούτε και στον 053, αφού στα βιβλία τους περνάς 2 στήλες, 1 με τα ακαθάριστα στα οποία υπολογίζεται το ΦΠΑ και 1 στήλη τα καθαρά (προς φορολόγηση) δικαιώματα, όπου μπαίνουν τα ακαθάριστα - κρατήσεις ΔΣΑ και ΤΝ.

Επίσης να σου πω ότι το μέρισμα στην εκκαθαριστική μπαίνει στον 611 και αφαιρείται στον 613 και στο Ε3 στον 278.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορα το μέρισμα,έχω μια εγκύλιο στα χέρια μου από τον πρόεδρο του συμβ.συλλόγου που αναγράφει την καταχώρηση στον κωδ.611,αλλά δεν αναφέραι την αφαίρεση μετεπειται σαπο τον 613..(αλλα ακόμα κ έτσι να είναι δεν εχει νόημα,λάθος δεν είναι-πιστευω)..ΣΩΣΤΟς ΚΑΙ Ο ΚΩΔ.278 στο Ε3.....τώρα για τισ κρατήσεισ μπερδέυτηκα λιγο με "... και 1 στήλη τα καθαρά (προς φορολόγηση) δικαιώματα, όπου μπαίνουν τα ακαθάριστα - κρατήσεις ΔΣΑ και ΤΝ."..πως γίνεται στα ΚΑΘΑΡΑ δικαιώματα να συμπεριλαμβανονται οι εισφορές υπέρ ταμείων?Αυτό θεωρείται οι μικτές αποδοχές (ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ + ΤΑΜΕΙΑ) πάνω στις οποιες υπολογίζετΑι Ο ΦΠΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΩΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ. ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ - ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΙΤΗΣΗ- ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ. ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΣΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΞΕΡΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ,ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΛΠ....ΕΓΩ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΤΡΟΠΟ

ΣΤΟ Β.ΕΣ-ΕΞΟΔΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ 3ΣΤΗΛΕΣ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ α) ΜΙΚΤΗ ΑΞΙΑ β)καθαρα διακιωματα γ)ταμεια ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗ ΣΤΗΛΗ ΦΠΑ...ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ :ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΑΚΙΩΜΑΤΑ+ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ Κ ΣΤΟ Ε1 ΣΤΟΝ 053 ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΣ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ.....

ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Ο ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ Κ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΤΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ Κ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ Ε1 Κ Ε3...

...ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΟΤΕ......ΤΗΝ ΕΒΑΨΑ!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς με αυτό τον τρόπο καταχωρώ κι εγώ στα βιβλία και στο Ε3. Η διαφωνία είναι για τις ασφαλιστικές εισφορές στο Ε1, εάν μπαίνουν ή όχι. Πάντως στα Χανιά που είμαι εγώ κανείς άλλος λογιστής που έχει συμβολαιογράφο, δεν τις βάζει στο Ε1. Με λογιστές από άλλες πόλεις που έχω μιλήσει με διαβεβαιώνουν ότι με την σύμφωνη γνώμη του τμήματος εισοδήματος της εφορίας τους, τις βάζουν κανονικά στο Ε1. Πολύ θα ήθελα να ανακαλύψω τι ισχύει τελικά!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με το δηλωστε εξυπνα 2012:"Στους κω.053-054 γραφονται τα συνολικα ποσατων εισφορων που καταβληθηκαν απο το φορολογουμενο και τη συζυγο του σε ταμεια ασφαλισης.η περιπτωση αυτη αφορα κυριωσ εμπορουσ κ ελευθερουσ επαγγελματιες.Για την αποδειξη τησ πληρωμης του ποσου των ασφ.εισφορων πρεπει να υποβληθει βεβαιωση η αποδειξη του ασφαλιστικου φορεα....η καταβολη τους ειναι υποχρεωτικη απο το νομο,οπως επισης και το ποσο των καταβαλομενων εισφορων σε περιπτωση που υπαρχει προεραιτικη ασφαλιση σε ταμεια που εχουν συσταθει με νομο.....τα ποσα γραφονται σε αυτον τον κωδικο τησ δηλωσης και δεν πρεπει να καταχωρηθουν στα τηρουμενα βιβλια ως εξοδα....."

μου το επιβεβαιωσε ξανα και εφοριακος,μολισ εκλεισα το τηλ......

Ευχομαι να μην μας ταλαιπωρησει αλλο το συγκεκριμενο κομματι.. :-))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το στάνταρ που τηρώ στα έσοδα είναι: ΣΤΗΛΗ ΜΙΚΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ, ΣΤΗΛΗ ΦΠΑ, ΣΤΗΛΗ ΚΑΘΑΡΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ (ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ), ΣΤΗΛΗ ΚΑΘΑΡΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

Ο διαχωρισμός των στηλών πρωτοτύπου και αντιγράφων γίνεται γιατί στην ουσία αντιγράφω το βιβλίο στατιστικής και έτσι πιστεύω ότι σε κάποιο πιθανό έλεγχο θα είναι πιο εύκολο να αποδείξω ότι όντως τα έσοδα μας είνα αυτά.

Παλαιότερα οι συμβολαιογράφοι είχαν υπαχθεί κι αυτοί στο γνωστό (και σωστό) καθεστώς του στυλ βάζω στα έσοδα τα μικτά δικαιώματα και βάζω στα έξοδα τις εισφορές μου αλλά ήταν μεγάλο μπέρδεμα γιατί τότε εκτός του ότι έπρεπε να καταχωρούνται οι μηνιαίες καταστάσεις απόδοσης εισφορών ταμείου νομικών και ΤΑΣ, έπρεπε να εκπίπτονται και τα κινητά ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μικτη αξια για φπα συμπεριλαμβανονται τα ταμεια ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ, ΤΑΣ

στα καθαρα δικαιωματα για εισοδημα, αυτα (δηλαδη τα ταμεια), εχουν αφαιρεθει.

αρα δεν τα αφαιρουμε ξανα στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε1 στον 053...."..........για τους εμπορους κ τους ελ.επαγγελματιες τα ποσα γραφονται εδω κ δεν πρεπει να καταχωρουνται στα βιβλια ως εξοδα"..Εμεις ουσιαστικα τη στηλη στα εσοδα -Ταμεια- δεν την "χρησιμοποιηουμε" αργοτερα στο Ε3, άρα θα πρεπει να εμφανισουμε τις εισφορες που εχουμε καταβαλει....στα εσοδα είναι σαν βοηθητικη ωσ προσ την επιβολη του φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορα το μέρισμα,έχω μια εγκύλιο στα χέρια μου από τον πρόεδρο του συμβ.συλλόγου που αναγράφει την καταχώρηση στον κωδ.611,αλλά δεν αναφέραι την αφαίρεση μετεπειται σαπο τον 613..(αλλα ακόμα κ έτσι να είναι δεν εχει νόημα,λάθος δεν είναι-πιστευω)..ΣΩΣΤΟς ΚΑΙ Ο ΚΩΔ.278 στο Ε3.....τώρα για τισ κρατήσεισ μπερδέυτηκα λιγο με "... και 1 στήλη τα καθαρά (προς φορολόγηση) δικαιώματα, όπου μπαίνουν τα ακαθάριστα - κρατήσεις ΔΣΑ και ΤΝ."..πως γίνεται στα ΚΑΘΑΡΑ δικαιώματα να συμπεριλαμβανονται οι εισφορές υπέρ ταμείων?Αυτό θεωρείται οι μικτές αποδοχές (ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ + ΤΑΜΕΙΑ) πάνω στις οποιες υπολογίζετΑι Ο ΦΠΑ....

Συγνώμη. Αντί για την παύλα ( - ), θα έπρεπε να γράψω μείον, άρα: καθαρά (προς φορολόγηση) δικαιώματα, = ακαθάριστα μείον κρατήσεις ΔΣΑ και ΤΝ. Και πάλι συγνώμη αν σε μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κατάλαβα που είναι το πρόβλημα με τις ασφαλιστικές εισφορές στο Ε1.

Η διαφορά μας είναι η εξής: Οι συμβολαιογράφοι έχουν ένα ελάχιστο ετήσιο ποσό ασφαλίστρων που πληρώνουν (μην με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Αν αυτό το ελάχιστο ποσό το καλύψουν με τις πληρωμές ΔΣΑ και ΤΝ από τα συμβόλαια που έχουν κάνει, τότε δεν πληρώνουν επιπλέον και δεν παίρνουν καμιά βεβαίωση, αφού οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν αφαιρεθεί από τα μικτά δικαιώματα στο βιβλίο Εσ-Εξ και έτσι δεν μπαίνει τίποτα στο Ε1.

Τώρα όταν οι συμβολαιογράφοι είναι νέοι ή γενικά δεν έχουν κάνει αρκετά συμβόλαια μέσα στη χρονιά ώστε να καλύψουν το ετήσιο ποσό, τότε και μόνο τότε, πληρώνουν την διαφορά απευθείας στο ταμείο και παίρνουν βεβαίωση για το ποσό που πλήρωσαν.Αυτή ​η βεβαίωση είναι που μπαίνει στο Ε1, κωδ 053.

Συζητώντας το, το θυμήθηκα. Είχε συμβεί σε μία πελάτισσά μου και όταν την ρώτησα μου απάντησε το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κατάλαβα που είναι το πρόβλημα με τις ασφαλιστικές εισφορές στο Ε1.

Η διαφορά μας είναι η εξής: Οι συμβολαιογράφοι έχουν ένα ελάχιστο ετήσιο ποσό ασφαλίστρων που πληρώνουν (μην με ρωτήσετε πόσο, δεν ξέρω). Αν αυτό το ελάχιστο ποσό το καλύψουν με τις πληρωμές ΔΣΑ και ΤΝ από τα συμβόλαια που έχουν κάνει, τότε δεν πληρώνουν επιπλέον και δεν παίρνουν καμιά βεβαίωση, αφού οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν αφαιρεθεί από τα μικτά δικαιώματα στο βιβλίο Εσ-Εξ και έτσι δεν μπαίνει τίποτα στο Ε1.

Τώρα όταν οι συμβολαιογράφοι είναι νέοι ή γενικά δεν έχουν κάνει αρκετά συμβόλαια μέσα στη χρονιά ώστε να καλύψουν το ετήσιο ποσό, τότε και μόνο τότε, πληρώνουν την διαφορά απευθείας στο ταμείο και παίρνουν βεβαίωση για το ποσό που πλήρωσαν.Αυτή ​η βεβαίωση είναι που μπαίνει στο Ε1, κωδ 053.

Συζητώντας το, το θυμήθηκα. Είχε συμβεί σε μία πελάτισσά μου και όταν την ρώτησα μου απάντησε το παραπάνω.

Σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...