Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ ....

- - - - -

• Please log in to reply
21 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

cathy

cathy

*

• Silver members
  • 552 Δημοσιεύσεις:
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ
ΈΧΕΙ ΑΛΛΆΞΕΙ ΚΆΤΙ ΣΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΈΣ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟΫΠΑΛΛΉΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΌ ΠΌΤΕ ;;;
ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΥΠΟΒΟΛΏΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΆΖΕΙ ΆΛΛΑ ΠΟΣΟΣΤΆ .
ΕΎΧΑΡΙΣΤΩ.

cathy

vassw

vassw

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ
ΈΧΕΙ ΑΛΛΆΞΕΙ ΚΆΤΙ ΣΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΈΣ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟΫΠΑΛΛΉΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΌ ΠΌΤΕ ;;;
ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΥΠΟΒΟΛΏΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΆΖΕΙ ΆΛΛΑ ΠΟΣΟΣΤΆ .
ΕΎΧΑΡΙΣΤΩ.

ναι :angry: προς τα πισω!!!

http://www.ika.gr/gr...1_10-4-2012.pdf

cathy

cathy

*

• Silver members
  • 552 Δημοσιεύσεις:
ΔΗΛΑΔΉ ;;;;;;

cathy

Office3

Office3

*

• simple Members
  • 16 Δημοσιεύσεις:
Δηλαδή κορόιδο άλλαζε ξανά κωδικοποίηση για όλους τους εργαζόμενους και βγάλε ξανά μισθοδοσίες & ΑΠΔ.
Γιατί υπάρχει ένας ιερός σκοπός : η απλούστευση της διαδικασίας και η διευκόλυνση εργοδοτών, ασφαλισμένων αλλά και των οργάνων της υπηρεσίας μας
Mιλάμε για απλούστευση όπως πριν 4 χρόνια που τα άλλαξαν ξανά.
Και φυσικά θα τα κάνεις τζάμπα όλα αυτά όπως τότε. Γιατί προέχει η διευκόλυνση όλων.

vassw

vassw

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

Δηλαδή κορόιδο άλλαζε ξανά κωδικοποίηση για όλους τους εργαζόμενους και βγάλε ξανά μισθοδοσίες & ΑΠΔ.
Γιατί υπάρχει ένας ιερός σκοπός : η απλούστευση της διαδικασίας και η διευκόλυνση εργοδοτών, ασφαλισμένων αλλά και των οργάνων της υπηρεσίας μας
Και φυσικά θα τα κάνεις τζάμπα όλα αυτά όπως τότε. Γιατί προέχει η διευκόλυνση όλων.

ακριβως!!!

stavr

stavr

*

• Silver members
  • 618 Δημοσιεύσεις:

ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΧ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 251100 ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 4109. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ?

Επισκέπτης-ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΣ-

Επισκέπτης-ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΣ-
  • Επισκέπτες
ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ Η ΕΣΤΩ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΥΛ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ, ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ, Η ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΝΕΦΟ ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΟΥΓΚΑΝΤΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΤΑΚ ΒΑΛΑΝΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΣΑΥΡΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ (ΜΟΝΟ) ΣΕ ΕΜΜΕΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ. ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ Η ΑΠΑΤΗ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝΕΥ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ, ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΚΑΙ Η ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ HIV, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΗΙV ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ ΤΣΕΤΣΕΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ, ΣΙΧΑΜΕΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΙΠΕΙ ΝΑ ΣΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί δεν βρ'ισκω λύση.

Προσπαθώ να υποβάλω ΑΠΔ για ξενοδοχείο , για καμαριέρα και μου βγάζει πως ο συνδιασμός ΚΑΔ - ΚΩΔ.ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΠΑΚΕΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ είναι λάθος.

ΚΑΔ:5512

Κωδ.ειδικότητας:513010

πακετο:115

Η ΑΠΔ Ιανουαρίου δεν μου είχε βγάλει πρόβλημα. Τι άλλαξε; Μετα την Γ99/1/91 (10/4/2012) εγκύκλιο του ΙΚΑ έτσι τις στέλνω.Ηταν 4115 το κάνανε 115 και δεύτερο πακετο πάντα 4172. Κάνω λάθος;

(σημειώνω πως υπάρχει και 2ος κωδ.ειδικότητας 423220 και 2ο πακ.καλυψης 4172 και δεν μου βγάζει πρόβλημα.)

Σας ευχαριστώ.

ΒΡΕΤΤΟΣ

ΒΡΕΤΤΟΣ

*

• simple Members
  • 17 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ  ΚΑΝΕΙΣ  ΛΑΘΟΣ  ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΕΧΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ   ΠΙΘΑΝΩΣ  ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΕ  ΤΟ  ΙΚΑ  .

ΕΧΩ  ΣΤΗΛΕΙ  ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ  ΙΚΑ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΑΠΑΝΤΗΣΗ    ( ΑΝ  ΜΟΥ  ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ)

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ   ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

ΔΕΝ  ΚΑΝΕΙΣ  ΛΑΘΟΣ  ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΕΧΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ   ΠΙΘΑΝΩΣ  ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΕ  ΤΟ  ΙΚΑ  .

ΕΧΩ  ΣΤΗΛΕΙ  ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ  ΙΚΑ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   ΚΑΙ  ΠΕΡΙΜΕΝΩ  ΑΠΑΝΤΗΣΗ    ( ΑΝ  ΜΟΥ  ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ)

Σε ευχαριστώ!

Αν σου είναι εύκολο ενημέρωσε για την απάντηση που θα λάβεις.

Καλή εβδομάδα.

Katerina15

Katerina15

*

• simple Members
  • 94 Δημοσιεύσεις:

Ομοίως...

ευτυχως εχουν απλοποιηθεί οι καταστάσεις!!!

---------
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

Ομοίως...

ευτυχως εχουν απλοποιηθεί οι καταστάσεις!!!

Με ανησυχεί που μόνο εμείς τα simple members το έχουμε διαπιστώσει όμως...

Οι εμπειρότεροι silver και πάνω στο φόρουμ δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα;

Για εμάς τους νέους τέτοια προβλήματα δυστυχώς μας αγχώνουν πολύ....

vassw

vassw

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

καλημερα!!

5512              καδ οκ

513010          κωδικος ειδικοτητας οκ

115                πακετο καλυψης      οκ  ?

μηπως πρεπει να βαλετε ειδικη περιπτωση 21 γιατι εχει εξαιρεθει απ τα βαρεα η ειδικοτητα της καμαριερας και

το πακετο καλυψης γινεται 109 ? εκτος αν εως το 2015 συμπληρωνει  τα απαραιτητα ενσημα για συνταξη ? 

http://www.taxheaven...ws/view/id/8874

http://www.ika.gr/gr...searchOsyk2.cfm

http://www.ika.gr/gr...searchOsyk4.cfm

vassw

vassw

*

• simple Members
  • 32 Δημοσιεύσεις:

δειτε το απο www.ika.gr-ηλεκτρονικες υπηρεσιες προς εργοδοτες-επιλογη 4-νεο δραστηριοτητες-καδ ικα-εταμ (οσυκ)

02/2013

5512

ειδικη περιπτωση 21

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Πρέπει να βάλετε ειδική περίπτωση 21 και θα φύγει λογικά.

Trip_Accountant

Trip_Accountant

*

• Silver members
  • 627 Δημοσιεύσεις:

Δεν φεύγει με κανένα απο τους παραπάνω συνδιασμούς.

Ούτε με 5512-21-513010-115

Ούτε με 5512-21-513010-109

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Δεν φεύγει με κανένα απο τους παραπάνω συνδιασμούς.

Ούτε με 5512-21-513010-115

Ούτε με 5512-21-513010-109

Μπορείτε να παραθέσετε την εγγραφή; Δηλαδή αποδοχές, ποσοστό κρατήσεων, κρατήσεις κλπ. 

Ο εργαζόμενος έχει τις προϋποθέσεις για να είναι στα ΒΑΡΕΑ;

kakouras

kakouras

*

• simple Members
  • 39 Δημοσιεύσεις:

Ρε παιδιά αυτό με το 21 το παντρευτήκαμε τελικά? Από το site του ικα πως μπορώ να βγάλω άκρη ποιες ειδικότητες εξαιρέθηκαν από τα βαρέα και ποιες όχι, γιατί οι καμαριέρες για παράδειγμα μου ξέφυγαν σε φετινή πρόσληψη και το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου δεν με βοηθάει.

ΒΡΕΤΤΟΣ

ΒΡΕΤΤΟΣ

*

• simple Members
  • 17 Δημοσιεύσεις:

ΟΣΟΙ  ΕΧΟΥΝ   Α.Π.Δ.  ΓΙΑ  ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ   ΝΑ  ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ   ΑΠΟ  ΑΥΡΙΟ  ΤΟ  ΙΚΑ  ΘΑ  ΦΙΑΞΕΙ  ΤΗΝ  ΕΦΑΡΜΟΓΗ   ΚΑΙ 

Η Α.Π.Δ. ΘΑ  ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ    ΑΥΤΑ  ΜΕΤΑ  ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ  ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΑ  ΜΕ  ΤΟ  ΙΚΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΑΣ

• doctor τους άρεσε αυτό

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.504 Δημοσιεύσεις:

Ρε παιδιά αυτό με το 21 το παντρευτήκαμε τελικά? Από το site του ικα πως μπορώ να βγάλω άκρη ποιες ειδικότητες εξαιρέθηκαν από τα βαρέα και ποιες όχι, γιατί οι καμαριέρες για παράδειγμα μου ξέφυγαν σε φετινή πρόσληψη και το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου δεν με βοηθάει.

http://www.taxheaven...r/view/id/13626

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες