Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2012

• Please log in to reply
100 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-thanos-

Επισκέπτης-thanos-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα

Επίσης ας προσέξει όποιος συνάδερφος χρησιμοποιεί το παραπάνω ελεύθερο πρόγραμμα της epsilon, το γεγονός ότι, υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο στα εισοδήματα από εκμίσθωση καταστημάτων,γραφείων κλπ (κωδ.105-106) 1,5% αντί του ορθού 3%.

Καλό βράδυ
Μπάμπης Κ.

σε υποβολή που έκανα με ενοίκιο καταστήματος στο εκκαθαριστικό (ΓΓΠΣ) μου υπολόγισε 1,5% 3% δεν είναι για πάνω από 300τμ?

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-
  • Επισκέπτες

σε υποβολή που έκανα με ενοίκιο καταστήματος στο εκκαθαριστικό (ΓΓΠΣ) μου υπολόγισε 1,5% 3% δεν είναι για πάνω από 300τμ?

Καλημέρα

Άρθρο 9 2238/1994
7. Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση.

καλή συνέχεια
Μπάμπης Κ.

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-
  • Επισκέπτες
Διάβασα ότι η ΓΓΠΣ υπολογίζει 1,5 αλλά δεν γνωρίζω γιατί ... τα καταστήματα δεν είναι επαγγελματικές στέγες; Δεν ξέρω πως το βλέπουν.

Φιλικά
Μπάμπης Κ.

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.654 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα

Επίσης ας προσέξει όποιος συνάδερφος χρησιμοποιεί το παραπάνω ελεύθερο πρόγραμμα της epsilon, το γεγονός ότι, υπολογίζει συμπληρωματικό φόρο στα εισοδήματα από εκμίσθωση καταστημάτων,γραφείων κλπ (κωδ.105-106) 1,5% αντί του ορθού 3%.

Καλό βράδυ
Μπάμπης Κ.

Συμπληρώνεις και τον 175..???
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό!
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."
The Monkey Principle: You pay nuts, you hire monkeys....

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-

Επισκέπτης-Μπάμπης Κ.-
  • Επισκέπτες

Συμπληρώνεις και τον 175..???

Καλημέρα
Ναι πρέπει να γραφεί (ως έχουμε υποχρέωση από φέτος) και στον 175, για να υπολογιστεί με 3%
Ξεχνώντας ότι άλλαξε και αυτό, δεν το έγραψα εκεί.
Ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Καλή συνέχεια
Μπάμπης Κ.

Επισκέπτης-thanos-

Επισκέπτης-thanos-
  • Επισκέπτες
Καλημέρα,

Δεν κατάλαβα νομίζω μπερδευτήκαμε,

ο 175 αφορά κατοικίες, όχι γραφεία,. Εγω μετέφερα οτι στο ποσό του κωδικού 105 (εισόδημα από γραφεία) στο εκκαθαριστικό του Taxisnet επιβλήθηκε συμπληρωματικός φόρος 1,5% και όχι 3%. Φαίνεται οτι θα έπρεπε να είναι 3 αλλά δεν είναι.... και στις προηγούμενες χρονιές πάντως 1,5% ήταν.

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.488 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα,

Δεν κατάλαβα νομίζω μπερδευτήκαμε,

ο 175 αφορά κατοικίες, όχι γραφεία,. Εγω μετέφερα οτι στο ποσό του κωδικού 105 (εισόδημα από γραφεία) στο εκκαθαριστικό του Taxisnet επιβλήθηκε συμπληρωματικός φόρος 1,5% και όχι 3%. Φαίνεται οτι θα έπρεπε να είναι 3 αλλά δεν είναι.... και στις προηγούμενες χρονιές πάντως 1,5% ήταν.

Καλησπέρα καλή δύναμη
Ο κωδ. 175 αφορά από φέτος και οποιοδήποτε ακίνητο (οικίες, καταστήματα κλπ) και ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων, εκμισθώνεται για επαγγελματική ή εμπορική χρήση.
Ως εκ τούτου, θα έπρεπε να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175, σε μίσθωση καταστήματος, αν βέβαια αφορούσε επαγγελματική ή εμπορική χρήση. Τότε και πάλι από φέτος, συμπλ. φόρος 3%.

Φιλικά
Μπάμπης Κ.

Επισκέπτης-thanos-

Επισκέπτης-thanos-
  • Επισκέπτες
Εχεις δίκιο, το λέει από φέτος και στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες... πάντως δεν φαίνεται να το ξέρει ο κόσμος δεν έχει διευκρινιστεί όπως θα έπρεπε...
Δεν θα έπρεπε τότε να το ελέγχει μόνο του και να βγάζει μήνυμα σε περίπτωση που έχεις συμπληρώσει τον κωδικό 105-109 και δεν έχει συμληρωθεί ο κωδικός 175? απλό θα ήταν...

Δηλαδή να καταλάβω... από φέτος έτσι απλά μαζί με το χαρτόσημο έχει επιβληθεί επιπλέον φόρος 3,6%+3%=6,6% στα εισόδημα από επαγγελαματικά ενοίκια...? πάνε καλά....???

Ο κόσμος δεν έχει πάρει ακόμα χαμπάρι τι φορολογικά μέτρα έχουν περάσει και πόσο θα τους κοστήσει και προβλέπω πολλά εγκεφαλικά και καρδιακά....

Επισκέπτης-επισκεπτης-

Επισκέπτης-επισκεπτης-
  • Επισκέπτες

Καλησπέρα καλή δύναμη
Ο κωδ. 175 αφορά από φέτος και οποιοδήποτε ακίνητο (οικίες, καταστήματα κλπ) και ανεξαρτήτως τετραγωνικών μέτρων, εκμισθώνεται για επαγγελματική ή εμπορική χρήση.
Ως εκ τούτου, θα έπρεπε να συμπληρωθεί και ο κωδ. 175, σε μίσθωση καταστήματος, αν βέβαια αφορούσε επαγγελματική ή εμπορική χρήση. Τότε και πάλι από φέτος, συμπλ. φόρος 3%.

Φιλικά
Μπάμπης Κ.

δηλαδη
απο ενα ακινητο 50τμ καταστημα, απο το οποιο εισεπραξε 3000,00 ευρω, θα πληρωσει 108,00 χαρτοσημο και ογα χαρτοσημου, συμπηρωματικο φορο 90,00 ευρω, προκαταβολη 49,50.
κωδικος 105 =3000,00
κωδικος 175 =3000,00
σωστα?

C.F.C.

C.F.C.

*

• Silver members
  • 544 Δημοσιεύσεις:

δηλαδη
απο ενα ακινητο 50τμ καταστημα, απο το οποιο εισεπραξε 3000,00 ευρω, θα πληρωσει 108,00 χαρτοσημο και ογα χαρτοσημου, συμπηρωματικο φορο 90,00 ευρω, προκαταβολη 49,50.
κωδικος 105 =3000,00
κωδικος 175 =3000,00
σωστα?

Σωστά ( κι αν δεν έχει και 750,00 € αποδείξεις τότε συν 116,25 € )
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ ...

Επισκέπτης-επισκεπτης-

Επισκέπτης-επισκεπτης-
  • Επισκέπτες

Σωστά ( κι αν δεν έχει και 750,00 € αποδείξεις τότε συν 116,25 € )

Σ" ευχαριστω πολυ, το γνωριζω για τις αποδειξεις.

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.654 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα
Ναι πρέπει να γραφεί (ως έχουμε υποχρέωση από φέτος) και στον 175, για να υπολογιστεί με 3%
Ξεχνώντας ότι άλλαξε και αυτό, δεν το έγραψα εκεί.
Ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Καλή συνέχεια
Μπάμπης Κ.

Ναι ρε γμτ... αλλά βλακεία δεν είναι...????

Αν δλδ δηλώσεις εισόδημα από ενοίκια στον 105, δεν θα έπρεπε να παίρνει κατευθείαν το 3%..???

Τι διπλοεγγραφές και βλακείες είναι πάλι φέτος...?????
Παρακαλείσθε όπως ... τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας ...διότι δημιουργούνται κηλίδες...!!!
Έτσι απλά,
"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

Επισκέπτης-epis-

Επισκέπτης-epis-
  • Επισκέπτες

Αν δλδ δηλώσεις εισόδημα από ενοίκια στον 105, δεν θα έπρεπε να παίρνει κατευθείαν το 3%..???

Να" χουμε να γραφουμε, και να γινει, ευκολα το λαθος.θα επρεπε να χτυπαει στην εκκαθαριση και να μην επιτρεπει υποβολη.αλλα....

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.488 Δημοσιεύσεις:

Να" χουμε να γραφουμε, και να γινει, ευκολα το λαθος.θα επρεπε να χτυπαει στην εκκαθαριση και να μην επιτρεπει υποβολη.αλλα....

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα.

Δεν έχετε λάθος σκεπτικό, αλλά θα σας πω μια περίπτωση (μάλλον σπάνια), έχω πελάτη που έχει μισθώσει ένα μαγαζάκι 22 μ2 σε κάποιον που το χρησιμοποιεί σαν αποθηκούλα (όχι επαγγελματική μίσθωση). Στην περίπτωση αυτή δεν θα το γράψω στο 175 και θα επιβαρυνθεί με 1,5% αντί για 3%. Θα μου πείτε τώρα φραγκοδίφραγκα και θα έχετε δίκιο. Όμως είναι ένα πραγματικό γεγονός και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς (όσο μας αφήνουν), θα πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Πάντως με το όλο σκεπτικό, το λογισμικό που κάνω χρήση, ήταν μέχρι πριν λίγες ώρες ακριβώς ευθυγραμμισμένο !!! ...
Υπολόγιζε με μόνη εγγραφή στον 105, 3% αλλά προχωρούσε και περισσότερο …
αν καταχωρούσες και στον 175 … υπολόγιζε 2 φορές το εισόδημα για συμπληρωματικό φόρο … δηλαδή τελικά 6%.

Καλή συνέχεια, καλό κουράγιο …
Μπάμπης Κ.

Επισκέπτης-epis-

Επισκέπτης-epis-
  • Επισκέπτες

Δεν έχετε λάθος σκεπτικό, αλλά θα σας πω μια περίπτωση (μάλλον σπάνια), έχω πελάτη που έχει μισθώσει ένα μαγαζάκι 22 μ2 σε κάποιον που το χρησιμοποιεί σαν αποθηκούλα (όχι επαγγελματική μίσθωση). Στην περίπτωση αυτή δεν θα το γράψω στο 175 και θα επιβαρυνθεί με 1,5% αντί για 3%. Θα μου πείτε τώρα φραγκοδίφραγκα και θα έχετε δίκιο. Όμως είναι ένα πραγματικό γεγονός και αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς (όσο μας αφήνουν), θα πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Πάντως με το όλο σκεπτικό, το λογισμικό που κάνω χρήση, ήταν μέχρι πριν λίγες ώρες ακριβώς ευθυγραμμισμένο !!! ...
αν καταχωρούσες και στον 175 … υπολόγιζε 2 φορές το εισόδημα για συμπληρωματικό φόρο … δηλαδή τελικά 6%.

Μπάμπης Κ.

Εχεις δικιο.
θα ηθελα να ρωτησω κατι.σε αυτους τους κωδικους 175-176 γραφεται επισης το ακαθαριστο εισοδημα που προκυπτει απο την εκμισθωση γαιων.αν το ποσο στον 909-910 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο του 101-102 ποιο ποσο θα αναγραφει στον 175-176, το πραγματικο η το αντικειμενικο?

stefanos_her

stefanos_her

*

• Silver members
  • 6.654 Δημοσιεύσεις:

Μπάμπης Κ.

Η αποθηκούλα, όχι επαγγελματική μίσθωση, πάει στις μισθώσεις κατοικιών, έχω την εντύπωση.... δεν το δίνει ξεκάθαρα βέβαια... αλλά δεν έχω δει και μίσθωση αποθήκης - ξεχωριστά, μόνο για ιδιωτική χρήση (όχι για επαγγελματική).....

ΠΟΛ.1008/18.1.2007

Κοινοποιούμε κατωτέρω τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 και του άρθρου 26 του Ν.3522/2006 «Μεταβολές στη Φορολογία Εισοδήματος, απλουστεύσεις στον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και άλλες διατάξεις» και παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή τους:

1. Με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 του Ν.3522/2006, ορίζεται ότι το τέλος χαρτοσήμου που επιβάλλεται στα μισθώματα από εκμίσθωση κατοικιών που αποκτώνται από 1.1.2007 μέχρι και 31.12.2007, περιορίζεται στο 1,5% συν εισφορά ΟΓΑ 20% επί του χαρτοσήμου, σύνολο 1,8% και από 1.1.2008 αυτό καταργείται.
Η μείωση αυτή του συντελεστή κατά 50%, δηλαδή από 3% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) που ήταν, σε 1,5% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) μετά την εφαρμογή του νόμου και η κατάργησή του από 1.1.2008 και μετά, καταλαμβάνει μόνο τις εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, κυρίων ή δευτερευουσών ή εξοχικών και όχι επαγγελματικών χώρων, καταστημάτων, γραφείων, αποθηκών κ.λπ. για τα οποία εξακολουθεί να ισχύει το τέλος χαρτοσήμου της παρ. 2 του άρθρου 13 του Κώδικα Τελών Χαρτοσήμου, δηλαδή το 3% (μαζί με την εισφορά ΟΓΑ σύνολο 3,6%).

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω ρύθμιση εφαρμόζεται, με την προϋπόθεση ότι ο μισθωτής (ενοικιαστής) είναι φυσικό πρόσωπο που μισθώνει οικία ή διαμέρισμα για την ικανοποίηση των στεγαστικών του αναγκών ή της οικογένειάς του. Ευνόητο είναι ότι στη μίσθωση της κατοικίας συμπεριλαμβάνονται και η αποθήκη και το γκαράζ που ενδεχομένως υπάρχουν και μισθώνονται μαζί με την κατοικία. Εκμισθωτής μπορεί να είναι οποιοδήποτε πρόσωπο, φυσικό ή νομικό, κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα, Δημόσιο, Δήμος ή Κοινότητα κ.λπ.
Διευκρινίζεται ότι μειωμένο χαρτόσημο καταβάλλεται και στην περίπτωση κατά την οποία επιχείρηση ενοικιάζει κατοικία για τις ανάγκες υπαλληλικού προσωπικού της και όχι για επαγγελματικούς σκοπούς αυτής.

Η ισχύς αυτών των διατάξεων αρχίζει από 1.1.2007 και αφορά τα εισοδήματα από εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, που αποκτώνται από την ημερομηνία αυτή και μετά.

Οπότε, κωδικός 103 και όχι 105........
Έτσι απλά,

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.488 Δημοσιεύσεις:

Η αποθηκούλα, όχι επαγγελματική μίσθωση, πάει στις μισθώσεις κατοικιών, έχω την εντύπωση.... δεν το δίνει ξεκάθαρα βέβαια... αλλά δεν έχω δει και μίσθωση αποθήκης - ξεχωριστά, μόνο για ιδιωτική χρήση (όχι για επαγγελματική).....

Οπότε, κωδικός 103 και όχι 105........

Συνάδερφε καλησπέρα και πάλι.

Το μίσθιο είναι κατάστημα , η χρήση είναι αποθήκη (εκμισθωτής το κάνει χρήση ιδιωτικής αποθήκης). Άρα κατά την άποψή μου, τα μισθώματα (πελάτης μισθωτής), πάνε στον 105 και βέβαια όχι, όπως προανέφερα και στον 175.(αφού δεν αφορά επαγγελματική μίσθωση)

Καλή συνέχεια.
Μπάμπης Κ.

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.488 Δημοσιεύσεις:

Εχεις δικιο.
θα ηθελα να ρωτησω κατι.σε αυτους τους κωδικους 175-176 γραφεται επισης το ακαθαριστο εισοδημα που προκυπτει απο την εκμισθωση γαιων.αν το ποσο στον 909-910 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο του 101-102 ποιο ποσο θα αναγραφει στον 175-176, το πραγματικο η το αντικειμενικο?

Συνάδερφε καλησπέρα και σε εσένα.

Κατά την άποψή μου το μεγαλύτερο, στο οποίο θα υπολογιστεί και ο φόρος.

Καλή συνέχεια.
Μπάμπης Κ.

Επισκέπτης-epis-

Επισκέπτης-epis-
  • Επισκέπτες

Συνάδερφε καλησπέρα και σε εσένα.

Κατά την άποψή μου το μεγαλύτερο, στο οποίο θα υπολογιστεί και ο φόρος.

Καλή συνέχεια.
Μπάμπης Κ.

ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και απαντας.
εχουν ξεφυγει φετος, κατι λιγοστες εκκαθαρισεις που εχω κανει, οι φοροι ειναι πραγματικα υπερβολικοι.
περυσι εκαναν την π@π@ρι@ με τις αποδειξεις και φευγανε γελωντας, αλλα φετος θα" χουμε κλαματα. :(

Επισκέπτης-thanos-

Επισκέπτης-thanos-
  • Επισκέπτες

ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο και απαντας.
εχουν ξεφυγει φετος, κατι λιγοστες εκκαθαρισεις που εχω κανει, οι φοροι ειναι πραγματικα υπερβολικοι.
περυσι εκαναν την π@π@ρι@ με τις αποδειξεις και φευγανε γελωντας, αλλα φετος θα" χουμε κλαματα. :(

Παρότι είμαι ερασιτεχνικά συνάδελφος -με επαγγελματίας λογιστής- επιβεβαιώνω τη σφαγή.... κάνω κάθε χρόνο τις δηλώσεις της οικογένειάς μου και διαφόρων συγγενών και εκεί που πέρσυ είχαν επιστροφή €1.500 φέτος πρέπει να πληρώσουν €4.000 !!!! ταβλάς!!!

το μεγάλο πρόβλημα που δεν πιάνουν οι περισσότεροι είναι οτι όσοι είχαν εισόδημα από ενοίκια πέρσυ λόγω αποδείξεων δεν είχαν προκαταβολή φόρου οπότε φέτος τους έρχεται σχεδόν 2πλάσιο .... πολλαπλά εγκεφαλικά!!!

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες