Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Τεκμαρτο εισοδημα ανεργου με αυτοκινητο που συντηρειται απο τους γονεις του.

- - - - -

• Please log in to reply
56 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

Επισκέπτης-panos1985-

Επισκέπτης-panos1985-
  • Επισκέπτες

ναι αλλα δεν θα του πει η εφορια που βρηκε τις αποδειξεις εφοσον δεν εχει εισόδημα?

Σωστά. Θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να δικαιολογήσεις ότι ξόδευες χωρίς να έχεις εισόδημα. Αυτό σημαίνει 2 πράματα. Ή οτι έχεις αναλώσει εισόδημα προηγούμενων ετών ή οτι σε χαρτζιλίκωνε άλλος, αναλαμβάνει δηλαδή τα τεκμήριά σου άλλος που θα είναι συγγενής πρώτου βαθμού (παιδιά-γονείς). Η δεύτερη περίπτωση ισχύει υπό προϋποθέσεις. Επίσης η αύξηση των τεκμηρίων, στους γονείς σου, για παράδειγμα μπορεί να εκτινάξει το φόρο που καλούνται να πληρώσουν οι ίδιοι, οπότε να μην συμφέρει. Αν δεν έχεις εισόδημα να αναλώσεις και δεν περιμένεις επιστροφή φόρου, θα σε συμβούλευα, να δηλώσεις τις αποδείξεις που απαιτούνται για το τεκμαρτό εισόδημα και να κάνεις τον σταυρό σου να μην σε ελέγξουν. Συνήθως ρίχνουν το βάρος στις επιστροφές φόρου οπότε ο έλεγχος σε σένα θα με εξέπλητε.Ακόμη όμως κι αν γίνει μπορεί να μην σε ρωτήσουν που τις βρήκες αφού γνωρίζουν και οι ίδιοι αυτό το παράδοξο. Άλλη επιλογή είναι να μην καταθέσεις καθόλου αποδείξεις και να ξενοιάσεις αλλά τότε μαζί με την υποβολή βάλε το χέρι σου στην τσέπη. Θα σε συμβούλευα να κάνεις το πρώτο.

Επισκέπτης-panos1985-

Επισκέπτης-panos1985-
  • Επισκέπτες

ΣΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ?? ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ? ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΦΟΡΟ...

Αν αναφέρεσαι σε μένα στο παράδειγμά μου αναφέρω τον εντελώς άπορο, στα τεκμήρια δηλαδή που κανένας φορολογούμενος δεν θα γλιτώσει. Ασφαλώς σε αυτά προστίθονται όλα τα άλλα τεκμήρια όπως το σπίτι που αναφέρεις. Τώρα για την περίπτωση που μου λες, αν κατάλαβα καλά, αν απλά φιλοξενείται και το οίκημα δεν είναι στο όνομά του δεν υπάρχει λόγος να μπλεχτεί με τεκμήρια και τετραγωνικά. Αν είναι ιδιοκτήτης του σπιτιού, έστω και κατά ένα ποσοστό το δηλώνει αναγκαστικά, και θα υπολογιστεί τεκμήριο ανάλογα με το ποσοστό ιδιοκτησίας του και το χρόνο κατοχής του μέσα στο 2011. Με τα φετινά τεκμήρια, ειδικά στα σπίτια που έχουν και τιμές ζώνης, θα κλάψει κόσμος. Αν δεν είναι ιδιοκτήτης μην μπλεχτεί, αν είναι καταβολή φόρου σε δόσεις ή πέρνεις δάνειο...

Επισκέπτης-Αγγελος-

Επισκέπτης-Αγγελος-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα σε ολους ,

Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ.
Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε".
Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο.

Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!!
Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα)

Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω.

Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα?

Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

mk83

mk83

#@$&*%

• Silver members
  • 1.357 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα σε ολους ,

Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ.
Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε".
Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο.

Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!!
Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα)

Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω.

Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα?

Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

Πρόσεξε: άλλο είναι να είσαι "φιλοξενούμενος" και άλλο να "σου παραχωρούν δωρεάν κατοικία" οι γονείς σου.
Στην πρώτη περίπτωση ΔΕΝ έχεις τεκμήριο, στην δεύτερη έχεις.

Μού'χει φύγει η ψυχή, μου την πέφτουν θεριά, μου την πέφτεις κι εσύ κι όλα πια τά'χω δει...

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.374 Δημοσιεύσεις:
Επειδή όπως βλέπεις φέτος τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά, θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς ένα λογιστή...
.

Επισκέπτης-Αγγελος-

Επισκέπτης-Αγγελος-
  • Επισκέπτες

Πρόσεξε: άλλο είναι να είσαι "φιλοξενούμενος" και άλλο να "σου παραχωρούν δωρεάν κατοικία" οι γονείς σου.
Στην πρώτη περίπτωση ΔΕΝ έχεις τεκμήριο, στην δεύτερη έχεις.

Εννοεις οτι το "φιλοξενουμενος" εννοει στην ιδια κατοικια με αυτον που σε φιλοξενει , ενω το "παραχωρω δωρεαν κατοικια" , μιλαει για μια τελειως διαφορετικη κατοικια απο αυτον που "παραχωρει" ?

Ξεχασα να αναφερω , και δεν ξερω αν διαφοροποιει καθολου τα πραγματα , οτι στην κατοικια που μενω , οι γονεις μου , μου την εχουν γραψει σαν "ψιλη κυριοτητα" , το οποιο το ειχα δηλωσει καποτε παλια σε μια μου δηλωση , και μια λογιστρια μου πε οτι δεν χρειαζεται να το ξαναδηλωσω.
Εκτοτε δηλωνω οτι εινα η κυρια μου κατοικια και τικαρω και το "φιλοξενια" (Πινακας 5 , και Πινακας 7 , παραγραφος 10 στην φορμα της δηλωσης)
Μου διαφευγει κατι.Και στην περιπτωση που εχει τεκμηριο..οντως ο φορος που προκυπτει ειναι τοσο μεγαλος ?

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

@kotlistianos : Φυσικα , υπεδειξε μου εναν λογιστη που δεν θα μου παρει ουτε ενα ευρω..γιατι μαλλον δεν γνωριζεις τι σημαινει ανεργος , χωρις εισοδημα , χωρις τιποτα.
Συμφωνω οτι αρμοδιοι ειναι οι λογιστες , αλλα σορρυ δεν μου περισσευουν..ουτε 40 ουτε 50 ουτε τιποτα αυτην την στιγμη....και μιας και δεν εχω περιπλοκα περιουσιακα στοιχεια ή εισοδηματα προσπαθω τουλαχιστον αυτο (την υποβολη της δηλωσης) να την κανω μονος μου...

yiannkamp

yiannkamp

*

• simple Members
  • 475 Δημοσιεύσεις:

Εννοεις οτι το "φιλοξενουμενος" εννοει στην ιδια κατοικια με αυτον που σε φιλοξενει , ενω το "παραχωρω δωρεαν κατοικια" , μιλαει για μια τελειως διαφορετικη κατοικια απο αυτον που "παραχωρει" ?

Ξεχασα να αναφερω , και δεν ξερω αν διαφοροποιει καθολου τα πραγματα , οτι στην κατοικια που μενω , οι γονεις μου , μου την εχουν γραψει σαν "ψιλη κυριοτητα" , το οποιο το ειχα δηλωσει καποτε παλια σε μια μου δηλωση , και μια λογιστρια μου πε οτι δεν χρειαζεται να το ξαναδηλωσω.
Εκτοτε δηλωνω οτι εινα η κυρια μου κατοικια και τικαρω και το "φιλοξενια" (Πινακας 5 , και Πινακας 7 , παραγραφος 10 στην φορμα της δηλωσης)
Μου διαφευγει κατι.Και στην περιπτωση που εχει τεκμηριο..οντως ο φορος που προκυπτει ειναι τοσο μεγαλος ?

@kotlistianos : Φυσικα , υπεδειξε μου εναν λογιστη που δεν θα μου παρει ουτε ενα ευρω..γιατι μαλλον δεν γνωριζεις τι σημαινει ανεργος , χωρις εισοδημα , χωρις τιποτα.
Συμφωνω οτι αρμοδιοι ειναι οι λογιστες , αλλα σορρυ δεν μου περισσευουν..ουτε 40 ουτε 50 ουτε τιποτα αυτην την στιγμη....και μιας και δεν εχω περιπλοκα περιουσιακα στοιχεια ή εισοδηματα προσπαθω τουλαχιστον αυτο (την υποβολη της δηλωσης) να την κανω μονος μου...

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΙΚ. ΕΤΟΥΣ 2012 ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ»

Μετά από πρωτοβουλία των μελών του Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε.Α.Π., συστήθηκε ομάδα από έμπειρους λογιστές για την συμπλήρωση των ετήσιων φορολογικών δηλώσεων αυτών των συνανθρώπων μας, οι οποίοι αδυνατούν να καλύψουν αυτήν την δαπάνη.
Η ομάδα αποτελούμενη κυρίως από μη μέλη του συλλόγου, καλεί τους ενδιαφερόμενους να προσέλθουν στο Πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Προφήτη Ηλιού (Λόφος Προφήτη Ηλία Καστέλας Πειραιά), (πρόσβαση με το 915 λόφος Βώκου-Προφήτης Ηλίας ), και από ώρα 11.00 π.μ. έως 18.00 μ.μ. στις κάτωθι ημερομηνίες:

1. 26-5-2012 ημέρα Σάββατο και 27-5-2012 ημέρα Κυριακή

2. 9-6-2012 ημέρα Σάββατο και 10-6-2012 ημέρα Κυριακή

Επισημαίνουμε ότι η συμπλήρωση των δηλώσεων αφορά μόνο ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΑΠΟΡΟΥΣ και ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ με εισόδημα 8.000,00 ευρώ για τους ΑΓΑΜΟΥΣ, και 10.000,00 ευρώ για τους ΕΓΓΑΜΟΥΣ με παιδιά. Δεκτά περιουσιακά στοιχεία, 1 ΙΧ. και 1 κατοικία. Δηλώσεις επιτηδευματιών –εμπόρων, καθώς και Ε9 δεν συμπληρώνονται.

Προς αποφυγή συνωστισμού και παρεξηγήσεων οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα εξής δικαιολογητικά:

1. ΔΕΛΤΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΣ

2. ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΑΝΕΡΓΙΑΣ , Κ.Λ.Π.

3. ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (ΠΛΗΡΗΣ Δ.Φ.Ε.)

4. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣ, ΠΩΛΗΣΗΣ, ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ Ι.Χ.Ε. (εάν υπάρχει μεταβολή)

5. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ (π.χ. Ληξιαρχική πράξη γέννησης, θανάτου κ.λπ.)

6. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΡΟΙΣΜΕΝΕΣ

7. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ, ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Το Δ.Σ.

Μες στη παράνοια...

FAFOUTIS

FAFOUTIS

*

• Silver members
  • 3.221 Δημοσιεύσεις:

Εάν όπως αναφέρεται κακώς συμπληρώσατε την δήλωση πέρυσι μόνη σας και σας επιβλήθηκε το πρόστιμο, τότε κακώς ψάχνεται την λύση στο συγκεκριμένο φόρουμ και όχι στον τόπο εργασίας κάποιου συναδέλφου λογιστή-φοροτεχνικού.Πραγματικά απορώ με κάποιους που για να γλιτώσουν 50-60 ευρώ για την σύνταξη της δήλωσής τους, ρισκάρουν πολλά περισσότερα (όπως και γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων, είτε λόγω μικρότερης επιστροφής μέχρι πέρυσι, είτε λόγω πληρωμής μεγαλύτερου ποσού φόρου συν τα πρόστιμα...)

Έχεις μείνει ποτέ σου άνεργος για να γνωρίζεις πόσο λίγα είναι τα 50-60 ευρώ :angry:

@kotlistianos : Φυσικα , υπεδειξε μου εναν λογιστη που δεν θα μου παρει ουτε ενα ευρω..γιατι μαλλον δεν γνωριζεις τι σημαινει ανεργος , χωρις εισοδημα , χωρις τιποτα. (σιγά μην καταλάβει ο χορτάτος τον πεινασμένο)

Η κατοικία ανήκει σε αυτόν που έχει την πλήρη κυριότητα ή την επικαρπία και σε τελική ανάλυση,
σαυτόν,που μπορεί να δικαιολογήσει τουλάχιστον την τεκμαρτή κατοχή της.

Lucky_Luke

Lucky_Luke

Ψυχραιμία, παιδιά...

• Silver members
  • 2.933 Δημοσιεύσεις:

Έχεις μείνει ποτέ σου άνεργος για να γνωρίζεις πόσο λίγα είναι τα 50-60 ευρώ :angry:

Σήμερα πλέον δεν είναι καν ανάγκη να είσαι άνεργος. Από τις 15 του μήνα και μετά το αντιλαμβάνεσαι.

Επισκέπτης-Αγγελος-

Επισκέπτης-Αγγελος-
  • Επισκέπτες

Η κατοικία ανήκει σε αυτόν που έχει την πλήρη κυριότητα ή την επικαρπία και σε τελική ανάλυση,
σαυτόν,που μπορεί να δικαιολογήσει τουλάχιστον την τεκμαρτή κατοχή της.

το θεμα μου ειναι οτι μου προσθετει και μενα ενα τεκμαρτο εισοδημα (2600 περιπου) για την κατοικια αυτη , παρολο που στο παρελθον την εχω δηλωσει σαν "ψιλη κυριοτητα" και παρολο που τωρα την δηλωνω σαν κυρια +ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.Σωστα μου το προσθετει δηλ?

και στο ερωτημα μου (που βαθια μεσα μου ξερω την απαντηση) , για 2600 (σπιτι) +3000 (διαβιωση) + 5320 (αμαξι) ο φορος καταληγει να ειναι τοσο που μου λεει ?1300ευρω περιπου?(900ευρω με αποδειξεις)...

δηλ φορολογει τα 10.920 ευρω που προκυπτει με 1300ευρω ή φορολογει τα 10920-5000(αφορολογητο) = 5.920ευρω με 1300 ευρω? γιατι αν ειναι το δευτερο εμενα μου φαινεται υπερβολικο..

δηλ περιπου 20% φορος ??!

Ευχαριστω

jim1970

jim1970

Δημήτρης..

• Silver members
  • 2.774 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

το θεμα μου ειναι οτι μου προσθετει και μενα ενα τεκμαρτο εισοδημα (2600 περιπου) για την κατοικια αυτη , παρολο που στο παρελθον την εχω δηλωσει σαν "ψιλη κυριοτητα" και παρολο που τωρα την δηλωνω σαν κυρια +ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.Σωστα μου το προσθετει δηλ?

και στο ερωτημα μου (που βαθια μεσα μου ξερω την απαντηση) , για 2600 (σπιτι) +3000 (διαβιωση) + 5320 (αμαξι) ο φορος καταληγει να ειναι τοσο που μου λεει ?1300ευρω περιπου?(900ευρω με αποδειξεις)...

δηλ φορολογει τα 10.920 ευρω που προκυπτει με 1300ευρω ή φορολογει τα 10920-5000(αφορολογητο) = 5.920ευρω με 1300 ευρω? γιατι αν ειναι το δευτερο εμενα μου φαινεται υπερβολικο..φορολογεί τα 5920 με 10% = 592 και σου βάζει και προκαταβολή γιατί το φορολογητέο εισόδημά σου προκύπτει αποκλειστικά από δαπάνες διαβίωσης...

δηλ περιπου 20% φορος ??!

Ευχαριστω

- Μόνο τα νεκρά ψάρια παρασέρνει το ποτάμι..

- Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..

- Ζήσε απλά και άσε τους άλλους απλά να ζήσουν..

Επισκέπτης-Penny-

Επισκέπτης-Penny-
  • Επισκέπτες
Only dead fish get carried away....What a cruel (though poetically articulated) answer...BUT SO SO TRUE...

Επισκέπτης-panos1985-

Επισκέπτης-panos1985-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα σε ολους , Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ. Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε". Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο. Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!! Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα) Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω. Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα? Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων? Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

Αγαπητέ Άγγελε, είμαι λογιστής και θα σου απαντήσω έγκυρα, αποδεχόμενος φυσικά τα στοιχεία που έχεις παραθέσει ως αληθή. Για συναδέλφους που πιθανόν να αντιδράσουν, επικαλούμαι την κοινωνική μας ευαισθησία ως προς έναν άνεργο, παρ' οτι γνωρίζω την ζημιά που έχει προκαλέσει η οικονομική κρίση στον κλάδο μας και το πόσο δύσκολα πλέον βγαίνει το ψωμί μας. Άλλωστε και εγώ ο ίδιος εργάζομαι μόνο κάποιες ώρες την εβδομάδα χωρίς να αμοίβομαι, ελπίζοντας πως κάποια στιγμή κι εγώ θα αμοιφθώ. Άγγελε, ομολογώ πως με μπέρδεψες, αφού δεν έχεις οικία και φιλοξενείσαι πως έχεις τεκμήριο; Και αφού έχεις τεκμήριο πως δεν κατέχεις κατοικία; Μήπως είσαι συνοιδιοκτήτης; Το τεκμήριο βαρύνει τον επικαρπωτή. Πρόσεξέ το αυτό το σημείο να μην αναλάβεις το τεκμήριο αν δεν σου αναλογεί, γιατί αν γλιτώσεις τα 2600 του σπιτιού θα έχεις τεκμαρτό εισόδημα 10920-2600=8320. Αν είσαι κάτω των 30 σε καλύπτει το αφορολόγητο των 9.000 και δεν θα φορολογηθείς. Αν τελικά είσαι πραγματικά συνιδιοκτήτης δεν έχει σημασία η ηλικία σου, περνάς τις 9.000 και το αφορολόγητό σου πέφτει στις 5.000. Αφού ελπίζω να σου διευκρίνισα αυτό το σημείο, ας αναλύσουμε το φόρο που σου βγήκε, ο οποίος είναι πραγματικός αν έχεις αυτά τα τεκμήρια. 10920(συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)-5000(αφορολόγητο όριο)=5920(φορολογητέο ποσό). 5920(φορολογητέο ποσό)*10%(φορολογικός συντελεστής)=592 (κύριος φόρος). 10920*25%=2730(ελάχιστο όριο αποδείξεων που πρέπει να καταβληθούν). Αποδείξεις που καταβλήθηκαν 0. Πρόστιμο από μη καταβολή αποδείξεων 10% επί της διαφοράς. 2730*10%=273. 592(κύριος φόρος)+273(πρόστιμο)=865ευρώ. 865*55%(προκαταβολή φόρου για το επόμενο οικονομικό έτος)=475,75. 865+475,75=1340,75 ευρώ. Αν συμπεριλάβεις τις αποδείξεις που χρειάζεσαι έχουμε ομοίως 592(κύριος φόρος)*55%=325,60. 592+325,60=917,6. Ελπίζω να σε βοήθησα.

editOR

editOR

*

• simple Members
  • 38 Δημοσιεύσεις:

Όταν φιλοξενείσαι δεν συμπληρώνεις τίποτα στον πίνακα 5 για να μη σου υπολογιστεί τεκμήριο κατοικίας.

Επισκέπτης-Georgr-

Επισκέπτης-Georgr-
  • Επισκέπτες

Καλησπερα σε ολους , Θα ηθελα να ρωτησω την κοινοτητα την γνωμη της , μιας και κανω την δηλωση μου μονος μου , κυριως απο θεμα οικονομιας , μιας και ειμαι ανεργος , χωρις καν επιδομα ΟΑΕΔ. Τα πραγματα εχουν ως εξης .Ανεργος , χωρις επιδομα ΟΑΕΔ (μεσα στο 2011 που μας ενδιαφερει) , με 1 αυτοκινητο , και κυρια κατοικια , κατοικια που ανηκει στους γονεις μου και "φιλοξενουμε". Ως εκ τουτου καθε χρονο αυτο που δηλωνα ηταν το εισοδημα μου (οταν δουλευα) , την κατοικια (που διαμενω δωρεαν) , και το αυτοκινητο. Φετος , συμπληρωνοντας στο taxisnet , μηδενικο εισοδημα , την κατοικια , και το αυτοκινητο , μου βγαζει ενα χρεωστικο κοντα στα 1300 ευρω!! Απο οτι καταλαβα υπολογιζει 3.000 τεκμηριο διαβιωσης , 2.600 τεκμηριο σπιτιου και 5.320 τεκμηριο αυτοκινητου (1.800 , 5-10 ετη παλαιοτητα) Και ερχομαι και ρωταω , τοσος φορος ειναι φυσιολογικος ?Εχω κανει καποια πατατα με την δηλωση της κατοικιας ?(εχω τικαρει τα κλασικα κουτακια στην φορμα "φιλοξενια" , εβαλα αφμ του πατερα μου ως εκμισθωτη , κλπ κλπ κλπ)...ρωταω για την κατοικια , γιατι το αυτοκινητο και το μηδενικο εισοδημα δεν ειναι κατι τα οποια μπορει να εχουν καποιο λαθος...οπως τα καταλαβαινω εγω. Ακομα και αποδειξεις να δηλωσω (25% = 2730 περιπου ευρω) , ο φορος πεφτει κοντα στα 900 ευρω...ειναι ολα αυτα φυσιολογικα? Και απο την στιγμη που ειμαι ανεργος ΧΩΡΙΣ εισοδημα μπορω να κανω κατι για αυτην την υποθεση?με καλυπτει κανας νομος/διαταξη/κατι τελοσπαντων? Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ΥΓ: μην μου πειτε ρωτα λογιστη , μετα βιας επιβιωνω χαρτζιλικομενος..δεν θελω να επιβαρυνω το "χαρτζιλικι" και με αλλα...

Προφανώς έχεις βάλει στοιχεία κατοικίας στον πίνακα 5, σβήστα και βάλε μόνο αφμ αυτού που σε φιλοξενεί στον 801 4η σελίδα, σημειώνοντας παράλληλα την ένδειξη φιλοξενία.

Από κει και πέρα δες στο βιβλιαράκι τον κωδικό 787 και διάβασε πως μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις - αν μπορείς φυσικά. Θα σου πρότεινα να πας σε ένα συνάδελφο να σε ενημερώσει σχετικά - μπορεί να πληρώσεις κάτι αλλά ενδέχεται να γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

Επισκέπτης-Αγγελος-

Επισκέπτης-Αγγελος-
  • Επισκέπτες
Καλησπερα και παλι ,

Ευχαριστω τον πανο1985 για την αναλυση του φορου μου (ειναι ακριβεστατη) και τους editor/georgr για τις επισημανσεις τους.
Εχουμε και λεμε

1.Τα στοιχεια της κατοικιας στον πινακα 5 δεν μπορουν να σβηστουν (τουλαχιστον στην ηλεκτρονικη φορμα , τα παιρνει λεει απο καποιο παλιοτερα δηλωμενο Ε9).Επισης στην περιγραφη λεει το εξης
"Σε περίπτωση που φιλοξενείστε, δεν συμπληρώνεται ο πίνακας 5.1α, αλλά η περίπτωση 10 του πίνακα 7, με τον ΑΦΜ του προσώπου που σας φιλοξενεί. Αντίθετα, η δωρεάν παραχώρηση, συμπληρώνεται στον πίνακα 5.1."

Αρα υποθετω οτι ο πινακας 5 συμπληρωνεται στην "δωρεαν παρεχομενη κατοικια" και ο πινακας7/περιπτωση 10 οταν "φιλοξενουμε" σε μια κατοικια.Εφοσον εγω μενω σε ανεξαρτητη κατοικια απο αυτην των γονιων μου , αλλα δωρεαν παρεχομενη απο αυτους , συμπληρωνω τον πινακα 5 και οχι τον πινακα7/10 ...το επιασα σωστα?Αρα το τρωω το τεκμηριο κατοικιας στην μαπα.

2.Διαβασα την περιγραφη του κωδικου 787 , που μιλαει για "Ανάλωση κεφαλαίου που ήδη φορολογήθηκε ή απαλλασσόταν από το φόρο".Δεν ξερω αν το πιασα σωστα το νοημα , αν π.χ. εγω στην δηλωση του 2011 δηλωσα χ ποσο , μπορω αυτο να το δηλωσω στον κωδικο 787 της φετινης δηλωσης σαν κεφαλαιο που αναλωνα ολο τον προηγουμενο χρονο?Κατι τετοιο εννοει ο νομοθετης?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν κουραζω :-)

Andy

Andy

*

• Silver members
  • 1.121 Δημοσιεύσεις:
Για το 1) σωστά τα λες
Για το 2) επειδή αυτά είναι επικίνδυνα για μη ειδικούς, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ανάλωση κεφαλαίου, καλύτερα να πας σε λογιστή.

MARKA

MARKA

*

• Gold Members
  • 1.132 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:ΤΑΞΙΔΙΑ

Καλησπερα και παλι ,

Ευχαριστω τον πανο1985 για την αναλυση του φορου μου (ειναι ακριβεστατη) και τους editor/georgr για τις επισημανσεις τους.
Εχουμε και λεμε

1.Τα στοιχεια της κατοικιας στον πινακα 5 δεν μπορουν να σβηστουν (τουλαχιστον στην ηλεκτρονικη φορμα , τα παιρνει λεει απο καποιο παλιοτερα δηλωμενο Ε9).Επισης στην περιγραφη λεει το εξης
"Σε περίπτωση που φιλοξενείστε, δεν συμπληρώνεται ο πίνακας 5.1α, αλλά η περίπτωση 10 του πίνακα 7, με τον ΑΦΜ του προσώπου που σας φιλοξενεί. Αντίθετα, η δωρεάν παραχώρηση, συμπληρώνεται στον πίνακα 5.1."

Αρα υποθετω οτι ο πινακας 5 συμπληρωνεται στην "δωρεαν παρεχομενη κατοικια" και ο πινακας7/περιπτωση 10 οταν "φιλοξενουμε" σε μια κατοικια.Εφοσον εγω μενω σε ανεξαρτητη κατοικια απο αυτην των γονιων μου , αλλα δωρεαν παρεχομενη απο αυτους , συμπληρωνω τον πινακα 5 και οχι τον πινακα7/10 ...το επιασα σωστα?Αρα το τρωω το τεκμηριο κατοικιας στην μαπα.

2.Διαβασα την περιγραφη του κωδικου 787 , που μιλαει για "Ανάλωση κεφαλαίου που ήδη φορολογήθηκε ή απαλλασσόταν από το φόρο".Δεν ξερω αν το πιασα σωστα το νοημα , αν π.χ. εγω στην δηλωση του 2011 δηλωσα χ ποσο , μπορω αυτο να το δηλωσω στον κωδικο 787 της φετινης δηλωσης σαν κεφαλαιο που αναλωνα ολο τον προηγουμενο χρονο?Κατι τετοιο εννοει ο νομοθετης?

άκυρο....όταν κάνεις πολλά μαζί κανεις λαθη

Andy

Andy

*

• Silver members
  • 1.121 Δημοσιεύσεις:

Τα στοιχεία στον πίνακα 5 "σβήνουν" όταν δεν τσεκάρεις κύρια, δευτερεύουσα κλπ
Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι εσύ είσαι απλά φιλοξενούμενος στο σπίτι του πατέρα σου (από ότι διάβασα έχεις την ψιλή κυριότητα μόνο) σωστά;
Αν είσαι και γεννημένος από 1/1/81 και μετα βγαίνεις αφορολόγητος

Αφού ο άνθρωπος λέει ότι μένει σε ανεξάρτητη κατοικία, δωρεάν παραχωρημένη. Άρα δε φιλοξενείται

zafiris

zafiris

*

• simple Members
  • 92 Δημοσιεύσεις:

Καλησπερα και παλι ,

Εχουμε και λεμε

Το πράγμα είναι απλό όσον αφορά τα σπίτια:
Κάθε σπίτι πρέπει:
1. είτε να είναι κενό (με αποδεικτικό ΔΕΗ χωρίς κατανάλωση π.χ.) - χωρίς τεκμήρια σε κανένα
2. είτε να ενοικιάζεται - το τεκμήριο το επιβαρύνεται ο ενοικιαστής
3. είτε να ιδιοκατοικείται - το τεκμήριο το επιβαρύνεται ο ιδιοκατοικών
4. είτε να παραχωρείται δωρεάν - το τεκμήριο το επιβαρύνεται ο κατοικών
5. είτε να φιλοξενεί κάποιον - το τεκμήριο το επιβαρύνεται αυτός που φιλοξενεί και όχι αυτος που φιλοξενείται.

Σε ποιά περίπτωση ανήκεις; μάλλον στην 4.
Η μόνη περίπτωση που δεν θα πληρώσεις εσύ το τεκμήριο είναι η 5, όπου οι γονείς θα αναλάβουν το τεκμήριο δηλώνοντας το σπίτι σαν δευτερεύουσα κατοικία τους.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες