Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μισθου στα μεσα του Μηνα και ΑΠΔ


TazSalonika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγινε αλλαγη μισθων σε υπαλληλους στα μεσα του μηνα με εναρξη 15/03/2012. Οποτε απο 1/3-14/3 αλλος μισθος και απο 15/3-31/3 αλλος μισθος. Πρεπει να γινουν 2 εγγραφες στην ΑΠΔ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε αλλαγη μισθων σε υπαλληλους στα μεσα του μηνα με εναρξη 15/03/2012. Οποτε απο 1/3-14/3 αλλος μισθος και απο 15/3-31/3 αλλος μισθος. Πρεπει να γινουν 2 εγγραφες στην ΑΠΔ?

Αφού αφορούν τον ίδιο τύπο αποδοχών, 1....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε αλλαγη μισθων σε υπαλληλους στα μεσα του μηνα με εναρξη 15/03/2012. Οποτε απο 1/3-14/3 αλλος μισθος και απο 15/3-31/3 αλλος μισθος. Πρεπει να γινουν 2 εγγραφες στην ΑΠΔ?

ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΑΞΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΤΕ ΟΧΙ, ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΑΞΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΤΕ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

απο ποτε η απδ εξαρταται απο το ωραριο και τις μερεσ για να κανει διαφορετικες εγγραφες?

μια εγγραφη αγορι.

απλα επειδη εχεις αλλαγες στο μισθο, βαλε στην απδ μονο το συνολο αποδοχω και μη βαζεις ημερομισθιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποτε η απδ εξαρταται απο το ωραριο και τις μερεσ για να κανει διαφορετικες εγγραφες?

μια εγγραφη αγορι.

απλα επειδη εχεις αλλαγες στο μισθο, βαλε στην απδ μονο το συνολο αποδοχω και μη βαζεις ημερομισθιο...

ΕΧΕΙ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 5 (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ)? ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 8 (ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ)? ΑΠΟ ΤΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα επειδη εχεις αλλαγες στο μισθο, βαλε στην απδ μονο το συνολο αποδοχω και μη βαζεις ημερομισθιο...

Όταν αμοίβεται με μισθό, το ημερομίσθιο μένει ούτως ή άλλως κενό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί κάνετε αλλαγές μέσα στη μέση του μήνα. Λες και θα σωθεί ο εργοδότης ή ο εργαζόμενος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 5 (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ)? ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 8 (ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ)? ΑΠΟ ΤΟΤΕ.

Είμαι περίεργος να δω ποιο πρόγραμμα δουλεύεις και πως το χειρίζεται...... :)

Υγ: παρακαλείται όπως ο Σούλης να μην τοποθετηθεί στην παρούσα δημοσίευσή μου...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί κάνετε αλλαγές μέσα στη μέση του μήνα. Λες και θα σωθεί ο εργοδότης ή ο εργαζόμενος....

Και εγώ αυτή την απορία έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη της εταιριας για την μισθοδοσια. Μου ειπαν να βγαλω 2 μισθοδοσιες, μια απο 01/03 εως 14/03 και μια απο 15/03 εως 31/03. Μου βγαζει 2 αποδειξεις μισθοδοσιας του Ν. 3227/2004, στην ΑΠΔ ομως εχει μια εγγραφη οπου ποσο αποδοχων μπενει ο μεσος ορος των αποδοχων του μηνα σε αναλογια με τα ποσα των μισθων και τις μερες εργασιας στις δυο περιοδους. Οι κρατησεις του ΙΚΑ σε σχεση με τις 2 αποδειξεις του Ν.3227/2004 συμφωνουν.

Υ.Γ. Εδω αλλαξαν συντελεστη ΦΠΑ στα μεσα του μηνα, στην αλλαγη μισθου θα κολλησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου σαν να εχεις δικιο......αλλα γιατι τα παιρνεις?

ΑΛΙΜΟΝΟ, ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΩ :) ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ ΚΛΕΦΤΗΚΑ ΛΟΓΟ ΒΙΑΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΩ, ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΩ, ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω ποιο πρόγραμμα δουλεύεις και πως το χειρίζεται...... :)

Υγ: παρακαλείται όπως ο Σούλης να μην τοποθετηθεί στην παρούσα δημοσίευσή μου...... :)

Εγω εχω ALtek xline, δημιουργω 2 φορές τον εργαζόμενο σε περιπτωση αλλαγης ωραρίου και σε περίπτωση αλλαγής μισθού ή το κάνω εισαγόμενα (εξαρτάτε αν με βολεύει ) και το ποιο σωστο φτιάχνω δευτερη περίοδο πχ μαρτιος ΝΕΓΣΣ και εκει βάζω τους ιδιους εργαζόμενους αλλά απο την ημερομηνια που άλλαξε ο μισθός. Στα ε7 κανω ομαδοποίηση ως προς το ΑΦΜ και στα δωρα και επιδοματα ανάλογα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Παρατριχαλογιστης

Λοιπον μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη της εταιριας για την μισθοδοσια. Μου ειπαν να βγαλω 2 μισθοδοσιες, μια απο 01/03 εως 14/03 και μια απο 15/03 εως 31/03. Μου βγαζει 2 αποδειξεις μισθοδοσιας του Ν. 3227/2004, στην ΑΠΔ ομως εχει μια εγγραφη οπου ποσο αποδοχων μπενει ο μεσος ορος των αποδοχων του μηνα σε αναλογια με τα ποσα των μισθων και τις μερες εργασιας στις δυο περιοδους. Οι κρατησεις του ΙΚΑ σε σχεση με τις 2 αποδειξεις του Ν.3227/2004 συμφωνουν.

Υ.Γ. Εδω αλλαξαν συντελεστη ΦΠΑ στα μεσα του μηνα, στην αλλαγη μισθου θα κολλησουμε!

νομιζω και στη UNion το ιδιο ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ALtek xline, δημιουργω 2 φορές τον εργαζόμενο σε περιπτωση αλλαγης ωραρίου και σε περίπτωση αλλαγής μισθού ή το κάνω εισαγόμενα (εξαρτάτε αν με βολεύει ) και το ποιο σωστο φτιάχνω δευτερη περίοδο πχ μαρτιος ΝΕΓΣΣ και εκει βάζω τους ιδιους εργαζόμενους αλλά απο την ημερομηνια που άλλαξε ο μισθός. Στα ε7 κανω ομαδοποίηση ως προς το ΑΦΜ και στα δωρα και επιδοματα ανάλογα την περίπτωση.

Θυμήθηκα ένα παλιό εργοδότη - ξενοδοχείο...

Στην αρχή της σαιζόν, τους περισσότερους τους είχε με μερική απασχόληση.. Μετά τους γύρναγε σε πλήρη.... Και προς το τέλος σε μερική.... Ενίοτε, μερικούς τους πήγαινε όπως βόλευε......

Και μιλάμε για καμιά εικοσαριά άτομα κάθε σαιζόν.......

Μόνο που διάβασα τη διαδικασία κουράστηκα......

Συγγνώμη αλλά θα παραμείνω στην 1 εγγραφή...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλά αυτοί που άλλαξαν μισθό.Αυτοί που δεν τον μειωσαν όμως γιατί πρεπει να ξαναβγαλουν μισθοδοσία;(εννοώ για την εγκύκλιο που έβγαλε το ΙΚΑ για τα κατώτερα ημερομίσθια σε συνδιασμό με την επιδότηση εισφορών εργαζομένων).Και γιατί θα πρεπει ναζητήσουν πίσω χρήματα απο εργαζομένους.(βέβαια παλι καλά να λέμε που βγήκε πριν στειλουμε ΑΠΔ γιατί αυτοί είναι ικανοί για τα πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!και εγώ έχω το xline της Altec αλλά χειρίστηκα διαφορετικά την αλλαγή μισθού,δεν δημιούργησα δεύτερο υπάλληλο, όπως μου είπαν στο help desk της εταιρίας,το υπολόγισα χειρόγραφα και το πέρασα στην ΑΠΔ, ελπίζω να μην το βρω μπροστά μου κάποια στιγμή...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!και εγώ έχω το xline της Altec αλλά χειρίστηκα διαφορετικά την αλλαγή μισθού,δεν δημιούργησα δεύτερο υπάλληλο, όπως μου είπαν στο help desk της εταιρίας,το υπολόγισα χειρόγραφα και το πέρασα στην ΑΠΔ, ελπίζω να μην το βρω μπροστά μου κάποια στιγμή...!!

Και αυτο σωστο ειναι , δεν μπορω να φανταστω τον λόγο που θα μπορει να το βρεις μπροστά σου εαν οι μισθοδοσιες ειναι σωστες. Προσοχη μόνο στις βεβαιωσεις αποδοχων Ε7 στα δωρα και τα επιδοματα μονο γιατι και εκει μπορει να σου βγαλει οτι ναναι ποσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Ασχολείτε κανείς με μισθοδοσία όπου ο εργάτης αμοίβεται με ημερομίσθιο και παίρνει την επιδότηση εργατικής εισφορας 6,67%.

Γιατι εχω την εξης περίπτωση.Οι εργαζόμενοι αμοίβονται με την παλιά ΕΓΣΣΕ δεν εχουν γίνει μειώσεις δλδ 46,67 ημερομίσθιο.Τώρα που έχει βγεί

καινούρια ΕΓΣΣΕ την επιδότηση θα την υπολογίσω πάνω στο καινούριο ημερομίσθιο 26,18 ή στο παλιό με το οποίο και αμοίβονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Ασχολείτε κανείς με μισθοδοσία όπου ο εργάτης αμοίβεται με ημερομίσθιο και παίρνει την επιδότηση εργατικής εισφορας 6,67%.

Γιατι εχω την εξης περίπτωση.Οι εργαζόμενοι αμοίβονται με την παλιά ΕΓΣΣΕ δεν εχουν γίνει μειώσεις δλδ 46,67 ημερομίσθιο.Τώρα που έχει βγεί

καινούρια ΕΓΣΣΕ την επιδότηση θα την υπολογίσω πάνω στο καινούριο ημερομίσθιο 26,18 ή στο παλιό με το οποίο και αμοίβονται?

Βοήθειαααααααααααααααααααααα.......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδότηση γίνεται επί του βασικού κατώτατου ημερομισθίου.

Το παλιό ημερομίσθιο δεν είναι πλέον το βασικό κατώτατο.

Άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τλφ στο ικα και δεν γνωρίζουν τίποτα.Απο την στιγμή που αμοίβονται με την παλιά σύμβαση μπορώ εγω να τους βάλω την επιδότηση με την νέα σύμβαση?δλδ μειωμένη.Φοβάμαι μήπως μου βγεί λάθος στην απδ και γυρίσει με σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τλφ στο ικα και δεν γνωρίζουν τίποτα.Απο την στιγμή που αμοίβονται με την παλιά σύμβαση μπορώ εγω να τους βάλω την επιδότηση με την νέα σύμβαση?δλδ μειωμένη.Φοβάμαι μήπως μου βγεί λάθος στην απδ και γυρίσει με σφάλμα.

Παλια συμβαση-παλια επιδοτηση

Νεα συμβαση-νεα επιδοτηση

Πρεπει να υπαρχει συμφωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...