Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν....?


FAZEXA

Ερώτηση

Διαβαζω στον κομβο

<<Οι εργοδότες θα αποφασίζουν αν θα μειώνουν ή όχι τους μισθούς, σύμφωνα με τον Γιώργο Κουτρουμάνη. Σύμφωνα με όσα ανέφερε ο υπουργός εργασίας για τις αλλαγές στα εργασιακά με το νέο μνημόνιο η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου και θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν. >>

Δηλαδη.....ενοει οτι δεν θα χρειαζεται στο εξης ,η συναινεση του εργαζομενου,μονο για αυτους που αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ ?ή μηπως...ασχετως με ποια συμβαση αμοιβοταν ο καθενας μεχρι τωρα ,και με το σκεπτικο οτι πολλες συμβασεις που αντιπροσωπευαν το μεγαλυτερο εργατικο δυναμικο ,εχουν ηδη ληξει, οποτε ΟΛΟΙ πλεον θελουν,δεν θελουν, θα παιρνουν περιπου...400 ευρω ?εξ αλλου ειναι δυνατον να ισχυση η μονομερη μειωση ,μονο για μια μεριδα εργαζομενων,που παραλληλα ειναι και η πιο.. χαμηλομισθοι αφου αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ και να τους παει πατο... και να αφηση εξω τους υπολοιπους? μαλλον...καταλαβαινω οτι θα τους παρη η σκουπα ...ολους ανεξαιρετως και τοτε σιγουρα ..θα τρωμε ..ο ενας...τον αλλον.

εσεις πως το αντιλαμβανεστε αυτο? κανω εγω μηπως λαθος σκεπτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δηλ εσυ με 9 ετη και εγω ας πουμε με 20 θα εχουμε ιδιες αποδοχες

Ναι γιατι? δεν ειμαστε ολοι πλεον υπαλληλοι-δουλοι της τροϊκας?εχεις δει εσυ κανεναν δουλο να παιρνη παραπανω απο τον αλλον?ολοι δουλευουν με μαστιγιο ..για...ενα κομματι ψωμι με μια κελεμπια,και...ξυπολυτοι. τα 1500 βαλτα σε μια κορνιζα...να προσευχεσαι,μηπως...και καποτε .. γεννησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, επισκέπτης είμαι. Εργάζομαι σε μία επιχείρηση ως υπάλληλος γραφείου. Είμαστε συνολικά 2 εργαζόμενες (γραμματείς) και πέρναμε από 1.200 ευρώ το μήνα. Ο εργοδότης ζήτησε να μας τα μειώσει στα 1.000. Η άλλη δέχτηκε, εγώ δε θέλω να δεχτώ γιατί δε βγαίνω, πληρώνω και δάνειο για το σπίτι μου. Μπορεί να με υποχρεώσει να δεχτώ; πχ να μου στείλει εξώδικο ότι από εδώ και πέρα ο μισθός μου θα είναι 1000; κι αν δε δεχτώ πρέπει να αποχωρήσω οικειοθελώς η αν δε δεχτώ θα πρέπει να με απολύσει;

ευχαριστώ πολύ,

Κατερίνα Λ.

ΔΕΞΟΥ ΤΑ γιατί σε 2 με 3 μήνες θα δουλεύεις για 600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΚΛΑΔΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ 44,67 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΙΚΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΔΛΔ 22% ΚΑΤΩ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...