Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν....?

- - - - -

• Please log in to reply
28 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

SOTHRIS

SOTHRIS

*

• Silver members
  • 2.775 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα, επισκέπτης είμαι. Εργάζομαι σε μία επιχείρηση ως υπάλληλος γραφείου. Είμαστε συνολικά 2 εργαζόμενες (γραμματείς) και πέρναμε από 1.200 ευρώ το μήνα. Ο εργοδότης ζήτησε να μας τα μειώσει στα 1.000. Η άλλη δέχτηκε, εγώ δε θέλω να δεχτώ γιατί δε βγαίνω, πληρώνω και δάνειο για το σπίτι μου. Μπορεί να με υποχρεώσει να δεχτώ; πχ να μου στείλει εξώδικο ότι από εδώ και πέρα ο μισθός μου θα είναι 1000; κι αν δε δεχτώ πρέπει να αποχωρήσω οικειοθελώς η αν δε δεχτώ θα πρέπει να με απολύσει;
ευχαριστώ πολύ,
Κατερίνα Λ.

Ενδεχομένως και να μπορεί να το κάνει, εξαρτάται από τη σύμβαση με την οποία αμοιβεσαι. Να ρωτήσεις σχετικά στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας για περισσότερες λεπτομέρειες.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Λοιπον...κατ αρχην η μπάλλα παίρνει αυτούς που είναι στην Εθνικη Συλλογικη Σύμβαση...τώρα κατά πόσο είναι Συλλογική ειναι μια άλλη συζήτηση.

Στην συνέχεια επειδή σχεδόν ολες οι κλαδικές μέχρι τέλος 3ου θα λήξουν μαζί με τη μετενέργεια,γιατι κανείς εργοδότης δε θα πάει σε διάλογο,ο εργοδότης έχει δικαίωμα μείωσης του μισθού έως τα 400 καθαρα ,πλέον τριετιών ,πτυχίου,οικογενειακου επιδοματος...που κι αυτο ειναι διφορούμενο,και ανθυγιεινού που ανα συμβαση μπορεί να ειναι πολλά επιδόματα.
Η ουσία όμως είναι αλλού.Οτι πρέπει να υπογράψει ατομική συμβαση με κάθε εργαζόμενο.Και αν κάποιος ορθωσει το αναστημα του και πεί ΟΧΙ του δείχνει την πόρτα της εταιρείας .Εκει πια...πρέπει να αποφασισεις αν προτιμάς την αξιοπρέπεια σου ή τη μείωση.
Ειναι πολύ δυσκολο για ολους μας.Αποψη μου :"KANEIΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ"

Θα σου πω, τι Συζητησαμε σημερα με φιλους ενοειται οχι ασχετους,και εμαθα και εγω καλλιτερα και χωνεψα...πως θα παιξουν οι μειωσεις,και τι θα ενοει με αυτο το περιφημο που γρφτηκε, <χωρις την συναινεση του εργαζομενου> που διερωτωμουν και εγω πιο πανω.

Απο 13/5/2012 που ληγη η μετενεργεια που εδοθη στις ηδη ληγμενες συμβασεις, καταργουνται ΟΛΑ ΤΑ υπολοιπα ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,εκτος τεκνων ,προυπηρεσιας, σπουδων και επικυνδινοτητας,το οποιο δε καταληξαμε, οτι δεν ειναι το ιδιο με το ανθυειγινο,οπως πολλοι νομιζουμε ,διοτι διαβαζοντας του δυο ορους καταληξαμε οτι, το επικυνδινοτητας, διδεται στους εργαζομενους(οι οποιοι συνηθως δικαιουνται και το ανθυγεινο) που κυνδινευουν μια φορα ενω εκτελουν , καποια συγκεκριμενη εργασια π.χ οδηγος που μεταφερει πυρομαχικα ,ή αλεξιπτωτιστες,βατραχανθρωπους και πολλλοι αλλοι .ενω το ανθυειγινο δινεται σε αυτους που κυνδινευουν καθε μερα απο τη φυση της εργασιας τους π.χ κοφτες κρεατων,νοσηλευτες.
αφου λοιπον 13/5/2012 καταργειται το επιδομα γαμου,του Η/Υ,το κρεας εκει που προβλεπεται .το γευμα 1,75 εκει που προβλεπεται,και καποια αλλα, αυτα λοιπον τα επιδοματα απο 13/5/2012 αν θελει(ποιος δεν θα θελει?)μπορει να δη, ποσο σου προσαυξαναν το βασικο της εως τοτε συμβασης που σε καλυπτε εως 31/5/2012, και να στα ΚΟΨΗ ΑΜΕΣΑ ΧΩΡΙς ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΟΥ,διοτι καταργουνται απο τον νομο.
ΑΝ ομως παρ ολα αυτα μετα τον <πελεκυ>, ο μισθος που θα σου απομεινη χωρις αυτα τα επιδοματα πλεον , ειναι και παλι μεγαλυτερος απο την ΤΕΩΣ συμβαση, θεωρειται συμφωνηθησα παροχη, την οποια δεν μπορει να σου κοψη,ΑΝ δεν συμφωνησεις ενυπογραφα και εσυ.
ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ ενοειται οτι, επιπροσθετως,συνεχιζει να ισχυει και μετα απο αυτη την <αφαιμαξη> και η δυνατοτητα, να σε παη
<με την συγκαταθεση σου>? (λες και θα εχεις αλλη..επιλογη) στα 586 ευρω!!! της ΕΓΣΣΕ.
Μυλος ,μπαχαλο,ισοπεδωση,ξεφτιλα και πανω απο ολα ερχεται πεινα ...αν..δεν υπαρξη αντιδραση! ;)

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:
Κανατε μηπως καποιοι ,ενα προχειρο υπολογισμο εξπρες ,στους <παχυλους> μισθους σας ,να δειτε που...θα παμε για αρχη ...,χωρις...ουδεμια συγκαταθεση?

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:
Στην εθνικη υπαρχει οροφη τα 808,94 για 9 ετη προυπηρεσια & ανω η κανω λαθος. Γιατι ετσι αυτος ειναι
ο μεγαλυτερος ΜΙΚΤΟΣ μισθος που θα υπαρχει, δλδ 680,00 καθαρα...

SOTPAR

SOTPAR

*

• simple Members
  • 186 Δημοσιεύσεις:
δηλ εσυ με 9 ετη και εγω ας πουμε με 20 θα εχουμε ιδιες αποδοχες

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

ΕΓΣΣΕ 9 ετη- 35 ετη 961,99 αγαμος, 1037,13 εγγαμος. -22% 750,35 αγαμος, 808,96 εγγαμος μικτα...
Αν δεν κατεβουμε στους δρομους ολοι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας...

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.525 Δημοσιεύσεις:

Ναι γιατι? δεν ειμαστε ολοι πλεον υπαλληλοι-δουλοι της τροϊκας?εχεις δει εσυ κανεναν δουλο να παιρνη παραπανω απο τον αλλον?ολοι δουλευουν με μαστιγιο ..για...ενα κομματι ψωμι με μια κελεμπια,και...ξυπολυτοι. τα 1500 βαλτα σε μια κορνιζα...να προσευχεσαι,μηπως...και καποτε .. γεννησουν...

Σ_ΣΑΚΗΣ

Σ_ΣΑΚΗΣ

*

• simple Members
  • 247 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα, επισκέπτης είμαι. Εργάζομαι σε μία επιχείρηση ως υπάλληλος γραφείου. Είμαστε συνολικά 2 εργαζόμενες (γραμματείς) και πέρναμε από 1.200 ευρώ το μήνα. Ο εργοδότης ζήτησε να μας τα μειώσει στα 1.000. Η άλλη δέχτηκε, εγώ δε θέλω να δεχτώ γιατί δε βγαίνω, πληρώνω και δάνειο για το σπίτι μου. Μπορεί να με υποχρεώσει να δεχτώ; πχ να μου στείλει εξώδικο ότι από εδώ και πέρα ο μισθός μου θα είναι 1000; κι αν δε δεχτώ πρέπει να αποχωρήσω οικειοθελώς η αν δε δεχτώ θα πρέπει να με απολύσει;
ευχαριστώ πολύ,
Κατερίνα Λ.

ΔΕΞΟΥ ΤΑ γιατί σε 2 με 3 μήνες θα δουλεύεις για 600 ευρώ.
"καθαρόν δεν είναι ότι επλύθη, αλλά ότι δεν ελερώθει"

matthew85

matthew85

*

• simple Members
  • 293 Δημοσιεύσεις:
ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΚΛΑΔΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ 44,67 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΙΚΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΔΛΔ 22% ΚΑΤΩ??

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες