Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

υπολογισμος αποζημιωσης απολυσης

- - - - -

• Please log in to reply
25 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

annac

annac

*

• simple Members
  • 74 Δημοσιεύσεις:
Γεια σας!

Εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου το ξεκαθαρισει, ελπιζω να μην ειναι πολυ ανοητο αυτο που ρωταω....

Εστω οτι υπαλληλος φευγει 31/1/2012 παιρνει την αποζημιωση απολυσης, ποσοστο του Δωρου Πασχα, την αποζημιωση αδειας και το επιδομα αδειας. Σωστα?

Αν την ημερα που φευγει παρει ολα τα παραπανω, στην αποζημιωση απολυσης π.χ. δικαιουται μισθους 3 μηνων, η αποζημιωση ειναι 3 μηνες ή 3 μηνες + 1/6. το 1/6 προσαυξηση τι σημαινει?

Ευχαριστω....

ΚΠ

ΚΠ

*

• Silver members
  • 820 Δημοσιεύσεις:
Το 1/6 είναι η αναλογία του Δώρου Πάσχα, του Δώρου Χριστουγέννων και του Επιδόματος Αδείας. Δηλαδή είναι οι 14 μισθοί δια (/) του 12.
Πέρα από όλα αυτά όμως είναι διάταξη ενσωματωμένη στην εργασία, οπότε μην το ψάχνεις παραπάνω.

Επισκέπτης-ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΧΑΡΟΝΙΑΝ-

Επισκέπτης-ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΧΑΡΟΝΙΑΝ-
  • Επισκέπτες
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ. ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ 16/07/2009 ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ 27/07/2012. ΟΙ ΜΕΙΚΤΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ 1007 ΕΥΡΩ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 16 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΑΔΕΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ. ΜΗ ΜΑΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΪΔΑ..! ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..!

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.503 Δημοσιεύσεις:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ. ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΝ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ 16/07/2009 ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ 27/07/2012. ΟΙ ΜΕΙΚΤΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ 1007 ΕΥΡΩ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 16 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΑΔΕΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ. ΜΗ ΜΑΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΪΔΑ..! ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..!

Αποζημίωση απόλυσης 2 μισθούς + το 1/6 αυτών, δηλαδή: 1007*14/12*2=2.349,67 ευρώ αποζημίωση.
Θα πάρεις επίδομα αδείας, αποζημίωση αδείας για τις μέρες που δεν έχεις πάρει και τα Χριστούγεννα δικαιούσαι και αναλογία Δώρου Χριστουγέννων.

kz5

kz5

*

• simple Members
  • 264 Δημοσιεύσεις:
Όταν απολύεται ένας μισθωτός, για να προσδιοριστεί το ποσό της αποζημίωσης, υπολογίζονται τα χρόνια υπηρεσίας του μετά την τελευταία πρόσληψη;
Ας χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα:
Ο μισθωτός προσλήφθηκε στις 10/6/2008.
Πριν συμπληρωθούν δύο μήνες εργασίας, στις 8/8/2008, απολύθηκε.
Έγινε εκ νέου πρόσληψη μετά από δύο ημέρες, στις 10/8/2008 δηλαδή.
Οριστική απόλυση χωρίς προειδοποίηση στις 6/8/2012, λίγο πριν συμπληρωθεί η τετραετία από την τελευταία πρόσληψη.
Δικαιούται 2 ή 3 μήνες αποζημίωση;

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.

Όταν απολύεται ένας μισθωτός, για να προσδιοριστεί το ποσό της αποζημίωσης, υπολογίζονται τα χρόνια υπηρεσίας του μετά την τελευταία πρόσληψη;
Ας χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα:
Ο μισθωτός προσλήφθηκε στις 10/6/2008.
Πριν συμπληρωθούν δύο μήνες εργασίας, στις 8/8/2008, απολύθηκε.
Έγινε εκ νέου πρόσληψη μετά από δύο ημέρες, στις 10/8/2008 δηλαδή.
Οριστική απόλυση χωρίς προειδοποίηση στις 6/8/2012, λίγο πριν συμπληρωθεί η τετραετία από την τελευταία πρόσληψη.
Δικαιούται 2 ή 3 μήνες αποζημίωση;

Απο την τελευταια προσληψη , η οποια μαλιστα σε σενα ειναι και 4 ετων και δεν μπορεις να την αμφισβητησης ωστε να κερδισης τον ενα μισθο.αυτη ειναι η δικη μου αποψη,

kz5

kz5

*

• simple Members
  • 264 Δημοσιεύσεις:

Απο την τελευταια προσληψη , η οποια μαλιστα σε σενα ειναι και 4 ετων και δεν μπορεις να την αμφισβητησης ωστε να κερδισης τον ενα μισθο.αυτη ειναι η δικη μου αποψη,

Από την τελευταία πρόσληψη όμως δεν έχουν συμπληρωθεί τα 4 έτη.

Tasaras

Tasaras

*

• simple Members
  • 42 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας!

Εχω μια απορια αν μπορει καποιος να μου το ξεκαθαρισει, ελπιζω να μην ειναι πολυ ανοητο αυτο που ρωταω....

Εστω οτι υπαλληλος φευγει 31/1/2012 παιρνει την αποζημιωση απολυσης, ποσοστο του Δωρου Πασχα, την αποζημιωση αδειας και το επιδομα αδειας. Σωστα?

Αν την ημερα που φευγει παρει ολα τα παραπανω, στην αποζημιωση απολυσης π.χ. δικαιουται μισθους 3 μηνων, η αποζημιωση ειναι 3 μηνες ή 3 μηνες + 1/6. το 1/6 προσαυξηση τι σημαινει?

Ευχαριστω....

Ο νόμος αναφέρει ότι η αποζημίωση καταβάλεται σύμφωνα με τις τακτικές αποδοχές, και για αυτό ενσωματώνονται όλα όσα ανέφερε ό άλλος φίλος μας

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Ο νόμος αναφέρει ότι η αποζημίωση καταβάλεται σύμφωνα με τις τακτικές αποδοχές, και για αυτό ενσωματώνονται όλα όσα ανέφερε ό άλλος φίλος μας

ΑΝ... και πολυ αργα...ασχολουμεθα με το ανωτερω θεμα του συγκεκριμενου συναδελφου ,(25/1/2012!!)ετσι ,πληροφοριακα θα πω οτι το 1/6 σημαινει 2:12
το 2 ειναι 1/2 μισθος δωρο πασχα ,1/2 μισθος επιδ. αδειας, και ενας μισθος δωρο χριστουγεννων, τα οποια προσαυξανουν το συνολο της αποζημιωσης απολυσης.

temeteron

temeteron

*

• simple Members
  • 140 Δημοσιεύσεις:

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Σε ατομική σύμβαση είχε συμφωνηθεί ότι σε περίπτωση απόλυσης , ο εργαζόμενος θα αποζημιωθεί έξτρα, πέραν της νόμιμης αποζημίωσης που δικαιούται, με 4.000€

Αυτή η έξτρα αποζημίωση αναγνωρίζεται φορολογικά?Ή πρέπει να αναμορφωθεί?

ευχαριστώ

Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη , ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

anast

anast

TASOS KOTZIAGK

• Gold Members
  • 5.714 Δημοσιεύσεις:

Αναγνωριζεται κανονικα.

Στις αποφασεις για τις δαπανες που εκπιπτουν, υπαρχει αντιστοιχη περιπτωση.

ΦΙΛΙΚΑ
ΤΑΣΟΣ

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.489 Δημοσιεύσεις:

Δεν αναγνωρίζεται όμως, όταν απολύεται όλο το προσωπικό και η επιχείρηση διακόπτει την δραστηριότητά της.

(Σ.τ.Ε. 3455/1995).

Καλησπέρα

Επισκέπτης-gt-

Επισκέπτης-gt-
  • Επισκέπτες

καλη χρονια!

θα ηθελα να μαθω πως υπολογιζεται  η αποζημιωση  μου αν ευκαιρει καποιος...

ειμαι ασφαλισμενη στον  ιδιο εργοδοτη  για 9μιση  χρονια(κομμωτηριο)οι μικτες αποδοχες μου ειναι 1.170Ε

ασφαλισμενη   ως β.κομμωτη ομως ενω εχω κ αδεια ασκησεως επαγγελματος

ευχαριστω

Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Επισκέπτης-ΧΡΗΣΤΟΣ-
  • Επισκέπτες

Γεια σας και καλή χρονιά

Έμμισθος εργαζόμενος με 8,5 έτη προϋπηρεσία και μισθό 6.000 € μεικτά (ναι υπάρχουν ακόμη τέτοιοι μισθοί), απολύεται την  31/01/2013.

Μπορεί να υπολογίσει κάποιος, λαμβάνοντας υπόψη και τις αλλαγές του μνημονίου, και χρησιμοποιώντας και ενημερωμένα προγράμματα μισθοδοσίας, τι αποζημίωση  πρέπει να πάρει;

Αν οι αποδοχές του ήταν 6.300 € ποια θα ήταν αντίστοιχα η αποζημίωσή του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Χρήστος.

SOTPAR

SOTPAR

*

• simple Members
  • 208 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας και καλή χρονιά

Έμμισθος εργαζόμενος με 8,5 έτη προϋπηρεσία και μισθό 6.000 € μεικτά (ναι υπάρχουν ακόμη τέτοιοι μισθοί), απολύεται την  31/01/2013.

Μπορεί να υπολογίσει κάποιος, λαμβάνοντας υπόψη και τις αλλαγές του μνημονίου, και χρησιμοποιώντας και ενημερωμένα προγράμματα μισθοδοσίας, τι αποζημίωση  πρέπει να πάρει;

Χρήστος.

Γιατί και για 6000 και για 6300  ????

Ο λογιστής της εταιρειας σιγουρα θα σας δώσει την σωστή απάντηση...μη φοβάσθε ...

KABONTOROS

KABONTOROS

*

• Silver members
  • 3.121 Δημοσιεύσεις:

Σε απόλυση μετα απο προειδοποίηση ποιά ημερομηνία μετράει?

πχ κάποιος έχει προσληφθεί 18/03/09 ,τώρα του γίνεται προειδοποίηση με 22/01/13

αρα η προειδοποίηση λήγει 22/03/13 ,αν ισχύει η ημερομηνία απόλυσης δικαιούται

2,5 μισθούς ,ενώ αν ισχύσει η ημερομηνία προειδοποίησης 2 μισθούς.

FAZEXA

FAZEXA

*

• Silver members
  • 3.534 Δημοσιεύσεις:

Γεια σας και καλή χρονιά

Χρήστος.

Ο ανωτερος μηνιαιος μικτος  μισθος   που δικαιουται αποζημιωση ειναι 6283,2, ασχετως αν καποιος παιρνει παραπανω ,που αυτος  παιρνει με εναν προχειρο υπολογισμο ,τα μικτα του

με 6,000 καθαρα !!ειναι  περιπου 10,500 :o ,ομως ειτε με 6,000 καθαρα τα βγαλης ειτε με 6,300 την ιδια αποζημιωση θα παρη  και για την συγκεκριμενη προυπηρεσια ,με βασει το ανωτερο 6283,2 ,δικαιουται 5 μισθους +1/6 αυτων =36652ευρω .ολα αυτα με την προυποθεση οτι τα 6,000 που λες ειναι...καθαρα δεν φανταζομαι...να ειναι μικτα διοτι τοτε  η αποζημιωση υπολογιζεται στα 6,000 και οχι στα 6283,2.θεωρω.... οτι ο συλογισμος ειναι σωστος,αν ....καποιος συναδελφος εχει αντιρηση ας με διορθωσει.

doctor

doctor

*

• Gold Members
  • 5.503 Δημοσιεύσεις:

Σε απόλυση μετα απο προειδοποίηση ποιά ημερομηνία μετράει?

πχ κάποιος έχει προσληφθεί 18/03/09 ,τώρα του γίνεται προειδοποίηση με 22/01/13

αρα η προειδοποίηση λήγει 22/03/13 ,αν ισχύει η ημερομηνία απόλυσης δικαιούται

2,5 μισθούς ,ενώ αν ισχύσει η ημερομηνία προειδοποίησης 2 μισθούς

ισχύει η ημερομηνία της καταγγελίας με προειδοποίηση. Προσοχή, δεν λέμε "προειδοποίηση καταγγελίας" αλλά "καταγγελία με προειδοποίηση". 

KABONTOROS

KABONTOROS

*

• Silver members
  • 3.121 Δημοσιεύσεις:

ισχύει η ημερομηνία της καταγγελίας με προειδοποίηση. Προσοχή, δεν λέμε "προειδοποίηση καταγγελίας" αλλά "καταγγελία με προειδοποίηση". 

Αρα η ημερομηνία της προειδοποίησης 22/01/13?η η ημερομηνία της απόλυσης 22/03/2013?

MrKosGr

MrKosGr

*

• simple Members
  • 156 Δημοσιεύσεις:

http://ergatika.gr/program/apoz-apol/ programma ypologismoy apozhmiosi apolysis! poly kalo site kai xrhsimo

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες