Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ BANKING

- - - - -

• Please log in to reply
107 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Διαλεξε σωστη πληρωμη εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:

Τη σωστή διαλέγω συνάδελφε..

Την έχω πληκτρολογήσει πόσες φορές!

Ακόμη και με αντιγραφή επικόληση και πάλι δε μου την εμφάνισε..

.

Evri

Evri

*

• simple Members
  • 177 Δημοσιεύσεις:

Μόλις πλήρωσα και δόσεις ΦΠΑ και Φόρου εισοδήματος ΦΠ και ΝΠ. Εάν προσπαθείς να πληρώσεις πληρωμή βεβαιωμένης οφειλής στην ταυτότητα πληρωμής βάζεις σαν ταυτότητα πληρωμής όλα τα ψηφία μετά το ΑΦΜ.

Carpe diem!!!

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:

Τη σωστή διαλέγω συνάδελφε..

Την έχω πληκτρολογήσει πόσες φορές!

Ακόμη και με αντιγραφή επικόληση και πάλι δε μου την εμφάνισε..

Συνάδελφε, τι είδος οφειλής θέλεις να πληρώσεις ; Ίσως εκεί κάνεις το λάθος, στο είδος και όχι στην ταυτότητα.

Καλημέρα

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Συνάδελφε, τι είδος οφειλής θέλεις να πληρώσεις ; Ίσως εκεί κάνεις το λάθος, στο είδος και όχι στην ταυτότητα.

Καλημέρα

Ακριβως..

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:

Θέλω να πληρώσω πρώτη δόση φπα!

Πατάω στη ταυτότητα πληρωμής τον 9ψήφιο αριθμό που εμφανίζει το axisnet και μου βγάζει λάθος κωδικός..

.

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Πας απο βεβαιωμενες οφειλες...

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:

Θέλω να πληρώσω πρώτη δόση φπα!

Πατάω στη ταυτότητα πληρωμής τον 9ψήφιο αριθμό που εμφανίζει το axisnet και μου βγάζει λάθος κωδικός..

Τι πληρωμή επιλέγετε ; ΦΠΑ ;

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:

Πας απο βεβαιωμενες οφειλες...

Σ ευχαριστώ!

.

kotlistianos

kotlistianos

*

• Silver members
  • 2.157 Δημοσιεύσεις:

Τι πληρωμή επιλέγετε ; ΦΠΑ ;

Ναι...!

Μου το εξήγησε και ο 1960...

Ευχαριστώ και πάλι..

.

1960

1960

*

• simple Members
  • 144 Δημοσιεύσεις:

Να σαι καλα... Αφου πρεπει να γινουμε λιγο τραπεζικοι λιγο ικατζηδες λιγο τεβετζηδες λιγο λιγο λιγο

...............το επαγγελμα μας. 

Evri

Evri

*

• simple Members
  • 177 Δημοσιεύσεις:

Και λίγο μέντιουμ . Κάποια πράγματα πρέπει να τα μαντεύουμε πλέον ......

Carpe diem!!!

Proodeytiki

Proodeytiki

Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική. Το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές τ

• Silver members
  • 708 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Καλλιτεχνικό πατινάζ · Κέρλινγκ · Χόκεϊ επί πάγου -Κρίκετ - Συγχρονισμένη κολύμβηση

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

Damus Petimus Que Vicissim «Λογιστές....Δίνουμε και περιμένουμε αντάλλαγμα» !!!!

mariacy

mariacy

*

• simple Members
  • 455 Δημοσιεύσεις:

Λοιπόν εταιρεια συντασσει τη δήλωση  Μαίου  με ΧΥ 100000 ευρω. Θελει να την υποβαλλει με καταβολή -οπως δικαιουται- ως εξεις εφαπαξ 19/6 10 ευρω κ 99990 την 29/6. Αλλαι αι βουλαί του χρήστη και άλλαι του προγραμματιστή όμως.....

Το συστημα  ...δεν το δεχετε κ βγαζει προασυξηση στο όλο 1% !!!! Τοχετε δει ... καμια ιδεα ?

απο την στιγμη που στις 20 του μηνα δεν το πληρωνεις ολο, σημαινει επιλεγεις δοσεις. αυτο σημαινει 10 ευρω με την καταθεση ,τα μισα στο τελος του μηνα και τα αλλα μισα στο τελος του επομενου μηνα με προσαυξηση 2%

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

Επιστημονικός συνεργάτης επί των διαπλοκών.

• Silver members
  • 1.761 Δημοσιεύσεις:

Ο Νίκος έχει δίκοιο, η εφαρμογή έχει πρόβλημα. Βγάζει προσαύξηση 1% σε όλο το ποσό. Μίλησα με το ΤΑXIS θα προσπαθήσουν να το φτιάξουν αύριο. Μάλλον πάμε για παράταση. Μην στέλνετε αν έχετε προκαταβολή.

«ου γαρ έστιν, ουκ έστιν, ω άνδρες Αθηναίοι, αδικούντα και επιορκούντα και ψευδόμενον δύναμιν βεβαίαν κτήσασθαι, αλλά τα τοιαύτ’ εις μεν άπαξ και βραχύν χρόνον αντέχει…»
Β΄ Ολυνθιακός (10) Δημοσθένης

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:

Νίκο καλησπέρα.

Αυτός ο τρόπος πληρωμής που λες, δεν μπορεί να επιλεγεί.

Με βάση την υποπαράγραφο Α6 του ν.4152/2013 (τροπ. παρ.2 άρθρου 38 ν.2859/2000) οι επιλογές για την πληρωμή είναι:

α) όλο το ποσό έως τις 20/6

ή

β) τουλάχιστον 10,00€ έως τις 20/06 και

όχι προαιρετικά αλλά υποχρεωτικά, αφού η μη καταβολή όλου του ποσού έως τις 20/06 σε εντάσσει αυτόματα στο σύστημα δόσεων

ποσό ίσο με 49990,00€ (για το παράδειγμα) έως τις 29/06 και ποσό 50000,00€ με προσαύξηση 1000,00€ (2%), δηλαδή σύνολο 51000,00€ έως τις 31/07 (χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής).

Τα 1000,00€ προσαύξησης, θα βεβαιωθούν με την υποβολή της δήλωσης, εφόσον ταυτόχρονα, γίνει πληρωμή οποιουδήποτε ποσού, πλην του ολικού !!!

ή

γ) ποσό τουλάχιστον ίσο με το 50% της συνολικής οφειλής έως τις 20/06 και όχι προαιρετικά αλλά υποχρεωτικά και εδώ, του υπόλοιπου ποσού έως 31/07 με προσαύξηση 2%.

Δεν έχεις επιλογή για πληρωμή του υπολοίπου ποσού (εδώ 99990,00€) έως τις 29/06, εφόσον πληρώσεις με την υποβολή ποσό διαφορετικό από το σύνολο της δήλωσης (εδώ 10,00€).

Για το 1% προσαύξησης που εμφανίζει το σύστημα, όντως πρέπει να είναι λάθος, καθώς δεν προβλέπεται από κάποια διάταξη.

Παρακαλώ για τις απόψεις - διορθώσεις σας, στην τοποθέτησή μου.

• mariacy τους άρεσε αυτό

PANAGIOTISTHESS

PANAGIOTISTHESS

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

• Silver members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Θα λύνουμε έναν γρίφο για να στείλουμε ένα φπα.

Κύριε Μπάμπη εγώ συμφωνώ στις τοποθετήσεις σας απλά θα έπρεπε αυτά να είχαν δοθεί από το υπουργείο κατά λέξη τι γίνεται σε κάθε περίπτωση. 

Μίλησα με συνάδελφο στην Αθήνα το απόγευμα και σε χρεωστικό 6000 ευρώ έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός 2000,00 ευρώ.Δεν του έβγαλε καθόλου προσαύξηση.Να υποθέσω ότι θα περιμένει να δει στις 28/6 ότι θα πληρωθεί και το υπόλοιπο χιλιάρικο και μετά θα βγεί η προσαύξηση? Χλωμό το βλέπω πάντως.

Μία παρατήρηση μόνο που ίσως να είναι και χαζομάρα λόγω του κουρασμένου μυαλού.Το 1% επί όλου του ποσού συμπίπτει με το 2% της μισής δόσης που θα πληρωθεί τον άλλο μήνα.Μήπως εδώ γίνεται κανένα μπέρδεμα?

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:

Καλησπέρα,

Θα λύνουμε έναν γρίφο για να στείλουμε ένα φπα.

Κύριε Μπάμπη εγώ συμφωνώ στις τοποθετήσεις σας απλά θα έπρεπε αυτά να είχαν δοθεί από το υπουργείο κατά λέξη τι γίνεται σε κάθε περίπτωση. 

Μίλησα με συνάδελφο στην Αθήνα το απόγευμα και σε χρεωστικό 6000 ευρώ έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός 2000,00 ευρώ.Δεν του έβγαλε καθόλου προσαύξηση.Να υποθέσω ότι θα περιμένει να δει στις 28/6 ότι θα πληρωθεί και το υπόλοιπο χιλιάρικο και μετά θα βγεί η προσαύξηση? Χλωμό το βλέπω πάντως.

Μία παρατήρηση μόνο που ίσως να είναι και χαζομάρα λόγω του κουρασμένου μυαλού.Το 1% επί όλου του ποσού συμπίπτει με το 2% της μισής δόσης που θα πληρωθεί τον άλλο μήνα.Μήπως εδώ γίνεται κανένα μπέρδεμα?

Παναγιώτη καλησπέρα.

Όσον αφορά το ότι ο συνάδελφος έβαλε ως δόση για τις 20 του μηνός, 2000,00€ και όχι όλο το ποσό, τον εντάσσει αυτόματα σε δόσεις. Έτσι με βάση αυτό :

...

Το ποσό που βεβαιώνεται για καταβολή στον επόμενο μήνα προσαυξάνεται κατά δύο τοις εκατό (2%) και η προσαύξηση αυτή βεβαιώνεται με την υποβολή της δήλωσης

...

θα έπρεπε να του βγάλει τις προσαυξήσεις (εδώ 3000,00 Χ 2%), όπως έκανε με την υποβολή και στην προηγούμενη διαδικασία (του τουλάχιστον 40%). Τι να πω ... <_< Ίσως κάνουν αλλαγές ...

Τώρα για το 1% επί όλου του ποσού, που είναι το ίδιο με το 2% του μισού, το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά θα πρέπει να μας το διευκρινίσει ο Νίκος αυτό. Να μας πει δηλαδή πόση ακριβώς προσαύξηση του έβγαλε. Γιατί δεν μπορεί, όπως λέει, να αποδώσει στις 29/06 όλο το υπόλοιπο ποσό (στην περίπτωσή του 99990,00€). Έτσι εδώ η προσαύξηση θα είναι στο 50% δηλαδή 1000,00€ και όχι σε όλο το ποσό που λέει, προφανώς χωρίς την προκαταβολή των 10,00€ (100000,00 - 10,00 = 99990,00 Χ 1% = 999,90€).

Δυστυχώς, συμφωνώ μαζί σου, γρίφος η υπόθεση και απαιτεί μεγάλη προσοχή.

Αλλά τώρα άρχισα να κουράζομαι λίγο, :P μου φαίνεται ότι δεν μπορώ να γράψω άλλο και λέω να πάω να δω τα παιδιά μου και την κερά Μάρω. :)

Καληνύχτααααααααααααα. :)

HARYK

HARYK

*

• Silver members
  • 4.392 Δημοσιεύσεις:
  1. @agamemnon_st δυστυχώς έκανα λάθος. Το ποσό βεβαιωνεται με την προσαύξηση. Μόνο αν πληρώσετε όλο το ποσό δεν έχετε προσαύξηση.

2. @htheoharis @agamemnon_st "Το ποσό που βεβαιώνεται για καταβολή στον επόμενο μήνα προσαυξάνεται κατά δύο τοις εκατό (2%) και η προσαύξηση

Καλημέρα

ΕΙΡΗΝΗ

ΕΙΡΗΝΗ

Επιστημονικός συνεργάτης επί των διαπλοκών.

• Silver members
  • 1.761 Δημοσιεύσεις:

Επειδή το δοκίμασα και εγώ...Δεν είναι το ίδιο. Γιατί οι δόσεις δεν είναι υποχρεωτικά ισόποσες, έχω τη δυνατότητα να πληρώσω παραπάνω στην Α δόση η να εξοφλήσω όλο το ποσό.Η προσαύξηση του 2% υπολογίζεται μόνο στη Β δόση.

Ένα μικρό παράδειγμα

ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Προσαύξηση 10.000,00 χ 1% = 100,00

Σύμφωνα με τον νόμο

α)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 6990 ,00

Προσαύξηση 400,00 χ 2% = 80,00

β)ΦΠΑ πληρωτέο 10.000,00

Προκαταβολή 10,00

Α δόση 9990 ,00

Προσαύξηση 0 χ 2% =0,00

«ου γαρ έστιν, ουκ έστιν, ω άνδρες Αθηναίοι, αδικούντα και επιορκούντα και ψευδόμενον δύναμιν βεβαίαν κτήσασθαι, αλλά τα τοιαύτ’ εις μεν άπαξ και βραχύν χρόνον αντέχει…»
Β΄ Ολυνθιακός (10) Δημοσθένης

1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες