Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΣΗ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ

- - - - -

• Please log in to reply
Δεν υπάρχουν απαντήσεις σε αυτό το θέμα

PAMAR

PAMAR

*

• simple Members
  • 39 Δημοσιεύσεις:
Καλήσπερα σας.

Έρχονται εμπορεύματα στην Ελλάδα από Κίνα, ο εκτελωνισμός γίνεται από την Ελληνική εταιρία , το τιμολόγιο είναι από Κυπριακή εταιρία. Από όσα έχω διαβάσει στο forum αυτό θεωρείτε εισαγωγή από τρίτες χώρες και όχι ενδοκοινοτική απόκτηση. Άρα φπα, δασμοί, δετε, κτλ πληρώνονται από την ελληνική εταιρία ως εισαγωγή.Διορθώστε αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.
Επίσης θέλω να ρωτήσω για τις ειδικές περιπτώσεις όπου δεν εκπίπτει η αξία των πρώτων και βοηθητικών υλών που χρησιμοποιήθηκαν, καθώς και των άλλων εμπορεύσιμων αγαθών, όταν καταβάλλονται ή οφείλονται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα της οποίας η δραστηριότητα στη συγκεκριμένη συναλλαγή εξαντλήθηκε στην τιμολόγησή της και η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών διενεργήθηκε από τρίτο πρόσωπο.(τριγωνικές συναλλαγές).Σύμφωνα με τις διευκρινίσεις του υπουργείου οικονομικών με την Δ12Β/1098722/ΕΞ2010/26.7.2010 αλλά και με την ΠΟΛ.1135/4.10.2010 τα παραπάνω αφορούν τις τριγωνικές συναλλαγές στις οποίες μεσολαβεί εταιρία με έδρα σε κράτη μη συνεργάσιμα ή με προνομιακό φορολογικό καθεστώς, όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 51Α του ν.2238/1994.Για το 2010 κράτη μη συνεράσιμα είναι αυτά που ορίζονται στη ΔΟΣ/Α/1150236/ΕΞ/9.11.2010 απόφαση του Υπουργείου Οικονομικών.Επίσης το υπουγρείο οικονομικών ανακοινώνει ότι η υπουργική απόφαση αυτή με την οποία καθορίστηκαν τα μη συνεργάσιμα κράτη για το 2010, θα έχει εφαρμογή από την 1η Ιανουαρίου 2011.
Σύμφωνα λοιπόν με αυτά νομίζω ότι μπορώ να εκπέσω την αξία των εμπορευμάτων αυτών γιατί δεν μεσολαβεί εταιρία με έδρα σε κράτη μη συνεργάσιμα ή με προνομιακό φορολογικό καθεστώς.
Διαβάζοντας όμως τη ΠΟΛ.1225/26.10.2011 σε κάποιο σημείο αναφέρει:
Ειδικά για την Κύπρο διευκρινίζεται, ότι η έκτακτη αμυντική εισφορά 15% που επιβάλλεται κάθε χρόνο στους τόκους και στα μερίσματα που λαμβάνει εταιρία φορολογικός κάτοικος Κύπρου, δεν συμπεριλαμβάνεται ρητά στο πεδίο εφαρμογής της Σύμβασης αποφυγής Διπλής Φορολογίας (ΣΑΔΦ) που έχει υπογραφεί μεταξύ Ελλάδας και Κύπρου, παρά το γεγονός ότι η υπόψη εισφορά επιβάλλεται επί συγκεκριμένων εισοδημάτων. Κατά συνέπεια, η εισφορά αυτή δεν θα πρέπει να υπολογίζεται στο φορολογικό συντελεστή της Κύπρου (10%), για τους σκοπούς του άρθρου 51Α του Κ.Φ.Ε. και ως εκ τούτου, η Κύπρος θεωρείται κράτος με προνομιακό φορολογικό καθεστώς.
Άρα σύμφωνα με την ΠΟΛ.1225 δεν μπορώ να εκπέσω την αξία των εμπορευμάτων αυτών γιατί μεσολαβεί εταιρία από κράτος με προνομιακό φορολογικό καθεστώς.

Σας παρακαλώ πολύ αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπερδευτεί. Η τριγωνική αυτή συναλλαγή είναι στις ειδικές περιπτώσεις όπου δεν εκπίπτει η αξία των εμπορευμάτων ή εκπίπτει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες