Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

αναρρωτική άδεια 10 ημερών χωρίς να έχει κλείσει 10 εργάσιμες στην επιχείρηση

- - - - -

  • Please log in to reply
3 απαντήσεις σε αυτό το θέμα

#1
daisy84

daisy84

    *

  • simple Members
  • 40 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
Καλησπέρα σε όλους!
Υπάλληλος που δεν έχει κλείσει 10 εργάσιμες στην επιχείρηση έφερε χαρτί από ειδικευόμενο γιατρό για 10 ημέρες αναρρωτική από 13 εώς....???(αναλύω παρακάτω τα ερωτηματικά)
Όταν κάποιος παίρνει 10 ημέρες αναρρωτική είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές?
Γιατί η υπάλληλος θέλει να της υπογράψω το χαρτί για την επιτροπή του ΙΚΑ σαν εργάσιμες, δηλαδή από 13-26 του μήνα.
Αυτό ισχύει γιατί δεν νομίζω να σου δίνουν αναρρωτική μόνο για εργάσιμες και τα Σ/Κ να είσαι καλά!

Επίσης από ό,τι διάβασα σε άλλο άρθρο αφού δεν έχει κλείσει 10 εργάσιμες δεν δικαιούται αποζημίωση από τον εργοδότη. Καλά κατάλαβα?


Σας ευχαριστώ!

#2
doctor

doctor

    *

  • Gold Members
  • 5.506 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Θιβέτ

Καλησπέρα σε όλους!
Υπάλληλος που δεν έχει κλείσει 10 εργάσιμες στην επιχείρηση έφερε χαρτί από ειδικευόμενο γιατρό για 10 ημέρες αναρρωτική από 13 εώς....???(αναλύω παρακάτω τα ερωτηματικά)
Όταν κάποιος παίρνει 10 ημέρες αναρρωτική είναι εργάσιμες ή ημερολογιακές?
Γιατί η υπάλληλος θέλει να της υπογράψω το χαρτί για την επιτροπή του ΙΚΑ σαν εργάσιμες, δηλαδή από 13-26 του μήνα.
Αυτό ισχύει γιατί δεν νομίζω να σου δίνουν αναρρωτική μόνο για εργάσιμες και τα Σ/Κ να είσαι καλά!

Επίσης από ό,τι διάβασα σε άλλο άρθρο αφού δεν έχει κλείσει 10 εργάσιμες δεν δικαιούται αποζημίωση από τον εργοδότη. Καλά κατάλαβα?


Σας ευχαριστώ!


Ο αστικός κώδικας, στο άρθρο 657 δεν αναφέρει για εργάσιμες, οπότε μιλά για ημερολογιακές: "Λόγοι που εμπόδισαν τον εργαζόμενο. Ο εργαζόμενος διατηρεί την αξίωσή του για το μισθό, αν ύστερα από δεκαήμερη τουλάχιστον παροχή εργασίας εμποδίζεται να εργαστεί από σπουδαίο λόγο που δεν οφείλεται σε υπαιτιότητά του. Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να αφαιρέσει από το μισθό τα ποσά που εξαιτίας του εμποδίου καταβλήθηκαν στον εργαζόμενο από ασφάλιση υποχρεωτική κατά το νόμο".

#3
daisy84

daisy84

    *

  • simple Members
  • 40 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Female
doctor σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

"Εαν ο μισθωτός, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, απέχει δικαιολογημένα από την εργασία του, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τις αποδοχές που θα ελάμβανε, αν ο μισθωτός εργαζόταν κανονικά.

Οι διατάξεις που ισχύουν σήμερα και συγκεκριμένα τα άρθρα 657 και 658 του Αστικού Κώδικα που παρατίθενται, αναφέρονται στην προστασία των εργαζομένων για την περίπτωση της ασθενείας τους, εφόσον υπάρχει σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Από τις εν λόγω διατάξεις, προκύπτει ότι οι μισθωτοί, γενικά, ανεξάρτητα από την ιδιότητα ή ειδικότητά τους στην εργασία (υπάλληλος, εργάτης, τεχνίτης, υπηρέτης) και ανεξάρτητα από τον τρόπο υπολογισμού της αμοιβής τους (μισθός, ημερομίσθιο κ.λπ.), εάν συμπλήρωσαν δέκα (10) ημέρες πραγματικής εργασίας (δεν υπολογίζονται οι Κυριακές και αργίες), δικαιούνται να αξιώσουν την πληρωμή του μισθού για το χρόνο αυτό της απουσίας τους από την εργασία.

Αν ο μισθωτός, από την ημέρα που άρχισε να εργάζεται, δεν έχει συμπληρώσει δέκα (10) ημέρες πραγματικής εργασίας, δεν δικαιούται να λάβει αποδοχές από τον εργοδότη του για τις ημέρες που απουσίασε από την εργασία του λόγω ασθένειας. Επίσης, αν η ασθένεια εμφανιστεί προτού να συμπληρωθεί το 10ήμερο πραγματικής εργασίας, έστω και αν συνεχίζεται, ο εργαζόμενος δεν δικαιούται να λάβει τις αποδοχές του, γιατί δεν υπάρχει πραγματική παροχή εργασίας επί δέκα τουλάχιστον ημέρες.
"

Αυτά έγραψε ο/η HAL 9000 εδώ: http://www.taxheaven...κη&fromsearch=1

Εγώ κατάλαβα εργάσιμες....Κατάλαβα λάθος ή αναφερθηκε λάθος από τον/την HAL 9000 ή και τα δύο τέλοσπάντων?
Και μήπως έχεις και κάποιο σχόλιο σχετικά με το αν οι ημέρες που γράφει ο γιατρός είναι ημερολογιακές ή εργάσιμες?

Και πάλι ευχαριστώ!

#4
FAZEXA

FAZEXA

    *

  • Silver members
  • 3.543 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • Interests:Τώρα..? τίποτα.
    Μου το απαγόρευσε η Τρόϊκα.
Οι μερες αδειας ασθενειας, που σου δινει το ΙΚΑ ειναι παντα ημερολογιακες,και παραλληλα , σε πληρωνει για 7 μερες,και οχι μονο για τις εργασιμες.




0 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες