Προς το περιεχόμενο
  • 0

Από τον μισθό θά παρακρατείται πλέον η έκτακτη εισφορά?!


FAZEXA

Ερώτηση

Παιδια το ειδατε και αυτο?< απο το μισθο του καθε εργαζομενου,θα παρακρατειται καθε μηνα η εκτακτη εισφορα>, ωστε να ειναι σιγουροι οτι θα την εισπραξουν απο τον ,<φουκαρα> τον μισθωτο,θελει δεν θελει,εχει δεν εχει,να τουν παρουν μεχρι και τα σωβρακα και αστον να πεθανη.....

μπορουν να μου πουν απο τους επιτηδευματιες,που μπορει,ή μαλλον στατιστικα ,βγαζουν περισσοτερα απο τον εργαζομενο των 400σιων ή 600σιων ή ακομη και...των 80σιων ευρω,και απο διαφορους αλλους μεγαλοεισοδηματιες,....που μπορουν και να κρυβουν, εχουν αραγε βρει,αναλογο, σιγουρο, εκβιαστικο τροπο να τα ειπραξουν ?αθλιοι.... :angry:

παντως στην δουλεια μου, ηδη πολλοι που δεν εχουν και τεκμηρια ,ζητησαν για ολους τους γνωστους λογους, να υπογραψουν συμβαση με μειωση μισθου και να τα παιρνουν μαυρα....διοτι θα μας τα παρη το κρατος σου λεει, τι να τον κανουμε τον υψηλο μισθο?αυτοι ετσι το βλεπουν. μωρε... αστους καλα κανουν......και αυτοι τελικα,μαλλον.... θα εισπραξουν........ :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η κατάσταση έχει ξεφύγει από τα όρια της λογικής εδώ και καιρό......

Όσο για τους επιτηδευματίες (υπάρχουν πολλοί που βγάζουν 400-500-600€) οπότε μην τους βάζουμε στο ίδιο καζάνι με τους μεγολοεισοδηματίες έχουν ήδη προβλέψει την εισφορά επιτηδεύματος και έρχεται και η προκαταβολή φόρου που θα φτάνει το 70%. Ακούγεται επίσης η άυξηση της παρακράτησης οτι θα φτάσει το 25%.

Αυτοί που είναι να κλέψουν πάλι θα κλέψουν και εμείς οι μα...ες πάλι θα τα ακουμπίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ και επαυξάνω,θυμάστε τι έγινε με την αυξηση των τελών κυκλοφορίας πρόπερσι,απ οτιε ιχαν υπολογίσει οτι θα

εισπράξουν δεν εισπραξαν ούτε τα μισά.Πρόκειται για ανεγκέφαλους θεωρητικούς τύπους του τάδε πανεπιστημίου του

εξωτερικού και οχι της αγοράς.Η αγορά έχει τους δικούς της κανόνες,αν δεν τους ξέρεις την πάτησες και κοντα σε σενα

και οι άλλοι που δεν φταίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το πρόβλημα είναι τεχνικό κύριοι να σας θέσω κι εγώ τα παρακάτω ερωτήματα:

-O διενεργών την παρακράτηση (λογιστής - εφοριακός πλέον και ελεγκτής) πως θα υπολογίσει την έκτακτη εισφορά? Θα πρέπει να ξέρει τα εισοδήματα της προηγούμενης χρονιάς για κάθε εργαζόμενο. Αν είναι καινούργιος στην εταιρεία - Θα του ζητήσει εκκαθαριστικό ? Με ποιό δικαίωμα? - Μήπως θα πρέπει να του ζητήσει και δήλωση για να βρεί και το τεκμαρτό ? Μήπως αυτά είναι απόρρητα ? ???????

- Και δηλαδή αν αλλάξουμε δουλιά θα δίνουμε και τη δήλωση του προηγούμενου έτους?

- Και καλά να γίνουν αυτά , για το 2012 πως θα παρακρατήσουμε το φόρο , αν είμαστε σίγουροι ???? ότι θα δουλέψει όλο το χρόνο ξέρουμε και το συντελεστή , αλλιώς πως θα τον βρώ ?

Αυτά τα απλά κύριε Βενιζέλο ... γιατι είμαι εκκαθαριστής μισθοδοσίας και δε θέλω τουλάχιστον να φάω ξύλο από τους εργαζόμενους για κάτι που δε φταίω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η πληρωμή της έκτακτης εισφοράς είναι αναγκαστική. Αυτό σημαίνει πως αν δεν προσέλθει ο φορολογούμενος να πληρώσει την οφειλή του θα γίνει αναγκαστική κατάσχεση απο το λογαριασμό μισθοδοσίας του. Δε προκείπτει απο πουθενά οτι πρέπει εμείς να λειτουργήσουμε ως εκκαθαριστες. Αυτό αφορά το κάθε πρόσωπο ως φορολογούμενο και όχι ως εργαζόμενο, και είναι άσχετο με την εργοδοσία.

Τώρα το αν είναι δίκαιο ή όχι.. το καταλαβαίνουμε. Αλλά γιατι πχ εγώ να πάω να πληρώσω και ο άλλος να μην πάει? Αν το καλοσκεφτούμε είναι ένα μέτρο απόδοσης δικαιοσύνης.. ίση μεταχείρηση για όλους :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πώς ακριβώς θα είναι σε θέση ο εργοδότης να γνωρίζει αν εγώ πλήρωσα ή όχι την έκτακτη εισφορά?/?

Θα δώσει η εφορία εντολή στον εργοδότη μου να κάνει κατάσχεση στον μισθό μου???

Ούτε οι τοκογλυφο-τράπεζες δεν έχουν καταφέρει να εφαρμόσουν τέτοιες τακτικές, ο μισθός και η σύνταξη θεωρούνται "ιερά" ακόμα...

Απορώ πάντως, αν και εφόσον φτάσουν τα πράγματα εκεί, θα τους λιντσάρουμε τότε, ή πάλι μοιρολατρικά θα τους ανεχόμαστε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η πληρωμή της έκτακτης εισφοράς είναι αναγκαστική. Αυτό σημαίνει πως αν δεν προσέλθει ο φορολογούμενος να πληρώσει την οφειλή του θα γίνει αναγκαστική κατάσχεση απο το λογαριασμό μισθοδοσίας του. Δε προκείπτει απο πουθενά οτι πρέπει εμείς να λειτουργήσουμε ως εκκαθαριστες. Αυτό αφορά το κάθε πρόσωπο ως φορολογούμενο και όχι ως εργαζόμενο, και είναι άσχετο με την εργοδοσία.

Τώρα το αν είναι δίκαιο ή όχι.. το καταλαβαίνουμε. Αλλά γιατι πχ εγώ να πάω να πληρώσω και ο άλλος να μην πάει? Αν το καλοσκεφτούμε είναι ένα μέτρο απόδοσης δικαιοσύνης.. ίση μεταχείρηση για όλους :blink:

TO ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

................ Αλλά γιατι πχ εγώ να πάω να πληρώσω και ο άλλος να μην πάει? Αν το καλοσκεφτούμε είναι ένα μέτρο απόδοσης δικαιοσύνης.. ίση μεταχείρηση για όλους :blink:

Ωραία δικαιοσύνη.....

"Οι άνθρωποι δεν μπόρεσαν να κάνουν το δίκαιο ισχυρό και έκαναν δίκαιο το Ισχυρό"

Bacon (1561-1626)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το αν είναι δίκαιο ή όχι.. το καταλαβαίνουμε. Αλλά γιατι πχ εγώ να πάω να πληρώσω και ο άλλος να μην πάει? Αν το καλοσκεφτούμε είναι ένα μέτρο απόδοσης δικαιοσύνης.. ίση μεταχείρηση για όλους

Αυτά μας τα κάνουν γιατί υπάρχουν άτομα που σκέφτονται σαν εσένα............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ακουσα οτι σχεδιαζουν να προπληρωσουμε τους φορους 20 ετων με μια εκτπωση 1,5% επι του συνολικου ποσου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ και επαυξάνω,θυμάστε τι έγινε με την αυξηση των τελών κυκλοφορίας πρόπερσι,απ οτιε ιχαν υπολογίσει οτι θα

εισπράξουν δεν εισπραξαν ούτε τα μισά.Πρόκειται για ανεγκέφαλους θεωρητικούς τύπους του τάδε πανεπιστημίου του

εξωτερικού και οχι της αγοράς.Η αγορά έχει τους δικούς της κανόνες,αν δεν τους ξέρεις την πάτησες και κοντα σε σενα

και οι άλλοι που δεν φταίνε.

Όπως τα λές αγαπητέ μου... Τι να περιμένεις από ανθρώπους που δεν έχουν διαχειριστεί ποτέ τα οικονομικά τους... που δεν έχουν στερηθεί ποτέ τίποτα .... που δεν έχουν λάβει ποτέ έναν μισθό με τον οποίο θα πρέπει να εξοφλήσουν υποχρεώσεις (ενοίκιο, δάνειο, φαγητό κ.ο.κ) όπως μια μέση οικογένεια έτσι ώστε να μάθουν τι είναι οικονομική διαχείριση . Εμείς αυτούς τους ανθρώπους επιλέγουμε σαν μ........ς, χρόνια τώρα, να μας κυβερνήσουν και να βάλουν σε τάξη την Χώρα.. Μα πως είναι δυνατόν να οργανώσουν τα Οικονομικά της χώρας όταν δεν έχουν ιδέα από απλά καθημερινά πράγματα.. Ψηφίζουνε νομοσχέδια , με ότι π@π@ρι@ τους κατεβαίνει, που δεν έχουν εφαρμογή, είναι αναποτελεσματικά (βλεπε αποδείξεις ) και τώρα έκτακτη εισφορά μέσω εργοδοτών (αλήθεια αυτή θεωρείται έκτακτη? από την στιγμή που καθιερώνεται?) και πόσα άλλα κάθε λίγο και λιγάκι τα τελευταία 2 χρόνια μετα ΔΝΤ, αν πράγματι είχαν ενδιαφέρον για αυτήν την ρημαδοχώρα, έπρεπε να βρουν ανθρώπους "ψημμένους" στην ζωή για να νοικοκυρέψουν όλο αυτό το χάος που δημιουργήσαν... Αλλά τα συμφέροντα όλοι ξέρουμε είναι πολλά , όσα δεν φανταζεται ο δικός μας νους... ήμαστε δυστυχώς καταδικασμένοι και κρίμα γιατί η Ζωή είναι πολύ σύντομη και εμείς θα την περάσουμε δυστυχισμένα... Εργάζομαι από μικρό παιδί και τώρα τα βλέπω όλα να γκρεμίζονται... όπως και πολλοί άλλοι βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Despoina3 -- Στην εισφορά που αφορά στα εισοδήματα του 2010 αναφερόμουν. Για τα εισοδήματα του 2012 είδα οτι θα το παρακρατούμε απο τη μισθοδοσία. 'Οντως τραγικό.

Ype -- Δεν υποστηρίζω το φασισμό! Γράφω, "το αν είναι δίκαιο ή οχι το καταλαβαίνουμε". Μην επισημαίνεις μεμονομένες λέξεις. Απο τη μια ειναι αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να μην πληρώσει την υποχρέωσή του και να επομιστεί τις συνέπειες. Απο την άλλη τόσα χρόνια που δεν υπήρχε τέτοια οικονομική δυσχέρια γιατί οι περισσότεροι επέλεγαν να μην είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους?

Nefertiti -- Θεωρώ πως δεν έχεις αντιληφθεί το τρόπο σκέψης μου. Ατομα σαν και εμένα σέβονται τους συνομιλητές και την αποψή τους, και είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους. Αν έγινα κατανοητή μου είναι αρκετό, το να αποδεχτεί κάποιος τη γνώμη μου είναι δικό του δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...............

Ype -- Δεν υποστηρίζω το φασισμό! .......................

Δεν σε κατηγόρησα για κάτι τέτοιο.......

για την αίσθηση δικαιοσύνης μίλησα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το αν είναι δίκαιο ή όχι.. το καταλαβαίνουμε. Αλλά γιατι πχ εγώ να πάω να πληρώσω και ο άλλος να μην πάει?

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ότι είσαι κορόιδο που πληρώνεις την ώρα που οι φοροφυγάδες μένουν στο απυρόβλητο και η φοροδιαφυγή ζει και βασιλεύει;

Το ότι πληρώνεις και δεν μένεις αλληλέγγυα σε ανθρώπους που ΠΕΙΝΑΝΕ, έχεις σκεφτεί ότι για κάποιον σημαίνει ότι αποδέχεσαι να είσαι το κορόιδο που πληρώνει μια ζωή τα σπασμένα άλλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα ότι είσαι κορόιδο που πληρώνεις την ώρα που οι φοροφυγάδες μένουν στο απυρόβλητο και η φοροδιαφυγή ζει και βασιλεύει;

Το ότι πληρώνεις και δεν μένεις αλληλέγγυα σε ανθρώπους που ΠΕΙΝΑΝΕ, έχεις σκεφτεί ότι για κάποιον σημαίνει ότι αποδέχεσαι να είσαι το κορόιδο που πληρώνει μια ζωή τα σπασμένα άλλων;

Θεωρείς δηλαδή πως με το να γίνω και εγω ένας απο τους φοροφυγάδες, ή και με το να παροτρύνω τους πελάτες μου να κρατήσουν αυτή τη στάση, θα σταθώ αλληλέγγυα απέναντι σε ανθρώπους που πραγματικά πεινάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βασικά σε αυτό που θα πρέπει ΕΜΕΙΣ να επίμείνουμε , σαν επιστημονικός κλάδος που εκτός του ότι θα τα νιώσουμε και στο πετσί μας θα πρέπει να τα εφαρμόσουμε κιόλας , θα πρέπει να είναι η Συνταγματικότητα αυτού του μέτρου ..

Προσωπικά δεν μπορώ να υπολογισώ σε μισθό έκτακτη εισφορά όταν αυτό αντιβαίνει το υπέρτατο νομοθετικό κείμενο που είναι το Σύνταγμα και δεν μπορεί ΟΥΔΕΙΣ να το καταπατεί μέσω από εμένα ......

Κάποτε λοιπόν σε αυτό το τόπο πρέπει να υπηρετήσουμε το δίκαιο Νόμο και όχι αυτές τις παπαριές που σκέφτοναι οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ του ελληνικού λαού .

Είναι η πρώτη φορά που γράφω και εννοώ τη λέξη προδοσία , εώς τώρα ήμουν πολύ συγκρατημένος τουλάχιστον σε αυτό τον χαρακτηρισμό , δυστυχώς οι επιλογές των κυβερνόντων αλλά δυστυχώς και της πλειοψηφίας του κοινοβουλίου αποδυκνείεται ότι είναι ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ , και πλέον δεν ενδιαφέρονται ΚΑΘΟΛΟΥ (ούτε καν για τα ματιά του κόσμου) για τον Ελληνικό λαό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρείς δηλαδή πως με το να γίνω και εγω ένας απο τους φοροφυγάδες, ή και με το να παροτρύνω τους πελάτες μου να κρατήσουν αυτή τη στάση, θα σταθώ αλληλέγγυα απέναντι σε ανθρώπους που πραγματικά πεινάνε?

Δεν με καταλάβατε. Δεν μιλώ για την συνήθη φορολογία. Μιλώ για τα χαράτσια, τις έκτακτες εισφορές οι οποίες είναι αντισυνταγματικές και πέραν πάσης αμφιβολίας παράνομες.

Φυσικά αναφέρομαι σε εσάς αποκλειστικά και όχι στους πελάτες σας. Αναφέρομαι σε σας όχι προσωπικά (δεν σας γνωρίζω άλλωστε) αλλά σχετικά με αυτό που γράψατε.

Εκτός κι αν θεωρείτε ότι ο κάθε τυχάρπαστος υπουργός επειδή ΔΕΝ θέλει να πιάσει τους φοροφυγάδες ή επειδή οι στόχοι του αστοχούν νομιμοποιείται να φορολογεί αναδρομικά -παρανόμως και αντισυνταγματικώς όπως προείπα- τα γνωστά κορόιδα.

Αυτό έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βασικά σε αυτό που θα πρέπει ΕΜΕΙΣ να επίμείνουμε , σαν επιστημονικός κλάδος που εκτός του ότι θα τα νιώσουμε και στο πετσί μας θα πρέπει να τα εφαρμόσουμε κιόλας , θα πρέπει να είναι η Συνταγματικότητα αυτού του μέτρου ..

Προσωπικά δεν μπορώ να υπολογισώ σε μισθό έκτακτη εισφορά όταν αυτό αντιβαίνει το υπέρτατο νομοθετικό κείμενο που είναι το Σύνταγμα και δεν μπορεί ΟΥΔΕΙΣ να το καταπατεί μέσω από εμένα ......

..................

ακομα μια μεγαλη ευκαιρια για μας, να φωναζουμε ενα μεγαλο ΟΧΙ ....οχι να μην περιμενουν απο μας να το εφαρμοσουμε το συγκεκριμενο....

Τωρα να τους το πουμε με οποιο τροπο γινεται , με επιστολες με μεηλ, μεσα απο τους συλλογους ...δεν ξερω πως....

ομως την ιδια ωρα που τα γραφω αυτα ,σκεφτομαι ...μπουρδες , σιγα μην κανουμε κατι , ακομα μια φορα θα ειμαστε ψυχροι εκτελεστες οσων εκτρωματων γεννανε μερικα αρρωστα μυαλα πουλημενων πολιτικαντηδων ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι φανερό ότι πίσω από το μέτρο βρίσκεται η αλήθεια ότι ο κόσμος δεν πήγε να πληρώσει την έκτακτη εισφορά για το 2010 και προσπαθούν να τα μαζέψουν με αναγκαστικά μέτρα.

Πέραν τούτου εγώ σκέφτομαι τον μισθωτό και το τι θα τραβήξει του χρόνου το Σεπτέμβρη. Πέραν του κουτσουρεμένου μισθού (με ΦΜΥ βάσει 5.000,00 αφορολόγητο και έκτακτη εισφορά 2012) και η έκτακτη εισφορά του 2011...Βάλε και σχολικά και τα οικογενειακά του Σεπτέμβρη...

Την ανικανότητα όλων την πληρώνουν αυτοί που δεν μπορούν να αποκρύψουν τίποτα...

Υ.Γ. Πόσο αποκρουστικό ακούγεται: Έκτακτη εισφορά ένα μόνιμο μέτρο απομύζησης...

Υ.Γ. 2 Φίλος που πήγε σε συνέντευξη για δουλειά του πρότειναν να τον δηλώνουν με 4ωρη απασχόληση -και μαύρα τα υπόλοιπα - με το αιτιολογικό "Έλα μωρέ ούτε φόρους θα πληρώνεις, ούτε έκτακτα χαράτσια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρείς δηλαδή πως με το να γίνω και εγω ένας απο τους φοροφυγάδες, ή και με το να παροτρύνω τους πελάτες μου να κρατήσουν αυτή τη στάση, θα σταθώ αλληλέγγυα απέναντι σε ανθρώπους που πραγματικά πεινάνε?

1ον η εκτακτη εισαφορα δεν ειναι φορος με την ενοια της υποχρεωσης που ξερουμε..ειναι ΧΑΡΑΤΣΙ, αναπληρωσης των κλεμμενων απο τους επιτειδιους ,τα οποια αυτη την στιγμη χαιρονται προκλητικα,αφου ειναι στο απυροβλητο,και γελανε και πινουν εις υγειαν των κοροϊ δων εμενα,εσενα,και του διπλα μας.και αφου εγω ετσι πιστευω και εχω πληρωσει μεχρι στιγμης, μονο...100 ευρω απο τα 1000,βεβαιως και αν καποιος πελατης ,μου ζητησει την γνωμη μου περι χαρατσιων,εγω θα του πω αυτο που νομιζω ,και αυτος ας κανει οτι...θελει.

2ον Πρεπει να σταθουμε αλληλεγγυα,στους ταλαιπωρους, πεινασμενους συναθρωπους μας,εμεις που αυτη την στιγμη ειμαστε λιγο....πολυ..λιγο καλλιτερα,τουλαχιστον οσον αφορα εμενα,διοτι εσυ φαινεται να εισαι ?αρκετα καλλιτερα, διοτι ετσι οπως παμε ,αν,συνεχισει αυτη η φοροχαρατσοεπιδρομη,ειναι μαθηματικα βεβαιαο,οτι ερχεται με καλπαζων ρυθμο σιγουρα, και η ...σειρα μας και..τοτε... ,εδω σε θελω <μαστορα>!.. :) εξ αλλου θεωρια δικη μου ειναι,και μην ζητησης αναλυση,< οτι δεν..λυεται ..κοπτεται>.

ζητω συγνωμη για την ευθεια ....τοποθετηση μου,η οποια βεβαια δεν μπορει να συνπιπτει με των αλλω,και εσυ,και οποιος δηποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι,,οτι θες το κρατας >,<οτι δεν θες το..πετας>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Game over....

Μια κοινωνία σε απόγνωση, που δεν μπορεί να προγραμματίσει ουτε την επόμενη εβδομάδα...

Ενα κράτος σε πανικό, δεν ξέρει που να πρωτοπαρακαλέσει για λίγα λεφτά, στο εξωτερικό...

Δεν ξέρει πως να νομοθετήσει,(10 φορές την ιδια ημέρα άλλαξαν το νόμο για τις αποδείξεις...)

Ενα δημόσιο υπο πλήρη διάλυση, αστυνομία δεν εχει καν γραφική ύλη, ας μη μιλήσουμε για κάυσιμα,

στρατός το ίδιο, ενας κοσμος φοβισμένος από τα κανάλια, απογοητευμένος, εγκλωβισμένος σε

καθημερινούς εκβιασμούς...

Κυρίες και κυριοι:

Ποσο μπορεί να διαρκέσει ολο αυτό???

Τι νοημα εχει η συνεχεια του???

Ποιος ο σκοπός???

tilt!tilt!tilt! εγραφε παλιά το φλιπεράκι...μετά βάζαμε άλλο δεκάρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού το πρόβλημα είναι τεχνικό κύριοι να σας θέσω κι εγώ τα παρακάτω ερωτήματα:

-O διενεργών την παρακράτηση (λογιστής - εφοριακός πλέον και ελεγκτής) πως θα υπολογίσει την έκτακτη εισφορά? Θα πρέπει να ξέρει τα εισοδήματα της προηγούμενης χρονιάς για κάθε εργαζόμενο. Αν είναι καινούργιος στην εταιρεία - Θα του ζητήσει εκκαθαριστικό ? Με ποιό δικαίωμα? - Μήπως θα πρέπει να του ζητήσει και δήλωση για να βρεί και το τεκμαρτό ? Μήπως αυτά είναι απόρρητα ? ???????

- Και δηλαδή αν αλλάξουμε δουλιά θα δίνουμε και τη δήλωση του προηγούμενου έτους?

- Και καλά να γίνουν αυτά , για το 2012 πως θα παρακρατήσουμε το φόρο , αν είμαστε σίγουροι ???? ότι θα δουλέψει όλο το χρόνο ξέρουμε και το συντελεστή , αλλιώς πως θα τον βρώ ?

Αυτά τα απλά κύριε Βενιζέλο ... γιατι είμαι εκκαθαριστής μισθοδοσίας και δε θέλω τουλάχιστον να φάω ξύλο από τους εργαζόμενους για κάτι που δε φταίω

ΑΜ δεν ειδες τι θα κανουν οι πονηροι σκαντζοχοιροι!!ο:angry: μαλλον απο 1/1/2012, θα ορισουν καποιο/ους?κεφαλικα? συντελεστη,αναλογως αν ειχε φαει πολυ...και το πως κοιμηθηκε το προηγουμενο βραδυπριν την αναγγελια του,ο πολυς...Βενιζελος,και θα παρακρατηται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ απο την μισθοδοσια,οπως κρατας τα υπολοιπα ΦΜΥ, ΙΚΑ κλπ,θα παρακρατας και το <χαρατσι> υπερυγειας των αρχικλεφτων,ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011 αναδρομικα, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2012.τελικα θα μενη και τιποτα υπολοιπο στο χερι?και εγω σκεφτομαι ετσι φευγαλεα,μηπως ειναι καλλιτερα ναμην....δουλευουμε αφου δεν εισπραττουμε ουτε σεντς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πώς ακριβώς θα είναι σε θέση ο εργοδότης να γνωρίζει αν εγώ πλήρωσα ή όχι την έκτακτη εισφορά?/?

Θα δώσει η εφορία εντολή στον εργοδότη μου να κάνει κατάσχεση στον μισθό μου???

Ακόμα και αυτό μπορεί να γίνει.

Το έχει κάνει ήδη το δημόσιο που εισπράτει μέσω μεγάλων επιχειρήσεων πληρωμές προμηθευτών τους οποίους έχει μαυρισμένους (κατάσχεση εις χείρας τρίτων).

Σαν ένα 2ο ΦΜΥ θα γίνει στην πράξη όμως για τους μισθωτούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σκέφτομαι μήπως με μία υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου, στην οποία θα μας ζητάει να μην παρακρατείται από τη μισθοδοσία του η επιμερισμένη έκτακτη εισφορά, να μην προβαίναμε σε παρακράτηση αυτής;

Νομικά νομίζω ότι στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σκέφτομαι μήπως με μία υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου, στην οποία θα μας ζητάει να μην παρακρατείται από τη μισθοδοσία του η επιμερισμένη έκτακτη εισφορά, να μην προβαίναμε σε παρακράτηση αυτής;

Νομικά νομίζω ότι στέκει.

Μόλις συνειδητοποιήσουν ότι οι μισές επιχειρήσεις δεν αποδίδουν τους φόρους που παρακρατούν θα το πάρουν πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1ον η εκτακτη εισαφορα δεν ειναι φορος με την ενοια της υποχρεωσης που ξερουμε..ειναι ΧΑΡΑΤΣΙ, αναπληρωσης των κλεμμενων απο τους επιτειδιους ,τα οποια αυτη την στιγμη χαιρονται προκλητικα,αφου ειναι στο απυροβλητο,και γελανε και πινουν εις υγειαν των κοροϊ δων εμενα,εσενα,και του διπλα μας.και αφου εγω ετσι πιστευω και εχω πληρωσει μεχρι στιγμης, μονο...100 ευρω απο τα 1000,βεβαιως και αν καποιος πελατης ,μου ζητησει την γνωμη μου περι χαρατσιων,εγω θα του πω αυτο που νομιζω ,και αυτος ας κανει οτι...θελει.

2ον Πρεπει να σταθουμε αλληλεγγυα,στους ταλαιπωρους, πεινασμενους συναθρωπους μας,εμεις που αυτη την στιγμη ειμαστε λιγο....πολυ..λιγο καλλιτερα,τουλαχιστον οσον αφορα εμενα,διοτι εσυ φαινεται να εισαι ?αρκετα καλλιτερα, διοτι ετσι οπως παμε ,αν,συνεχισει αυτη η φοροχαρατσοεπιδρομη,ειναι μαθηματικα βεβαιαο,οτι ερχεται με καλπαζων ρυθμο σιγουρα, και η ...σειρα μας και..τοτε... ,εδω σε θελω <μαστορα>!.. :) εξ αλλου θεωρια δικη μου ειναι,και μην ζητησης αναλυση,< οτι δεν..λυεται ..κοπτεται>.

ζητω συγνωμη για την ευθεια ....τοποθετηση μου,η οποια βεβαια δεν μπορει να συνπιπτει με των αλλω,και εσυ,και οποιος δηποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι,,οτι θες το κρατας >,<οτι δεν θες το..πετας>.

Η τοποθέτηση σου, σίγουρα συμπίπτει με τη δική μου. Μην εθελοτυφλούμε όμως, υπάρχει πραγματικό πρόβλημα. Κανείς δεν ευημερεί αυτή την εποχή.

Κανείς όμως δεν τοποθετείται θετικά απέναντι σε μια λύση. Μόνο να γκρινιάζουμε ξέρουμε και να κρίνουμε. Και οι πιο τολμηροί επιλέγουν να αγνοούν την οικονομικη δυσχέρεια λέγοντας "γιατί να πληρώσω? μαζί τα φάγαμε? Ας τα παρούν απο αυτούς που έχουν, εμένα να με αφήσουν ήσυχο" Υπάρχει μια παροιμία που λέει "μαζί με τα ξερά καιγονται και τα χλωρα"

Λέμε οτι η έκτακτη εισφορά είναι αντισυνταγματική. Συμφωνώ. Πότε άλλοτε όμως η χώρα είχε φτάσει σε τέτοια οικονομική εξαθλίωση ωστε να καταδέχεται να παίρνει απο ένα παππού τη σύνταξή του? ή να αφήνει οικογένειες με παιδιά μαθητές χωρίς τη δυνατότητα να μάθουν μια ξένη γλώσσα?

Σιγά σιγά καταργούνται όλα τα κοινωνικά μέτρα. Και όσο δε σκεφτόμαστε με σύνεση, θα τρωγόμαστε έτσι απλά γιατί δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε.

'Εχουμε να συζητήσουμε κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...